pcfwepsmodelbouwer Cor Uittebroek: 9 Amerikaanse 'Red Band' doet ook Schiedam aan Jeugdland succes Spanningsveld Big Mac hutspot Vergissing Flamingojong 0 Meisje gewond bij aanrijding IS Auto verdwenen Autoruit stuk. helpt Udirekt! 010-377588 schiëdam Porselein uit woning gestolen Inbouw Zonnedaken ZATERDAG 5 JULI 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van onze verslaggever LAURENS BORST ROTTERDAM - „Bijna iedere dag ben ik met mijn boten bezig. Zodra ik uit bed ben geklommen, duik ik I gelijk mijn schuurtje in. Het is werkelijk een reuze- I hobby. Soms hangen de vellen aan mijn duimen, zó druk ben ik dan bezig geweest. Als het zover is, schei ik Ier weer een paar dagen mee uit. Dat moet helaas wel, I want anders hou ik gee vingers meer over". ggi De 71-jarige Cor Uittenbroek met één van zijn zelfgemaakte boten in zijn huiska mer. SCHIEDAM De 95 Schiedamse bleekneuzen zijn weer terug uit Loon op Zand. Vandaag zijn ze rond elf uur gearriveerd op de Van Swindensingel. Moe van het feestvieren op vrijdagavond en de busreis vielen ze in de ar men van hun ouders. De verhalen kwamen pas later. De foto van Jan van der Meijde laat de kin deren zien aan hun avondmaal. De appelmoes, aardappelen en plakjes vlees gaan er in als koek. Een hele dag bezig zijn, maakt ook hon gerig. Over de kwaliteit van het diner viel niet te klagen. „Zet maar in de krant dat het eten heerlijk is", fluisterde een jongetje HVV toe. h i Je Dag NacM Weekend Ook vrachtauto's ARAM Autoglasservice Marges DeCalandstr.87 Schiëdam rv Bi >A Soms zit ik uren te vijlen Cor Uittenbroek kan hon- I derd-uit vertellen over zijn hob- |by scheepsmodellen bouwen. I Sinds zijn pensionering zo'n zes I jaar geleden, heeft hij al zeven prachtige boten gebouwd in zijn werkplaatsje achter zijn huis in Rottterdam-Zuid. Iedereen die bij Cor op bezoek komt, staat versteld over zijn creatieve gave om op natuurgetrouwe wijze en geheel uit zijn hoofd, de origme- I le schepen na te bouwen. „Ik doe alles met gekregen of I gevonden spulletjes. Niets koop ik ervoor. Eerst hol ik een mas sieve houten balk uit om vervol gens met het vergaarde mate riaal het schip verder aan te kleden. Dat valt met altijd mee, hoor. Moet je maar eens kijken: met die grove handen van mij ts j het niet altijd gemakkelijk om ergens bij te komen. Het is soms I echt een prutswerk. Van rader tjes uit oude wekkers of blikjes en IJzerdraad, maak ik masten, trappen, relingen en ga zo maar I door. Soms zit ik uren te vijlen aan zo*n radertje. Maar ja, je moet er wat voor over hebben om wat moois te maken, niet- waar". Op de vensterbank staan alle I boten, diede 71-jarige Cor tot nu toe gemaakt heeft Het is werke lijk een fraai gezicht Een leuke j bijkomstigheid is dat ze ook al- i iemaal echt kunnen varen. Som mige zijn voorzien van een elek trische motor en verlichting. De modellen zijn allemaal verschillend. Zo zie ik een echte Rijnaak, de Furie uit de televi sieserie "Hollands Glorie", een Griekse kustvaarder, een Deen se viskotter een zeesleepboot model "Zwarte Zee", een rader boot („Daar heb ik vroeger zelf veel op gevaren") en als laatste een stoomsleepboot met een echte stoomfluit (foto). Op dit moment is Cor bezig met een scheepsdok waar water in en uit kan lopen. ~- Eigenlijk is het niet gens zo verwonderlijk, dat Cor na zijn pensionering in de scheepsmo- delbouw is gestapt Tot zijn 65-ste heeft hij altijd in en rond om de haven gewoond en ge werkt Een havenman in hart en nieren dus. Mijn vader was scheepstim merman, dus ik heb het met van een vreemde. Van hem heb ik een hoop geleerd. Ze noemden hem Piet de Prutser, niet omdat het prutswerk was wat hij afle verde, maar omdat hij altijd be zig was. Ik woonde toen nog in Katendrecht Dat was heerlijk wonen daar. Iedereen was be hulpzaam. Toen mijn moeder op haar kraambed lag. brachten de pros tituees uit de buurt allemaal schaaltjes met fruit Op mijn twaalfde jaar maakte ik mijn eerste echte boot Dat was een kano. waar we mee de Maas op gingen. Later kocht ik samen met mijn vrienden oude versle ten roeiboten voor een knaak. Svfr//,,' Die knapten we dan met zijn al len op en gingen ermee naar het strand van de Katendrechtse haven. Van daaruit roeiden we naar de Botlek om te vissen Ook in de Lek heb ik vaak geva ren. Dan voeren we met het tij mee als er dan een "lichter" langszij kwam, gooiden we een touw om de "bol". Op die ma nter werd je een heel eind mee gesleept Een keer ging dat mis. Toen gooide mijn maat het touw om 112 wasmachine, die bij zo'n schip aan dek stond. Nou, die schipper was woedend op ons". Over zijn tijd in de haven weet Oor zich ook nog veel te herin neren. „Om zeven uur 's och tends gingen we naar „Het Hok", in Katendrecht voor werk. Daar kwamen alle haven arbeiders bij elkaar. Het was een onzekere baan, je wist op maandag nooit hoeveel je vrij dags in je loonzkje zou krijgen. Nu hebben ze in ieder geval een garantieloon". Tot zijn pensio nering heeft Cor bij classificeer- dersbedrijf Junius gewerkt Over Jit meestal smerige werk heeft hij zo zijn eigen gedach ten. „Ik heb altijd gehouden van dat „rauwdauwwerk". Het deugde niet, maar ja je keek naar de poen. De tijd in de haven is nu voor bij voor Cor Uittenbroek. Wei doet hij die periode weer herle ven in zijn schuurtje als hij aan het werk is. „Ja, die oude schepen zijn mijn lust en mijn leven. Die schepen van tegenwoordig zijn allemaal zo vierkant. Helemaal niet leuk om na te bouwen. Het enige waar hij zich nog wel eens zorgen over maakt is het probleem wat er met de bo ten gebeurt, als hij er niet meer is. „Niet dat ik van plan ben om deze aarde snel te veriaten, hoor", vertelt hij, „maar ieder een die hier komt wil er graag één hebben, daarom ga ik maar een testament maken. Dan geef ik de boten allemaal een num mertje en dan schrijf ik in mijn testament: jij krijgt die en jij krijgt die andere". Cor hoopt dat hij nog vele bo ten zal kunnen maken.p (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De Schiedamse Gemeenschap heeft opnieuw de 'Red Band' weten te strikken om een concert in Schiedam te ge ven. Het uit honderd muzikan ten bestaande orkest uit Ameri ka maakt een tour door Europa. Het zal op 31 juli een concert ge ven op het plein voor het Ste delijk Museum. Al voor de derde keer organi seert de S G. zo'n optreden. Vo rig jaar was het ook de Tied Band* die de Schiedammers een muzikaal avondje bezorgde. De samenstelling is inmiddels ver anderd en het repertoire is ver nieuwd. Ditmaal is het orkest opnieuw vergezeld van een twirl-groep. De Red Band bestaat uit mu ziekstudenten die na een strenge selectie tot het muziekgezel schap worden toegelaten. Vooral muzikale kennis en ervaring zijn belangrijk, maar ook de motivatie om met zo'n grote groep een werkvakantie te hou den speelt een rol. Er worden concerten gegeven in Parijs, Lu- zem, Venetie, Innsbruck en Londen. Voordat ze naar Enge land gaan, geven ze het concert in Schiedam. De organisatie van deze tour is in handen van 'American Mu sical Ambassadors'. Zij regelt de selectie en de hele reis. Aan het hoofd staat professor Maxme Lefever, een vrouw met muzi kale en organisatorische erva ring. John Long heeft de leiding van de band. Op het programma staan werken als 'Chimes of Li berty' van Sousa, 'Barbier van Sevilla' van Verdi en 'Stars and Stripes' van Sousa. De bandleden arriveren om half zes en zullen dan een beetje door de stad wandelen Het con cert op het museumplein begint om 19.00 uur en is om ongeveer 21.00 uur afgelopen. Iedereen kan gratis komen luisteren naar de Amerikaanse sound van de 'Red Band'. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Een dief heeft enige siervoorwerpen uit de wo ning van de 30-jarige P.K. ge haald. De diefstal is overdag ge pleegd. Waarschijnlijk heeft hij de deur via de brievenbus open gemaakt of een valse sleutel ge bruikt Toen K. 's avonds thuis kwam bleken zijn porseleinen vazen en beeldjes verdwenen te zijn. K's woning ligt aan de PKO-laan. De gestolen goederen hebben een waarde van 250 '- den. Terug uit \Loon op Zand (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Een acht jarig meisje is bij een aanrijding op de Korte Dijk ernstig gewond geraakt aan haar voet. Het slachtoffertje, Miranda de L. liep zonder uit te kijken tussen twee geparkeerde auto's door de weg op. Een juist passerende auto, rijdend in de richting van de Hoogstraat, reed op het meis je in. De bestuurder, A. B. uit Vlaardingen, kon haar onmoge lijk ontwijken. Met een op twee plaatsen gebroken rechtervoet werd het meisje naar het Holy- ziekenhuis gebracht Op de Dillenburgsingel reed een auto zonder duidelijke aan leiding het trottoir op om daar tegen een lichtmast tot stiistand te komen. De chauffeur, zo bleek later, verkeerde onder in vloed van alcohol en medicij nen. De 50-jarige man werd met een rijverbod (en een bekeu ring) naar huis gestuurd. Zijn auto raakte vrij zwaar bescha digd. Een 15-jarige jongen uit Breu- kelen, die een weekje bij familie in Vlaardingen logeerde, pro beerde op onhandige wijze een bromfiets van twee oudere jon gens af te pakken. Hij had zo veel haast dat hij zijn porte monnee verloor. Daarin zaten allerlei gegevens waaruit de po litie zijn adres kon afleiden. Overigens viel de jeugdige in het verkeer nogal op doordat hij aan de lopende band verkeers overtredingen maakte. Hij kon daardoor snel aangehouden worden. De bromfiets keerde naar de rechtmatige eigenaars terug. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Jeugdland is een groot succes. Nog meer kinderen dan vorig jaar heb ben de gele zonneklep opgezet en doen mee aan de activitei ten. De boottocht die de heer Klepke en zijn zeeverkenners hebben georganiseerd is bij zonder in trek. Sommige kin deren hebben zelfs gevraagd of ze niet voor een tweede keer mochten meevaren. De organisatoren van Jeugdland '80 zijn zeer tevre den. Het weer schijnt ook een groot aandeel te hebben in dit succes. Het is niet te warm en niet te koud en bovendien zweeft het grootste deel van de regenwolken snel over Schie dam zonder druppels te laten vallen. Het Stadskantoor leek giste renmiddag op een bijenkorf. Het gezoem was oorverdovend en op de begane grond zwerm den overal groepjes kinderen. Achter de tafeltjes deden de dames hun best alle jeugdige Schiedammers in te schrijven voor de wandelpuzzeltocht en hen te voorzien van kauwgom, pepermunt, stickers en een zonneklep. Meer dan 255 kin deren namen deel aan deze tocht die het Jeugdlandteam samen met de Schiedamse Tippelaars had georganiseerd. De wandeling voerde langs het Julianapark en de Maas boulevard. Onderweg moesten de deelnemers vragen beant woorden zoals 'Welke vlag lijkt het meest op de Neder landse?*. Een appel en limona de die werden uitgedeeld, ga ven de de wandeiaart jes weer nieuwe energie. Terug in het Stadskantoor kreeg iedereen een vaantje met een afbeel ding van de Maasboulevard. Het valt voor een Af kunstenaar niet altijd mee om uit te leggen wat hij met een bepaald kunstwerk wil uitdrukken. De verstanöigen onder hen begin nen er niet eens aan en laten het gewoon over aan de „kunstkenners" of aan de fan tasie. Ruud Kuipers, ontwer per van een kunstverfraaiing aan het nieuwe metrostation Kralingse Zoom, Is zo'n kuns tenaar die wèl probeert uit te leggen wat hij met zijn kunst werk heeft willen uitdragen. Jn de glazen wand bevindt zich een rode lijn met een breedte van 5 centimeter die om zijn middel roteert van ho rizontaal naar .vertikaal en weer terug naar horizontaai dus 180 graden draait." legt de kunstenaar uit. De doelstelling die hij hiermee wil bereiken is, zo staat In het persbericht van Gemeente werken Is, een zodanige toe passing van een vormgeving*- verandering, dat het beleven van deze omgeving in belang rijke mate wordt aange scherpt. „Want", zo verklaart kunste naar Ruud Peters, „de ver draaiende lijn roept een span ningsveld op door de ritmiek, die zich in de rotatie bevindt," er ontstaat een beleving van stilstandin het midden en snelheid aan de uiteinden." Mocht u het kunstwerk zien, dan weet u heel precies aan welke spatiningen u bloot staai Of niet soms? i r- jy, Rotterdammers die zin p* hebben om voor of na een bezoek aan de bio scoop een lichte snack te eten, kunnen in de komende maan den gebruik maken van een goedkoop "Eet-en-filmkaart- je". Het combinatiebiljet is el ke maandag- en dinsdagavond in natura om te zetten in de McDonalds Restaurants op de Coolsingel en de Korte Lijn baan, en In Cineac Beurs. Maar alleen dddr. De kaart, die te krijgen is in beide restaurants en bij de kassa van het Cineac-Beurs- theater, kost 10,- per persoon Daarvoor krijgt met dan één Big Mae, een portie Franse frietjes en een beker coca cola (ter waarde van f 6,10) bij McDonalds, alsmede éénzit- X, Lezets van Stukgoed in HVV van 3 juli hebben verbaasd opgekeken toen daarin de naam "Utopia" viel. in verband met een oog arts die een misselijk makend recept uitschreef. De werkge meenschap Utopia, zetelend in de watertoren aan de Honin- gerdijk, kent namelijk geen oogartsen. Wel metselaars, timmerlieden en andere va- plaats in Cineac Beurs (die normaal 8,50 kost) Zo op het eerste gezicht spaart de bioscoopganger/hambur- gereter dus 14,60 min 10,-is 4,60 uit En dat is in de dure vakantietijd altijd meegeno- men. Welke film draait er volgende week in Cineac Beurs? "Zom bies"! Dit product van Ita liaanse filmmakers behandelt het kannibalisme in al zijn - verschijningsvormen. En oitk dat onze filmcriticus "Zom- bies" enige weken geleden vergeleek met een "onsmake-" lijke hutspot" en vertelde dat hij er braakneigingen van kreeg, is het wellicht aan te raden een eventuele spotgoed kope "Big Mac" pas na de voorstelling te nuttigen. klleden op nlet-medisch ge bied. Een domme hoorfout lag ten grondslag aan deze vergissing. Bedoeld was het Eudokiazie-' kenhuis aan de Bergweg, waar de gewraakte oogarts praktijk houdt En "Utopia" heeft niets met "Eudokia" te maken. Kortom, een "misselijke" ver gissing. j. 1 «- VS jg. „Jongen, let maar niet op je vader, die heeft nog nooit met twee benen in het leven ge staan". (zegt moeder flamin go tegen haar spruit de eerste in het 123-jarig bestaan van Diergaarde Blijdorp). is Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De Rotterdam- l. I. is in Schiedam zijn auto kwijtgeraakt. De rode A us-s tin stond geparkeerd op de Lan- a, ge Haven. Toen I. terugkeerde,*^ kon hij zijn autootje nergens vinden. Navraag bij de politie"" leverde ook niets op. De Austin "r bleek gestolen te zijn. Het ken- tekennummer is 39-TR-5& ÏSWj k-v! F toet 16-j den levi beu EgÊ Val haa ling paa de uit ind D van dod redi avoi tal aanl slac Hi oud< land Z\ rege none ratu Zws een! Sjuk

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2