STUDIO SWING Telefoon cirkels voor beetje contact Bloemen schik ken voor beiaarden Station Schiedam Nieuwland. Personenauto gestolen '.T«"ö Snelheid Vissen Blah-blah Bakkies in besla VERHUURT BALY SEXFILMS? rumbandfestival scniedam fog geen felarm over jpeziekte *SJ ZEEMAN... ZEEMAN U kunt nu al inschrijven voor het nieuwe dansseizoen. voor clublessen privé-Iessen groepslessen wedstrijdtraining f WELNEE ook zeker ca 1000 Lach- en Speelfilms, Avonturenfilms, Westerns, Tekenfilms, etc etc. i mmi JUieMtUiitldetwaU/t. VRIJDAG 11JVL119S0/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 |\s M De iepen staan er florissant bij. 'WÊÊÊÊkMÊÊm. ik fmÊifr/m Itifomobilisfen moeten voortaan op dit punt stoppen foor van rechts komende fietsers. voor a! uw sleutels Lips- en autosleutels, klaar terwijl u wacht Andere modellen 's morgens brengen, 's middags weer afhalen Voor al uw sleutels gaat u naar DE SLEUTELSPECIALIST Broersvest 50-52-54, Schiedam Tel. 267594 Medio september beginnen de cursussen in onze splinternieuwe dansschool Niet de kinderen, maar de medewerkers van Jeugdland gingen met bloemen aan de slag. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Jeugdland is gisteren helemaal in het water gevallen. Het bloemschikken, sport en spel, de creativiteitsmarkt en de voorstelling van theater Kip konden vanwege het hondeweer niet doorgaan. De kinderen die toch nog kwamen, zijn naar huis ge stuurd. Toch spreekt organisator Joop van Broekho ven over een geslaagde dag. Op dinsdag 15 juli a.s. wordt, naast de verkoop van plaatsbewijzen in de wachtgelegenheden op de perrons, op het station Schiedam Nieuwland een loket geopend voor de verkoop van enkele reizen, retours en abonnementen. De openingstijden zijn maandag t/m zaterdag van 06.45 uur tot 14.00 uur. Op zon- en feestdagen van 07.45 uur tot 15.00 uur. Nederlandse) Spoorwegen] Inschrijvingen: tel; 713071 Ir of tel. 736518 Dam 12, Schiedam y Een voor mU bevriende Redactie Fostma -alleen maar De meeste met GELUID. Voor films ZONDER GELUID «hebben wij een speciale aanbieding. 6 Films voor 27.50 voor een hele week, plus gratis Catalogus. Doe wat met uw projector! Haal uw eigen bioscoop, dus GEZELLIGHEID ih huis. Dat is niet eens duur, dat kan goedkoop. BIJ BAL v DAM 5a TE SCHIEDAM (Qmgev. Nieuwe brandweerkazerne) Voor films vragen wij geen borg wel uitgebr. Legitimatie. Wilt u meer weten bijv. huurprijzen GELUIDSFILMS of projectorverhuur etc etc. Béi dan voor informatie... 010 -267126 O JA, nog even wat betreft onze seksfiims, die verhuren we niet alleen, maar die zijn ook te koop. Ai vanaf J 29,90 p.st. Of4 voor 100,-. Tevens inkoop/verkoop van gebruikte films. BALY IS ELKE DAG GEOPEND VAN 10 u t/m 18 u nm DOND. KOOPAVOND BALY NÜ AL MEER DAN TIEN JAAR EEN GOED ADRES EN KEUS UIT LETTERLIJK DUIZENDEN FILMS 'lan soenendiet st oudt bomem in de gaten (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Er zijn nog en alarmerende berichten de gevreesde ïepeziekte in iiiedam. De paar duizend i die deze jenevers tad bezit t er florissant bij. De Piant- enendienst ziet daarom geen (anleiding om een grote actie op ouw te zetten zoals m Rotter- Volgens een woordvoerder alles onder controle. „Mocht ziekte toenemen, dan kunnen altijd nog overwegen er ex- i aandacht aan te geven," J Het seizoen voor de lepespint- |ever is weer aangebroken. Zij ztch vol aan de bast van [jnge twijgen. Daarbij bestaat en grote kans dat zij gezonde omen besmetten met een dode- Ij'ke schimmel. De lepspmtke- |er heeft namelijk de eigenaar dige eigenschap om te broeden zieke bomen. Vlak onder het ons van een door de iepeziek- aangetaste boom leggen zij de |itjes Als ze naar een gezonde om vliegen nemen ze aan hun otjes de schimmel mee en een |ierdoor aangetaste iep is met :r te redden. Men kan slechts ding doen: de zieke boom oien om te voorkomen dat hij ndere besmet j "Wat zijnde verschijnselen lan de iepeziekte? Wanneer het j:hors hee! kleme gaatjes ar kruipen de larven uit nt en de bladeren in de jin verkleuren, moet men op let ergste voorbereid zijn. In leze periode is de iepeziekte luidelijk te herkennen. De be- smet'e bomen worden bruin 'en verliezen ver voor de herfst hun bladeren. Om verspreiding van de ziekte tegen te gaan is men verplicht - dat staat in een Ko ninklijk Besluit van 19 juli 1977 - een aangetaste iep in de tuin te melden. Het is zelfs verboden om iepehout bijvoorbeeld voor de open haard, in voorraad te hebben, behalve als het geheel ontschorst is of het takken zijn met een doorsnede minder dan vier centimeter. De gemeente Rotterdam heeft een oproep aan de bevolking ge gaan om zieke iepen te melden bij de Plantsoenendienst Er is zelfs een speciaal nummer be schikbaar, waar men tijdens kantooruren naar toe kan bel len. In Schiedam is dat echter niet nodig, vindt de Plantsoe nendienst. „Door de hele stad wordt elke drie weken contróle gehouden- Hebben we het vermoeden dat een iep ziek is, dan sturen we boommateriaal naar de DOS in Wageningen. Meestal zijn dat takken of schors. Laatst zijn bij de Parklaan nog een aantal zie ke iepen gerooid. Ongeveer tien mensen zijn met de controle be zig, maar ook tijdens allerlei on derhoudswerkzaamheden wordt steeds naar de iepen gekeken. Het toezicht is dus vrij intensief. Het grote verschil met Rotter dam is dat Schiedam nauwelijks binnentuinen heeft. Wij bekij ken zelf de hofjes want daar kunnen we gemakkelijk ko men." Alle iepen zijn geregistreerd. Ze zijn onder meer te vinden op de Rotterdamsedijk en het Bea- trixpark. Bomen die een slechte standplaats hebben, bijvoor beeld in de binnenstad, worden helemaal nauwlettend in de ga ten gehouden, want zij zijn vat baarder voor de ziekte. Volgens de plantsoenendienst is het wei nig zinvol op dit ogenblik dat de Schiedamse bevolking gaat hel pen bij een speuractie naar de iepeziekte. „We houden het zelf goed in de gaten. Maar als de ziekte zich uitbreidt, zullen we zeker een oproep doen." ■•■•i1"-.'"V-V;''" iets ïrs woorrang op rotonde fan een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Het drum- |arsdfestival dat op 13 septem- wordt gehouden ziet er nu al |eelbe!ovend uit. Bij de organi- 3 tie zijn 32 inschrijvingen bm- engekomen. Er is inmiddels en stop ingevoerd voor majo- ettegroepen voor de jeugd en i normaalklasse. De Jeugdrijnmondband, vier epen van O.B.KAmbrosius, tamboers van W.P., de Rijn- ndband, Harpe Davids met jeugdmajorettes en T.T. Gus- zullen de Schiedammers trac- en op muziek en show van ligen bodem. Ook de Juliana- band heeft laten weten mee te willen doen aan het festival. Er zijn vier juryleden aange trokken om de muziek te beoor delen en twee extra die de shows zullen becijferen. De ma jorettewedstrijden worden ge houden op het eerste terras voor het Plantagepodium. Het défilé begint om drie uur en zal even als in vorige jaren door het cen trum van de stad gaan. Voor de optocht begint zal een fakir zijn kunsten vertonen bij het Stad huis. De organisatie heeft voor dit optreden gezorgd omdat de ervaring heeft geleerd dat het publiek daar lange tijd staat te wachten tot de korpsen langs komen. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - "We zijn erg blij dat B en W vinden dat fietsers voorrang hebben op de rotonde Nieuwe Haven/Oranjestraat. Maar we moeten nog afwachten hoe gemeentewerken het besluit uit zal voeren. Het is erg belang rijk dat de oversteek veilig wordt" BUI Morris van de Eerste Ne derlandse Fietsersbond heeft nog twijfels over de veiligheid voor de fietser op de rotonde. De ENFB had vragen gesteld aan B en W over de voorrangsregeling bij de Nieuwe Haven/Oranje straat Er bestond onduidelijk heid bij verkeersdeelnemers hierover. B en W hebben nu verklaard het met de ENFB eens te zijn dat fietsers die van de B.K--laan via de rotonde op de Nieuwe Haven naar de Oranje- brug rijden voorrang hebben op automobilisten die uit dezelfde richting komen en rechtdoor op de Nieuwe Haven blijven rij den. Om meer duidelijkheid in de verkeerssituatie te scheppen, zal een bord einde voorrangs- weg voor de oversteek worden geplaatst en zal gemeentewer ken haaietanden op het wegdek aanbrengen. Ook wil men van te voren aankondigen dat het ein de van een voorrangssituatie nadert De ENFB betwijfeld echter of dit voldoende is. "Het is de vraag of deze maatregelen het gewenste resultaat zullen ople veren. Als fietsers toch nog moeten afstappen omdat auto mobilisten die rechtdoor rijden zich niet realiseren dat ze wiel rijders voorrang moeten geven, heb je nog niets bereikt Het beste zou zijn als gemeentewer ken de as van de weg meer naar <de middenberm verschuift De automobilist moet dan een flauw bochtje maken voor hij zijn weg op de Nieuwe Haven kan vervolgen. De beslissing dat de fietser voorrang heeft op zich juig ik toe. Maar Ik ben voor zichtig met juichen over de uit voering. Want volgens mij is een asveriegging het veiligste. Maar dat zal geld gaan kosten." MAASSLUIS - In de eerste stad aan de Waterweg wordt momenteel gewerkt aan de op richting van een aantal zoge naamde „telefooncirkels". Vertegenwoordigers van on der andere het Rode Kruis, de gemeentelijke sociale dienst, de Algemene Nederlandse Invali- denbond en de Maassluise Vrouwenraad hebben zich ver enigd in een werkgroep die in september met de telefooncir kels in Maassluis wil starten. Een telefooncirkel wordt ge vormd door een groep van 6 tot 8 mensen die meerdere keren per week of eventueel elke dag een telefonisch praatje met elkaar maken. Hoofddoel van het met elkaar bellen is het bevorderen van onderling contact tussen mensen die door ouderdom, ziekte, eenzaamheid of aanpas singsmoeilijkheden doorgaans niet veel meer dan alleen de muren hebben om tegen te pra ten. Een cirkel bestaat uit begelei ders en deelnemers. De begelei der belt deelnemer 1 die deelne mer twee belt, enzovoort, totdat de kring gesloten is. Eén tele foontje doet zoveel. Maar in ge val van „geen gehoor" zonder voorafgaande melding van af wezigheid kunnen de begelei ders eventueel onmiddellijk in aktie komen. Dat is het veilig heidsaspect van de telefooncir kel: een helpende stem die een helpende hand wordt Overal in het land breiden de telefooncirkels, een oorspronke lijk initiatief van het Rode Kruis, zich sterk uit De omloop tijdvan zo'n cirkel is in de prak tijk één anderhalf uur. K- -/MrY*. Hij kwam namelijk op het lu mineuze idee de medewerkers van Jeugdland aan het bloem schikken te zetten. Onder bege leiding van 6 leden van de Ko ninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde afdeling Schiedam zijn in totaal 160 bloemstukken vervaardigd, 's Morgens is een ploegje bezig geweest met het schikken van anjers en 's mid dags werden allerlei bloemen verwerkt in de stukjes. Volgens de begeleiders van de KNMTP was het resultaat niet slecht. „Er waren erbij die echt lol hadden m het bloemschikken en sommi gen hebben leuke stukjes ge maakt waar ze mee te voor schijn kunnen komen." Omdat alle materialen toch voor handen waren en het zonde zou zijn de bloemen ongebruikt weg te gooien, bedacht Joop van Broekhoven deze oplossing. Na afloop werden de bloemstukken bij acht Schiedamse bejaarden tehuizen afgeleverd met de Jeugdlandwagen. De materialen voor de stukjes - de bloemen en het groen zijn beschikbaar gesteld door de Bedrijfsgemeenschap Schie- mond en de gemeente. Een grote hoeveelheid is de afgelopen da gen naar Jeugdland getranspor teerd. Want niet alleen de mede werkers hebben zich gewaagd aan de bloemsierkunst, ook de kinderen hebben zich op diverse pi:.'men in de stad ermee bezig gehouden. In totaal zijn er bijna 600 bloemstukken gemaakt De be doeling van de medewerkers stunt is, behalve om hen te amu seren, ook uitgehaald om de be jaarden mee te laten genieten van Jeugdland. „Want ze lezer er misschien wel over maar nu worden ze er ook iets directer bij betrokken," aldus éen mede werkster van Jeugdland. Het resultaat is te zien in de ge meenschappelijke ruimten van de verschillende tehuizen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Onbekenden hebben de personenauto van de 43-jarige J. R. H. M. uit Emmeloord ontvreemd. De lichtbaluwe Auto-Blanchi stond geparkeerd onder het viaduct van de Horvathweg op de Over- schieseweg. Toen de man gisterenochtend met zijn auto, kenteken 85-SZ-75, wilde wegrijden bleek deze niet meer op het par keerterrein te staan. Men heeft geen idee op welke manier de wagen is ontvreemd. Men sen die inlichtingen kunnen geven worden verzocht de verkeerspolitie te bellen, tel. 2807601st-123. BS® "T* Stukgoedlezer, die niet roet name genoemd wil worden, schrijft mij; „Het zal ook u bekend zijn dat de ge meentepolitie er aardig wat geld tegenaan gooit voor de aanschaf van nieuw materiaal om snelheidsovertreders in Rotterdam te pakken. Dit gebeurt vaak op enigszins verdekte plaatsen, waar de po litie zich met de apparatuur verschuilt. Maar de meeste automobilisten kennen die plaatsen, zodat het resultaat van deze controles vaak ma gertjes is. Anders ligt dit op de autowe gen. Uit het blad Beroepsver voer van 19-12-79 worden de volgende gegevens verstrekt; Uit tellingen in de maanden augustus en september '79 langs de Nederlandse autowe gen blijkt dat 65% van de vrachtauto's harder reed dan 80 kilometer per uur; 25% daarvan reed harder dan 90 kilometer per uur en 4% meer dan 100 kilometer. Van de per sonenauto's reed 55% meer dan 100 km p.u.; 30% 110 km p.u. en 12% meer dan 120 km p.u. Geaiea dit staatje lijkt het enigszins gewenst het werk- terrein van de snelheids-con troleurs te verplaatsen", aldus deze Stukgoed lezer. Alleen met zijn laatste conclu sie ben ik het niet geheel eens. Ik vraag me af of die 100 km p.u. op de Nederlandse auto wegen - afgezien van de ener- -r giebesparing - nog wel een goede snelheidsgrens is. Uit het bovenstaande staatje blijkt namelijk dat de meer derheid van de personenauto's zich in ieder geval niet aan die snelheidsgrens houden. Een maximum-snelheid van 120 kilometer per uur op onze - autowegen lijkt me veel rea listischer, In ieder geval zo lang dit de verkeersveiligheid niet In gevaar brengt Ik ga al tijd uit van de veronderstel ling dat een langzame auto op snelwegen meer gevaar ople vert dan wagens die gemid deld 110 of 120 kilometer gaan. Maar goed, ik ben ook geen expert en misschien zijn er mensen die die 100 kilometer per uur beter kunnen verdedi- gen dan ik. Zo voelen wij ons in enj nieuwe „home", waar wij met ingang van 9 juli a.s, gaan wonen. Ons telefoonnummer blijft 010-3816S9 (helaas wordt dit omstreeks eind juli opnieuw cangrsloten) Henk Schellevis en Marga Paling Murrayjtrxic 30 3195 VJ Pctnis-tt cel.: 010-381689 c w „Als een vis in het water...", zo staat boven dit kennisge- 'T' vingskaartje. Ja, daar moet je dan ook Henk Schellevis en Marga Paling voor heten». Hoe zoeken ze mekaar op, zo vraag je af. y (Uit „Balans", het maandblad voor gevan geniswezen en tb.r.-stelling). Rechtspraak. „Directeur weigert G. toe te staan aanschaf van buiten kantine van roomboter, ont bijtkoek en coca-cola. De bekiagcommlssie acht het beklag van G. ongegrond en overweegt daarbij onder meer dat ontbijtkoek en roomboter geen artikelen zijn die vallen onder artikel 47, lid 1 (III) huishoudelijk regelement ter wijl cola, een frisdrank, daar wel onder valt en derhalve verkrijgbaar dient te zijn In dien geen of onvoldoende soortgelijke frisdranken ver krijgbaar zouden zijn, hetgeen wel bet geval is. Voorts overweegt de bekiag commlssie dat aanschaf van artikelen, via de buitenkanti ne onderhevig zijn aan de rui me beleidsvrijheid van de di recteur, zodat beslissing direc teur slechts marginaal kan ge schieden, Bedoelde producten zijn niet beschouwen als ge bruikelijke consumptieartike len met name niet voor wat betreft roomboter omdat de vraag binnen de inrichting uiterst gering is geweest. G. in beroep. Overwegingen. Beroepscommissie oordeelt dat directeur bij samenstelling assortiment kantine-artikelen een ruime beleidsvrijheid C heeft die slechts wordt inge perkt door het bepaalde in ar tikel 47, lid 1 111 huishoudelijk ■reglement Directeur kan In redelijkheid weigeren gevraagde artikelen via binnenkantine te verstrek ken nu lijst van artikelen aan algemene normen voldoet Echter dient pakket artikelen via buitenkantine zo ruim mo gelijk te zijn, waarbij mede bepalend zijn organisatorische en veiligheidsoverwegingen. T.av. beslissing over aanschaf ontbijtkoek cn cola heeft de directeur zijn beleidsvrijheid niet op onredelijke of onbillij ke wijze gehanteerd. T.auv. be slissing over aanschaf room boter oordeelt de beroepscom missie dat dit product voor ve ten zulk een gebruikelijke en gewaardeerd consumptie-arti kel is, dat de weigering van de directeur met betrekking tot dit artikel onredelijk is te ach ten. Beslissing: beroep G. voorzo ver dat zich richt tegen weige ring aanschaf roomboter ge grond, voor het overige onge grond. 19-2-1980." Wat een gelui over een pakkie roomboter en ontbijtkoek. Soms vraag ik me serieus af of wel de juiste mensen achter de balies zitten. Bijdrage: Anne Hoeksema SCHIEDAM - De 32-jarige J. L. kan voorlopig niet meer 'tok kelen'. L. was in bezit van ille gale 'bak'. De politie is daar ach ter gekomen en heeft de zendap paratuur meegenomen uit L's woning aan de Boerhaavelaan. De 'bak' voldoet niet aan de voorwaarden van de zendmaeh- tigingswet en was daarom met goedgekeurd. De waarde is 700 gulden.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2