gehandi- TV-toestel ontploft flat brandt uit Glas-iii-loodraam voor Aruba ROVINCIALE FIETSDAG 'Happy gays9 Spieren? RET-controleurs Eierbestrating Oost in 't najaar Vrouwen en gezinstaken Inbrekers slaan slag Ontsnapt met broeken schiedam W9Ê WOENSDAG 11 JUNI 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA^! SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS - Al hoewel de werkloosheid in het gebied Nieuwe Water weg Noord de afgelopen maand is gestegen, blijft het totale beeld vooral voor mannen - tamelijk gunstig. Maar voor vrouwen wordt de situatie op de arbeids markt steeds ongunstiger, terwijl een verdere stijging van de-totale werkloosheid verwacht wordt wannéér de schoolverlaters op de arbeidsmarkt komen. Dat zijn de voornaamste conclusies die de heer J. A. van Lent, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, trekt uit de werkloosheidscijfers van-mei. of van Spaland p de korrel taatsloten weg mmmm, I ff mm IKSIS» rnm-M De werktekening van het glas in lood raam laat zien hoeveel stukjes glas erin zitten. Om de kleuren te kunnen zien moet uzelf gaan kijken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In het Stedelijk Museum is gister middag een gebrandschilderd glas-in-loodraam van de Schiedamse glazenier Frits Henderickx tentoon gesteld. De bekende Schiedamse glazenier vervaar digde het kunstwerk in opdracht van een domeni- caanse pastoor uit Aruba. Het glas-in-lood raam heeft een diameter van bijna 2 meter en stelt een bijbels tafereel voor. Sjef Henderickx maakte het raamwerk voor een kerk op Aruba. &4. v', - .5 Wm ■v.w/mm,: mïl. f Redactie Postma "The happy gays", op' het babytruitje. i I Év - dm mmmiè Voorde beginners zijn dergelijke fietsen nog wel te gebruiken voor een afstand van i 30 kilometer. Maar worden er grotere afstanden afgelegd, dan is een sportfiets toch gemakkelijker. - Gevallen met bromfiets <1 minder h tanen I open voor vrouwen -1 capten Eind mei stonden 1542 werklo ze mannen en 930 werkloze vrouwen .ingeschreven bij het Arbeidsbureau. Een maand eer der waren dat er respectievelijk 1536 en 910. Het werkloosheids percentage in Schiedam, Vlaar- dingen, Maassluis, Maasland, Rozenburg en Hoek van Holland bedraagt thans 2,7 procent. De vraag naar mannelijk personeel steeg met 272 en die naar vrou welijk personeel daalde met 3. tn de bouwnijverheid steeg het aanbod en daalde de vraag. De ongunstige ontwikkeling in de bouwnijverheid krijgt lang zamerhand een hardnekkig ka rakter. In de metaal daalde het aan bod en steeg de vraag explosief (van ,437 naar 671). Het blijft voor metaalbedrijven zeer moeilijk om hun vacatures ver vuld te krijgen. De bemiddehngsmogelijkhe- den bij handelspersoneel zijn noga! beperkt. Het aanbod van mannelijk personeel steeg iets en dat van vrouwelijk personeel bleef constant. Zowel bij de vrouwen als bij de mannen daalde de vraag. In zijn maandbericht stelt de directeur van het Arbeidsbu reau voorts vast, dat er voor ge kwalificeerd kantoorpersoneel goede mogelijkheden zijn. Het aanbod van mannelijk kantoor personeel steeg en dat van vrou- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Door nog onbe kende oorzaak is maandag avond de televisie ontploft var de 76-jarige mevrouw A. P. H. v A. Haar woning in het bejaar dentehuis Nieuwland aan dt Burgemeester Gijsenlaar brandde geheel uit, nadat de te levisie in brand was gevlogen er het vuur .zich een weg baande door de rest van de kamer. Mei grote spoéd moesten de bewo ners vamde bovengelegen ver dieping wonden geevacueerd. De brand brak omstreeks I8.0C uit, toen de vrouw alleen thuis was. De brandweer was snel tei plaatse en wist het vuur ondei controle, te krijgen. Daarmee werd voorkomen dat de brand zou doorslaan naar de vijfde etage van het Nïeuwlandflat. De bewoners, van de belendende appartementen en de menser. van de vijfde etage konden we gens de rookontwikkeling de avond niet meer in hun woning doorbrengen. M ct behulp van de gemeentelijke woningdienst er de GG CD werd elders in de stad voor onderdak gezorgd. Eer echtpaar van' in de tachtig moest in het Noletziekenhuis .worder opgenomen, omdat zij door de rook onwel geworden waren. De overige bewoners konden latei die avond, weer terug naar hun 'gen woning.,.De vrouw wier 'oning afbrandde bleef onge- eerd. Over'de grootte van de -hade is nog niets bekend. SCHIEDAM - Verschillende rinkeliers van het winkelcen- rum 't Hof van Spaland zijn 'eze week gedupeerd door win- eldieven. Enkele eigenaars ebben aangifte gedaan van eld dat uit de kassa gestolen ts n goederen die uit de zaak ver- "wenen zijn. Uit een openstaan- e kassa werden bedragen van 200 en f65 weggenomen. Bij en delicatessenzaak forceerden nbrekers tegens een deur. maar :e konden'niets van hun gading rinden. Uit een brillenzaak zijn wee zonnebrillen ontvreemd. {Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De 40-jarige A. B.' heeft namens de Fa. Sik- ens aangifte gedaan van dief- tal van 10 staatsloten. Er werd veneens een bedrag van ƒ650 ntvreemd. De inbrekers zijn et pand aan de Strickledeweg ia een raam binnengedrongen. wen daalde. In beide categorie- en steeg de vraag iets. De werkloosheid onder jeug digen tot 23 jaar bieef vorige maand tamelijk constant. Ook voor jeugdigen liggen de beste kansen in de metaalnijverheid. De aanmelding van schoolverla ters 1980 is nog met goed op gang gekomen. Tenslotte de cijfers van eind mei per gemeente, gesplitst in mannen, vrouwen en totaal. Schiedam: 720, 383, 1103; Viaar- dingen: 543, 343, 886; Maassluis; 171, 113, 284; Rozenburg: 68, 76, 144; Hoek van Holland; 31,10, 41 en Maasland: 9,5,14. \:i '-ix (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Voor de vijfde maal wordt een provinciale sport- en speldag voor geestelijk gehandicapten georganiseerd Het Gespecialiseerd Jeugd- en Volwassenenwerk in Schiedam is deze keer de gastvrouw. Alle instellingen uit het Rijnmond gebied en de regio Dordrecht die zich met de vrijetijdsbesteding van geestelijk gehandicapten bezighouden, zij'n uitgenodigd voor zaterdag 14 juni. Drieentwintig organisaties hebben zich inmiddels aange meld, in totaal goed voor 400 deelnemers. De mensen die de sport- en spelmiddag bezoeken zijn van verschillende leeftijd en verstandelijk niveau. De ac tiviteiten zijn niet gericht op het leveren van prestaties, meedoen staat voorop. Het samen plezier beieven in spelen, sporten en kijken, vindt de organisatie be langrijker. De middag heeft het karakter van een instuif. Iedere deelnemer kiest zelf aan welk spel hij deelneemt en hoe lang. Bijna 70 medewerkers, van het GJVW en de academie voor fysiotherapie in Rottérdam, zul len alles in goede banen probe ren te leiden. Er kan worden meegedaan aan een kop- en schotelrace, kegelen, volksdan sen, doelschieten, minitennis en veel andere activiteiten. Meisjes van de Keurturnvereniging Rotterdam geveneen demon stratie langematspringen en Bu do-Sport Schiedan zal enkele judogrepen laten zien. De sport- en speldag wordt van 13,00 tot 16.00 uur in sporthal Margriet te Schiedam gehouden. Meer informatie is verkrijgbaar bij de heer Van der Voort tel. 01) - 702867. Het raamwerk zal bij de r.k. kerk Cristo Rey op Aruba worden ingebouwd. Het zal daar dienen ter verfraaiing van de kerk, maar tevens als zonwering Om het raam aan de laatste eis te laten voldoen, heeft Frits Henderickx zijn atelier moeten verbouwen. De lichtsterkte op het Boven windse eiland is vele malen groter dan in Nederland, waardoor het gias een bepaal de kleuring nodig heeft. Door zijn atelier te verduis teren en de lichtval te beper ken tot de diameter van het glas-in-lood-raam, heeft hij tijdens de spaarzame zomerse ■dagen in de afgelopen maan den de kleuring kunnen vast stellen. Het raamwerk is bijna zwart wanneer je het zo ziet, maar wanneer er heel veel licht achter staat, zijn de prachtige kleuren te bewonde ren Het raamwerk blijkt dan een rijk geschakeerde kleu- rencombinatie te hebben. Het raam is verstevigd met een aantal steilen, want het moet ondermeer tegen de krachtige winden op Aruba goed bestand zijn. Het is mede hierdoor uit drie delen komen te bestaan. Naast het gebrandschilderde raam van Sjef Hendrickx, zijn er bovendien twee vitrines in gericht Daarin liggen ver scheidene gereedschappen en materialen uitgestald, waard oor men zich een beeld kan vormen wat ervoor komt kij ken om een glas-in-lood-raam te maken. Van het hele werkproces zal binnenkort een geluidsfilm te horen zijn in het museum. De expositie in de bovenzaal van het Stedelijk Museum duurt tot 15 juli, waarna het raam werk scheep gaat naar een zonniger omgeving, waarvoor het uiteindelijk gemaakt is. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Inbrekers heb ben deze week een bezoek ge bracht aan de winkel van Radio Turksma aan de Grote Markt. Nadat zij zich via de deur toe gang tot de zaak hadden ver schaft sloegen zij hun slag. Een radio-t.v.-cassetterecorder, drie videorecorders, een pick-up en drie autoradio's werden buitge maakt. De 25-jange A. W. H. heeft aangifte van-de diefstal gedaan. De totale schade is nog niet bekend. O Ook in het kinderdagverblijf Katja zijn 's nachts mensen op bezoek geweest. Via een deur aan de achterzijde van het pand aan de Lange Haven kwamen zij binnen. Ze namen een foto toestel met bijbehorende eiek- tronenflitser mee, evenals een radio-cassetterecorder en een geldbedrag van ƒ59,-. De 58-ja rige B. G. heeft namens het kin derdagverblijf aangifte gedaan. O De 21-jarige H. E. de J. heeft bij de politie gemeld, dat zijn auto is leeggehaald. Zijn radio en portofoon zijn daaruit ver dwenen. Vermoedelijk heeft men de wagen met een valse sleutel opengemaakt. De schade bedraagt 1000,-. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In een mode magazijn aan de Hoogstraat hebben twee meisjes deze week kans gezien om er met twee broeken vandoor te gaan. De 29-jarige verkoopster M. J. v. L. zag kans de twee eerst nog tegen te houden, maar op het moment dat zij de politie aan het bellen was, zagen de meisjes hun kans schoon om het hazepad te kie zen. De twee witte broeken na men ze daarbij toch nog maar mee. SCHIEDAM Voor de eerste aal zal op zaterdag 21 juni een rovinciale fietsdag worden ge- rganiseerd. Alle bewoners van uid-Holland kunnen hieraan Tien fietsverenigm- en aangesloten bij de Neder- Rijwiel Toer Unie heb- en speciaal voor beginners en ezinnen fietsroutes van 30 kilo- eter uitgezet Ook fietsers met meer erva- ing kunnen aan hun trekken ~men omdat ze andere routes unnen rijden. De maximale af tand die af te leggen is, be- raagt 250 kilometer. Voor af tanden boven de 200 kilometer het N.R.T.U.-toerboekje ver licht Alle deelnemers ontvan- en een route-beschrijving en unnen in hun eigen tempo de ht fietsen. De kosten bedra- enéen gulden per persoon zori- er herinnering en drie gulden Is" men een medaille wil heb- en. .Alle vertrekplaatsen zijn ge pend van 8.00 tot 17.00 uur. Men aij tot, 14.00 uur inschrijven, gitrekpiaatsIn - Schiedam ,is riétsverénging Rijnmond; Ge- iiw 'De Noord, Kerk weg 46 in ethel, .■y KVA r# f' é- '/r Im Wanneer ook maar er- X gens ter wereld iets als een nieuwe rage de kop opsteekt, is „de commercie" er als de kippen bij een stevig graantje mee te pikken. Hoewel een bewijs van deze stelling nauwelijks hoeft te worden geleverd, breng ik u hierbij graag nog éven het hu welijk van provo Rob Stolk in herinnering, die zich met zijn bruidje per witte fiets naar het stadhuis spoedde. Een paar weken later kon je bij vrijwel elke rijwielhandelaar wit gelakte fietsen kopen. Toen kort daarna de populari teit van het damesrijwiel mo del reesplee aanmerkelijk, steeg, wemelde het op die Reisafdelingen van de meeste grote warenhuizen van die ouderwets gemodelleerde oma-tweewielers. Daar waar nu de race- en trimfietsen grif van de hand gaan. Voor verzamelaars van oud blikwerk was de lol er snel af toen verscheidene fabrikan ten ineens weer tonnen „ver- plcegstersblikjes" van Dros- te's cacao gingen produceren. Wie dacht origineel te zijn door de mouwen van zijn le deren jasje af te knippen, kon kort daarna rekken vol van deze nieuw vervaardigde oude" Waterloplein-vesten aantreffen. En sinds half Amerika zich per skateboard, rolschaatsen of al ".joggend" lijkt voort te bewegen, puilen de winkels uit van de op deze transport- vormen toegesneden hulp middelen. Heeft u ooit van uw leven zóveel verschillende soorten gym-, jog-, hol- of renschoe- nen gezien? Zelfs baby's moeten eraan geloven. Hoewel ze nog geen meter kunnen kruipen voor zien de baby-afdelingen van verscheidene warenhuizen u ai van „jogging'-pabken maatje 75. Het allerlaatste stuntje op het gebied van het inspelen op een al dan niet bestaande trend is dat van een fabrikant van babyconfectïe, die kenne lijk tracht zeer jeugdige ho- mofieltjes tot zijn klanten te maken. XV ttx 'J I v viffl - v> Wat ook de „gay-scenc" - welke (Amerikaanse) term zo-" veel wil zeggen als „het homo fiele wereldje" - biedt kenne-' lijk tal van commerciële mo gelijkheden. Tenminstedeze argwaan koesterde een van mijn colie- - ga's onlangs nadat hij op de baby-afdeling van het Rotter damse warenhuis Ter M culcn wat kleertjes voor zijn acht maanden oude zoontje had gekocht Thuisgekomen stelde hij tot zijn stomme verbazing vast dat het geborduurde tekstje op het jasje van dat badstof-'# fen speclpakje niet „The hap-f, py guys" („De vrolijke kere!-\i tjes") maar „the happy gays" 3 luidde. Vrij vertaald dus: „De i vrolijke flikkers." Wat hamer!, dacht hij. Maken ze nu al speciaal kleertjes voor nog jonger dan piepjonge homootjes. Hij terug naar Ter Meuten. Daarr hingen nog enkele van die badstoffen pakjes. Alle- maal met een geborduurd tekstje. Maar nergens iets met' „gays." De tekst op elk van die kos tuumpjes luidde - heel een voudig - „The happy days", ofwel „De blije dagen." Niks nieuwe trend dus. De argwaan bleek onnodig. Al leen een Freudiaanse slip van de (machinale?) borduur naald, die de poot van de D te laag inzette waardoor de D een G werd. 8 Ja, daar zit je dan met je mooie (beschadigde) race- fiets en je T-shirt "Spieren Willen Welles Wat". Kom je lekker door de bocht gefietst, je geeft nog eens extra kracht met je gespierde kuiten en hup, vlieg je eruit. Tsja, wat dacht je wat "Hersens willen ook welles wat!" _a_ In lijn 5, die gisteroch- tend om vier minuten voor zeven voor het Rotterdamse Centraal Station vertrok, stapten bij de halte - Kruisplein ZES controleurs de tram in! In lijn 5 zaten op dat mo ment zes passagiers, 'Een van de mensen die daarop zijn kaartje moest la ten zien zei: „Geen wonder dat de RET met verlies werkt Voor elke passagier nemen ze een controleur in dienst!" SCHIEDAM De bewoners van de Oosterstraat, Van Leeuwenhoeckstraat en Ste- phensonstraat zullen vanavond verder praten over de herin richting van de straten. Om 20.00 uur begint de bijeenkomst in Centrum-Oost, Galiteistraat 86. Er zijn inmiddels tal van op merkingen en wensen bij de ge meente binnengekomen. Maar liefst 28 bewoners wil len bijvoorbeeld een piant- strookje tegen de gevel van hun huizea Velen zouden ook graag' zien dat er meerdere en betere speelwerktuigen komen op het speelplaatsje in de Oosterstraat. Ook de zijgevels van de panden naast het speelgebied zouden een beter aanzien moeten krij gen. Gemeentewerken heeft in middels voor de drie straten een plan gemaakt dat vanavond besproken zal worden. Het is de laatste gelegenheid waarop be woners hun wensen kenbaar kunnen maken. Het ontwerp zal vanavond definitief vastgesteld worden. De technische afdelin gen zullen aan de hand daarvan werktekeningen maken voor collegaCs die in het najaar mét de herbestrating van start gaan. Bijna alle bewoners die heb ben gereageerd, hebben zich voor woonerven uitgesproken. Dit houdt m dat straks alle ver keersdeelnemers in de drie stra ten, zowei de voetganger als de automobilist, gelijke rechten en plichten hebben. ,De Ooster straat zal het minst veranderen De groenvoorziening zal zeel beperkt blijven in tegenstelling tot de Stephensonstraat waai een aantal nieuwe bomen zuilen worden geplant. Behalve meet groen zal de straat ook speel-, voorzieningen krijgen zoals een hobbelbeest en een hmkspel. De bewoners van de Leeuwen hoeckstraat krijgen eveneens speelwerktuigen. Ten behoeve van de vele fietsers in de straat zullen op drie plaatsen fietsbeu- geis worden gemaakt. W—W— «l lil" WtWnMOtSWMara SCHIEDAM De 16-jarige Schiedamse B. S. is gistermid dag met een hersenschudding in het Noletziekenhuis opgenomen, nadat ze met haar brommer ge vallen was. Het meisje reed op de Nieuwe Haven, waar ze schrok van een plotseling op doemende afzetting nabij de Kippenbrug. Ze moest daardoor krachtig remmen, waardoor ze slipte en ongelukkig ten val kwam. 1.» V (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Nederland se Vrouwen Beweging afdeling Schiedam houdt op dinsdag 24 juni een tweede discussie avond. Er zal dan opnieuw ge sproken worden over het onder werp „Vrouw en gezinstaken". De bijeenkomst wordt gehouden op het Frans Halsplein 21. Tijdens de eerste discussie avond bleken de aanwezige vrouwen behoefte te hebben langer over het onderwerp door te praten. De eerste keer spra ken zij aan de hand van stellin gen over onder meer de zelf standigheid van de huisvrouw en moederliefde. Tijdens de tweede bijeenkomst willen de vrouwen de ideeën in de NVB- brochure over „Vrouw en* ge zinstaken" bespreken. De bro chure is juist bedoeld om de dis cussie aan te zwengelen in de verschillende afdelingen van de NVB. Waarschijnlijk zal op 11 oktober een landelijke d:scus- siedag hierover worden gehou- den. j De tweede bijeenkomst begint ,a om 20.30 uur. Alle vrouwen zijn van harte welkom. Meer infor- matie en de brochures zijn ver- krijgbaar bij Jannemleke van de Gein, Fabriplein 8a, teJL 4 732039.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2