I Toestand is 'kritiek' Ex-Sjah heeft geen tyfus Werkloosheid boven 250.000 als er niets echt verandert Chin A Sen: 'Suriname definitief los van Nederland' Klacht bij officier tegen politie Helft Nederlanders; kernenergie? Nee! 'Maak verkrachting binnen het huwelijk ook strafbaar' O.S. op radio en TV I I 1 I 1 lift lieer SH4 -&*■ Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee. i 1 1 HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 .u i 1 1 I I I I Bewolkt KLM niet meer over Afrika V-V Voortijdig van school? Geen kinderbijslag Justitie voor komt vlucht 'papa Blanca' Boot gestolen jp~ - f J ■s H i 8 ,p IS I? •B Vrijdag 4 juli 1980 34e jaargang no. 10126 (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM - Er komen volgend jaar nog eens 25.000 werklozen bij als er geen drastische maatregelen worden genomen. Het werkloosheidscijfer zou daar mee ver boven de 250.00i> uitschieten. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging m.VnvT. vul7.45-19.00aiir uttrïig vu 9.00-16.00 wr [Z'ï ">'f Het echtpaar Ihsan (rechts) en Sisman Öztürk met hun één jaar oude eerste kind. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - In een klacht bij de officier van Justitie wordt de Rotterdamse Vreemdelingenpolitie ervan beschuldigd een zwangere vrouw ernstig te heb ben mishandeld. Volgens haar echtgenoot, de 23-jarige Ihsan Oztürk, hebben op maandag 20 juni enkele poli tiemensen zijn vrouw tweemaal in de buik geschopt toen zij op de grond lang. (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG - Ver krachting en aanran ding binnen het hu welijk moeten straf baar worden, vindt de adviescommissie ze- ddijkheidswetgeving, de commissie Melai De uitzondering die nu in de wet gemaakt wordt voor dergelijke delicten moet verval len. Het huwelijk kan geen vrijplaats zijn voor seksuele dwang. De commissie zegt dat in het eindrapport aan minister De Rui ter van Justitie. DEN HAAG - Aardgas wordt voor de consument per 1 januari 1981 ruim 25 percent, bijna een dub beltje, duurder. Daardoor komt met één klap de prijs, inclusief BTW en milieuheffing, op 47,24 cent per kubieke meter. Elekfitidteitstarieven 9 Zie verder pagina 10 HILVERSUM - De NOS-felevisie zal gedurende de Olym pische Spelen in Moskou (van 19 juli tot en met 3 augus tus) iedere dag sa menvattingen uit zenden. De journaals zijn gepland van 18.00 tot 19.00 uur op Nederland 1 en van 22.30 tot 23.30 op Ne derland 2. BEKENDMAKING Stuur Het Vrije Voik naan S f S553 G3 A - V 8 IS ÏS "ié 93 *K 8» h HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14,74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 CAIRO - De ex- sjah van Iran, Mo hammed Reza Pah- levi, heeft geen ty fus, zoals eerdere berichten luidden, maar volgens bron nen in Cairo is zijn lichamelijke toe stand "zeer kritiek". De 50-jarige ex- sjah verblijft sinds een weck in een zie kenhuis in de Egyp tische hoofdstad Cairo waar hij begin deze week werd ge opereerd in verband met een ontstoken alvleesklier. Er werd tevens vocht uit zijn longen ver wijderd. Een woordvoerder verklaarde later dat de ex-monarch ook zou iijden aan een tyfusinfectie, maar een medische woordvoerder legde gisteren uit dat het een typhoidale in fectie betrof, wat iets anders is dan tyfus. Die infectie zou een gevolg zijn van de medicijnen die de ex-sjah moet inne men om uitzaaiing van kanker tegen te gaan waarvoor hij onlangs in New York werd behan deld. De ex-sjah liep de infectie ongeveer twee maanden gele den op. Hij heeft voortdurend koorts. In het zwaarbe waakte ziekenhuis in Cairo is een apar te ruimte ingericht voor zijn vrouw die dag en nacht bij hem is. De artsen rondom de ex-sjah geven hem echter alle kans op herstel, al blijft er volgens hen mo menteel nog vol doende reden voor bezorgdheid. PARAMARIBO - In een toe spraak tot het Surinaamse volk heeft premier Chin a Sen van Suriname gezegd dat zijn land -nu definitief los is van Neder land". Chin a Sen zei dat de relatie met Nederland „de ontplooiing van Suriname als een volwaar dige, zelfstandige en zichzelf respecterende natie, tegen hield" Chin a Sen zei te beseffen dat met het afbreken van de onder handelingen met minister De Koning een buitengewone daad is gesteld. „Het was echter on mogelijk door te gaan met het buigen voor Nederland, zonder ernstige schade toe te brengen aan de nationale waardigheid en het zelfrespect," zo zei de Su rinaamse premier. Zie ook pagina Focus, en pa gina 9 voor een Interview met minister De Koning. Veel bewolking, van het wes ten uit af en toe regen. Matige tot krachtige toenemende wind, windkracht vier tot vijf. 5 Juli ton op onder 0W3 22.01 maan op onder a 27 1103 Minister Albeda van Sociale Zaken heeft dat gisteren laten blijken in een vertrouwelijk ge sprek met de werkgevers. Zijn collega Van der Stee van Finan ciën liet dezelfde dag in de mi nisterraad zeer sombere gelui den horen. De problemen zijn niet meer op te lossen met klei ne bezuinigingetjes op de ver schillende begrotingen; er moe ten dit jaar echt knopen worden doorgehakt en grote zaken wor den aangepakt Eén van de problemen in de huidige economische toestand is de inconsequentie in het loonbe- leid van de werkgevers. Ener zijds dringen zij aan op sterkere bezuinigingen in de collectieve sector, anderzijds sluiten zij "dure" CAO's af, die volgend jaar tot een totale loonstijging van acht procent leiden, wat weer leidt tot een stijging in de collectieve sfeer. FREETOWN - De KLM is één van de luchtvaartmaatschap pijen die een verbod boven het hoofd hangt om nog langer over het Afrikaanse continent naar Zuid-Afrika te vliegen. De KLM verzorgt wekelijks twee vluch ten naar Zuid-Afrika De Organisatie van Afrikaan se Eenheid (OAE) heeft gisteren een voorstel goedgekeurd dat alle luchtverkeer boven OAE- naties naar Zuid-Afrika ver biedt Voor informatie over adreswij' agmg. betaling, vakantieadres kunt ti bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag. Aardgas wordt ruim 25 percent duurder 'f///' zijn vrouw om half acht 's mor gens naar het bureau gegaan om een verlenging van hun ver blijfsvergunning te halen. De wachtruimte was die morgen overvol, zitplaatsen waren er Andere getuigen van het ge beurde hebben hetzelfde ver klaard. De vrouw, de 18-jarige Sis man Oztürk, die enkele uren er na ging bloeden en moest over geven, heeft drie dagen in het Claraziekenhuis gelegen. Pas donderdagmorgen vonden de artsen haar toestand redelijk' genoeg om haar uit het zieken huis te ontslaan. De Rotterdamse politie wil al leen een "globale lezing" geven van de gebeurtenissen bij de Vreemdelingenpolitie. „De vrouw is inderdaad met geweld uit het bureau gezet, samen met haar man. Of daarbij geschopt is, weet ik niet," aldus een woordvoerder. Ihsan Oztürk, die al enkele ja ren in ons land woont en goed Nederlands spreekt, was met werd erg bang toen er een ge vecht ontstond. Ze probeerde mij te helpen. Toen begonnen ze ook mijn vrouw naar buiten te duwen. Zij viel op de grond en wilde niet meer opstaan. Half liggend werd zij naar beneden, een trap af, meegetrokken. Daarbij schopten een paar agenten haar. Op de begane grond kwamen een paar politiemannen aanzet ten, die de anderen begonnen te sussen. We werden allebei naar buiten gewerkt. Later ben ik te ruggegaan en heb een ruitje bij de portier kapot geslagen. Daar na hebben ze mij en mijn vrouw gearresteerd en pas vier uur la ter losgelaten, toen zij begon over te geven." voor het echtpa&r Oztürk niet beschikbaar. „Wij gingen wat opzij van de rij staan," zo vertelt Oztürk, „Mijn vrouw stond al tweeën half uur en wilde wat uit het ge drang blijven. Toen kwam ineens de portier, die zei dat we de toegang versperden. We moesten weer terug in de rij. Dat weigerde ik. De portier, zei toen dat hij wel uitmaakte wat er moest gebeuren. Hij begon aan te me te trek ken, maar ik verzette me. Daar op gingen andere agenten zich met de zaak bemoeien. Mijn vrouw, die pas in Nederland is, (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM/AMSTER DAM Ruim de helft van de Nederlanders (53 procent) is tegen het gebruik van kernenergie. Dat blijkt uit een landelijke enquete van Tros Aktua-tv. De tegen standers noemen "afvalpro blemen" en "geen goede op slag" als hun belangrijkste v Jv Mensen moeten vrij zijn bij het aangaan van sek suele relaties en de over heid moet de mensen be schermen die niet de ver mogens hebben om dat zelf te bepalen, jeugdigen, gees telijk gehandicapten en dergelijke. Voornaamste grond om verkrachting en aanranding strafbaar te blijven stellen is volgens de commissie het feit dat ze worden afgedwongen. De omschrijving van ver krachting moet volgens de commissie in de wet overi gens ruimer worden, zodat ook daarmee gelijk te stel len seksuele handelingen strafbaar kunnen worden, Worden seksuele contac ten door een groep afge dwongen, dan zou dat vol gens de commissie zwaar der moeten worden be straft dan "gewone" ver krachting of aanranding. Het geslacht van dader of slachtoffer moet in de strafbepalingen niet meer meetellen. redenen. Ze prefereren zon- ne-cnergie, steenkolen, of energie uit windmolens en water. De voorstanders van kerne nergie (46 procent) zijn van me ning dat andere energiebronnen opraken, dat men qua energie voorziening geen stap kan te rugdoen en met z'n tijd mee moet gaan, In een gisteren uitgegeven verklaring van de vereniging Milieudefensie en het Landelijk Energie Komitee staat dat ons land er vóór het jaar 2000 twee nieuwe kerncentrales bijkrijgt, in Borssele en de N.O.-Polder. Volgens beide organisaties valt dat op te maken uit de nu nog geheime derde energienota van minister Van Aardenne van Economische Zaken. De nota zal volgende week in de minlsterr- raad worden besproken. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Er moet een eind komen aan de kinderbij slag voor kinderen, die in het derde kwartaal van het school jaar afhaken en daarna gaan werken. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken meent dat in zo'n geval het verdiende geld besteed kan worden voor eigen onderhoud en dat er dus geen recht bestaat op kinderbij slag. Hij gaat daarom de be staande wet op dit punt zeer spoedig wijzigingen. (Van onze sociaal- economische redactie) Nog nooit eerder is de prijsver hoging van gas zo drastisch ge weest Per 1 januari van dit jaar wilde de regering oorspronke lijk het gas ook ai acht cent (ex clusief BTW) duurder maken. Onder druk van de Tweede Ka mer en organisaties daarbuiten werd dat toen iets verminderd en uitgesmeerd: vier cent per 1 januari en drie cent per 1 juli. De nieuwe prijsverhoging, die minister Van Aardenne van Economische Zaken gisteren heeft bevestigd, past in het be leid van de regering om de olie prijsstijgingen te volgen. Het kan volgens een woordvoerder van de consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt nog er ger worden. Kabinet en een groot deel van de Kamer streven eigenlijk een totale koppeling tussen aardgasprijs en die van huisbrandolie na. Zou dat gebeuren - gas is bij gelijke energiewaarde nog stuk ken goedkoper - dan zou aard gas nog eens 20 tot 25 cent per kubieke meter duurder worden. Die totale koppeling wordt vooral gewenst om de buiten landse afnemers "gemotiveerd" forse prijsverhogingen te kun nen voorschotelen. De minister heeft gisteren voorts aan consumentenorgani saties. vakbeweging en onder nemers een uiteenzetting gege ven over het prijsbeleid in de tweede helft van dit jaar. De prijzen in de industrie mogen tot het eind van het jaar met niet meer dan 1.6% stijgen en die in de handel met 2%. De diens tensector blijft op de eerder af gesproken maximale prijsver hoging van 2,5% voor het gehele jaar staan. Voorts heeft de bewindsman bekend gemaakt dat de over-' heidstarieven per 1 januari 1981 maximaal 5% mogen stijgen (per 1 januari dit jaar was dat 3,5%). Gemeenten, die aanvoeren dat grote financiële tekorten drei gen te ontstaan, kunnen onthef fing krijgen voor tariefsverho gingen met méér dan 5%. Voorts heeft de bewindsman met de Vereniging van Direc teuren van Elektriciteitsbedrij ven (VDEN) overeenstemming bereikt over verhoging van de elektriciteitstarieven per I ja nuari met 2,25%. Dat is een ver goeding voor interne kostenstij gingen en dus nog exclusief brandstofkosten. De openings- en de slot ceremonie worden recht streeks uitgezonden. "Al leen wanneer hiertoe aanleiding bestaat," aldus de NOS, zullen extra uit zendingen worden inge- last. De NOS-radio brengt iedere dag drie journaals van een kwartier (via Hilversum 1) met versla gen van de Spelen. Ook in "Met het oog op morgen" is Olympisch nieuws uit Moskou te verwachten. MAASTRICHT - Frans de W. (alias Papa Blanca) is spoorslags over gebracht naar de streng be veiligde gevangenis in Maas tricht. Justitie had „sterke aan wijzingen" gekregen dat De W. met hulp van buitenaf uit het huis van bewaring in Haarlem wilde ontsnappen. Papa Blanca" werd op 17 juni veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf voor grootscheep se zwendel. Op welke manier de 36-jarige Frans de W. dacht te vluchten, wilde een woordvoer der van het ministerie van Jus- lü title met meedelen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Een kruiser die bij de Mathenesserbrug in Rotterdam lag afgemeerd, is spoorloos verdwenen. Gisteren is bij de politie aangifte gedaan van diefstal. Het schip is f 16.000 waard. [AA ZATERDAG van 10 00 toil 15 00 uur zal particulier worden ver-1 kocht oan aantal schitterend» lederen- I /«toffer» banks tellen. Oe partijen be-1 I suan onder meer eiken met leder, 1 loaned leder, hoekkombmaües ml I teder, klassieke lederen bankstellen, I I wo zeer dure ong Engelse Chester- f I fields Prijsindicatie lederen 3-, 2- en I lt-zitskomb van ca f 3200 - voor 1 J 1 1690- enz. Tevens wordt verkocht I leen aantal mess lef eiken kasten,! Ieiken toogkaslen en massM eiken! Ieethoeken. Diverse typen, enz Tevens] I grote part) kamerbreed I I Feütar B.V.» In- en verkoopkantoor van I I liquidatie- en faimssementspartijen, SSchuwacht 152. Lekkerkerk. vanaf! iLekkerkerk onder 2e hoogspanning*-1 |mast aan de dijk achter ktompenfa&oek. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Haam: Adres Postcode: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vóst wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee. jLaat u toch zeker gewoon^ iemand anders (die dat wél is) uw naam (fSÜ* opgeven? Da's geen p int Oh ja: de handdoek kunt u besteilen in de kleu ren rood, bruin, blauw ofgroea Het formaat is SObijlOOcm. En de kwaliteit, die is uitstékend! Piaats:. Soort abonnement: o kwartaal O jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder Lpostzegel aan. Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. '■wVii

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1