i Haast met gas uit kolen: vier proefbedrijven Hostess Ida voelt zich onderbetaald Buiten was het beter ST0LK Meer spreiding bouwvakantie? Spooktankers brengen olie in Z.-Afrika evens een klein vraagteken |g I I I I Leswagen gaat er vandoor Ilvt HWr SCHILDERS Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee. HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 wfë& uÈt. Buien '"-je* Onderscheiding A. v.d. Heuvel s* (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Nederland wordt dé proeftuin van de wereld voor kolenvergassing. Nergens anders is de omzetting van steenkool in gas al zo ver gevorderd. IDA VAN DER KLAAUW, hier als Azaleakoningin jn het Amerikaanse Nor folk: 'Ik heb alsnog recht op dat geld'. Zie verder pagina 5 Stap verder Q Zie verder pagina 17 Zaterdag 14 juni 1980 34e jaargang no. 10109 (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT - Een geneesmiddel, dat niet in ons land is geregistreerd, is illegaal op hartpatiënten uit getest. Dat is gebeurd door cardiologen van het St. An- nadal-ziekenhuis in Maastricht. De directie wist er niets van dat er proeven op hartpatiënten plaatsvon den met niet-geregistreerde geneesmiddelen. Volgens de inspectie van de volksgezondheid is 'niet met de le vens van patiënten gesold'. Bevestiging 9 Zie verder pag. 5 Wm Het prachtige, zomerse weer van gisteren heeft vooral in de avonduren honderden Rotterdammers buiten hun huizen gelokt. Ze zaten zoals hier, in Rotterdam- West, gewoon op een stoeltje voor de deur, met de huis dieren erbij. En in de Anna Paulownastraat waren ze massaal aanwezig bij het afscheidsfestijn van het eethuis Zon- nemaire, dat uitzijn pand moet verdwijnen. Ook de baby van de buitenlandse dame op de foto ge noot mee van het echt Nederlandse feestje... Wij vragen 15 VAKBEKWAME MEDEWERKERS en 3 rasechte VOORLIEDEN.. Ploegjes zijn ook welkom. U kunt bij ons direkt aan de slag voor een hoog loon en de normale sociale voorzieningen. Vast werk Bel... (of kom langs) (010) 827908 van 7.30 tot 16.30 's avonds (010) 505819 of (078)180058 Schildersbedrijf bv, Koninginneweg 181 Rotterdam ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. Va vr. tras 17.45-19 JO oor yZaferdag van 9.00-16.00 ast i t (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Na loslippigheid van bemannings leden van Noorse tankers is precies bekend geworden hoe de grote oliemaatschappijen, waaronder Shell, de Arabische olieboycot van Zuid-Afrika ontduiken. De route van "spooktankers", die volgens de Verenigde Naties "bloedgeld" verdienen, loopt onder andere via Curasao naar Durban en Kaapstad. «C 0 Zie verder pagina 5 n Huub Stevens kijkt zorgelijk. Zijn bo venbeen bezorgt hem pijn, maar de PSV'er hoopt niettemin vanavond te kunnen spelen. Geachte kwartaalabonnee, Stuur Het Vrije Volk naan Adres: Postcode: .Plaats: jSoort abonnement: O kwartaal O jaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vnjfe Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toeaaa* Naam: - Adres: Postcode:Plaats: Kleun o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankrulsenX H Stuurt u de bon, volledig ingevuld, In een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrijè Volk, Antwoordnummer 1579, 3000VB Rotterdam. h 'o i S'J Twee grote oliemaatschap pijen, Shell en Esso, hebben aangekondigd in ons land groot schalige proeffabrieken te wil len zetten. Esso stopt in de ko mende vier jaren 500 miljoen gulden in het project in de Rot- 'Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG/ENSCHEDE - Ida van der Klaauw, de 23-jari ge dochter van de minister van Buitenlandse Zaken, wil als ex- reisleidster achterstallig loon terug van haar vroegere werk gever. Ze werkte vorig jaar als hos tess op de Canansche Eilanden voor de Zuid-Europa Stichting. Die betaalde haar daarvoor maandelijks 450 gulden netto, een salaris dat ver ligt onder het minimumloon. „Veel hostesses vullen dat in komen aan door ter plaatse voor de toeristen excursies te organi seren, waaraan zij dan provisie Overhouden," 'aldus Ida van der Klaauw, „maar ik vond het niet juist de mensen tot zo iets te verplichten, als ze er zelf geen behoefte aan hebben. Maar daardoor mis je wel allerlei ne veninkomsten als aanvulling op je kleine basis-salaris." De dochter van de minister, die inmiddels van werkkring is veranderd, wil nu eventueel via gerechtelijke stappen alsnog het achterstallig loon van de Zuid- Europa Stichting terugvorderen. „Na terugkeer in Nederland is mij de,hele financiële situatie duidelijk geworden," zegt zij. „Ik heb me de hele tijd onderbe taald gevoeld, en ik vind nu dat ik alsnog recht heb op dat geld. Volgens mij heb ik nog ver schillende duizenden guldens tegoed. Daar komt bij dat in mijn geval de schade eigenlijk nog veel groter is uitgevallen door een auto-ongeluk, dat mij op de Canansche Eilanden over kwam. Ik heb mij uit angst voor loon derving de volgende dag niet meteen ziek gemeld, en me ook pas veel later door een arts laten onderzoeken. Dat was stom van, me, en daarom ondervind ik er nu ook nog steeds allerlei narig heid van." terdamse Europoort en mogelijk nog eens eenzelfde bedrag in onderzoekskosten. Shell investeert 300 miljoen voor dit doel in haar complex te Moerdijk. Beide ondernemingen halen deze bedragen uit de aardgaswinsten, die tot 1984 voor ieder worden geraamd op 7,7 miljard gulden. Minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft de Tweede Kamer gisteren meege deeld aan de2e industriële uit breidingen de voorkeur te geven boven een winstdelingsregeiing, omdat er hoog gekwalificeerde werkgelegenheid mee wordt ge schapen. Verder gebruiken Shell en Es so nog enkele miljarden guldens voor de winning van aardgas, raffinage en chemie. Vice-pre mier Wiegel verklaarde gisteren na afloop van de ministerraad voldaan, dat "nu bewezen is dat de maatschappijen de gaswin- sten niet over de balk gooien. U ziet," zei hij op de wekelijkse persconferentie, "dat ze er wat mee doen." t De Gasunie is nog een stap verder. Volgend jaar wordt een studie afgerond die moet leiden tot een besluit over kolenver gassing in het Eemshavengebied (noord-oost-Groningen). De Gasunie is optimistisch en hoopt al in 1985 een dergelijke com merciële fabriek - de proefpe riode wordt helemaal overgesla gen - in bedrijf te nemen. Tenslotte zal binnen enkele maanden de Vereniging van Gasexploitanten in Nederland (Vegin) een beslissing nemen over de bouw van eveneens een proeffabriek voor kolenvergas sing. De proeven moeten aanto nen dat dit procédé op grote schaal technisch en economisch haalbaar is. Aan het eind van de tachtiger jaren moet blijken of dagelijks 5- tot 12.000 ton kolen kan wor den verwerkt [hoofdredacteur herman WIGBOLD 1Ue de Wlthstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 jopgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92,00 getest op h De zaak van het illegale medi cijn is door de Nederlandse Hartpatientenvereniging aan het licht gekomen. Het gaat om een produkt (L.9394) dat door het Franse farmaceutische concern Labaz is ontwikkeld. Het mid del, dat ritmestoornissen bij hartpatiënten moet onderdruk ken wordt in Frankrijk en Bel- voor de volksgezondheid. Daar na moet de directie van een zieknhuis toestemming geven. En tenslotte moet ook de patient weten en goedvinden dat hij in zekere zin proefkonijn is. Maar aan geen van die voorwaarden is voldaan." Over de kwaliteit van het illegale geneesmiddel zegt hij: „Er bestaat onzeker heid hoe het in combinatie met andere medicijnen werkt." gië nog onderzocht op bruik baarheid. Voorzitter P. van Overveld van de hartpatiëntenvereniging vermoedt dat het medicijn mo gelijk ook in andere ziekenhui zen is getest „Op zichzelf mag een medicijn worden getest. Maar dan moet er eerst toestem ming zijn van de hoofdinspectie Medisch directeur dr. E. Schutte van Labaz-Nederland bevestigt dat het medicijn m het Annadalziekenhuis is getest. Hij ontkent dat zijn onderneming iets te maken heeft met het ille gaal importeren van dit experi mentele geneesmiddel in ons land. Schutte: „Een hoogleraar die er in Beigie legaal mee werkte heeft het geneesmiddel meegenomen, toen hij van het ziekenhuis in Luik naar het An- nadal-ziekenhuis in Maastricht ging om daar te werken." Maar de geneeskundige hoofdinspectie van de volksge zondheid m Leidschendam on dergraaft dit verhaal. „Het is wel degelijk in ons land binnen gebracht Zonder dat het was geregistreerd. Het geneesmiddel is uitgereikt aan een in Annadal werkende hoogleraar. Daarna is pas toestem rung gevraagd om het te gebruiken". Vs'-W W'/": WAALRE - Een rij-instruc- teur uit Waalre heeft gistermid dag enkele minuten wanhopig achter zijn wagen aangehold nadat die op hol geslagen was met een bejaarde leerling achter het stuur. Dat gebeurde nadat de instructeur was uitgestapt om zijn leerling uit de auto te helpen. De auto begon plotseling te rijden. De instructeur ging er achter aan en gaf al hardlopend allerlei adviezen maar de leerling bleef op de verkeerde knoppen en pe dalen drukken 'waardoor de auto steeds harder ging rijden, na een botsing met een gepar keerde auto kwam de leswagen tenslotte tegen een lichtmast tot stilstand. De instructeur arri veerde hijgend bij de auto. De leerling gooide het portier open: tegen het hoofd van de instruc teur! die zich daarvoor in het ziekenhuis moest laten behan delen. De leerling bleef onge deerd. Af en toe zon, maar in de loop van de dag ook enkele regen- of onweersbuien, Middagtempera- Juur ongeveer 26 graden, aan zee jet» lagers. Matige wind in hoofdzaak zuid. «juni SIM ej onder op OU# 2UB. «108 «Ü9 2242 au» onder JOJS» Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 1630 uur op maandag tot en met vrijdag (Van onze sociaal- economische redactie) WOERDEN - Er komt volgend jaar geen alge mene bouwvakvakantie. Werkgevers en werkne mers kunnen bet niet eens worden over een meer persoonlijke vrij heid bij het opnemen van vakanties. Daarom zal het collectief verlof niet In de CAO worden vastgelegd. Nu die overeenstem ming ontbreekt, hoopt vi- ce-voorzitter L. Brouwer van de Bouw- en Hout- bonden-FNV, dat per be drijf wat meer vakantie spreiding mogelijk zal worden. De werkgevers zeggen, een kant-en klaar plan voor een grote re spreiding en Vrijheid bij vakanties te hebben- voorgelegd aan de bon den. Dit voorstel bleek vol gens hen niet bespreek baar, omdat de vakbewe ging alleen -wou praten over volledige spreiding, waarbij elke werknemer zelf kan uitmaken wan- <«ttP efe neer hij de koffers pakt. Het is gebruikelijk dat iedereen, voordat hij in het ene jaar met vakantie gaat, weet waar hij In bet daarop volgende jaar aan toe is. Daarom zullen de bouwwerkgevers zo mo gelijk nog in de komende weken moeten proberen om rechtstreeks met hun personeel die afspraken temaken. Daarbij moet dan reke ning worden gehouden met de schoolvakanties. Dit kan extra problemen opleveren omdat de men sen vaak niet in de eigen gemeente werken, soms zelfs niet in de provincie waar zij zelf wonen. De scholensluiting in Rijn mond Is weer anders ge regeld dan die in Brabant. Als het overleg per on derneming ook niet tot overeenstemming leidt, zal de centrale afspraak volgens welke Nederland in drie regionen Is ver deeld, moeten gelden. Die vakantieperioden ver springen telken» een week. De Arabische landen hebben scherpe maatregelen aangekon digd tegen oliemaatschappijen en reders die de boycot van Zuid-Afrika ontduiken. Tot en met begin deze maand echter verschenen er Noorse tankers voor Willemstad (waar de grote 'ihell-raffinaderij en -olieop- slagpiaats staat), die daarna in het "niets" verdwenen en uit eindelijk In Zuid-Afrika opdo ken. Twee Noorse reders, A/S Havtor en Odd Godager en Co uit Oslo, hebben precies verteld hoe de "smokkel" van ruwe olie in zijn werk gaat "De Norse King (225.000 ton), voer op 4 maart met onbekende bestem ming weg uit Rotterdam. Via de Thames ging de supertanker naar Curasao. Daar laadden kleinere schepen uit Willemstad (Shell-tankers) de Norse King vol. Het schip vertrok eind maart uit Curasao "For Order" (met onbekende bestemming), De bevrachter was een In Pana ma gevestigde dochter van een bekende oliemaatschappij. Midden op de Atlantische Oceaan kregen we de opdracht naar Kaapstad te varen. We moesten onze naam oververven, de plaatsnaam bedekken en de rederijwapen» op de schoorste nen zwart maken. De ruwe olie hebben we bij de olieterminal van Kaapstad uitgeladen."^ Op de "retourrels" naar de Perzische golf (die de meeste tankers leeg aanvaarden) is het yJ voor de reders uiterst aantrek kelijk om wat extra's te verdie nen. De reder van de tanker "Hav- drott" (263.000 ton) erkent dat ook. "De markt is zo slecht, dat we elk bod aannemen. En de be vrachter of oliemaatschappij betaalt de schade ais bij het uit-1 komen van de boycot-overtre ding ons schip geen Arabische olie meer krijgt. "Dat staat in 't contract". De Havdrott vervoerde overi gens dit jaar al - direct vanuit havensteden in Iran en Saoedie- Arabie - olie naar Durban. De Arabische autoriteiten kregen in die gevallen een Europese of Afrikaanse bestemming op. De Havdrott zou Durban al leen aandoen om proviand en post in te nemen. Maar de rede rij heeft erkend dat de lading olie wel degelijk in Zuid-Afrika werd uitgeladen. Dat gebeurde dan terwijl de naam, plaats naam en andere opschriften met zeildoeken waren bedekt. DRIEBERGEN - VARA- voorzitter dr. A. H. van den Heuvel Is gisteren benoemd tot ridder in de orde van de Neder landse leeuw. CASTELLAMARE - Huub Stevens is het enige vraagteken in de ploeg van Nederland die van s' ond om kwart voor zes tegen VVest-Duitsland aantreedt De PSV'er. die woens dagavond in het duel met Griekenland een dijbeen blessure opliep, heeft gis teren niet met de groep meegetraind. In gezel schap van Dick Nanninga liep hij wat rondjes en trapte hij een enkel balle tje. "Op dit moment zou ik nog niet kunnen spelen," zei gistermiddag Huub Stevens, "maar ik heb toch goede hoop tegen West-Duitsiand van de partij te zijn. Het is geen ernstige blessure. Het is geen verrekking of iets dergelijks. Het is een bloeduitstorting en dat doet alleen maar een klein beetje pijn. Nor maal heb je een week de tijd om zo'n blessure te laten genezen. Ik heb nu maar drie dagen, dat is het probleem. Toch denk ik het te kunnen redden." Ais Stevens het niet redt dan zal hij vrijwel zeker vervangen worden door zijn ploeggenoot Jan Poortvliet De Zeeuw traint dat de stukken er af vliegen. "Ik houd er iedere wedstrijd rekening mee dat ik moet spelen. AI Is het maar voor een kwartier of twintig minu ten. Ik sta op scherp." In het Nederlands elftal vervangt Johnny Rep op de rechtervleugel Marticn Vreijsen. De spits van St Etienne windt zich op over berichten als zou hij te oud en te lui zijn. "Ik opgebrand? Op 28-jarige leeftijd? Hoe komen ze erbij: Ik kan ze ker nog zes jaar mee. Al lemaal kinnesinne, die verhalen." zegt hij op de sportpagina's tegen ver slaggever Dick van den Polder. Ook de Westduilsers hebben veranderingen doorgevoerd in het team. dat woensdag zo pover voor de dag kwam tegen de Tsjechen. Cuilmann en Bemd Fdrster maken plaats voor Schuster en Hrubesch. Uli Stielike van Real Madrid is nu laatste man. i;d Voordat u het abonnementsgeld voor het derde kwartaal 1980 gaat betalen, vragen wij uw aandacht voor het volgende Het is belangrijk, dat u rr>et uw betaling even wacht, totdat u de acceptgirokaart voor het derde kwartaal van ons ont vangt a Overschrijving via uw girorekening- onderteken de accept girokaart en zend deze in de bekende envelop aan uw giro kantoor S Overschrijving via uw bankrekening onderteken de accept girokaart en zend deze aan uw bank. NB Deze mededelingen gelden niet voor abonnees, die orts reeds machtigden tot giro-incasso (automatische atschrijvmg). Zij ontvangen derhalve geen girokaart. Tenslotte wijzen wij u als kwartaatabonnee erop, dat de auto matische afschrijving nog altijd de snelste en eenvoudigste betalingswijze is. Vraag telefonisch een machtigingsformulier aan Het Vrije Volk, Afd. Abonneeservice, tel. 010 147400, of schrijf naar: Het Vrije Volk, Afd. Abonneeservice, Antwoordnummer 1579, 3000 VD Rotterdam. De Administratie Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voo, nop. ,^.--,2^ Tenminste, als u ons 'ri nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèst wel iemand. Misschien bent m zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam ^opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen inde kleu- ren rood bruin, blauw of groea a Het formaat is ISI 50 bij 100 cm. En de kwaliteit, die is uitstékend! Naam: 4

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1