Studentenkoor uit Wales oefent strakke tonen m wees spoor naar daders Carillonklanken en toren klimmen Geen dansavond restaurant De Stal mtgebrand Herenkoêtuum vèrdwenen schiedam Brand op Oostduits vrachtschip WOENSDAG 23 JULI 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggeefsters IEDAM Moeders zullen binnenkort geen ite meer hebben om hun snoeplustige en ijslief- bende kinderen zonder zeuren langs de Hoogstraat te laten lopen. Maneer Jamin heeft beslist dat de ren van zijn snoepwinkel in het hartje van Schie- m dicht moeten. Zijn zaak in de Aleidastraat is al i een maand gesloten. Voor de enige verkoopster in :t is een ontslagvergunning aangevraagd bij het westelijk Arbeidsbureau. Waarschijnlijk zullen ïen niet al te lange tijd nog twee andere aanvragen Igen. BB 1 Wnn^»kon^aar^«ren s luite* een VaSt onderdeel in het Schiedamse stadsbeeld, zal (Van onze misdaad-verslaggever) IDINGEN - Een bloedige moordpartij aan de "dbuurtseweg heeft bijna een hele boerenfamilie het gekost. Een zuigeling bleef voor de moorde- anden gespaard. De knecht die zich in de hane- en verstopt had en ooggetuige was van de slach- g werd door de doorgestane angst krankzinnig. Varken De "moordwoning" aan de Zuidbuurtseweg voor dat de slopershamer er aan te pas kwam. Een lieflijke polder, een gruwelijke moord. *BeteekenisvoP amin wil snoepwinkel Hoogstraat sluiten bereid om aan Het Vrije Volk uit te leggen waarom beide za ken in Schiedam gesloten zijn. "Ik wil u daarover geen infor matie verstrekken. Ik geef niet meer commentaar en verwijs u naar het ANP-bericht van een paar weken geleden. Ik heb mijn werk en u de uwe. Ik moet helaas het telefoongesprek af breken. het heeft geen zin dat ik u nog meer mededelingen doe. Ik heb in het ANP-bericht ver meld wat ik kwijt wilde." Op deze wijze gaf een directielid antwoord op de vragen van HW, amin B.V. wil in totaal vijf- filialen in het hele land slui- De Dienstenbonden waren "an aanvankelijk niet op de gte. Zij werden gewaar- uwd door personeel van het aal in Sliedrecht. De Jamm is daar inmiddels dicht ials in de Aleidastraat ter- 1 de onderhandelingen met bonden nog gaande zijn. Een rdvoerder van de FNV zegt op de hoogte te zijn gebracht het balletje al aan het rol- -was. "Niet zo'n fraaie zaak Jamin." dienstenbonden hebben "agavond met hun leden proken over de Jamin-affai- Op deze vergadering was de nogal mat Iedereen, de dsbestuurders incluis, het gevoel dat er weinig tegen de sluiting te doen De bonden hadden tevoren financiën van Jamin beke- Dit inzicht gaf weinig re- tot hoop. Wel was de ver ting dat de FNV-leden "hien zelf de argumenten Meneer Jamin zouden leggen, maar ook dat ge- niet snoepwinkel op de Hoog- at heeft een moeilijke tijd ter de rug. De oorzaken hier- waren de opening van de supermarkt van Bas van Heijden en een. nieuwe ves- B van Jamin zelf in Kethel or mensen uit de Woud- i hun snoepwaren met meer et centrum kwamen kopen, reel eerder had de Jamin een tik gehad van de recla- ieuze 'Snoep verstandig, eet "appel' en de leegloop van stadscentrum zonder dat e bewoners door nieuw- werden aangetrokken. Nu t de winkel weer langza- od uit de teruggang, maar mag niet baten, directie' van Jamin is niet Vanavond zit deze directie met de Dienstenbonden FNV rond de tafel om verder te pra ten. De reorganisatie van Jamin zal gewoon doorgaan. De zaken in de Nolenslaan en het Hof van Spaland zullen hun assortiment sterk uitbreiden. Jamin is van plan om vers brood, losse bon bons en reform-artikelen te gaan verkopen. Voordat het echter zover is, willen de bon den een aanta! eisen stellen ten aanzien van het personeel. In plaatsen waar Jamin van plan is later volgens de nieuwe formule te openen, moeten de oude zaken gehandhaafd blij ven tot die tijd. De personeelsle den kunnen dan zo overstappen naar de winkels in nieuwe stijl. Een ander punt is dat de ont slagen mensen zoveel mogelijk een plaats in andere Jamin- winkels moeten krijgen. De bondsleden hebben zelf voorge steld dat in de onderhandelin gen ook de wens van betere in formatie-verschaffing aan de beheerders en de verkopers over het assortiment zou worden ge geven. Vanavond zal het resultaat van de onderhandelingen tussen de bonden en Jamin bekend worden. De FNV hoopt er vooral een goede regeling voor het per soneel uit te slepen. SCHIEDAM - The Madrigal Singers' uit Wales waren giste renavond te gast in het Stedelijk Museum. Vele liefhebbers van de Madrigalen genoten van de zuivere en aparte weergave door de twintig vrouwelijke en mannelijke studenten. Het koor is beroemd om de traditionele manier waarop het de liederen uitvoert, strak zonder trillingen in de stem. Op deze foto van Hans Pattist zijn ze druk bezig met oefenen voor het avondcon cert. De generale repetitie viel niet mee en voortdurend onder brak de dirigent het koor om aanwijzingen te geven zodat het resultaat uiteindelijk nog beter was. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Twee brand weerwagens zijn gistermorgen uitgerukt om een ovenbrand in een restaurant aan de Hoog straat te bedwingen. Het vuur is vermoedelijk ontstaan doordat de thermostaat van de bakin-' stallatie niet werkte. Het vet raakte daardoor oververhit en vloog in vuur en vlam. De brandweer heeft het vuur met schuimblussers bedwongen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De omvang van de schade is nog onbekend. Het restaurant zal zeker twee weken gesloten blijven. De brand brak omstreeks 10.00 uur uit. De eigenaar van een na bij gelegen winkel ontdekte een grote rookwolk die uit het res taurant naar buiten kwam. Hij belde de politie, maar tot zijn grote ergernis duurde het ruim tien minuten voordat hij werd doorverbonden met de meldka mer van de brandweer. Mevrouw Kleijn, die samen met haar man restaurant De Stal runt, werd volkomen over stuur door omstanders, onder wie veel winkeliers, opgevan gen. Later op de dag gaf ze haar relaas. Tedere dinsdagochtend verschoon ik het vet in de keu ken. Ik had de oven aan gezet om het vet te verwarmen, zodat ik het eruit kan scheppen. On dertussen liep ik een beetje te "keutelen" in de zaak. Ik maak te even een praatje met de vuil nisman, nadat ik het huisvuil had buiten gezet. Toen ik weer in de zaak terugkwam stond de hele keuken in lichterlaaie. De afzuiginstallatie stond aan. waardoor de vlammen omhoog getrokken werden. De hele ap paratuur is weggesmolten, zegt ze mistroostig en de rest van de keuken is volledig verwoest Voorlopig moeten we de zaak sluiten, maar ik hoop over een week of twee weer open te kun nen.' (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Tijdens snij- brandwerkzaamheden op het Oost-Duitse vrachtschip Bern- hard Bastlein, dat ligt afge meerd bij plaat 14 aan de werf van Wilton-Fijenoord, is gister avond omstreeks 20.00 uur brand uitgebroken. Vonken zet-" ten de scheepswand van het tus sendek van het achterschip in de vuur en vlam. Twee materiaal wagens van de brandweer zijn uitgerukt nadat groot alarm ge geven was. Omstreeks 21.30 uur was men de brand meester. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het vrachtschip ligt voor re paratiewerkzaamheden aan de werf afgemeerd. Tijdens de brand deed zich een enorme rookontwikkeling voor omdat ook een rubberen vloerbedek king was gaan branden. Daar door kon men aanvankelijk de omvang van het vuur niet goed vaststellen. Blusboten van Wil ton-Fijenoord hielden de scheepswand aan de buitenkant - uit voorzorg gekoeld! De boven het tussendek-gelegen stuurma- chinekamer heeft waarschijn lijk de meeste schade opgeiopen. maar over de omvang daarvan is nog niets bekend. eervoudige moord werd Ylaardiiigen legende it is althans één lezing van jneervoudige moord die in midden of tegen het einde de zeventiende eeuw in ngen plaats gehad zou Er zijn er meerdere. de feiten ophouden en de de begint is niet zeker. él heeft in Viaardingen aan Ifde Zuidbuurtseweg en een mijl voorbij boerderij de rser tot 1957 „De rdwoning" gestaan, de Iet- 'jke bijnaam voor de bloedi- ,re waar op die sombere najaarsavond boer Jan Arentsz, zijn vrouw, de meid en mogelijk ook zijn oudere kinderen door vier schurken om het leven ge bracht werden. Alleen de zuigeling In de wieg overleefde tenslotte het bloed bad, het kind moest weliswaar later met de bijnaam „Over schot" of zelfs 't Overschotje" does- het leven. Op 24 juni 1957 werd de legen darische woning, nadat de tand des tijds zijn werk had gedaan, gesloopt. Al in 1651 is er in een transportacte sprake van een „Moort Woninge", het is echter niet bekend of het perceel ook voor die tijd al de macabere naam droeg. De meest sobere lezing van de dramatische gebeurtenissen wordt gegeven door de kroniek schrijver M. C. Sigal jr. in zijn boek „Uit Vlaardings verleden". Hij beschrijft eenvoudig hoe op een donkere avond „eenige die ven" de woning binnendrongen en na een varken een oor uitge draaid te hebben de gealar meerde bewoners een voor een om het leven brachten. Om daarna rustig al de kasten open te breken en er stilletjes met de buit vandoor te gaan. Veel verder gaat een legende die Sigal later aantrof in een "werk van Dr. E. Laurillard, ge titeld „Schotse ruiten" (Amster dam 1337). die legende begint als volgt: „In dat gedeelte van Vlaardingen-Ambacht dat de „Zuidbuurt" heet, staat midden in het veld eene woning, toebe horende aan Baron d'Overschie deNeerysse te Brussel, waaraan zich eene zeer bloedige herinne ring verbindt". Het varken wordt in deze le zing al meteen door de vier bchurken tegen de staldeur ge spijkerd. Baas, vrouw, meid en knecht! en kinderen! worden vervolgens op 'n holletje ver moord. Dan slaat de wat laat wakker geworden hofhond aan. De die ven overwegen of ze ook het beest om zeep zullen helpen. Het dier maakt echter zo'n geweldig misbaar dat de moordenaars zich uit de voeten maken. Enkele uren later ontdekken de buren de gruweldaden. Zij Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Stadsbeiaar- dier Addie de Jong geeft op maandagavond juli het startsein voor een serie zomeravondcon certen. Vanaf 20.00 uur zal hij spelen Op de historische beiaard •van de Grote Kerk. Naast Volksmuziek zal de beiaardier ook werken van Bach, Handel en Mozart ten gehore brengen. Na het concert kan men de to ren bezichtigen. Addie de Jong zal dan het een en ander vertel len over de geschiedenis en de werking van het toreninstru ment Ook is er de mogelijkheid om te genieten van het uitzicht over de stad en de wijde omge ving. Op 11 en 18 augustus en 8 spetember zijn er eveneens beiaardconcerten. Dan spelen respectievelijk James R. Law- son uit New York, Wim Fran ken uit Amsterdam en tot slot opnieuw Addie de Jong. De toe gang tot de concerten is gratis. SCHIEDAM Een werkne mer van een kledingzaak op de Hoogstraat heeft aangifte ge daan van vermissing van een herenkostuum ter waarde van ƒ380.-. Gisterenmorgen om streeks 10.00 uur stapte een on bekend gebleven man met twee kostuums één van de kleedka mers binnen. Hij wist er onge zien met één van de twee van door te gaan, want later op de dag constateerde het personeel dat er een pak verdwenen was. Het signalement van de kle- dingdief is bekend. Op het mo ment dat de man zich in de zaak bevond, woedde er een eindje verderop in de Hoogstraat een brand in een restaurant SCHIEDAM De dansavond van de Stichting Open Huis op 25 juli gaat niet door. Er zijn zo veel dansliefhebbers op vakan tie dat de organisatoren hebben besloten de avond geen door gang te laten vinden. De Stich ting Open Huis is wel weer pre sent in het dienstencentrum „de 4 "Molens" op vrijdag 29 augus tus. zetten de achtervolging in in de richting van de Maaskant „Maar de hond", aldus Lauril lard", houdt ze door zijn betee- kenisvolle bewegingen tegen en gaat hun voor de weg op naar Viaardingen, en vervolgens zon der ophouden of weifelen naar Rotterdam". .En waarlijk! daar worden de bedrijvers der misdaad gevon den, gegrepen, ondervraagd en onderzocht en met kort recht ter dood gebracht". Snelrecht zou dat tegenwoordig heten. Of de vier arrestanten ook bekend hebben vermeldt de historie met Wie na lezing van dit verhaal nieuwsgierig is geworden naar andere Vlaardingse verhalen of legenden doet er goed aan op een regenachtige zomeravond eens een bezoekje te brengen aan de gemeentebibliotheek of aan het gemeente-archief waar de bundel van Sigal ter inzage ligt

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2