en fiot m»VI, Nieuw planetarium kan in Botterdam start 'o trouwt weer F abrikant wil minimumprijs voor platen Publiek wel naar OS Velen op weg met besmet geneesmiddel m I I 8 1 I li Oma werd 141 jaar Hittegolf VS: 106 doden Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee.. 9 s i HET VRIJE VOLK BEL 01044.74.00 Auto tegen boom twee doden Af en toe zon sa ssissssi ss tm Zaterdag 5 juli 1980 34e jaargang no. 10127 TEHERAN - In de Iraanse hoofdstad Teheran heb ben gisteren meer dan een half miljoen mensen be toogd voor een c.'thodoxe koers van'de islamitische re volutie. Ook in c ndere steden hebben miljoenen men sen hun steun betuigd aan de islamitische republiek in massale demonstraties. 'Met een foto van ayatollah Montazeri in haar hand nam deze oude vrouw gisteren in Teheran deel aan de massademonstratie. Meer dan een half mil joen mensen named aan de betoging deel Ring o Starr, de voormalige drummer van de Beatles, en zijn vrien din, de Ameri kaanse ac trice Bar bara Bach, hebben gis teren bij aankomst op het Londense vliegveld Heathrow laten we ten dat ze in de loop van het volgend jaar gaan trouwen. Het aan staande echtpaar was in Londen voor de fi nales van Wimble don. ABONNEE-SERVICE vcordirekte bezorging m.t/an. via 17.45-19.00 oor atardag na 9.00-16.00 aar Zie verder pag. 17 (Van een onzer verslaggevers) SOESTERBERG - Een serie ampullen van het ge neesmiddel vasolastine is tijdens de produktie besmet geraakt. De fabrikant van het middel, Enzypharm in Soeterberg, heeft alle Nederlandse apothekers hiervan op de hoogte gebracht en hen verzocht de ampullen te rug te sturen. Stuur Het Vrije Volk naan Steeds mindier vrcm wen gebruiken nog 'de pil' f HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Wlthstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrlebadvertcntles) tel. 010 -14.53.33 Van onze verslaggever JAN HEIN DE GROOT ROTTERDAM Steeds minder Nederlandse vrouwen ge bruiken ,;de pil". Uit cijfers van een'Stimezo-onderzoek blijkt het pil-gebruik met bijna vijftig procent te zijn te ruggelopen. Een uitkomst, die wordt bevestigd door de sta tistieken van de Rutgers Stichting, die tussen 1971 en 1979 een daling van 51 procent te zien geven. Voor de pil in de plaats komen raaltje. Een stijging in het ge- vooral het pessarium en het spi- bruik van het pessarium, zoals die door de Rutgers Stichting is geconstateerd met 'niet minder dan 295 procent, wettigt de con clusie dat dit voorbehoedmiddel Nederland stormenderhand verovert. Het spiraaltje is met een stijging van 106 procent goe de tweede. Daarnaast is er sprake van een grote toeneming van het aantal sterilisaties. Stimezo be- Half miljoen betogers op de been in Iran De betogingen zouden een waarschuwing moeten inhou den voor linkse en liberale groe pen. In een manifest dat in Te heran werd voorgelezen werd de ontbinding geëist van de twee belangrijkste linkse bewe gingen in het land,- strenger op treden van revolutionaire recht banken en verdergaande zuive ring van contra-revolutionairen uit overheidsfuncties. De de monstraties vormdeneen reac tie op de oproep van Iraans geestelijke leider, de ayatollah Khomeiny, om terug te keren tot de basisprincipes van de revolu tie. In het zuiden van Iran zijn gisteren veertien mensen geëxe cuteerd na door een speciale rechtbank, die werd voorgeze ten door de ayatollah Khalkhall, ter dood te zijn veroordeeld. De veertien werden beschuldigd van handel in drugs en misdrij ven gepleegd tegen het volk tij dens het bewind van de sjah. De Franse politie heeft gister avond een eind gemaakt aan de vreedzame bezetting van de Iraanse ambassade in Parijs door Iraanse studenten, die wil den protesteren tegen minister Ghotzbadeh van Buitenlandse Zaken en tegen anderen "die het bewind van de ayatollah Kho meiny ondermijnen." De bezet ters waren lid van de Vereni ging van islamitische Iraanse studenten in Frankrijk. Aange nomen wordt dat de Franse po litie in actie is gekomen bp ver zoek van Teheran. BUENOS AIRES - Francisc- Lopez de Leal, bijgenaamd "de grootmoeder van de Argentij nen", is op 141-jarige leeftijd overleden. Haar recept voor een lang leven: "mate" (aftreksel van een plaatselijke plant) drin ken en eigengemaakte kweep- eermoes eten. Een van haar zes kinderen is 95 jaar. NEW YORK - Het aantal do delijke slachtoffers van de hit tegolf in het zuiden en zuid westen van de Verenigde Staten is gisteren opgelopen tot 106. Vooral oudere mensen behoren tot de slachtoffers. In Texas is inmiddels wel eni ge regen gevallen, maar het wa- ter verdampte onmiddellijk na op de grond terecht te zijn geko men. De temperaturen in het ge troffen gebied blijven rond de veertig graden schommelen. De hittegolf duurt nu al 13 dagen.- ROTTERDAM - Twee man nen zijn vannacht in het Dijk- agt-ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeluk. De twee waren kort voor middernacht in het Kra- kngse Bos op de Prinses Bea- tebdaan met hun auto tegen een noom gereden. Het chirurgisch noodteam en de brandweer moesten de slachtoffers uit de auto halen. Kort na aankomst in •Kt ziekenhuis overleden ze. Volgens de politie is de oorzaak kend.het ongeluJt nog 11164 be* Regenjas en paraplu moeten toch maar bij de hand worden gehouden ook al is er af en toe' ten. Echt warm wordt het ook uog niet met een middagtempe- ratuur van 18 graden. De wind is "?atig, aan de kust af en toe vrij Krachtig uit zuidwest tot west. rekende voor 1978 een totaal van 108.0000 mensen, die zich hadden laten steriliseren; 56.000 vrou wen en 52.000 mannen. Voor 1977 en 1976 lagen deze totaalcijfers op 52.000 en 32.000. In de jaren hiervoor hieid het aantal sterili saties op bij omstreeks 16.000. Welke relatie er bestaat tus sen een veranderd gebruik van anti-conceptiemiddelen en de toeneming van het aantal abor- tussen is niet onderzocht, maar feit is dat het percentage abor tussen vorig jaar met 12 procent is gestegen. Slechts bij één groep is nog sprake van süjgend pil-gebruik; bij jongeren tussen 15 en 19 jaar liep het percentage'op van 19 procent in 1977 tot 27 in 1979. Ook cijfers van de Nederland se Associatie van de Farmaceu tische Industrie laten een daling van het pil-gebruik zien, al zijn die minder spectaculair dan de eerder genoemde cijfers. Sinds 1973 is Nederland het land met het hoogste pil-ge bruik ter wereld. Het motief voor het verminderende pil-ge bruik wordt waarschijnlijk ge vonden in de groeiende weerzin bij vrouwen zich van chemisch» middelen te bedienen om niet zwanger te raken. JVan een onzer verslagge vers) ROTTERDAM - De ge meente Rotterdam maakt kans een planetarium binnen de grenzen te krij gen nu het gemeentebe stuur van Den Haag als eerstgegadigde aarzelt. Op korte termijn moet er een terrein voor beschik baar komen, meent prof. dr. IL van der Laan, voor zitter van de Radioster renwacht in Dwingeloo. Rotterdam is met Am sterdam uitwijkplaats voor de bouw van een planetarium als Den Haag nog langer blijft treuzelen. De residentie zou hiermee een "gouden" kans missen, aldus Van der Laan. In een planetarium wordt aandacht besteed aan astronomie en ruim tevaart Een dergelijk in stituut in Den Haag werd zo'n drie jaar geleden door brand verwoest Volgens Van der Laan is de belangstelling voor een planetarium groot Het zou jaarlijks 200,000 men sen trekken. te-embargo is nog erg ver weg LONDEN - Binnen enkele weken gaan tal van mensen weer eens proberen zwemmend de oversteek te maken van het' Engelse Dover naar het Franse Calais. Ook dit "kanaalzwem- seizoen" zijn er weer mensen bij die het eens anders willen doen. De Amerikaan Alan Jones wil eerst uitgerust met vlaggen met zijn verloofde van Londen naar Dover lopen, alwaar hij zich voor het water in te gaan zal laten vastbinden aan handen en voeten. Haalt hij de over kant. dan zal hij vandaar op nieuw met vlaggen - met zijn verloofde naar Parijs lopen. Daarna keren beiden terug naar de Verenigde Staten om daar op grootscheepse wijze in het hu welijk te treden. Eten andere Amerikaan, de 36-jarige John Ericson, gaat proberen de oversteek drie maal achtereen te maken. Ook invaliden doen dit jaar mee. De 30-jarige Jack Robert son uit CaUfomië, die gedeelte lijk is verlamd, deed vorig jaar ook al een poging, maar moest het toen na 18 uur opgeven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering is nog geen stap dichter gekomen bij de oplossing van het pro bleem van een olie-embargo te gen Zuid-Afrika. De Scandina vische landen, België en Luxemburg, waar de regering steun zoekt voor een boycot, hebben nog geen enkel instem mend geluid laten horen. Zoals bekend wil de meerderheid van de Tweede Kamer dat Neder land geen olie meer levert aan het apartheidsregime in Zuid- Afrika. Inmiddels heeft een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard dat zijn minister, Van der Kiaauw, al maanden geleden met alle leden van de NAVO en de OESO en daarbij horen ook de Scandinavische'landen en de Benelux over een boycot ge praat heeft en toen nergens steun heeft gevonden. Het „nieuwe initiatief", dat premier Van Agt 30 juni tijdens het Ka merdebat lanceerde en waar door hij het bestaan van zijn ka binet redde, blijkt dus achteraf niet zo nieuw te zijn. Tijdens zijn wekelijkse pers conferentie na afloop van de mi nisterraad verklaarde Van Agt dat met de Belgen al officieel gepraat is. De Scandinavische landen volgen na de vakantie. „Een categorische afwijzing is van niemand ontvangen, maar ook is nog nergens instemmend gereageerd", zei Van Agt De premier deelde verder mee dat als het tot een boycot komt, deze in ieder geval geënt zal zijn op de zogenaamde in- en uit voerwet. Aan een veel zwaarde re boycot op grond van de sanc- tiewet wordt door het kabinet niet gedacht DEN HAAG/AMSTERDAM - De grammofoonplatenindustrie wil nog dit jaar praten over een vaste prijs voor LP's. Het gaat momenteel slecht met de plantenbranche. De ver koop holt achteruit en steeds meer platenwinkels moeten door dalende omzetten sluiten. Oorzaak van deze achteruitgang is volgens directeur L. Boude- «juU 'Julj »n maan <5onder op onder l 0Ê24 22.00 01.53 mi OSZS 22.00 o£20 JSJS Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. wijns van de NVPI, waarin de gezamenlijke platenfabrikanten zijn verenigd, de eerste plaats dat we te weinig voor een plaat betalen. De fabrikanten willen daarom, net als bij boeken, een 'bodemprijs' voor een LP. Met zo'n door de overheid ge waarborgde minimum-prijs zou de detaillist in ieder geval zeker kunnen zijn van een bepaalde opbrengst voor een plaat Bou- dewijns denkt dat een LP straks minstens twee tientjes gaat kos ten, en dat ze daarvoor in dè winkel voor een adviesprijs van ƒ23,95 moet liggen. Het Konsumenten Kontakt ziet niets in een vaste prijs voor grammofoonplaten. Volgens KK worden daar "de groteren in de platensector alleen beter van". NVPÏ-directeur Boudewijns be- vestigt dat er moeilijkheden zijn in de platenbranche, maar hij weigert te spreken van een "cri sis" DEN HAAG - De op roep van de regering de Olympische Spelen te boycotten geldt niet voor Nederlanders, die als toe schouwer naar Moskou willen gaan. Minister Van dcr Klaauw van Buiten landse Zaken zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van de kamcrle- den Ter Beek (PvdA), Schol ten (CDA) en Erica Verkerk (VVD.) Minister Van der Kiaauw wijst in dit verband op de indivi- duele vrijheid van een ieder om, al dan niet met inachtneming van het standpunt van de rege ring en van de opvattin- j gen van de meerderheid i in het parlement, zelf een beslissing te nemen. Maar voor de regering is hier i geen taak weggelegd, zo liet de bewindsman we ten. Niet bekend is om wat voor een besmetting het precies gaat Vermoedelijk is er sprake van een bacteriële verontreiniging die na het innemen van het ge neesmiddel koorts veroorzaakt Gevreesd moet worden dat veel mensen die het middel gebrui ken verontreinigde ampullen vasolastine mee met vakantie hebben genomen. Vasolastine is een omstreden geneesmiddel. Het zou helpen tegen ouderdomskwaaltjes als geheugen- en concentratieafna- me, hart- en vaatziekten, ver stoppingen in de hartaders en bloedvaten in de hersenen, de pressies en vermoeidheid. Eind vorig jaar echter adviseerde het college ter beoordeling van ge neesmiddelen aan de staatsse cretaris van Volksgezondheid het middel uit de handel te ne men, omdat de werking ervan niet zou zijn aangetoond. Onder meer onder druk van patiënten, die zeggen wel baat bij het middel te hebben, heeft staatssecretaris Veder-Smit te gen het negatieve advies van het college in besloten vasolastine niet uit de geneesmiddelenre gistratie te schrappen. Het zoge naamde „besluit vasolastine", dat het middel geheel legaal maakt, is inmiddels in de maak. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjariqe Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Naam; Adres Postcode Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt. Kom, u weet vast wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee, j-aat u toch zeker gewoon_ iemand anders (die dat wèi is) uw naam A opgeven? Da's geen p int Oh ja- S de handdoek kunt u bestellen inde kleu- ren rood, bruin. biauw of groen. l\ Het formaat is 50bijl00cm. En cfe kwaliteit, die is uitstékend! Plaats: Soort abonnement: o kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: O rood O bruin o blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1