a a reien Miami m W©F EX-SJAH WORDT WEER GEOPEREERD Hulpverleners op kerkhofo.. Politie kan nu overal bekeiirei I Pacemaker na pace maker... Wiskundebol Opvarende van jacht vermist Militairen Zuid-Afrika gesneuveld Kom 'sis over de brag met een nieuwe abonnee. as Hol llt><»i* HET VRIJE VOLK BEI 010-14.74.00 ËêêM§MMM Zon en bui Woensdag 16 juli 1980 34e jaargang no. 10136 (Van een onzer verslaggevers) VLIJMEN/DEN BOSCH Tienduizenden vissen in het viswater rond de Noordbrabantse gemeente Vlij men hebben de dood gevonden als gevolg van cyanide- vergiftiging. Vorige week werd al geconstateerd dat veel vis ern stig zuurstofgebrek leed. Gisteren en eergisteren dreef de dode vis massaal in het water rond Vlijmen en het nabij gelegen Den Bosch. lemeyer, pak 250 gram Kosten Zie verder pagina 5 Cotbzadeh samenzwering - *W;°} o - - 1 TEHERAN Tran sluit met onmiddellijke ingang zijn grenzen te land, ter zee en in de lucht om te ver hinderen dat militairen die verdacht worden van sa menzwering tegen de regering het land ontvluchten. De Iraanse Revolutionaire Raad nam vannacht het besluit de grenzen gedurende 48 uur te sluiten nadat al eerder geruchten circuleerden dat Iran zichzelf voor minstens een week van de buitenwereld af zou sluiten. Zie verder pagina 3 Twee cowboys in Texas vormen een schilderach tig silhouet tegen het licht van de verzengende zon die de vlaktes doen uit drogen zodat al duizenden koeien van dorst zijn om gekomen. Het dodencijfer onder de bevolking in het zuiden en zuidwesten van de VS, is al opgelopen tot 600. De Ameri kaan Ro bert Price, een over tuigd aan hangervan de komen de Repu blikeinse presidents kandidaat Ronald Reagan, heeft ja renlang de "buttons" verzameld die zijn partij tij dens ver kiezings campagnes liet maken. Met zijn complete verzame ling opge speld, be zocht hij de Repu blikeinse partijcon ventie in Detroit. ABONHEE-SERVICE voor direkte bezorging ffli.!/Bvr. van 17.45-19.00 oor ulvtfig no 9.00-16.00 oor LEVERKUSEN - Een werknemer van het Westduit- se chemische concern Bayer AG in Noordrijn-Westfa- len is gisteravond om het leven gekomen bij een ge weldige ontploffing in het fabriekscomplex in Lever- kusen, Acht collega's van de man raakten gewond De gewonden werden uit voorzorg naar het zieken huis gebracht. Inmiddels hebben vier van hen het zie kenhuis weer verlaten. ,v DEN HAAG - Vanaf vandaag mag de politie man óveral optreden. Het hele land is nu, in be ginsel, zijn werkterrein: of hij nu behoort tot de rijks- of de gemeentepoli tie. De uitbreiding van de r bevoegdheden van def- agent houdt verband met j! een wijziging in de Poli- J tiewet, die sinds gisteren van kracht is. - Stuur Het Vrije Volk naar: Naam:- Kieur: o rood obruinobiauwo groen (s.v.p. de gewenste kleur aanknjisenX Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Wlthstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -14.55.33 Gif doodt Vis massaal in Brabant Opnieuw MIAMI - In dezelfde wijk in Miami waar twee maanden ge leden hevige rassenonlusten uit braken. zijn vannacht vijf poli- tie-functionarissen neergescho ten. De politie zette de voorna melijk door zwarten bewoonde wijk, Liberty City, af. Groepen met stenen en flessen gooiende jongeren maakten de straten onveilig. De' relletjes begonnen gister middag toen blanke politieman nen uit Dade County probeer den twee verdachten van een roofoverval aan te houden. Daarbij werd een van de agen ten in de rug geschoten. Gisteravond en nacht werden nog eens vier politiemannen neergeschoten. Eén van hen werd door een sluipschutter in een schouder getroffen. De autoriteiten beschouwden de rellen van gisteren niet als rassenonlusten van grote om vang. Op enkele plaatsen vuur de de politie traangasgranaten om groepen jongeren te ver spreiden. De rassenonlusten in mei kostten aan achttien men sen het leven. Laboratorium-onderzoek heeft aangetoond dat het om een dodelijke concentratie van 0,4 milligram cyanide per liter wa ter gaat Ook is een hoog gehalte aan zink vastgesteld. Het waterschap De Dommel dat het beheer over het betrok ken, gebied heeft, vermoedt dat het gif "afkomstig is van de gal vanische industrie in Vlijmen en omgeving. De bedrijven heb ben inmiddels strenge eisen op gelegd gekregen betreffende de kwaliteit van het te lozen giftige water. Eén van de galvaniseerbedri j- ven is ook verantwoordelijk voor de grote hoeveelheid cya nide, die begin dit jaar werd ontdekt op de uiterwaarden van de Maas bij Empel, een buurge meente van Vlijmen. Rijkswa terstaat heeft inmiddels laten weten dat het gif op korte ter mijn verwijderd moet worden. Als de grindhandel Van Haaf- ten. op wiens terrein het gif is gestort geen gehoor geeft aan de aanschrijving om de grond vóór X augustus weg te halen, zal Rijkswaterstaat het karwei zelf laten uitvoeren en de kosten op de grindhandel verhalen. Intussen heeft de gemeente Den Bosch meegedeeld dat de aanschrijving te weinig garan ties biedt om zorg te dragen dat de aangetaste grond ook daad werkelijk vóór 1 augustus van de uiterwaarden is verdwenen. De gemeente zal daarom van daag de afdeling Rechtspraak van de Raad van State vragen om Rijkswaterstaat te verplich ten „al het mogelijke te doen om de grond tijdig afgevoerd te krijgen." Ook heeft Den Bosch zich tot de ministeries van Verkeer en Waterstaat én van Volksge zondheid en Milieuhygiëne ge wend met het verzoek om, des noods met politie-dwang, in de ze kwestie in te grijpen. 4.i-f»S». Iran afge van buitenwereld l 5.. v. X-- «sXv sty?" A Radio Teheran meldde dat "enkele huurlingen die bij de samenzwering betrokken w j- ren, de grens zouden kunnen overtrekken". Enkele dagen ge leden vluchtten officieren van de Iraanse luchtmacht per heli kopter naar Turkije. Minstens 400 officieren zijn intussen door de Iraanse autoriteiten gearres teerd. Vooraanstaande generaals in het Iraanse leger zijn door gees telijke leiders beschuldigd van "nationalisme", waar de leiders de scheiding van staat en islam onder verstaan. Revolutionaire gardisten en burgers worden al enkele dagen opgeroepen om waakzaam te zijn om te voorko men dat "samenzweerders"de vlucht nemen. Minister van Buitenlandse Zaken Sadeh Gotbzadeh heeft aangekondigd dat Iran een klacht wil indienen tegen de landen die bij de "samenzwe ring" betrokken zouden zijn. Genoemd worden: Irak, Egypte, Israel en de Verenigde Staten. De klacht zou ingediend worden bij het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. De op Iran vliegende lucht vaartmaatschappijen hebben op dit moment nog geen bericht van de sluiting van de Iraanse grenzen gekregen. De sluiting kan een ramp betekenen voor de Iraanse economie, omdat deze afhankelijk is van een voortdu rende stroom geinporteerde goederen en van de uitvoer van olie. Eén van de belangrijkste offi cieren die van "nationalisme" beschuldigd worden, admiraal Achmed Madani, die onlangs kandidaat was voor het Iraanse presidentschap en toen 15 per cent van de stemmen kreeg, maakte de oprichting van een nieuwe partij bekend, een front van "alle stromingen die de isla mitische revolutie voorstaan". De nieuwe partij wordt echter opgericht zonder toestemming van Irans geestelijke leider ayatollah Khomeiny. CAIRO Een Franse specia list is onderweg naar Cairo om de ex-sjah van Iran te opereren. Na het nemen van een bloed proef zou de sjah een ontsteking m het linkerbeen hebben gekre gen, maar geruchten dat een ge zwel ter grootte van een appel moest worden weggenomen, zijn tegengesproken. In de afgelopen weken is door operatieve ingrepen bij de ex- sjah vocht uit de longen verwij derd en een gezwel bij de al vleesklier. - BUSSUM - "De knup pel moet maar eens in het hoenderhok," vindt de 84-jarige mevrouw L~ Schwab-Inpijn uit Bus- sum. Ze komt thuis bij nadat ze anderhalve maand geleden de achtste pacemaker-operatie on derging. En achtmaal op de ope ratietafel vindt ze teveel van het goede. Volgens haar moet er zorgvuldiger gewerkt worden met pa cemakers. "De narigheid begon voor mij al twaalf jaar geleden," voegt ze er aan toe. Aanvankelijk ging het relatief niet slecht met haar. Maar in de loop der jaren bleken de pacema kers minder te voldoen dan gehoopt werd. In het afgelopen half jaar on derging ze zelfs twee pa cemaker-operaties. Volgens hartspecialis ten wordt nu al al het mo gelijke gedaan om elk ri sico uit te sluiten. Zij zeg gen dat er geen ander hulpmiddel is waar zo zorgvuldig mee wordt ge werkt als met een pace maker. Volgens de specia list van de Bussumse hartpatiënte zou ze tot de onvermijdelijke groep pechgevallen behoren. ROTTERDAM - De Turkse ambassadeur heeft in een brief de Rotterdamse officier van jus titie mr. Hart geluk gewenst met de arrestatie van vijf Turken, die betrokken zouden zijn bij het transport van vijf kilo he roine. Dat zei mr. Hoek, verde diger van een van de vijf, toen deze gisteren voor de rechtbank moesten verschijnen. Volgens Hoek heeft de ambas sadeur de exacte namen en na dere gegevens van de vijf ge vraagd, zodat tegen hen - als zij na het uitzitten van hun straf het land uit worden gezet - in Turkije "gepaste maatregelen" kunnen worden genomen. Mr. Hart reageerde niet op Hoeks mededelingen. slaapbanksteüen, enorme sortering Ook alle 8EKA banken uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabriekstoonzalen Industriegebouw. Goudsesinge! 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 BERGEN OP ZOOM - Karal- jan Schouten (18) uit Bergen op Zoom blijkt een wiskunde-ge- nie. In Mersch (Luxemburg) won hij de internationale wis- kundewedstrijd voor VWO- leerlingen. Er deden veertig ge selecteerde leerlingen uit zes landen aan de wedstrijd mee Af en toe zon en vooral in het noordoosten mogelijk een bui. Minimumtemperatuur om streeks 10, middagtemperatuur drca 17 graden. Matige en in het waddengebied af en toe krach tige wind uit-., noordwest tot West. "Juli zon op onder 05.37 21.50 maan op onder 11.14 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - Een pa trouille van de Eindho- vense politie heeft in het nachtelijk duister tien hulpverlenen van drugs gebruiken verwijderd van een plaatsetijk kerkhof. Ze verklaarden in op dracht van hun groepslei der op het middernachte lijk uur op een kerkhof te verblijven. Op het moment dat ze langs het kerkhof reden, zagen de politiemannen toevallig enkele mensen over de muur klimmen. Toen de agenten pools hoogte gingen nemen, troffen ze de hulpver- Ineers rond een aantal graven aan. Deze vertrok ken op verzoek van de agenten onmiddellijk. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag. TERSCHELLING - Met een helikopter heeft de politie van morgen boven het Thomas Smitgat, tussen Terschelling en Vlieland, gezocht naar een 21-jarige opvarende van het jacht Fortunella, die daar over boord geslagen was. Men vreest dat de man is verdronken. Eno: mm explosie bij Bayer: dode De explosie, die zich om half negen voordeed, deed het gehele fabrieksstadje even ten noorden van Keulen op zijn grondvesten schudden. In een gebied met een straal van twee kilometer rond de chemische fabriek werden alle ruiten verbrijzeld. De ontploffing, die vele kilo meters in de omtrek te horen was, deed zich voor in een afval- bunker vanwaar het afval naar de ovens wordt getransporteerd. In de ovens worden de chemi sche bestanddelen van het afval bij temperaturen van 1000 tot .1200 graden Celclus verbrand. Na de explosie was een rook zuil van honderden meters hoogte te zien. Volgens politie en brandweer heeft er geen ge vaar voor vergiftiging van de omgeving bestaan. Direct na de ontploffing verrichte metingen zouden hebben uitgewezen dat er geen gevaar voor mens of dier bestond. De brandweer 'had het vuur na tien minuten onder controle. De oorzaak van de explosie is nog onbekend. Ook de omvang van de schade staat nog niet vast, maar de po litie schat deze op vele miljoe nen. LUANDA - Vijf Zuidafri- kaanse militairen zijn om het leven gekomen bij een aanval op de stad Calai in de Angolese provincie Kuando Kubango te gen de Namtbische grens, zo heeft het Angolese ministerie van Defensie laten weten. De aanval zou op 12 juni be gonnen zijn. De Zuidalrikanen werden gedood toen zij in twee bootjes de rivier Kubango pro beerden over te steken. Volgens de Angolese regering heeft Zuid-Afrika zijn in Runtu in Namibië gelegerde troepen versterkt voor een nieuwe aan val. |f „In theorie kan iedere agent jj nu 24 uur per dag overal luk-4 raak bonnen gaan uitdelen,:'1 maar daarvoor hoeven de men- jj' sen niet bang te zijn, dat is zeker" niet de bedoeling" aldus het mi- -j nisterie van Binnenlandse Za-' ken. Volgens een woordvoerder- van het ministerie heeft een po- litieman „in ieder geval niet de f| plicht om na zijn diensttijd op te-1 treden, ook al kan hij dat nu well - buiten zijn eigen gebiedsgren-I zen." ;'.v Alstublieft. Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter- damseWillemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u orri 'n nieuwe abonnee bezorgt. Kom, u weet vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee JLaat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat i wèl is) uw naam opgeven? Da's geen p-int Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm En de kwaliteit die is uitstékend! f? Adres: Postcode:Plaats: Soort abonnement: o kwartaal O jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1