Mijnen onder maa-oogs t Grafwerk voor ex-sjah Anker, niet van Lytïne Dertien misleide illegalen dood in woestijn Arizona 9Tweedehands -automarkt lost niets op I» fle< llVer 0 DE TOUR Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee, 1 1 i 1 1 1 I Neef waakte nacht bij dood meisje op berf top Bsfeêf ten '-air fl>oi mflergÖWL HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 a I q o a Buien Hl "18 ~S! 0 J.N.Sc; Cafékas geleegd m i Maandag 7 juli 1980 34e jaargang no. 10128 Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Afschaf fing van de belastingaf trek van premies voor AOW, AWW en AWBZ is "economisch volstrekt onwijs", aldus premier Van Agt zaterdag voor de VAEA-radio. De minis ter-president prikte daarmee keihard het bal lonnetje door dat minister Albeda en staatssecreta ris De Graaf van Sociale Zaken hadden opgelaten om alvast de meningen,te peilen. Jeugdlonen (Van onze redactie buitenland) Jan Nico Scholten, het CDA-Tweede Kamerlid dat met zijn motie heeft opgeroepen tot een olieboycot van Zuid-Afrika, wil vandaag in Zimbabwe opheldering krijgen over de uitspraken van de Zimbabwese minis ter David Smith over zo'n boycot. Smit, die minister van Handel en Industrie is, zei bij zijn aankomst in Nederland gisteren dat een olieboy cot van Zuid-Afrika op dit moment Zimbabwe „volko men kreupel" zou maken. 'Haven te klein' (Van een onzer verslaggevers) ZWIJNDRECHT - De hevige regenval heeft van nacht vooral ten zuiden van Rotterdam voor grote overlast gezorgd. Vlak voor de Heinenoordtunnel (rijksweg 29) werden drie automobilisten in het holst van de nacht verrast door ruim 60 centimeter water op, de weg, over een lengte van enkele honderden meters. Twee auto's raakten in de vangrail en een derde sloeg over de kop. Persoonlijke ongelukken zijn daar bij niet gebeurd. Alarmsysteem wpw* 21 >- W l ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging oa.t/a«r. nu 17.45-19D0 eer alerdig no 9.00-18.00 ear Na twee dagen van in tense hitte in de Arizo- na-woestijn, wordt de 20-jarige Salvado- riaanse Yolanda Estela Hernandez geholpen dooreen lid van de Amerikaanse grenspo litie die voorzichtig haar uitgedroogde huid bet. Yolanda be hoorde tot een groep van dertien die het grensoverschrijdings- avontuur overleefde. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De Kamer van Koophandel, de BO- VAG en de Rotterdammer A. C, Boot hebben bezwaren tegen de instelling van een particuliere markt voor tweedehands auto's, zoals de commissie voor de haven en economische ontwikkelingen in Rotterdam wil. Men wilde Autoprivémarkt, dochter van Zwitserse firma Automarkt für Jedermann, de organisatie toevertrou wen. 4- Stuur Het Vrije Volk naar: SM HOOFDREDACTEUR HERMAN W1GBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrlckadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 'E efasten van premies is 'i cnwijs plan9 Volgens Van Agt zouden op die manier wel miljarden gul dens worden bespaard, maar zou ook de belasting fors stijgen. In ons land zijn de grenzen aan de belastingdruk inmiddels wel bereikt, aldus de premier. Eerder lieten werkgevers- en werknemersorganisaties zich al kritisch uit over het idee, dat overigens nog in het ambtelijke stadium op het departement is. Er is geen plan aan de minister raad voorgelegd. Van Agt: doorgeprikt De afgelopen weken zijn door diverse ministers vaker derge lijke bezuinigingsballonnen op gelaten. Premier Van Agt filoso feerde zelf voor de televisie over het aanpakken van de mini- mum-jeugdlonen, die naar zijn mening te hoog zijn. Vice-pre- mier Wiegel lanceerde tijdens een spreekbeurt het idee dat er we! op de vakantietoeslag be zuinigd zou kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) FIESCH/ARNHEM - Bij een tocht in de Zwitserse Alpen is de 16-jarige Carolien van der Heij den uit Arnhem vrijdag om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde op de 3000 meter hoge Eggishom bij Fieseh {kanton Valais), waar zij samen met haar 23-jarige neef aan de afda ling bezig was. Op een berg paadje, 250 meter van de top van de Eggishom, gleed het meisje, uit en viel tweehonderd meter fade diepte. De neef heeft de hele nacht van vrijdag op zaterdag bij het dode meisje doorgebracht Een reddingsploeg is reeds vrijdag avond naar het vermiste twee tal gaan zoeken. Kort na het aanbreken van de dag werd het slachtoffer ontdekt Het meisje was met haar ouders op vakantie in Zwitser land. Zwaar bewolkt en af en toe regen. Minimumtemperatuur rend 12 graden, middagtempe- ratuur omstreeks 17 graden. Zwakke tot matige wind uit uit- eenlopende richtingen. 8 Juli ion op onder <&28 21.55? maan op onder 02.51 17.53 heldemn V Jan Nico Scholten: „Van tweeen één, of deze man beperkt zich tot het signaleren van fei ten en bedoelt te zeggen dat een wereldwijde boycot van Zuid- Afrika op dit moment siecht is voor Zimbabwe. Dan is dat zo. Of hij doet een politieke uit spraak met de bedoeling de mensen hier van een olieboycot af te houden." In dat laatste geval handelt Smith volgens Scholten „regel recht in strijd met 't beleid van premier Moegabe en de minister van Buitenlandse Zaken van Zimbabwe." Beide bewindslie den verklaarden nog onlangs een Nederlands olie-embargo tegen Zuid-Afrika te zullen toe juichen. „De vraag is wat de be doeling is van Smith," aldus Scholten. „Hij Is één van de blanke ministers in de regering van Moegabe." Op Schiphol zei Smith dat een olieboycot van Zuid-Afrika ook op langere termijn Zimbabwe zou bedreigen. Volgens de blan ke minister is Zimbabwe nu volkomen afhankelijk van de olietoevoer via Zuidafrikaanse havens. Er ligt wel een pijpleiding tussen de Mozambikaanse ha ven Baira en Zimbabwe die alle voor het land benodigde olie kan transporteren, maar die haven is niet berekend op zo'n grote aanvoer met tankers, zo zei Smith. Smith verklaarde het niet eens te zijn met secretaris-gene raal Alfred Nzo van de Zuid afrikaanse bevrijdingsbeweging African National Congress (ANC). Nzo had het argument van de hand gewezen dat Zim babwe te lijden zou hebben van een olieboycot van Zuid-Afrika. Smith praat vandaag met de Nederlandse regering over eco nomische hulp aan zijn land. ROTTERDAM - Café Barba ras aan de Hillestraat is zater dagnacht dooreen inbreker ont daan van zijn kassa-inhoud, ge luidsapparatuur en sigaretten automaten. De buit bedraagt in totaal ongeveer 19.000 gulden. De dieven waren binnengeko men door forcering van een bo venlicht NANTES - Didi Thu- rau Is vanmorgen uit de Tour de France gestapt De Wcstduitser is ver kouden, heeft koorts en een ontsteking aan het zitvlak. Gisteren zakte de voormalige Tour-win naar terug naar de 33-ste plaats in het algemeen klassement Vanmorgen zijn 95 renners wei aan de tiende etappe begonnen. Auto 's en vast in 60 cm '.voter Vlak na het ongeval rukte de brandweer uit om 600.000 liter water weg te pompen. Rond het spitsuur was het waterpeil al weer zc vergedaald, dat het ver keer, zij het langzaam, voort gang kon vinden. Op rijksweg 16 tussen Ridder kerk en Rotterdam kwam plaat selijk een haive meter onder water te staan. Een auto die te. hard reed, slipte en raakte zwaar beschadigd. Ook hier raakte niemand gewond. Ook in Gouda moest de brandweer in actie komen met waterpompen. Op een drietal "beruchte" lage weggedeelten konden de riolen het hemelwa ter niet meer verwerken. Tot in de vroege ochtenduren is de brandweer in de weer geweest om het wegdek weer droog te leggen. Ongevallen deden zich hier niet voor. In de omgeving van Ridder kerk zorgden blikseminslagen ervoor, dat veel alarmsystemen in werking traden. De politie rukte een tiental keren uit, maar het bleek steeds loos alarm. Het KNMI meldt dat er van nacht in Zierikzce 25 mm neer slag is gevallen en in Rotterdam 18 millimeter. Ook in Utrecht viel 22 tot 28 millimeter regen. "Maar plaatselijk is er nog vee! méér gevallen," aldus het KNMI. "De maand juli is tot nu toe uitzonderlijk nat geweest" A" -s f, - ■- vt? BOGOTA - liet leger van Columbia gaat landmijnen leggen op de marihuana- plantages die de laatste tijd in het noorden van deze Zuidamerikaanse staat ont dekt zijn. De bedoeling van deze mijnen-Ieggerij is dat de marihuana-veldcn zulk •gevaarlijk terrein worden 'dat de illegale verbouwers er niet meer durven oogsten. Het onderatijningsplan werd gisteren officieel be kend gemaakt door een le- gerw oord voerder in de stad Barranquilla. Hij zei dat de aankondiging bedoeld was om de bevolking te waar schuwen, maar in Zuldame- rikaanse landen plegen me dedelingen over anti-drugs campagnes vooral te worden gedaan om de VS. te beha gen. Bij het verlenen van economische of andere hulp aan deze staten stelt Wash ington in de regel de eis dat ze maatregelen nemen om de produktie van drugs als marihuana en opium in te perken. De Columblaanse autori teiten zeggen dat andere methoden om de Illegale verbouw van marihuana on der de duim te krijgen ge faald hebben. Volgens het Columblaanse ministerie van Defensie zijn de laatste twintig maanden 11.009 marihuana-plantagcs ontdekt. De verbouw van marihua na verschaft In Columbia duizenden straatarme boe rengezinnen een welkome aanvulling op hun inkomen. Vaak weten zij zelfs niet dat rij een produkt verbouwen dat „verboden" is. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag. CAIRO - De voormalige sjah van Iran is dit weekeinde voor de derde keer in één week geop ereerd in het Maadi-ziekenhuis. Na de ingreep, die ongeveer twee uur duurde, werd de ex- sjah overgebracht naar de in tensive care-afdeling. Zijn toe stand wordt zeer ernstig ge noemd. In Cairo zouden werklieden in de Al-Rifaiemoskee dag en nacht werken aan een graftom be. Vijftig tuinlieden zouden buiten de moskee bezig zijn met; het opruimen van het park en het planten van bloemen, gras en bomen. De operatie die de sjah zater dag heeft ondergaan was "veel minder kritiek" dan die van maandag, toen een etterzak in de buurt van zijn longen werd verwijderd. (Van een onzer verslaggevers) TERSCHELLING - De Nicuwzeelandse duikers, die bij Terschelling op zoek zijn naar de goud schat van de Lutine, heb ben nog steeds geen gram van het edelmetaal ge vonden. Wel haalden ze gisteren een anker op van het baggerschip Karima- ta, dat in 1938 ook al poog de het goud boven water te halen. Het anker weegt ruim acht ton. De tinbaggermo- len Karimata haalde des tijds slechts één goud staaf en wat gouden en zilveren munten omhoog. De kosten van die goud delvers-operatie bedroe gen toen ruim 36 miljoen gulden. Behalve het anker stuitten de Nieuwzee- landse duikers gisteren ook op een hoeveelheid hout dat volgens hen van de Lutine afkomstig moet zijn. Ze zijn er nu nog vaster van overtuigd op de goed plek te zitten. „We weten nu ook zeker dat de Karimata op de verkeerde piaats heeft gezocht," aldus duikope- ratie-Ieider Kelly Tarl- ton. TUCSON - Dertien Salvado- rianen die illegaal Amerika wa ren binnengekomen, vonden de dood door uitdroging in de Ari- zona woestijn.. De dertien behoorden tot een groep van 45 vluchtelingen uit El Salvador die afgelopen vrij dag in Mexico de grens met de Amerikaanse staat Arizona wa ren overgetrokken. De Mexi caanse gidsen hadden de groep, bestaande uit mannen, vrouwen en kinderen, naar het nationale park „Organ Pipe Cactus" ge bracht Eenmaal in het park, een woe stijn waar de temperaturen *s zomers overdag tussen 40 en 50 graden zijn, werd de groep door de gidsen van alle kostbaarhe den en het drinkwater beroofd. Dertien Salvadorianen wisten na een zwerftocht van 50 kilo meter zaterdagmorgen een post van de bewaking van het natio nale park te bereiken, waar ver volgens de politie werd gealar meerd die te paard en met heli kopters twee dagen lang het he le park afzocht Bij deze zoekac ties werden zaterdag twee slachtoffers gevonden. Gisteren De KvK adviseert geen mede werking omdat een dergelijke automarkt niet de wildgroei van de straathandel aan banden legt en er geen garantie is dat slecht- willende beroepshandelaren kunnen worden geweerd". De BOVAG gaat dwarsliggen om dat onder meer in Utrecht slech te ervaringen zijn opgedaan en „er omzetvermindering komt bij de 400 gevestigde autobedrijven in Rotterdam". Garagehouder A. C. Boot voelt zich door de gemeente in zijn kuif gepikt omdat hij destijds met een soortgelijk voorstel voor een particuliere automarkt is gekomen en dit zag afgewezen door het college van B en W. Hij vindt dat hij de oudste rechten heeft De directeur van Economische Zaken in Rotterdam blijft bij het voorstel om een proef met een particuliere automarkt le nemen tot 1932. Hij gelooft niet dat de heer Boot voldoende er varing heeft om de handel op te zetten zoals de gemeente dat wil. Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Vdk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badha nddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee JLaat u toch zeker gewoon^ iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen p int Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En au kwaliteit die is uitstékend! werden de lichamen van nog elf anderen ontdekt De politie neemt aan dat on geveer 20 Salvadorianen de weg wisten terug te vinden naar Mexico „Als er nog mensen in de woe stijn ronddolen, maken zij met veel kans meer," aldus Frank Wallace van het nationale park. Naam: Adres: Postcode:Plaats: Soort abonnement: o kwartaal o jaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: O rood O bruin O blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop?zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. i

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1