m Israël eerder naar stembus? T oeristenindustrie bloeit hier niet 'Armoedige' miljonair overleden Politiekogel doodt man Truman overwoog Geheimzinnige brand op hek van Rode Plein 1 L L Ilctllïei- 'MENGELE WAS IN BOLIVIA' Dëi^eifë Kom 'ns over de brug met eert nieuwe abonnee. B HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 f Maandag 4 augustus 1980 34e jaargang no. 10152 hoofdredacteur herman wïgbold M (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRO Premier Begin van Israël zou gisteren volgens de Israëlische radio in het wekelijks kabinetsberaad hebben gezegd dat zijn ministers zich dienen voor te bereiden voor vervroegde parlements verkiezingen in mei of juni, in plaats van november volgend jaar. Begin zou voorts hebben gezegd dat de verkiezingscampagne dit keer niet gericht zou zijn te gen de oppositie, maar "vóór Judea en Samaria (de westelijke Jordaanoever) en de veiligheid van Israël." Wisselvallig ABONNEE-SERVICE voordirekte bezorging Ba.t/mvr. vin 17.45-19.00 oor aterdig na 9.00-16.00 oor Bergingsploegen, waaronder vrijwilligers, zoeken onder de puinhopen van het station van Bologna naar slachtoffers van de zware bomontploffing. Rechts de trein uit Bazel, die gedeeltelijk verpletterd werd door het instortende dak van een van de stationsvleugels. Een aantal buitenlanders kwam hierbij om het leven. (Van onze sportredactie) ASSEN - Feyenoord-supporters hebben zaterdag bij een vechtpartij het bestuurslid Massink van de voet balclub FC Groningen gemolesteerd. Dat gebeurde in een hotel te Borger waar spelers en bestuursleden na afloop van de wedstrijd FC Groningen-Feyenoord bijeen waren. HOUSTON - Harry Truman, die van 1945 tot 1953 president van de Verenigde Staten is ge weest, zou in 1952 twee keer overwogen hebben een kernoorlog tegen de Sowjet-Unie en China te beginnen om een eind te maken aan het gewapen de conflict in Korea en Moskou te dwingen zijn invloed op de Oost-curo- pese satellietstaten te ma tigen. Teleurgesteld Van onze correspondent FRED FOPPEN ROME - Tijdens zoek acties na de bomaanslag die zaterdag een dell van het station van Bologna grondig verwoestte, zijn volgens de carabinieri 84 doden geborgen en 203 ge wonden aangetroffen. Volgens de Itliaanse poli tie bedraagt het aantal doden 76. De Spelen zijn voorbij. Een gigantische ver sie van het beertje Mischa gaat statig de lucht in. Nil I'll A opgeven? ■yfwy*» Da s geen punt Oh ja: Stuur Het Vrije Volk naar Soort abonnement: O kwartaal o jaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Adres: Kleur: o rood O bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder §1 postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, H 3000 VB Rotterdam. s* S2E2 SS5 as csm SSö SSSM taasf jtóS GHS ffeU werk van neo Witte de Withstraat 25» 3012 BL Rotterdam, tel. 010 14.74.00 Opgeven van TIPS (rnbrlekadvertenties) tel. 010 -14.55.33 Een woordvoerder van de Is raëlische regering heeft dit be richt gisteravond tegengespro ken. Volgens de radio heeft vi ce-premier Ehrlich tegen Begin gezegd dat het beter was om vervroegde verkiezingen te houden dan te wachten op een mogelijke nederlaag van de re gering in het parlement. Vandaag is de Israëlische re gering in een buitengewone ver gadering bijeengekomen om te praten over een brief die presi dent Sadat van Egypte premier Begin heeft gestuurd. De besprekingen over Pale stijnse autonomie, die vandaag in Alexandne zouden worden hervat, zijn opgeschort in ver band met de officiële annexatie van Oost-Jeruzalem door Israel. (Van onze sociaal- economische redac tie) PARIJS De toe ristenindustrie doet het in Nederland slechter dan in de meeste andere rijke landen die zijn aan gesloten bij de OESO. In 1979 steeg de omzet hier met 5,8 Percent, in geld uit gedrukt honderd miljoen dollar (tweehonderd mil joen gulden). De Ne derlandse toeristen gaven in het buiten land tn totaal ruim vier miljard dollar (acht miljard gul den) uit, twintig percent meer dan in 1978. Dit blijkt uit de cijfers die de OESO over de toeristenin dustrie in de lidsta ten bekend heeft ge maakt Gemiddeld was de groei vorig jaar in het OESO- gebied 19 percent tegen 25 percent in 1978. De sterkste groeier was vorig jaar Portugal, dat zijn inkomsten in de toeristensector meer dan verdubbeld zag. Ierland moest zes percent terug en be zet daarmee de laat ste plaats. Vee) bewolking en in de'nacht ochtend enige tijd regen, la ter enkele opklaringen. Mini mumtemperatuur omstreeks 14 graden, middagtemperatuur on geveer 20 graden. Tot krachtig toenemende zuidwestenwind, kracht 8. 5aug. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u Bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag WENEN De beruchte oor logsmisdadiger Josef Mengele is volgens Nazi-jager Simon Wie- senthal twee weken in Bolivia geweest Het instituut van Wie- senthal in Wenen looft sinds vo rig jaar een bedrag van 100.000 gulden uit voor inlichtingen over Mengele's verblijfplaats. Als kamparts in Auschwitz verwierf Mengele met zijn gru welijke praktijken de naam "Engels des doods". In 1945 ver dween do misdadiger uit Europa om na korte tijd op te duiken in Argentinië. Vorig jaar raakte Mengele na een campagne van Wiesenthal zijn Paraguayaans paspoort kwijt STOCKHOLM - Jacob Wallenberg, hoofd van Zxacdens grootste financi ële en industriële empi- rium, is op 87-jarige leef tijd in een privékliniek overleden. De schatrijke vrijgezel Wallenberg ging vaak ge kleed tn versleten pakken en reed in een oude, ge deukte auto. De 200 mil joen gulden die Wallen burg nalaat, krijgt de 4S-jairge Peder Soger, die hij in 1076 als zijn zoon adopteerde. Drie Fevenootd- c.iBinjMiJiwMm r muil "SOP arrxn'Xi'tr. --—a» fans nacht in poliebureau De heer Massink is met een shock, een gekneusde kaak en een hersenschudding in het zie kenhuis van Assen opgenomen. Dne Feyenoord-aanhangers zijn gearresteerd. De drie supporters meldden zich bij het hotel, omdat de heer Massink tijdens de wedstrijd opmerkingen had gemaakt over het gooien van bierblikjes. De politie kon toen een handge meen nog net voorkomen. De Feyenoord-aanhangers hadden daar geen vrede mee tr togen naar Borger. Tijdens de vechtpartij die daar ontstond liep de 18-jarige G. P. uit Nij- kerk een slagaderlijke bloeding op bij het stukslaan van een ruit. Hij werd hehandeld in het zie kenhuis en na afloop daarvan voor een nacht in het politiebu reau opgesloten. Dat laatste ge beurde ook met de 20-jarige P. S. uit Amersfoort en de 16-jarige P. van L. uit Hilversum. ZAANSTAD - Een politieman heeft vanmorgen vroeg de 25-jarige J. Zwart doodgescho ten, na een ruzie in een pension in Koog aan de Zaan. De pen sionhouder had de politie te hulp geroepen omdat Zwart Mem met een mes bedreigde. Toen de eerste politiewagen arriveerde was de man nog kalm, maar zodra er meer agen ten kwamen, raakte Zwart over zijn toeren, aldus de Zaanse po litie. Hij drong de pensioenhouder samen met een politieman in het halletje van het pand. Toen Zwart dreigde met zijn mes voelde de politieman zich zo be dreigd dat hij schoot. Het slacht offer werd in de borst geraakt. De Amerikaanse historicus Francis Loewenheim leidt dit af uit het dagboek van Truman, dat jarenlang niet openbaar is geweest Naaste medewerkers van Truman zeggen echter dat deze overwegingen in strijd zijn met Trumans publieke verklaringen en daden. Ze hebben de dag boekaantekeningen bestempeld als "dromerijen" van een presi dent die door de vastgelopen on derhandelingen over een wa penstilstand teleurgesteld was. Truman schrijft op 27 januari 1952: „Het lijkt mij dat de juiste aanpak nu een ultimatum is dat Moskou informeert dat wij van plan zijn de Chinese kust te blokkeren, en dat wij van plan zijn elke militaire basis in Mantsjoerije te vernietigen, ook de onderzeebootbases, door de middelen die wij in ons bezit hebben, en dat, als men door gaat met de bemoeienissen, wij elke haven en stad zullen uit schakelen als dat noodzakelijk is om onze vreedzame doelein den te bereiken. Dat betekent complete oorlog." Zeker is, dat een aantal zwaargewonden nog aan hun kwetsuren zal bezwijken: 14 van hen bevinden zich nog In le vensgevaar. Algemeen wordt aangenomen dat de fascistische terreurorga nisatie NAR (Gewapende Re volutionaire Kernen) verant woordelijk is voor de aanslag. De NAR heeft al eerder zware bomsaanslagcn gepleegd. De NAR heeft de aanslag in Bologna telefonisch „geclaimd" en gezegd dat men daarmee Ma rio Tuti wilde eren. Deze neo fascist is juist zaterdag in staat van beschuldiging gesteld, met drie anderen, wegens het opbla zen van de sneltrein Italicus op 4 augustus 1974, vlak bij het sta tion van Bologna. Alleen door enkele minuten vertraging vond de bomaanslag van '74 met in het station van Bologna plaats. Toen vielen er 12 doden en 48 gewonden. Weliswaar heeft er zaterdag ook iemand opgebeld met de mededeling dat de aanslag het werk was van de extreem-link se Rode Brigades, maar het tijdstip van de ontploffing dat hij noemde klopte niet Een enorme ontploffing ver nielde zaterdag om 10.25 uur de wachtkamers en de stationsres tauratie van het centraal station van Bologna. Ooggetuigen zei den dat zij de scherpe lucht van kruit hadden geroken. Toch dacht met aanvankelijk aan een ontploffing van het ketelhuis onder het station. Later zou blij ken dat het ketelhuis nog volle dig intact was. Men heeft de bomkrater ge vonden in de tweede-klas wachtkamer in een hoek waar een paar stoelen stonden. Volgens deskundigen moet minstens 30 kilo aan explosie ven zijn ontploft. De mogelijk heid bestaat dat de bom voorti jdig is ontploft als gevolg van het magnetische veld van de hoogspanningsleidingen boven de spoorbaan, zo wordt door deskundigen opgemerkt De po litie is in elk geval begonnen met een onderzoek naar de ach tergronden van alle slachtoffers, want er bestaat dus een kleine mogelijkheid dat de dader ook tot de slachtoffers behoort Zie verder pagina 7. (Van onze sportredactie) MOSKOU - Een ge heimzinnige brand op het Rode Plein van Moskou heeft zaterdagmiddag voor de nodige opschud ding gezorgd. Onbeken den staken rond half vier twee jerrycans met benzi ne in brand. Een enorme rookwolk trok de aan- - dacht van honderden om standers. van wie toeris ten en Olympische deel nemers in moeilijkheden raakten toen zij foto's van het vuur maakten. De coach van de Ierse ailetiekploeg, Patrick Griffin, die zei temidden van de vlammen een menselijk lichaam gezien te hebben, werd volgens zijn zeggen door een Rus- siche politieman neerge slagen. Zijn fotorolletje werd afgenomen. Van een zelfverbran ding was evenwel geen sprake, zo is door be trouwbare bronnen be vestigd. Het vuur werd gedoofd met een zeildoek en een handblussertje. De 22e Olympische Spe len werden zondagavond om acht uur plaatselijke tijd afgesloten door de scheidende IOC-presi- dent Lord Killanin, die nog eens herhaalde: „Sport moet niet worden gebruikt voor politieke doeleinden, zeker wan neer politieke, economi sche en andere middelen niet zijn gebruikt." Hij voegde er aan toe: „Ik zou de sportlieden van de we reld willen vragen zich in vrede te verenigen en te waken voor een holo caust." Na de sluitingsceremo nie, waar Nederland als enige land officieel en af wijzend ontbrak, zei de komende IOC-voorziiter Juan Antonio Samaranch dat de Olympische Spelen over vier jaar in Los An geles "de Spelen van de verzoening moeten wor den." De G0-jarige Span jaard weigerde in ie gaan op vragen over de boycot van Moskou, „om de be trekkingen tussen het IOC en de Amerikaanse regering niet in gevaar te brengen." Vier Franse sportlieden hebben Wladimir Popov, vice-voorzitter van het organisatiecomité, in het slotweekeind een petitie aangeboden waarin de vrijlating wordt bepleit van alle voor hun geloofs overtuiging gevangen zit tende burgers In de Sow- jct-Unic. Popow zei het op één punt met de Fran sen oneens te zijn: „Wij hebben in ons land geen politieke gevangenen. Onze gevangenen zijn mensen die de Sowjet- wetten hebben overtre den." MUSIC Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee: Laat u toch zeker gewoon j- iemand anders (die dat wèhs)uwnaam «ti ia/ uw i Kaai 11 Haam: Adres: Postcode: Plaats: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 50bijl00cm. En de kwaliteit, die is uitstékend! Haam: Postcode: Plaats: »n.i; -jpksAJ

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1