Misselijk recept Hapje Windmill VERHUURT BALY SEXFILMS? Warande is overlast van wasserij beu schiedam WELNEE ook zeker ca 1000 Lach- en Speelfilms, Avonturenfilms, Westerns, Tekenfilms, etc etc. ;»^;r YrnWA WÊmm Rijnmondband naar Breda Duizend gulden voor kanker bestrijding Getuigen a.u.b. Inbrekers stelen geluidsinstallatie Gepakt met hasj Be1 DONDERDAG 3 JULI 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA^*, w- De 'groteren' trekken veel op met de 'kleineren Van een onzer verslag geefsters SCHIEDAM/LOON OP ZAND "Ge kunt het beste den weg hier rechts nemen. Dan een beetje met den weg mee, linksaf en ge ziet het van zelf." Dit alles wordt met een onvervalste zachte g ge zegd. Nee, we zitten niet in België, maar in Loon I op Zand. Vijfennegentig Schiedamse bleekneuzen zijn daarheen getrans porteerd om een weekje door te brengen op de boerderij van de familie Kuypers. De keukenploeg sleept kilo's voedsel aan De kinderen schoon vegen zelf de slaapzaal l-ff; IrMtïm J - SBeSIfeaanbLrtinnURDi:n^r 'ilms ??,N?ËR GELU,D wij een I speciale aanbieding. 6 Films voor 27.50 voor een hele week ninq I du?GEZELLl9GHF?n?nWhat mn proiector! Haal uw eigen bioscoop,, dus GEZELLIGHEID In huis. Dat is met eens duur, dat kan goedkoop. j| BIJ BALY DAM 5a TE SCHIEDAM (Omgev. Nieuwe brandweerkazerne) I Voor films vragen wij geen borg wel uitgebr. Legitimatie. tel da?™oH„Mlie%T?Sn7llLlJIOSRLMS etc. etc. O JA, nog even wat betreft onze seksfilms, die verhuren we niet alleen maar nie G van SfiSSftS!V3na'29 90 pst 4 f 100,. T^vaS fSp^oop BALY EL*E DAG GE°PEND VAN 10 u t/m 18 u nm OOND. KOOPAVOND B BALY NU AL MEER DAN TIEN JAAR EEN GOED ADRES EN i KEUS UIT LETTERLIJK DUIZENDEN FILMS 1 in Sy- y/qpff/ %WM y, ty/A (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bewoners van de Waranda klagen steen en been over de herrie en overlast, die wasserij Noordhoek - Nij- man dagelijks produceert. De bewoners moeten elke dag weer ervaren, dat hun huizen staan te trillen op hun grondvesten door de machines van de wasserij en het zware vrachtverkeer dat af en aan het uitbreiden met nieu we machines en apparaten, die ongeschonden uit het afgebran de pand van Nijman aan de Stadhouderslaan zijn gekomen. De Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond heeft de klach ten van de omwonenden in on derzoek genomen en het enige middel om iets tegen de wasserij te doen is volgens de heer Lee- nen om bij de minste overlast al het Rijnmondklachtennuminer te bellen. De Chemische wasserij op de Warande is van 's morgens ze ven uur tot 's middags vijf uur in bedrijf. Vrachtwagens komen de gehele dag af en aanrijden. Bronnen van ergernis zijn vol gens de heer Leenen vooral de containerwagens en dc tank auto's, die de wasserij van brandstof voorziet. Twaalf man leiding en zeven personeelsleden voor de keuken proberen de Schiedamse jeugd tn de toom te houden en van hun natje en droogje te voorzien. "Ome Wim, ik heb zo'n last van mijn oor." "Tante Adri, ik h.'b j vanmorgen in het water gelopen en nou is mijn voet helemaal wit I uitgeslagen"." Tante: "Kom vanavond maar even naar me toe, dan zal ik er een beetje poe der op doen." Het 'getante' en 'geoom' klinkt over het hele ter rein waar een hooischuur, twee slaapbarakken een eetbarak en een keuken op staan. Het is zelfs zo'n gewoonte.geworden dat de leiders elkaar ook oom en tante noemen. De sfeer is uitstekend. In moeders patatkraam wor den frieten gebakken om de hongerige magen enigszins te vullen. Kampleider Wim Vogel: "Ze eten ais dijkers. Het is on voorstelbaar. Er gaan eike avond 35 kilo aardappels door heen en per dag 35 a 40 broden," Een echt kinderparadijs is de boerderij in Loon op Zand. De schommels en wippen van het Singelkwartier staan op een groot grasveld opgesteld. Er worden vechtpartijtjes gehou den en 's-avonds kussengevech ten. Kortgeleden zijn er twee j jonge bokjes geboren. De paar den mogen geroskamt en bere- I den worden. Bianca, Miranda en ik hebben paardgereden. Het zijn echte wilde paarden"; schept Bianca op. 's-Avonds is net een lawaai I ais een oordeel in de slaapzalen van de "grotere" jongens en de "grotere" meisjes. Het grootste I wapenfeit is wel dat ze in staat zijn geweest zaterdagnacht tot vier uur herrie te maken. Maar naar mate de week vordert, is de j rust eerder op het Land van 40 BRODEN PER DAG! Kleef 6 wedergekeerd. De lei ding schudt de kinderen om ze ven uur hun slaapzakken uit. "We hebben een jongen, die niet zijn bed wiide uit komen, hele maal vol tandpasta gesmeerd, vertelt een van de bleekneuzen. Ja, en wij een meisje vol lippes- tift en ze vond het helemaal met erg. Ze moest ook lachen." Brigitte Tintel en Hermientje de Bruin: "Het is hier heel leuk. Vandaag hebben we spelletjes gedaan en vanavond gaan we een avondwandeling maken". Kasper Evertse: "Ja, dat hebben we vorig jaar ook gedaan. Maar eigenlijk mag het helemaal met van de boswachter. We zijn toen erg geschrokken want er was iemand die een wild zwijn na deed. Hoe? Dat kan ik niet na doen, hoor." Gelukkig heeft oom Ed voor een bandrecorder en een platen speler gezorgd zodat tijdens de afgelopen regendagen de kin derschare opgevrolijkt kon wor den met muziek. De eerste kampavond ging al goed van start met een disco. Op verzoek van de kinderen werd er op dinsdagavond carnaval gevierd. De raarste kostuums werden geïmproviseerd, met papier, rokken, truien en ander mate riaal. Het weer zit het Singel kwartier beslist niet mee. Wim Vogel: "Ik heb zeven kampen meegemaakt en nog een paar als kind, maar zulk weer heb ik nog nooit gehad. Van armoede heb ben we gisteren carnaval ge houden." Als het echter droog is, gaat men onmiddellijk naar buiten. Het gevolg; Lange waslijnen met truien, broeken, sokken en t-shirts die te drogen hangen in de slaapzalen. Maar het schijnt niemand iets te kunnen schelen. Ravotten, spelletjes, een lach film van Laurel en Hardy doet het slechteweer vergeten. Maandagmiddag toen de zon even scheen stippelde oom Ge rard een vossenjacht uit waarbij men onderweg zeer moeilijke raadsels op te lossen kreeg. Een voorbeeldje; "Wat gaat sneller op de rug dan jij en ik op onze voeten? Het valt niet mee om dat te bedenken. Martin, John en Mary ver dwaalden terwijl ze op zoek wa ren naar losse flodders en kwa men toen vlak bij de Efteling uit. Martin: "We waren op zoek naar militairen en toen wisten we de weg niet meer. We heb ben een boer gevraagd waar we waren.'" Kampleider Vogel; "Ze zijn net zo ondeugend als in vo rige jaren maar we hebben er niet veel last van. Ze vermaken zich goed." De grotere meisjes hebben een kat ontvoerd naar hun slaapzaal. "We zagen hem in de wei en hebben hem gevan gen. We nemen nu stiekem eten voor hem mee en van de boer krijgen we melk. Als het kan, nemen we hem mee naar Schie dam." Als de bel gaat voor het avondeten stromen de Schie- dammertjes toe. Bij de ingang worden de han den gecontroleerd en menigeen wordt naar het washok ge stuurd om ze te wassen. Want appelmoes, aardappelen en va- kensvlees kunnen niet met vuile handen gegeten worden. De kniesoren sputteren nog wat te gen, maar de eetlust overwint het 'niet lekker vinden'. En als dit op is, kunnen ze immers lek ker gaan wandelen! (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het tamboer en trompetterkorps van de Rijnmondband zal deelnemen aan de nationale taptoe in Bre da. De vijfde taptoe heeft het thema '35 jaar bevrijding van Nederland'. Het voorplein van het Kasteel zal worden herschapen in een marktplein. De Vereniging Keep them rolling zal haar voertuigen die bewaard zijn gebleven uit de Tweede Wereldoorlog tentoon stellen. In totaal werken 23 korpsen mee aan de taptoe die van 21 tot en met 30 augustus wordt gehouden- op het KMA- terrein. Meer informatie is ver krijgbaar bij de VVV Breda tel. 076 - 225733. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De Bouwbond F.N.V, heeft het Koningin Wil- helminafonds afdeling Schie dam een bedrag van 1009 gulden geschonken. Het geld is bijeen gebracht door de bondsleden bij de uitgifte van vakantiezegels. Net als in voorgaande jaren wordt iedereen dan gevraagd een kleine bijdrage te geven voor een goed doel Mevrouw Jeene-Verhagen nam het geld in ontvangst uit handen van de heer Van Ger- ven, voorzitter van de Bouw fond F.N.V. afdeling Schiedam. Het kankerbestnjdingsfonds heeft beloofd dat het ten goede komt aan een project in Schie dam. SCHIEDAM De politie van Schiedam verzoekt getuigen van een verkeersongeluk, afgelopen vrijdag op de Burg. van Haaren- laan, om zich alsnog te melden. Het ongeluk kostte het leven van de 62-jarige Vlaardinger W. Gilde, die op de fiets 's morgens om 8.00 uur door een vrachtwa gen werd aangereden op de kruising met de Nieuwe Dam- laan. Getuigen kunnen zich melden op telefoon 260270, toe stel 123. IJEUGDLAND vrijdag 4 juli Sport en spel: Om 10.00 uur op het Schuttersveld in Nieuwland. Kreati- viteit: Om 10.00 uur op het Faassen- plein in Groenoord en om 14.00 uur op j het Fabriplein in West Vanaf het Stadskantoor kan men om 14.00 uur meedoen aan een wandelpuzzeltocht. die het Jeugdiandteam in samenwer- I king met 'De Schiedamse Tippelaars' I heeft georganiseerd. Het mschnjf- I geld: 50 cent Men krijgt allerlei ver snaperingen en een leuk herinne- I ringsvaantje als de tocht is voltooid, zaterdag 5 juli De Poldervaart bij het Pannekoek- Ihuis is gereserveerd voor jeugdige I vissers. Om 14.00 uur begint een wed- I strijd. Voor twee kwartjes kunnen I kinderen zich laten inschrijven bij het I Jeugdlandteam en zaken die hengel- I sportartikelen verkopen, "I maandag 7 juli Sport en spel: Om 10.00 uur op de [Oreliosingel in Groenoord. Het spel- I circuit met allerlei vreemdsoortige I voertuigen komt om 14.00 uur op het I Frans Halsplein in West. Kreativiteit; |Om 10.00 uur op het Frans Halsplein in West Kreativiteit: Om 10.00 uur op [het Rozenburgerplein in Zuid en om 114.00 uur op het Dr. Wibautplein in I Nieuwland. In gebouw 'De Ark' Harg- I plein 101 in Groenoord wordt om 14.00 [uur een kindervoorstelling gegeven [door het - Nederlands Marionetten- theater. Het gaat over de ridder Ivan- I hoe die de schuld krijgt van een diefs- I tal. Binnen drie dagen moet hij bewi j- Izen dat hij niet de dief van de kroon [van koning Arthur is. Zijn vrienden [helpen hem daarbij. Toegangsprijs: 50 leent 0 dinsdag 8 juli Sport en spel: om 10.00 uur op de Vlaardingerdijk in West en om 14.00 uur op de Maasboulevard in Zuid. Kreativiteit: Om 10.00 uur op het Bachplein in Groenoord en om 14.00 uur op het Edisonplein in Oost Op het Fabriplein in West wordt om 10 00 uur onder ervaren leiding bloe men geschikt Alle materialen zijn be schikbaar. dus de kinderen hoeven zelf niets mee te nemen. Om 14.00 uur kunnen kinderen op het Dr. Wibaut plein in Nieuwland bloemschikken. Deze activiteit is mede dankzij de stadskwekerij en de afdeling begraaf plaatsen gratis. Om 10 30 uur geeft buikspreker/komiek Ted Tevano een voorstelling op het Edisonplein in Oost Deze voorstelling is eveneens gratis. 0 woensdag 9 juli Sport en spel: Om 10.00 uur in de Marconistraat in Oost en om 14.00 uur op de Maasboulevard in Zuid. Kreati viteit; om 10.00 uur op het Wilhelmi- naplein in Zuid en om 14.00 uur op het Fabriplein in West. Tekenfilms en kluchten; om 10.00 uur in 'De Ark' in Groenoord en om 14.00 uur in wijk centrum 'Nieuwland'. De toegangs prijs hiervoor bedraagt 50 cent 0 donderdag 10 juli Sport en Spel: om 10.00 uur in Nieuwland op het Schuttersveld en om 14 00 uur op de Vlaardingerdijk te genover de Israelstraat Kreativiteit: Om 10 00 uur op het Wilhelminaplem in Zuid en om 14.00 uur op het Faas- senplein m Groenoord. Bloemschik ken: om 10.00 uur op het Bachplein m Groenoord en om 14.00 uur in de Edi- sonstraat in Oost Theater Kip treedt om 14.00 uur op in Zuid op het Wilheiminapiein. De theatergroep brengt de komische straatopera 'Dromen jij" over de fan tasieën van het meisje Remia. Zij zwerft door nevelige werelden van licht en donker en komt met behulp van buitennissige vrienden aan het einde van de wereld. 0 vrijdag 11 juli Spelcircuit: Om 10.00 uur op het plein van School 'Liedewijde', Park weg. Kreativiteit: Om 10.00 uur in Oost op het Edisonplein. Vanaf het Stadskantoor kunnen kinderen om 14.00 uur vertrekken voor een fiet- spuzzeltocht die het jeugdlandteam samen met de Burg. van Haaren ver- kennersgroep heeft georganiseerd. Voor alle fietsers is een speciale vaan beschikbaar gesteld. De inschrij ving hiervoor kost twee kwartjes. 0 zaterdag 12 juli Opnieuw een viswedstrijd in de Poldervaart bij het Pannekoekhuis. Zie zaterdag 5 juli. 0 BRIDGE-INSTUIF Onder toezicht van de Sportraad be gint vanavond om 19.45 uur een nieu we ronde in de bndge-instuif. Paren kunnen zich hiervoor inschrijven na betaling van een rijksdaalder. De bridgetafels staan opgesteld in de bo venzaal van Sporthal Margriet. Meer inlichtingen zijn verkrijgbaar aan de zaal of bij de wedstrijdleider de heer W.Seip tel. 702784. 0 STEDELIJK MUSEUM In het museum is tot 21 juli de ten toonstelling „Vanuit Turkije en Ma rokko" te zien over de gebruiken, ge woonten en levenswijze van Marok kanen en Turken. De openingstijden: dagelijks, van 10.00 tot 17.00 uur, op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. 0 SINGELKWARTIER De kinderen die op dit ogenblik in Loon op Zand kamperen komen zater dag 5 juli terug. Zij zullen arriveren op de Van Swindensingel tegenover apotheek Jansen tussen 11.00 en 11.30 uur. 0 DOKTER, TANDARTS, APO THEEK Wanneer u in het weekend onver hoopt medische hulp nodig heeft moet u de boodschappendienst bellen, tel. 20 6611. Voor spoedreeepten tel. 26 4018. Krijgt u in het weekend last van uw gebit, dan kunt u naar tandarts R. Bakker, Faassenplein 60 gaan. Zijn te lefoonnummer is 70 99 15. Hij houdt spreekuur op zaterdag en zondag tus sen 17,00 en 18.00 uur. 0 EHBO WEEKENDDIENST Van vrijdag 19.30 uur tot maandag 7.30 uur kunt u voor eerste hulp te recht in het Noletziekenhuis. Het tele foonnummer is 26 00 80. SCHIEDAM Inbrekers heb ben in de woning van de 37-jari- ge C. J. in de Jan Steenstraat een radiocombinatie en een fo totoestel gestolen. De spullen hadden een waarde van 2050.-. TILBURG - In de auto van de 42-jarige Schiedammer N. H. is gister middag achttien kilo hasj gevonden De politie van Tilburg deed de vondst tijdens een routinecontrole op Rijks weg 58. De partij soft-drugs zat verborgen m een tas in de kofferbak. Sommige oogartsen ySf nemen het niet zo nauw met hun oog metingen. Brildragers kunnen daarover meepraten, maar ook de lezers van „Stukgoed" in HVV van 30 juni. Daarin stond het verhaal van de vijf jarige Peter Roobel, wiens ogen te snel groeiden voor de oogarts. Een specialist van het oogziekenhuis wilde Peter wegsturen met een stel glazen dat drie keer zo sterk had moeten zijn. Getuige het verhaal van me vrouw Deering, over een an der misselijk makend brilre- ccpt. mankeert er nog méér aan de oogartsenstand. Me vrouw Dcering heeft een ver standelijk gehandicapte zoon, die altijd op eigen gelegenheid voor controle en brilrceepten naar de oogarts gaat. „Zijn vorige dokter heeft op zijn kaart een aantekening gemaakt, waaruit een andere arts kan opmaken dat mijn zoon verstandelijk gehandi capt is. Bij het vaststellen van de oogafwijking kan elke oog arts dus rek»ning houden met de handicap. Na zijn laatste bezoek aan de werkgemeenschap Utopia, waar hij werd geholpen door ene dr. Umar, bracht mijn zoon een recept mee voor gla zen van +2 en -l!i. Bij de opticien zochten wc een nieuw montuur uit. Met de glazen mee kostte dat 300 gul den. Maar kort nadat hij de nieuwe bril op zijn neus zette, kreeg mijn zoon iast van hoofdpijn en moest hij steeds overgeven", aldus mevrouw Deering. „Da's griep, dachten we eerst. Na drie dagen de huisarts er bij gehaald, maar die kon niets vinden. M n zoon blééf echter ziek cn zijn ogen gin gen erg raar staan. Na tien da- gen hield ik het niet meer uit. We gingen naar een opticien Die mat zijn ogen door en kwam met een recept op de proppen van +4 en +2ti ln plaats van de +2ende-maie' de oogarts nodig vond. Die had zich maar even 2 en 4 punten vergist, want m'n zoon ziet nu weer als de beste en de ziekteverschijnselen zijn ver- dwenen. De nieuwe glazen kostten ons nog eens 95,05, maar geluk kig wil het ziekenfonds dat óók betalen. Ik ben toch eens naar die dr. Umar gegaan, om te vragen hoe dat nou kon",» vertelt mevrouw Decring. „eerst probeerden ze me af !e wimpelen bij Utopia. Maar nu veel aandringen vertelde dr. Umar dat zij op de aanwijzin- gen van mijn zoon was afge gaan. Dat maakte ik tcnmhnste uit haar woorden op, want me vrouw Umar, die Joegoslavi sche Is en slecht Nederlands spreekt, bracht alleen maar uit dat zij zich door mijn zoon „had laten verleiden". Van die aantekening op de patiënten kaart had zij kennelijk niets begrepen. Maar met dit sim pele excuus moest ik het toch maar doen. Ik vraag mij toch af wat dat voor een oogarts is, die aan iemand die verziend is een glas voorschrijft waar alleen een bijziende wat aan heeft? Ik ga voortaan maar naar de opticien. In hem heb ik meer vertrouwen." i Van emancipatie wT heeft deze vrouwelij ke hoomraaf in Dier gaarde Btijdorp nooit ge hoord. Lange tijd sleept zij enige dode kuikens in haar snavel mee, om deze aan man lief aan te bieden als hij daar De Kinderdijkse mo- «C lens worden op zater dag 7 juli weer feeste lijk in werking gesteld. Net als in vorige jaren komt ter opfleuring van het begin van het seizoen weer een Nieuw- zeclandse „Miss" om de vang van een molen los te trekken. Daarop gaan de wieken draaien - althans als er vol doende wind staat. Daarna komen alle 21 molens op gang. Susan van den Born Is dit maal de „Miss Windmill". Zij SSf&SÏ zin in heeft. Dat haar man in zijn hok een tukje doet, maakt haar niets uit: mocht het hem behagen om wakker te wor den en honger te hebben, dan staat zij tenminste direct klaar om hem te bedienen! heeft haar titel niet direct te danken aan haar lichamelijke .uitstraling, maar aan haar verbale - Nederlandse - kwaliteiten. Susan van den Born, haar vader werd in Ne derland géboren, Is namelijk lid van de Nederlandse ge meenschap in Nieuw-Zee- land. Wat je ver haalt is lekker, iel mijn oma altijd. Ze moet wel gelijk hebben, want Susan heeft een reis van 25.000 km achter de rug. -< i» Cl met van dige resp hieic SjuU „1 1

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2