Directie Emcovinos j doet kleine stap naar 23 werknemers Vermoeide gezichten op het station Chris Zijdeveld opent kermis Weinig nieuws onder de zon CJV-jeugd vertrekt naar Leusden 1 1 Brand in Aleidastraat vermoedelijk aangestoken I schiedam MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980/HET VRUE VOLK/PAGINA (Van een. onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Geitenfokkers uit Delft, Gouda, ïipluiden, Rotterdam en Schiedam presenteerden itardagochtend hun mooiste exemplaren in het Bea- ■ixpark. De geitenfokvereniging „Ons Genoegen" üeld daar haar jaarlijkse Keuringsdag. Drie geiten- tenners traden op als keurmeester en reikten medail- uit voor de beste geiten in veertien categorieën. On geveer vijftig mensen woonden de keuring bij. Voorbij Keurmeesters beoordeelden de geiten ondermeer op algemeen voorkomen.... Een ander onderdeel vormde de achterhand en de uier van de geiten. Hoe groter en voller hoe beter, vertelde één van de keurmeesters. Grootgebracht Een bokkewagen, met daarvoor de enige bok (nou ja....), zorgde voor nog meer vermaak. Ook de kleintjes hadden j daardoor plezier tijdens de geitenkeuring. Een innige omhelzing doet de vermoeidheid natuur lijk snel verdwijnen. De uitwisselaars zijn weer te rug. SCHIEDAM - De kermis is begonnen. Tot en met volgende week zondag zal het Emmaplein weer de gro te ontmoetingsplaats zijn voor de Schiedamse jeugd. Volgens goed gebruik werd het evenement officieel ge opend. Wethouder Chris Zijdevelckwas, vergezeld van z'n gezin, de eer toebedeeld om het startsein te geven. Onder leiding van de kermisdirecteur maakte hij van af twee uur 's middags een rondje langs een aantal at tracties. Uitwaaien Cris Zijdeveld had de eer het startsein voor de kermis te geven. Een uur later verliet hij de draaimolen met een omgedraaide maag. Hier zit hij met z'n echtgenote nog fris in een wagentje. Voetballen Grote trek ■Q. De autobussen met kinderen en begeleiders vertrekken naar Leusden. Familieleden en kennissen doen hen uitgeleide. >wS. Beatrixpark vol met keutels Het gemekker van de geiten dwerggeitjes was al van ver (te horen. De organiserende ver- leniging had met een touw een (stuk grasland afgebakend, (waarop de dieren aan de keur- |meesters gepresenteerd werden. I De eigenaars konde hun mekke- Irende beesten in drie catagorie- len laten meedingen naar de eer ste plaatsen. De witte geiten (vormden één groep, de dwerg- |geitjes een tweede en de Zwit- (serse Toggenbergers de laatste |categorie. Tijdens de keuring wordt spe ciaal gelet op het algemeen (voorkomen van de geit Al naar (gelang zijn proporties krijgt het beest een aantal punten toege kend. Afzonderlijk worden ver- (der de voor- midden- en achter- hand aan een scherpe blik on derworpen. De kop en hals, de uier en de beharing vormen het voltooiende deel van de keuring. Tegenwoordig worden geiten vooral op Kinderboerderijen ge fokt Daarnaast zijn er ook par ticulieren die een dwerggeitje of Saane-geit (de bekende Neder landse witte variëteit, van Zwit serse origine) houden. In princi pe kan iedereen die een raszui vere, stamboekgeit bezit, het dier aan de jaarlijkse keuring laten deelnemen. In het verle den was het onder de armere bevolkingsgroepen dikwijls noodzaak om er een geit op na te houden. jDe melk- en vleespro- •SPw' ■/.StVM-, ductie vormden dan een welko me, goedkope aanvulling op het dagelijks menu. Die tijd is ge lukkig voorbij, maar het geiten- houden door particulieren stamt eigenlijk nog uit die tijd. De Nederlandse Bond voor Geitenfokkers tracht de wildfok binnen het geitenbestand onder controle te houden. De geboorte van mannelijke lammeren moet worden aangegeven. Wanneer ze zijn gegroeid worden ze ver volgens „geknepen", mits ze niet de kenmerken van een uitste kende fokker vertonen. Zodra ze onvruchtbaar zijn kunnen ze niet meer in het wilde weg voor nakomelingen zorgen. De bok ken die voor de fok geschikt zijn houdt men ver weg van de vrou welijke dieren. Tussen de zeventig geiten en dwerggeitjes was zaterdag maar één bok te bekennen. Het beest was voor een wagen gespannen en trok zo nu en dan wat kinde ren voort Een vrouwelijke keurmeester: „Het betreft van daag louter een geiten-keu ringsdag. Dat komt omdat de mannetjes heel erg stinken en daarbij veel kleiner in aantal zijn. Bovendien worden de bok ken apart gekeurd. Op 15 augus tus vindt de jaarlijkse Provin ciale Keuringsdag voor bokken plaats in Berkenwoude (enkele kilometers van Gouda -red.) Een bijzonder onderdeel van de keuring vormt ieder jaar de parade van kinderen met gelten. Keurmeester Henny: „Dit on derdeel is bedoeld om jongens en meisjes te leren omgaan met de dieren. Tijdens het lopen iet ten de keurmeesters op het sa menspel tussen het kind en de geit, maar ook op de verplichte omgangsvormen tijdens de rou te. Het koppel moet een bepaald traject afleggen en daarbij bochten maken. Op sommige punten moet de begeleider ver plicht links, dan wel rechts lo pen. Op onze vraag hoe iemand het tot keurmeester brengt ant woordde Henny: „Ach. Ik ben van jongs af aan met geiten grootgebracht Je leert hun ge dragingen kennen. Later heb ik via de vereniging een cursus ge- SCHIEDAM De uitwisse laars zijn weer terug. Veilig en wel gelukkig, want bij een ramp zoals dit weekend in Bo- Jogna is gebeurd, zou het leed niet meer te zijn overzien ge weest Zondagochtend stapten de jongens en meisjes die naar Udine zijn geweest, vergezeld door hun begeleiders en Ita liaanse tegenbezoekers, op hel perron van station Rotter dam-West 's Middags arri veerde de groep uit Vienne, echter zonder Franse aan-4 ,hang. Die kwamen later op de dag. Omdat men kennelijk met de Franse slag reserve ringen had geboekt, konden de twee groepen niet samen reizen. De vermoeidheid was bi j al lé reizigers op de gezichten te lezen. Gelukkig namen de hen opwachtende familieleden de taak van kruier op zich. Eten innige omhelzing en een bos rode rozen van een liefheb bende vriendin doet de ver- rwoeidheld natuurlijk ook sne) verdwijnen. Rob den Hartogh laat zich de omhelzing graag welgevallen. De komende twee weken biedt de Schiedamse Gemeen schap de Franse en Italiaanse jongeren een programma aan. HW berichtte daar vorige week al over. Het ligt in de bedoeling om de beide groe pen op hun rondleiding door Nederland te gaan volgen. Op die manier proberen we onze lezers op de hoogte te houden van de Italiaanse en Franse scholieren op avontuur in Ne derland. volgd, waarna ik mezelf keur meester mag noemen." Jammerlijk geschreeuw lieten de jonge geiten en geitjes horen bij hun inschrijving in het Stamboek. Bij die gelegenheid wordt er een nummer in één van hun oren geknepen, waarna het wondje met inkt wordt inge wreven. Eén van de eigenaren tijdens het nummeren: „Het lijkt pijnlijker dan het is hoor. Een kies laten treken bij de tandarts Is vervelender. De geit kon dit echter niet beamen; hij wilde helaas geen commentaar geven. yA/z/y, Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De werkne mers van Emcovinos, de wijn handel aan de Willemskade en de Industriebond FNV hebben een harde strijd moeten voeren om een goede afvloeiingsrege ling te krijgen. De directie van' het bedrijf kondigde onlangs .aan de poorten te zullen sluiten. Drieëntwintig werknemers ko men daardoor op straat te staan. Het Sociaal Plan waar de direc tie mee kwam, bood onvoldoen de zekerheid. De moeder van Emcovinos, de beheersmaat- schappij Cobeb, heeft zich in middels garant gesteld voor de betalingen. De werknemers van de wijn handel maakten vrijdag een spannende tijd door. De meesten waren gebleven na werktijd om het resultaat van de onderhan delingen tussen de directie en de industriebond af te wachten. Na drie kwartier praten, sloeg een boze FNV-bestuurder Piet Janssen de deur achter zich dicht en liep met grote stappen •naar de kantine. De directie had het plan om het bedrijf, afge slankt, voort te zetten met vijf werknemers van de tafel ge veegd. Eerder had ze 50.000 gul den beschikbaar gesteld om de vernieuwde onderneming op poten te zetten. Maar dit aanbod trok ze vrijdag in omdat het plan toch niet haalbaar zou zijn. Toen vakbondsbestuurder Piet Janssen wilde praten over een beter Sociaal Plan, kwamen de directieleden met een verkla ring die ze alleen voor wilden lezen en niet afstaan aan de vakbond. Daarin stond onder meer opgenomen dat zowel de werknemers als de werkgevers en de organisaties van beide groepen het met de liquidatie van het bedrijf eens waren. Piet Janssen: ..Dat konden we na tuurlijk niet accepteren want daarmee zouden we ons eigen plan voor het behoud van vijf arbeidsplaatsen de grond in stampen," Een delegatie van de werkne mers heeft vervolgens gespro ken met de directie over de si tuatie waarna de onderhande lingen met de vakbond weer werden geopend. Uiteindelijk heeft de directie een kleine stap in de richting van de werkne mers gedaan. Moeder Cobeb •stelt zich garant voor de beta ling van de afvloeiingsregeling. Ze beloofde bovendien dat de li quidatie van het bedrijf op een nette manier zal gebeuren als er geen acties zullen worden ge voerd. Piet Janssen: „Het Sociaal Plan is echter nog beslist geen document om boven je bed te hangen. De werknemers hebben duidelijk laten blijken dat ze verbitterd waren over de hou* ding van de directie." De directie heeft tot dlnsda» nog een belangrijk punt in hl raad. De vakbond heeft nam! lijk gesteld dat de werknemer» van 5754 jaar en ouder een aan vulling moeten krijgen tot dè dag dat ze vijfenzestig jaar wor- den. „Tien van de 23 werkne. rners zijn al ouder en kuXhl natuurlijk niet gemakkelijk een nieuwe baan komen. Van.' daar dat we voor hen een goede regeling willen bedingen", aldus Piet Janssen. Emcovinos heeft wel toegezegd het werkgevers- deel van de pensioenpremie' voor haar rekening te willen ne men. Maar zelfs als dit punt door de directie wordt opgenomen in het Sociaal Plan, vindt de FNV de regelingen nog niet om over 35 naar huis te schrijven. „Het is "1 voor niemand een vetpot". '1 At (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft een uitslaande brand op de hoek van de Van der Elststraat en de Aleidastraat een leegstaand bo venhuis in de as gelegd. De bo- vengelegen zolderverdieping brandde daarbij eveneens uit. Omstreeks 3.30 kwam de brand melding bij de meldkamer van de politie binnen, waarna de brandweer snel ter plaatse was met drie wagens. Om ongeveer 4.00 uur kon het sein brand meester gegeven worden. Om dat het een leegstaand pand be trof is er niet veei schade. Hei ondergelegen woonhuis liep echter wel veel waterschade op. De bewoners moesten de nacht verder bij kennissen doorbren gen. Er zijn sterke aanwijzingen dat de brand is aangestoken Even voordat omwonenden de brand ontdekten, was een luide knal en glasgerinkel te horen. Enkele Inwoners hebben vlak daarna een man hard zien weg rennen. Een vaag signalement van de man is bekend. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De kermisexploitanten wachtten wijselijk niet op het moment waarop de kermis offi cieel geopend zou worden. Ze hadden hun kramen 's ochtends maar vast geopend, omdat ze ieder dubbeltje dat ze extra ver dienen, graag meepakken. Er zijn dit jaar niet veel nieuwe at tracties te bekennen. Eén ma chine baart echter opzien tussen de andere attracties. Hetls een soort 'kluts-machine', die zoals de naam al suggereert, een heel verraderlijke werking heeft De mensen moeten op een cirkel vormige bank plaatsnemen en zich goed vasthouden. Het ronde gevaarte begint vervolgens te draaien, maar gaat op onver wachte momenten meer dan een halve meter omhoog of omlaag. Het verraderlijke van de machi ne is, dat er nauwelijks enige regelmaat in zit, waardoor je er helemaoi '".p klutst' uitkomt. Mevrouw Zijdeveld en haar man verlieten groen en geel een andere draaimolen. De twee wilden zich niet laten kennen, want een klein gezelschap hield hen nauwlettend in het vizier. Maar nadat de familie de ker mis achter zich had gelaten, ver telden ze dat het laatste rondje draaimolen toch niet veel langer had moeten duren. Ket kermis- geweld had hun maag lichtelijk doen omdraaien. Het is een kleine kunst om goed misselijk te worden op het Emmaplein. Zo'n draaimolen is bepaald geen weldaad voor de maag, vooral wanneer je net een .blikje cola en wat Berliner Bol len hebt weggewerkt Het zal dit jaar overigens niet aan de olie bollen liggen. Een kraam waar deze traditionele vette brood- hap, zonder krenten of rozijnen te koop is, ontbreekt op de ker mis. In tegenstelling tot 's middags, was het zaterdagavond nogal' druk op het Emmaplein, waar door de kermis een gezellige aanblik bood. Honderden lich ten, keiharde discomuziek en tientallen, glimmend opgepoets te jongelui in hun snelste kle ding hadden toen bezit genomen van het openluchtspektakel. Lekker uitwaaien in razendsnel ronddraaiende wagentjes of de reuzecentrifuge is op een zwoele zomeravond een hele belevenis. Een avondje kermis is daarom zeker aan te raden. Vooral voor mensen met een sterke maag. w (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Drie autobus sen, afgeladen met 125 jongens, meisjes en begeleiders zijn za terdagmiddag vertrokken naar het CJV-kamp in Leusden. Zij hebben daar hun intrek geno men in een tentenkamp op het Landgoed de Treek. Het gezel schap vertrok vanuit gebouw De Jeugdhaven aan de Lange Ha ven. Een groot aantal ouders, fa milieleden en kennissen zwaai de hen uit. Het Landgoed de Treek is een vakantieoord voor CJV-jonge- ren uit heel Nederland. Om- beurten maken de verschillende provinciale afdelingen van de Christelijke Jeugdvereniging gebruik van het tentenkamp. Het landgoed is 7 ha groot en ligt in een bosrijke omgeving, in de buurt van Amersfoort De jongens en meisjes zijn verdeeld in drie groepen, kin- der-, midden- en tienergroep. Het zijn kinderen in de leeftijd van 7 tot 15 jaar. Zij krijgen een week lang een programma aan geboden door de CJV-leidtng. Jan van der Most, een van de begeleiders en voorzitter van het CJV, zaterdag bij het ver trek: 'We proberen ieder jaar iets nieuws te bedenken om zo'n vakantieweek aantrekkelijk te maken. Maar we beginnen altijd met kennismakingsspelletjes, zodat we elkaar in ieder geval allemaal bij de voornaam ken nen.' Van der Most zondags vanuit Leusden: 'De reis Is vlot verlo pen. We zijn met z'n allen een wandeling gaan maken, nadat we gearriveerd waren. Het duurde heel lang voordat ieder een 's nachts uiteindelijk in bed belandde. De middengroep dook er pas om half drie in. De lei ding lag om half vijf nog maar net een uurtje in bed of ze moest er al weer uit. Een aantal tieners had geen zin meer om te slapen en besloot om een partijtje te gaan voetballen in het kamp. Na kalm beraad van onze zijde heb ben we in goede harmonie de jongens weer naar bed ge stuurd', aldus de voorzitter. •Zondag was het bloedheet', vervolgt hij. 'Maar niemand liet zijn goede stemming erdoor beinvloeden. We hebben met de drie groepen spelletjes gedaan en in het bos gewandeld. Ieder een heeft het heel goed naar zijn zin. De zondagmiddag ontaard de in een groot waterbaliet. We hebben open douches op het ter rein en het was een sport om el kaar te verrassen met emmers water. Sommigen werden met vereende krachtenonder de douche gezet We hebben alle maal veel plezier,', aldus Van der Most. 'Maar wat er zondagochtend gebeurde, heb ik in al die tijd dat ik op kamp ben meegeweest nog nooit meegemaakt', ver trouwt hij HW toe. 'Toen de leiding In alle vroegte aan het ontbijt verscheen, zat de hele zaal al vol. Iedereen bleek zo'n enorme trek te hebben dat ze de bel voor het ontbijt niet eens hadden afgewacht Dat vond ik heel erg geslaagd', aldus Van der Most. HW zal proberen zijn lezers in de komende week op de hoog te houden van de avonturen van de CJV-jongeren. Gezien de nachtelijke voetbalwedstrijden en het waterballet op zondag, kan dat nog wel een paar ver rassingen opleveren. Ht Wi Op

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2