Treijtel uit veld gestuurd RUÏNE? 0VER NA ONTRUIMING Rel bij MS over baan beveiliging M Kinderhandel op stafion van Bangkok Feestje Mep uit op drama I »us op Brenner geramd m BOM IN HOTEL MUNITIE- ZAGER ZAAIT PANIEK Fouten aan GM-auto's verzwegen Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee.. mpemanMii Ifct llÏM'l* HET VHIJE VOLK BEL 010-14.74.00 1SS llflIÉÉl Meer zon Allen raast voort I Zaterdag 9 augustus 1980 34e jaargang no. 10157 w (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De Nederlandse textielindustrie verwacht een verdergaande teruggang. Voor een aan tal grote fabrieken zijn de loonmaatregel en de dalen de koopkracht de nieuwe boosdoeners. Eddy Treijtel Voordeliger kleding Dalende omzetten 0 Zie ook pagina 9. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - De koop kracht van de werkne mers daalt scherp. Nu het prijscijfer over juli be kend is - een stijging met 0,9 procent - staat vast dat de prijzen dit jaar meer dan zes procent zul len stijgen. De koop kracht daalt extra door duurdere gemeentelijke belastingen en de verho ging van de motorrijtui genbelasting, die niet in het prijscijfer worden meegerekend. Omdat de loonmaatregel de prijs compensatie verbiedt zal de koopkracht van de werknemers eind dit jaar minstens zes procent da len. Uitverkoop ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ca. t'Q »r. wc I7.45-I9.00 nar zaterdag na 9.00-16-00 sar WmÊU Vanuit een hoogwerker van de brandweer klauteren politieman nen het Haagse kraakpand 'Huize Hebbes' binnen. Daar zaten giste ren 28 krakers, die achter alle deu ren een muurtje hadden gemetseld. Als de agenten met koevoeten de muurtjes en deuren gesloopt had den, ploften in de kamers chloor- bommetjes. Bijna vier uur was de politie bezig met de ontruiming van het pand, dat als een ruïne achterbleef. i (Van onze redactie buitenland) LONDEN Een Britse chirurg en zijn echtgenote, die beiden in Saoedi-Arabië tot openbare geseling waren veroordeeld, zijn gisteren na vijftien maanden voorarrest on verwacht vrijgelaten door de Saoedische autoriteiten. Ze zijn inmiddels in Engeland gearriveerd. Richard en Penelope Ar- not werden in mei 1979 gear resteerd nadat bij een feest je in hun huis een Neder landse bouwvakarbeider en een Britse verpleegster een dodelijke val van het balkon van huize Arnot hadden ge maakt. Penelope Amot werd bij het onderzoek verder schul dig bevonden aan het bre- ken van de islamitische wet ten, omdat zij tijdens het feest alcohol had geschon ken. Volgens het Britse minis terie van Buitenlandse Za ken is de Saoedische justitie tot de slotsom gekomen dat de dodelijke val van de twee gasten een ongeval was ge weest. De plotselinge vrijlating van de Amots beschouwt Buitenlandse Zaken als een verdere stap in de verbete ring van de betrekkingen tussen Groot-Brittannié en Saoedi-Arabie. De verhou ding tussen de twee landen was aanzienlijk verslech terd na de uitzending van de semi-documentaire film "Dood van een prinses" op de Britse televisie. De brand in dit hotel in de Ierse badp laats Bundoran, waarbij tien mensen om het leven kwamen, is volgens de politic veroorzaakt door een bom. Het hotel, gelegen aan de baai van Donegal, staat slechts enkele kilome ters van de plaats waar vorig jaar Lord Mountbatten en drie anderen bij een bomaanslag op een jacht wer den gedood. Het vuur brak vrijdagmorgen vroeg uit op het mo ment dat ongeveer 200 gasten een cabaretvoorstelling in de disco-kelder van het hotel verlieten. H Adres: H Adres: 3SCT SIM KSS MM OS 3SS SSB SSSi HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Wttte de WiUistraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rabriekadverfenties) tel. 010 -14.55.33 p. Dure textiel redt 't niet ir i lederlar ui Het "eigen" hoogwaardige produkt wordt te duur voor de consument De bedrijven kur. nen steeds moeilijker concurre- Van onze sportredactie ROTTERDAM - Scheidsrech ter Egbert Mulder zorgde voor het vuur, waar Nottingham Fo rest en AZ'67 niet aan toekwa men in de openingswedstrijd van het Amsterdam-toernooi. Zeventien minuten voor het einde stuurde hij Eddy Treijtel, die Kenny Burns opzichtig had nagetrapt na een fluitsignaal voor buitenspel, naar de kleed kamer. AZ stond op dat moment met 2-1 voor en behield zijn winst met de jeugdige Rotter dammer Hans de Koning (ex- HOV) in het doel en Pier Tol uitgewisseld om tenminste met een echte doelman de wedstrijd te kunnen vo) ooien. AZ'67 ont joet morgenavond in de finale Ajax, dat na een 0-0 eindstand de Westduitse kam- pioensploeg Bayern München na strafschoppen versloeg. In het Olympisch Stadion werd het zodoende beter "gere geld" dan in de Kuip, waar Feyenoord de finale van het eigen internationale toernooi miste. Na een 3-3 gelijkspel nam Club Brigge de strafschop- Pen beter. Grote boosdoener was Petur Fetursson, die eerst in de wedstrijd en vervolgens na af loop vanaf elf meter miste. Tegenstander van Club Brug ge in de eindstrijd, morgen avond, is het Southampton van Kevin keegan, dat Schalke'04 met 7-2 afdroogde. Droog weer en zonnige perio den. Middagtempera turen om streeks 21 graden. In de ochtend weinig wind, in de middag ma- -tige wind in hoofdzaak uit het zuidoosten. io«ug, llaug. zon op onder 0113 31.13 0&14 21.11 moan op onder 06A4 21 OS 06.50 21.35 ren tegen de artikelen die met grote hoeveelheden uit de lage lonenlanden in het Verre Oosten en het Oostblok komen. Nijverdal-Ten Cate. Neder lands grootste textielconcern, vreest dat de klant de komende tijd steeds meer zijn toevlucht zal zoeken tot deze voordeliger aangeboden kleding. Ook Bly- destein-Wüiink maakt zich zor gen over het koopgedrag van de mensen die minder te besteden krijgen. Voor corduroy-fabrikant Schuttersveld zijn de moeilijk heden al aanleiding om vanaf maandag aanstaande - 40 pro cent korter te gaan werken. Ook de spinnerij Nederland heeft in middels werktijdverkorting aangevraagd voor 1700 man. Het bedrijf moet 170 mensen ont slaan. Bij woninginrichters en meu- bileringsbedrijven dalen de om zetten ook fors, maar minder dan eerder werd aangenomen. Dat de Nederlander eerder op de aanschaf van meubelen e.d. zou bezuinigen dan op zijn vakantie of auto, is tot nu toe niet geble ken. We! bestaat er minder inte resse voor leren bankstellen en extravagante artikelen en meer voor goedkopere produkten. Koopkracht dit jaar zes percent achteruit In juli is een prijsstijging op getreden van 1,7 procent. De hu ren gingen omhoog, groenten en meubelen werden duurder. Ook caravans, ziekenhuiszorg, elek triciteit, aardappelen, bloemen en planten zijn in de maand juli in prijs gestegen, zo blijkt uit steekproeven van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het prijscijfer komt ondanks de stijging met 1,7% toch op 0,9 uit door een aantal prijsdalin gen, die voorai te danken zijn aan het eenmalige effect van de uitverkoop van juli. Kleding en schoeisel daalden daardoor in prijs, maar ook fruit werd goed koper. Het prijscijfer tot en met juli 1980 bedraagt nu al 4,6 pro cent De kopers-organisatie Konsu- menten Kontakt is geschokt door de jongste prijscijfers. Door het huidige regeringsbe leid stijgen de prijzen" dit jaar zeker boven de zes procent, zegt ook deze organisatie. Konsu- menten Kontakt geeft de schuld aan het prijsbeleid van minister Van Aardenne, die de prijzen vrijer maakte op het moment dat de lonen aan banden werden gelegd 'De belofte van Van Aardenne dat de loonmaatregel de prijs stijgingen zou doen verminde ren, blijkt op niets' te berusten," zegt Konsumenten Kontakt in zijn commentaar op de prijzen. De organisatie adviseert de mi nister nog iets te doen aan het prijscijfer door een verlaging van de benzineprijs af te dwin gen. Nu de overheid een eigen voorraad voor noodsituaties gaat aanleggen dreigt dat echter een hogere benzineprijs te ver- ooidaken, zegi Konsumenten Kontakt. De consument betaalt niet alleen het aanleggen van die voorraad, maar ook de hcjge kosten die de aankoop van olie op de dure vrije markt van Rot terdam teweegbrengt i v v (Van een onzer verslaggevers)) UTRECHT Tussen de Ver eniging van Machinisten en de directie van de Nederlandse Spoorwegen is een ernstig con flict over de automatische trein beinloeding (ATB) uitgebroken. De machinisten willen niet meer blind varen op het systeem: er kunnen gevaarlijke technische storingen optreden, menen zij. De NS-directie echter zegt dat het systeem nu zo verbeterd is, dat veiligheid gegarandeerd wordt. Omdat de Vereniging van Machinisten alle ieden heeft geadviseerd niet alleen met de ATB rekening te houden, maar ook op de seinen langs de baan te letten, heeft de NS-directie maatregelen tegen drie VVM- ers genomen. Het drietal is gestraft met een ernstige terechtwijzing, 'omdat zij verwarring hebben gezaaid over de veiligheidsvoorschrif ten". Herhaling kan tot ontslag leiden, zegt de NS-direetie. De VVM is van mening dat 73 locomotieven gevoelig zijn voor storingen in het ATB-systeem. Aanleiding tot de problemen is een bijna-ongeluk bij Arnhem, begin van dit jaar. Een machi nist kreeg toen via het automa tisch systeem opdracht zijn snelheid op tP voeren. Hij ne geerde die opdracht omdat hij anders langs een stopsein langs de baan gereden zou zijn. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag. i BETTENDORF - Eer Luxemburgse camping irii het plaatsje Bettendorf is in rep en roer gebracht door een Nederlandse toe-j rist die zijn tent ais muni tieopslagplaats gebruikte! Maar angstig werden de| campingbewoners pas| goed, toen ze getimmer en' het geluid van een boor machine uit de Nederland se tent hoorden komen. ZeL gluurden naar binnen ent zagen dat de man met een ijzerzaag, hamer en boor bezig was aan de bommen; te sleutelen. De campingbeheerder waarschuwde de politie.! En die kwam tot de ver bijsterende ontdekking dat de man in het bezit was van vijftien bommen en artilleriegranaten plas nog! 150 geweerpatronen. "Alle-! maat in de bossen gevon-3 den," zei hij bedremmeld. Nog meer levensgevaarlij ke munitie had hij in het' schuurtje van een niets vermoedende landbouwer verstopt. De politie nam de muni tie in beslag en gaf de Ne derlander een proces-ver baal. WASHINGTON - De han- delscommissie van de Ameri kaanse regering, de Federal Trade Commission, heeft Gene ral Motors ervan beschuldigd dat zij heeft verzuimd haar klanten op de hoogte te brengen van mogelijke mankementen aan motoren en versnellingen van ten minste vier miljoen per sonenauto's. Het motorische mankement betreft voortijdige slijtage van de nokkenas van de V8-motoren van 2 en 2,5 liter, die in veel mo-' dellen van GM worden ge bruikt Verder is er een gebrek aan de automatische transmissie die in nagenoeg alle personen auto's van de fabriek zit Het verhelpen van deze storing kost' soms 1200 gulden. Over het slecht functioneren van de transmissie heeft de commissie meer dan 1500 klach ten ontvangen. Bij het Ameri kaanse centrum voor autovei ligheid zijn nog eens 2000 klach ten binnengekomen. GENÊVE - De Vereni ging tegen Slavernij heeft de Verenigde Naties ge vraagd op te treden tegen de kinderhandel in Thai land. In een rapport aan de VN-commissie voor de rechten van de mens zegt de In Londen gevestigde vereniging dat op het spoorwegstation van Bangkok kinderen vanaf tien jaar voor een periode van twee maanden worden "verhuurd" tegen een be drag van ongeveer 50 gul den. Volgens de vereniging kopen "duistere arbeids- agentschappen" kinderen rechtstreeks van hun ouders in het noorden van Thailand. Zij betalen de ouders zo'n 300 tot 400 gul den voor een kind op basis van een contract voor een jaar. Er zijn waarschijnlijk 3,5 miljoen kinderslaven in Thailand, in plaats van de officiële regerlngaopgave van 988.000. Hun werkda gen variëren van negen tot twaalf uur. Er zijn vaak kinderen van acht jaar bij, aldus de vereniging. Volgens de VN-commis sie doet zich ook kinderar beid voor in Italië. In dat land zou ongeveer een half miljoen kinderen, van wie de helft jonger is dan 14 jaar, arbeid verrichten, waarvoor de ouders wor den betaald. .T'VT'jn» '2.JU2 SAOEDrS LATEN ECHTPAAR VBXÏ (Van een onzer verslaggevers) BOLZANO - Acht Neder landse toeristen zijn gisteren gewond geraakt toen de auto bus, waarmee ze reisden, op de Brennerpas werd geramd door een vrachtwagen en in een klein ravijn viel. Volgens de politie in het Ita liaanse Bolzano is het een kwes tie van geiuk geweest dat er geen dodelijke slachtoffers zijn gevailen. De acht gewonden zijn opgenomen in een ziekenhuis in Etolzano en zuüen, volgens de artsen over enkele weken weer hersteld zijn. De autobus werd door de vrachtwagen aan de achterzijde geraakt en viel verscheidene meters omlaag. De Italiaanse politie weigert de namen van de gewonden vrij te geven MEXICO STAD - De cycloon Allen, die al aan ruim 90 mensen het leven heeft gekost, bereikt vandaag Mexico. Veel Mexica nen zijn al naar veiliger oorden gevlucht Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèstwel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam i ^opgeven? Da's geen punt Oh ja de handdoek kunt u i bestellen in de kleu ren rood, bruin, ■blauw of groen Het formaat is 150 bij 100 cm. En de kwaliteit. die is uitstékend! 8» 53ES3 SH2 i Stuur Het Vrije Volk naar Plaats: m Naam: Postcode: S Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken §1 gratis. Ais beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek M tc H oe aan: Naam: Postcode:. Plaats: ij Kleur: o rood O bruin O blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). ff Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder i AF' postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 3000VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1