grens op kier in Kaapstad Kinderen vinden granaten Tindief gepakt i Kunstmaan kiekt hoofd op Mars ook was t niet9 Bij vlucht doodgevallen Glorietij dperk wordt historie I SLAAPBANKEN li 1 f 8 li Jt 20% minder hypotheken Kont 'ns over de brug HET VRIJE VOLK BEL Q10-t4.74.Q0 !&sftr x Raketten bij Londen Bewolkt Dubbel glas, dubbel voosrdeel.Breijesr zorgt voor de subsidie. S3il^ElijPERG!ashandel b.v. a a a s a a a a a a K röensdag 18 juni 1980 34e jaargang no. 10112 (Van een onzer verslaggevers) LA JUNQUERA - De blokkade door Spaanse vrachtwagenchauffeurs van de grenspost La Jun- quera-op de belangrijke route van Perpignan naar Barcelona is ten dele op geheven. het personen verkeer in beide richtin gen kan er weer door, al moet wel met aanzienlij ke vertragingen rekening worden gehouden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - Een Duitse maniak is bezig LSD- achtige pilletjes door de consumpties van caféklanten te strooien, waardoor al zeventien mensen in een zwa re coma zijn geraakt. In Rotterdam vielen gisteravond vier slachtoffers, nadat eerder al in Amsterdamse kof fieshops en in Dusseldorf klanten onder invloed van het vergif waren geraakt. mm Bierbuikje JOHANNESBURG Vijftien mensen zijn gisteren in dekieurlingenwijken van Kaapstad omgekomen bij schermutselingen tussen de Zuidafrikaanse politie en betogers. Vijftig mensen raakten gewond. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma.t/mvr. van 17.45-19.00 uor zaterdag van 9.00-16.00 oor Verbod Jeugdige betogers in Kaapstad hebben in de straten van de kleurlin- genwijken brand gesticht om het autoverkeer fe hinderen. Paul Krugerstraat 12.3072 GL ROTTERDAM, telefoon 010-844033 Geachte kwartaalabonnee, *B B B B B 0 «6 Frans Thijssen en trainer Jan Zwartkruis verlaten het veld van het San Siro-stadion na afloop van de wedstrijd tegen Tsjechoslo- wakije. M ostcode: (Soort abonnement: O kwartaal ojaar Ij Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek ja toe aan; Postcode: ;Kleun o rood o bruin o blauw o groen 8T\ieun u rooa o Drum u oiauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). BiStuurt u'de boa volledig ingevuld, in een open envelop zónder ipostzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, vmnvR r 3000VB Rotterdam. iSP BBS A"; '1 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Wltte de WIthstraat 25,3012 BL Rotterdam, (el. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 De Spaanse chauffeurs weige ren; nog- steeds het vrachtver keer door te laten. Met hun actie protesteren zij tegen het vernie- ïen van tien Spaanse vrachtwa gens met landbouwprodukten in het'zuidwesten van Frankrijk door ontevreden Franse boeren die met lede ogen de import moeten aanzien van goedkope Spaanse land- en tuinbouwpro- dukten. Naar schatting van de douane zijn bij de blokkade nog steeds ongeveer duizend vrachtwagens betrokken. De Franse autoritei ten hebben aangeboden voort aan konvooien Spaanse vracht wagens in het zuiden van Frankrijk politiebescherming te geven. Tot op heden zijn de Spaanse chauffeurs nog niet op dit aanbod ingegaan. .ik Maniak strooit ver De politie is er vrijwel zeker van dat de maniak de pilletjes in de suikerpotten heeft ge gooid, die open en bloot op de tafeltjes staan. "Het middel kon niet in de koffie zelf zitten, want dan zou den alle koffiedrinkers onwel moeten zijn geworden. Het ging echter om enkelen. In een kof fieshop aan het Rokin dronken ARNHEM Kinderen, hebben gisteren op een Arnhemse school zes "scherpe" handgrana ten ingeleverd die zij dichtbij hadden opgegraven. Een onder wijzer bracht het wapentuig daarop naar de politie. De handgranaten waren eer der al door de politie gevonden^ De Explosieven Opruimings-* dienst was gewaarschuwd en de agenten hadden de vondst weer met zand bedekt. De kinderen waren nieuwsgierig geworden door een stok, die de politie ter markering van de plaats in de grond had gezet. ROTTERDAM - Uit een douaneloods aan de Keilestraat in Rotterdam werd vannacht 12 ton tin gestolen. Vanmorgen vroeg werd de dief reeds gegre pen. De rijkspolitie in Drieber gen hield de vrachtauto aan waarin de 47-jarige Amster dammer J.H. de partij tin (waarde 360.000,-) vervoerde. LONDEN - De 160 voor Enge land bestemde Amerikaanse kruisraketten worden opgesteld Lij twee vliegvelden binnen honderd kilometer afstand van T-ondea maandagavond twee mensen sa men koffie; de ene werd onwel, de andere niet," zo vertelt de Amsterdamse politie Twee serveersters van café King Charley aan de Rotter damse Lijnbaan hebben de poli tie op het spoor gezet van een Duitse man, die iets met de zaak te maken moet hebben. "Wij dronken van onze eigen koffie aan de bar, toen een om streeks 35 jarige Duitse man vreemd begon te giechelen. Hij deed dat weer toen twee klanten ook uit hun kopje begonnen te drinken," zo verklaarden de twee tegenover de politie in zie kenhuis Dijkzigt. De vier Rotterdammers kre gen een half uur na het drinken van de koffie zware verlam mingsverschijnselen, hallucina ties en raakten geestelijk ont wricht Praten was onmogelijk. De vier werden ijlings naar het Bergwegziekenhuis en Dijkzigt gebracht Hun toestand is nu re delijk WASHINGTON - Ameri kaanse geleerden weten niet wat ze, moeten denken van een elektronische foto van de pla neet Mars, waarop een deel van een menselijk gezicht te zien is. De foto toont een oogholte, een voorhoofd en een neus. De rest van. het "hoofd" ligt in de scha duw. De foto is door een kunst maan gemaakt De opname werd getoond bij de opening van een congres van sterrekundigen in Washington. De geieerden weten niet of er sprake is van natuurlijke erosie, of dat intelligente wezens het "hoofd" hebben geconstrueerd. Weinig verandering in tempe ratuur en vrij veel bevolking^' Mogelijk regen of motregen. Mi nimumtemperaturen rond 11 «raden, maxima circa 19 graden. Jot matig en aan de kust tot vrij krachtig toenemende zuidwes tenwind. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De Raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening, die gisteren in Kamer 113 van het Rotterdamse stadhuis vergaderde, kreeg, tijdens een zeer ernstig debat, een onver wacht muzikaal onthaal van de stadsorganiste. Toen één van de des kundige ambtenaren, ir. G de Wijs op de, van hem ■.bekende, zeer indringen de wijze iets naar voren had gebracht ener na zijn woorden een korte stilte viel, klonken ineens pare- öfuni zon <o onder llS 22,03 maan op onder 1225 0100 Voor..informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van.8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. - lende orgelklanken, voortgebracht vanuit de Burgerzaal tot in de com missiekamer door. Wilhelmus van Nassou- we. Het complete vers, ge dragen, en met alle regis ters open ten gehore ge bracht De organiste was aan het oefenen voor vandaag, als koningin Beatrix een bezoek brengt aan Rotterdam en op hét stadhuis wordt ontvan gen. Commentaar van De Wijs, toen het volkslied teas uitgespeeld: "Zo in- drukwekkend uxts mijn verhaal nu ook weer niet..." DEN HAAG - Het aantal hui zenhypotheken is vorig jaar met twintig procent gedaald. Het kadaster schreef toen ruim 333.000 hypotheken in. In 1978, toen de koopwoningmarkt al begon in te storten, werden er nog ruim 400.000 hypotheken af gesloten aldus het jaarverslag van het Kadaster In de buurt van de woonwij ken van de zwarten en kleurlin gen in Kaapstad waren rook pluimen van honderden meters hoog te zien. Veel huizen en ge bouwen stonden in lichterlaaie De gekleurde wijken in en rond Kaapstad zijn al geruime tijd het toneel van een langduri ge schoolboy cot. De doden van/ gisteravond waren de eerste niet-blanken nadat zondag avond een blanke politieman was doodgestoken en maandag rond Johannesburg en Bloem fontein 35 mensen gewond raak ten door hagel en rubberkogels van de politie. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren de journalisten verboden naar de gebieden te gaan waar onrust heerst Het verbod volgde op de onlusten van maandag, de vierde ver jaardag van de bloedige opstand in de zwarte voorstad Soweto. Journalisten die zich zonder toestemming en begeleiding van de politie in roerige gebieden ophouden, worden gearresteerd. Een politiewoordvoerder zei: „Het is ons duidelijk geworden dat op het ogenblik de onrust stokers wachten op fotografen en persmensen." De serveersters beschreven de Duitse "klant" als een brildra- gende man, met blond halflang haar en een beginnend bier buikje. Dat signalement komt overeen met dat van een man die in een Dusseidorps café werd gesignaleerd Vorige week vrijdag raakten daar zeven klanten in een coma, onder pre cies dezelfde omstandigheden als later in Rotterdam en Am sterdam. Deskundigen op het gebied van vergif, en politieartsen heb ben tot nu toe in het bloed van de slachtoffers geen spoor van het middel kunnen vinden. De pilletjes moeten een nog sterke re werking hebben dan LSD De Rotterdamse politie ver moedt dat de Duitser in „King Charley" niet bij de suiker kon komen en zijn pilletjes hier in de meikannetjes heeft gegooid. De slachtoffers werden giste ren, evenals de Amsterdamse koffieklanten, naar de intensi- ve-care-afdelingen van de zie kenhuizen gebracht „Zonder medische behandeling zouden zij de verlammingsverschijnse len niet zijn kwijtgeraakt," al dus de politie. „De werking van de stof lijkt wel op die van LSD, waarbij je evenwei niet ver lamd raakt Deze coma is veel erger Nadat de slachtoffers flauwvallen zijn ze tot niets meer in staat Ze krijgen grote opengesperde ogen, maar zien niets meer. Eén van de slachtof fers kreeg het gevoel dat zij met een mes in haar rug werd gesto ken." Met dubbel glas houdt u de warmte waar het hoortbinnen Want energie is schaars en duur. Breijer plaatst f/r. f uw dubbele, isolerende vf beglazing uiterst vakkundig. En Breijer zorgt er ook nog 'es voor dat u de overheidssubsidie zonder problemen in de knip krijgt Want de aanvraag van de subsidie verzorgt Breijer voor u. Dubbele beglazing? Dubbel voordeel bij Breijer! pulyglass - drenlhcrrn - Thmmcfume Voordat u het abonnementsgeld voor het derde kwartaal 1980 gaat betalen, vragen wij uw aandacht voor het volgende Het is belangrijk, dat u met uw betaling even wacht, totdat u de acceptgirokaart voor het derde kwartaal van ons ont vangt. S Overschrijving via uw girorekening, onderteken de accept girokaart en zend deze in de bekende envelop aan uw giro kantoor. a Overschrijving vla uw bankrekening: onderteken de accept girokaart en zend deze aan uw bank. N.B. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees, dia ons reeds machtigden tot giro-incasso (automatische atschrljving). Zij ontvangen derhalve geen girokaart. Tenslotte -wijzen wij u als kwartaalabonnee erop, dat de auto matische afschrijving nog altijd de snelste an eenvoudigste betalingswijze is, Vraag telefonisch een machtigingsformulier aan Het Vrije Volk, Afd. Abonneeservice, tel. 010 147400, of schrijf naar: Het Vrije Volk, Afd. Abonneeservice, Antwoordnummer 1579, 3000 YD Rotterdam. De Administrate (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Een 19-jari- ge jongen, die in voorarrest zat in de Amsterdamse Bijlmerba jes, is gisteren bij een ontsnap pingspoging doodgevallen. Een knoop in zijn zelfgemaakte "vluchtlljn" van lakens en de kens liet los, waardoor de gede tineerde tien meter diep viel. De jongeman zat sinds 9 mei wegens diefstal in voorlopige hechtenis. Volgens het ministe rie van Justitie had hij het raam van zijn cel op de zevende ver dieping met een tafelpoot inge slagen. Daarvóór had hij zijn celdeur gebarricadeerd, aange zien het alarm afgaat als een rui t wordt gebroken. Via aan elkaar geknoopte la kens en dekens probeerde de ge detineerde de begane grond te bereiken, maar hij viel op het dak van de werkzaal. Op 11 mei gelukte het een ge vangene voor het eerst om de benen te nemen uit de Bijlmer bajes. De man klom vla de luchtplaats over een muur en zwom twee grachten over. De politie hield hem nog dezelfde dag a an. MILAAN - Voor het Nederlands elftal is het Europees kampioenschap in Italië verleden tijd. Vanmiddag al keerde het Oranjegezelschap terug op Schiphol, nadat het gisteren tegen Tsjechoslo- wakije vergeefs poogde zich t« kwalificeren voor de strijd om de derde en vierde plaats. Door een 1-1 gelijkspel verzekerden de Tsjechen zich door een beter doelsaldo dan de Hollan ders van de tweede plaats in hun poule achter West-Duitsland dat zich later op de avond een zwakke prestatie (0-0) te gen Griekenland kon per mitteren. In de finale van het toernooi krijgen de Duit sers zondagavond te ma ken met België of Italië, twee landen die elkaar vanavond ontmoeten. Een duel waarin de Zuiderbu ren voldoende hebben aan een deling. In het Nederlandse kamp was de teleurstel ling groot, niet in het minst door het negatieve, zeer behoudende, optre den van Tsjechoslowa- kije. Maar bondscoach Zwartkruis moest wel toegeven, dat "heel duide lijk is gebleken dat er een einde aan een tijdperk is gekomen" voor het Ne derlands elf taL Een pleister op de won de was dat elke speler, ondanks de povere pres taties, een premie van 33.000 gulden mocht in casseren. *5*1 Jf?4 slaapbankstellen, enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr folder. Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesinget 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. abonnee bezorgt Kom, u weet vèst wel iemand Misschien bent u.ze.lf nog geen abonnee. Laat iu'toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groea Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit, is uitstékendl Art' a-f B Haam; 'Adres: .Plaats:.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1