Mi 'Mr Zappa dirigeert Residentie Orkest 'Monster van de Andes' doodt 53 meisjes Wlihloemkolen Journaliste geheime kampen op 't spoor? RMS-ideaal leeft nog Voetballers schoppen scheidsrechter dood Denrkettiiigen voor reizigers 'Mediterraneo' 1 1 I 1 Manin heup geschoten toonaangevend in eiken Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee- m Het Sloor HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Af en toe zon Brand in Canadees verpleeghuis y Dinsdag 15 juli 1980 34e jaargang no. 10135 tfti al DALLAS ln.de Amerikaanse staat Missouri is de noodtoestand afgekondigd na de nu al drie weken du rende hittegolf, die in de V.S. aan meer dan 400 mensen het leven kostte. De gouverneur van Missouri, Joseph Teasdale, heeft om steun van de Nationale Garde gevraagd en om een bedrag van 16 miljoen gulden hulp voor het aanbren gen van elektrische ventilators in ziekenhuizen en ver pleeginrichtingen. De assistentie van de Nationale Garde is nodig om mensen die door hitte bevangen worden, naar ziekenhuizen te brengen. Al dagen lang is dit het gebrui kelijke v straatbeeld in Parijs: toeristen on der para- pluus. Hier staan ze in de stromen de regen te wachten voor de in gang van het Louvre- museum, dik ingepakt te gen de schrijnende windvlagen. Parijzenaars plegen hun stad in juli en augustus altijd te ont vluchten, niet alleen omdat hun stad dan volstroomt met toeris ten, maar ook omdat het er zo mers vaak een broeikas is. Cafzé-en restaurant houders in Parijs kla gen nu steen en been, om dat het weer de toeristen nauwelijks tot uitgaan nodigt "Parijs is Parijs niet meer," ver zucht héél Parijs. 1P» Frank Zappa, bizar uitgedost zoals zijn fans hem kennen. Trekt hij als dirigent van het Residentie- Orkest ook zo'n "rockkostuum" aan? Foto: Niels van der Hoeven. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/ra vt. mr 17.45J 9.00 sar zaterdag van 9.00-16.00 uur DEN HAAG - Krakers van leeg staande woningen en gebouwen kunnen voortaan een geld boete krijgen van maximaal 500 gulden. Dit blijkt uit het gewijzigde ontwerp- leegstandswet die de regering op het laat ste nippertje aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De tegenstellingen over de wet zijn daarmee ver scherpt. Mevrouw Nora Salomons (PvdA): "De re gering wil wel krakers straffen maar geeft de ge meenten niet de bevoegd heid om werkelijk iets aan de woonruimteverde ling te doen". Ze wijst op de pogingen in Rotterdam greep te krijgen op de wo ningverdeling. Onontbeerlijk 'Zittende krakers' Q Zie verder pagina 5 O Zie ook pag. 4, Focus *ïk. "kt H Stuur Het Vrije Volk naar: Soort abonnement: o kwartaal o jaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: if if HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de WIthstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadycrtenties) tel. 010 - 14.55.33 Noodtoestand Krakers hangt fikse boete boven hoofd in Missouri Sinds gisteren zou het offi cieuze dodencijfer in de 15 sta- 7 ROTTERDAM - Bij een schietpartij in het Kruiskade- kwartier heeft de uit Suriname afkomstige C- K. Pokradj (33) maandagavond ernstig letsel aan zijn linkerheup opgelopen. Hoewel de man vanmorgen, bui ten levensgevaar verkeerde, was hij nog niét in staat een verklaring over het gebeuren af te leggen. Pokradj strompelde gister avond even na zeven uur zijn woning aan de Josephstraat binnen Eén vriend waarschuw de de politie, die het slachtoffer direct naar het Dijkzigtzieken- huis liet overbrengen. Omdat nadere gegevens ontbreken, heeft de politie nog geen aan wijzingen over de dader en de motieven van de schietpartij. ten in het zuiden van de VS waar de hittegolf heerst, 443 be dragen. In Macon in de staat Georgia, waar ook de noodtoe stand geldt sinds er tempëratu- ren van 42 graden heersen, wor- i den stadsbussen ingezet om mensen die onwel worden naar ziekenhuizen te brengen.-. In -Memphis in Tennessee werd de warmste dag sinds 1875 gemeten: 44 graden. In de staat Missouri zijn tot nu de meeste doden gevallen: 98, Vlak daarop volgen Texas met 88 en Arkan sas met 84 doden. De meeste slachtoffers zijn oudere, alleen wonende mensen van wie de huizen niet kunstmatig gekoeld zijn. Canada wordt tegelijkertijd geteisterd door een ongekend hoog aantal bosbranden. In en kele weken tijd braken er in de staat Saskatchewan- in- totaal 83 bosbranden uit die nog nauwe lijks onder controle zijn. In de staat Alberta helpen de on weersbuien momenteel 43 brandhaarden te blussen. In Ontario zijn bij een ongeluk met een helikopter twee brandweer lieden om het leven gekomen. DEN HAAG - De Ame rikaanse popmusicus Frank Zappa (39) zal tij dens het Holland Festival van 1981 het Residentie- Orkest dirigeren bij de bitvoering van twee van zijn symfonische werken. Het Residentie-Orkest, dat waarschijnlijk drie weken zal reserveren om Zappa's "gruwelijk moei lijke" muziek in te stude ren, wordt tijdens de con certen versterkt door de ritmesectie van Zappa's eigen Mothers of Inven tion. Tijdens het komende Holland Festival zullen het Nederlands Blazers Ensemble en het Ensem ble Hoketus eveneens werk van Zappa uitvoe ren. De orkestmuziek van Zappa - twee "avant- gardistische klassieke" werken van elk ongeveer twintig minuten - wor den alleen in Den Haag uitgevoerd, in verband j- met de omvang van de veel opbouwtijd vergende geluidsinstallatie. Af en toe zon, maar ook een enkele bui. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Matige noordwesten wind. 18 juli. zon op onder OSX 2UI maan op onder 1O09 2» •Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u beüen van 8.00 tot 16.30 uur op' maandag tot en met vrijdag. wandmeubelcn, bankstellen, slaapbanken enz. Uitvoorraad televoren. Nergens zo'n keus.Fabriekstoonzalen. Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, Tel. 010-12.64.61 (Van onze parlementsredactie) Ook de zeer omstreden anti- kraakwet bevatte strafbepalin gen tegen het kraken. Een rech ter kon in deze wet echter niet verder gaan dan een geldboete van ten hoogste 200 g81den. Volgens staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) en minister De Ruiter (Justitie) be staat in de Kamer "een nage noeg algemeen evoel" dat straf fen tegen kraken onontbeerlijk zijn. De nu voorgestelde wijzi ging van de bewindslieden bete kent dat de Leegstandswet niet alleen meer strekt tot bestrij ding van onnodige leegstand maar bevat daarnaast bepalin gen betreffende het wederrech telijk gebruik van leegstaande panden. Brokx en De Ruiter schrijven in het wetsontwerp rekening te willen houden met de positie van de zittende krakers. Dat ge beurt in het artikel waarin staat van toepassing is oor krakers die aantonen dat ze een pand uiteriijkop 12 januari 1979 - he tijdstip waarop het ontwerp werd ingediend bij de Tweede Kamer - in gebruik namen en sindsdien ook onafgebroken zijn blijven bewonen. Krakers die met toestemming van de eigenaar in een pand verblijven vallen eveneens bui ten de strafbepaling van het in de nieuwe wet. QUITO - - In het An- des-gebergte in Equador heeft de politie een gru welijke ontdekking gc- daan: de graven van 53 jonge meisjes, die allen verkracht cn vermoord werden door een man die in de pers het „Monster van de Andes" wordt ge noemd. De stoffelijke resten van de meisjes werden aangetroffen in ondiepe graven in verschillende Equadoriaanse provincies in de Andes, Volgens de politie heeft een 20-jarige Colombiaan, Pedro Alonso Loper, be kend dat hij de 53 meisjes had vermoord. Ook in Co lombia cn Peru zou de man nog zo'n vijftig slachtoffertjes hebben gemaakt Nadat maandenlang telkens weer jonge meis jes in Andcs-dorpjes wer den vermist, organiseerde de politie een groot scheepse klopjacht op het „Monster van de Andes". Lopez werd in maart in Ambato aangehouden toen hij op het plein van deze stad een meisje be naderde. CBS iSÉ „Paddestoelen zo groot als bloemkolen," zo maar la ngs de weg in Rot terdam. „Zoiets zie je maar een keer", dacht de heer J. G. Croné er. terwijl hij zijn hond aan het uitlaten was kiekte hij de super-stoelen, bij deRosestraat De „paddestoeltjes" hebben een doorsnee van maar liefst 35 centi meter. Misschien heeft het uitzonderlijke natte weer van de laatst tijd er iets mee te maken. Tiil ONTARIO - Bij een brand in een verpleeghuis in Mississauga in de Canadese provincie Ont- ariozijn gisteravond 21 mensen om het leven gekomen en 35 ge wond. De slachtoffers werden op hun verdieping geheel door het vuur ingesloten. BELFAST De Noordierse politie houdt al drie dagen een Nederlandse journaliste vast, krachtens de wet tegen het ter rorisme. De 31-jarige free-lance journaliste uit Amsterdam, die zelf niet wil dat haar naam in de publiciteit komt, zou zijn aange houden toen zij zondag per trein uit de Ierse hoofdstad Dublin in Belfast aankwam. De Noordierse politie wil niet vertellen waarvan de Neder landse precies wordt beschul digd. Zij was eerder dit jaar al in Noord-Ierland geweest, "oniï een onderzoek te plegen naar d«ifi behandeling van vrouwen in di gevangenissen daar. Daarbij zou zij op het spoo:jï zijn gekomen van kamper'; waarin Noordieren, op verden-1 king van terrorisme, zonde:; vorm van proces worden vast gehouden en mishandeld. f, De Nederlandse ambassade iij: Londen houdt zich- nu met dr zaak van de free-lance-jouma liste bezig. (Van een onzeif verslaggevers) CAPELLE A/D IJSSEL - „Het ideaal van de RMS, de Vrije Republiek der Zuidmo- lukken, leeft nog steeds op de Molukken zelf." Dit is het ant woord van drie reisgenoten van Etty Aponno, die na een oriënta tiereis door de Molukken tot een tegengestelde conclusie kwam. De verklaring van Aponno heeft grote verdeeldheid ge bracht in de Zuidmolukse gele deren in Nederland. Ir. Manusa- ma en de zijnen trachten de schade zoveel mogelijk te beper- •ken. Daartoe werd gisteren in Capeile a/d LTssel een perscon ferentie belegd. BUENOS AIRES - Een Ar gentijnse voetbalscheidsrechter is tijdens een vriendschappelij ke wedstrijd in El Molino, 1250 kilometer ten noorden van Bue nos Aires, door woedende spe lers gedood. De arbiter, de 26-ja~ rige Horacio Albar, werd ge schopt en geslagen. Hij bezweek JSfin onder het geweld voordat toe schouwers hem konden bevrij-- den. Acht jaar geleden vond een scheidsrechter in Argentinië on der vrijwel gelijke omstandig heden de dood, toen hij een vriendschappelijke ontmoeting in Cordoba leidde. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Vakantiegangers die met de Mèdeiterraneo-express van Nederland naar Italië reizen, krijgen sinds kort kettingen waarmee ze hun treincompartiment aan de binnenkant kunnen af sluiten. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. De maatregel is genomen na de talrijke klachten over dief stallen op het Italiaanse deel van het traject Sinds enkele weken rijden vanuit Nederland ook controleurs mee. Volgens adjunct-directeur R. Grootendorst van de Biljetten- centrale B.V. in Utrecht, het be drijf dat de boekingen voor zg. reisbureautremen verzorgt, vin den de diefstallen meestal vlak over de Zwitsers-Italiaanse grens plaats. Do' Mediterranco maakt in Noord-Italië enkele "dienststops" en vermoedelijk maken de dieven daarvan ge bruik om aan boord te komen. Ze zijn uit op geld, paspoorten, camera's en dergelijke. "Er gaan ook verhalen dat de dieven slaapverwekkend gas gebruiken, maar daar is in de Nederlandse treinen nog nooit iets van gebleken," aldus Groo tendorst Hij kan geen schattin gen maken van de waarde van het tot nu toe gestolene. Volgens hem is het beslist niet zo dat er op elke rit diefstallen worden gepleegd. In de deurkettingen, die in de trein worden uitgereikt door de stewards en stewardessen, ziet de Biljettencentrale een manier om "de reiziger enigszins te be- .schermen". Elke reiziger is vrij de kettingen al dan niet te ge bruiken. Bij eventuele ongeluk ken leveren ze geen extra risi co's op. "De kettingen zijn heel eenvoudig en snel weer los te maken," aldus Grootendorst Tenminste, als u onS 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. JLaat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wél is) uw naam opgeven? Da's geen p- int Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50biil00cm En de kwaliteit die is uitstékend! Naam:_ Adres: Postcode:Plaats: Haam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: O rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000.VB Rotterdam. i. Ys A

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1