Taverne slaat eerste paal voor gezinsvervangend tehuis INJECTIE VOOR EMANCIPATIE-WERK te laat in Engeland CJV'ers opgetogen terug uit kamp in Leusden 31 I Fietser-in-gedachten rijdt tegen auto Personenauto's gestolen Schaakbord op Museumplein wmmmm '■iM schiedam i É0MK MzékmmmmB. wmmm li fifeii i MAANDAG 11 AUGUSTUS 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Een baggervaartuig zal er aan te pas moeten komen om het water van de vijvers en singels in het Beatrixpark te reinigen. De vijvers zijn zo on diep geworden dat op sommige plaatsen stinkend, rot tend water blijft staan. Vuil water uit bepaalde delen van het park wordt ook niet meer afgevoerd. Vooral de visstand heeft er enorm onder te lijden. Met de vissen in de vijvers van het Beatrixpark is het niet best gesteld. Op 't nippertje haalde de Rijnmondband de boot naar Engeland. De bagage mag nü overgenomen worden door de ouders want ze zijn nu weer th uis in Schiedam. ;,v 1 - I' ÜülplÉlil - 1 WmmM ■M. WmmMM t /<$k Mm 1 i 1 tl i Docente Marjo van Soest met op de achtergrond één van haar schilderijen. Moeders omhelzen hun kinderen die zonder schade uit Leusden zijn teruggekeerd. eren' in kan niet langer wachten Al jaren dringt de hengel sportvereniging Schiedam en .omstreken bij Gemeentewerken erop aan de vijvers en singels in het park uit te baggeren. Sinds de aanleg van het park is dit niet gebeurd. Daardoor zijn een aantal vissoorten al uitgestor- ven. Bij strenge vorstperioden zijn de vluchtmogelijkheden voor deze dieren zeer gering door de ondiepten. De planten groei en bacteriewerking beïn vloeden bovendien het zuurstof gehalte in ondiep water zo dat vissen zich niet op hun gemak in het Beatrixpark voelen. Gemeentewerken heeft Bur gemeester en Wethouders daar om een voorstel gedaan om zo snel mogelijk met baggerwerk- zaamheden -te beginnen. De dienst vindt dat er niet langer gewacht kan worden. Het hele baggerplan inclusief het verste vigen van de oevers kost de ge meenschap een miljoen gulden. De bagger zal na een jaar weer gebruikt worden om het groen te bemesten. Uit een onderzoek van Gemeentewerken is name lijk gebleken dat vaste specie na verloop van tijd goed bruikbaar is. binnen enkele maanden zou het grootste deel van het werk - het baggeren en de verwerking in tijdelijke opslagplaatsen - klaar moeten zijn. Een cutter zuiger zal de 25,5 km2 voor haar rekening nemen. De andere werkzaamheden zoals het aan brengen van een houten oever bescherming zal pas later ge beuren. de afgekalfde randen van de vijvers en singels zullen dan opgevuld worden met snoeihout en wilgetenen. Op de niet begroeide gedeelten zuilen bomen en struiken geplant wor den. Voor de vissen laat Gemeen tewerken twee vluchtkuilen aanbrengen zodat liefhebbers van de hengelsport weer op zoek kunnen gaan naar een eigen stekkie. rVSS'' v'tAvM/. Van een onzer verslaggeefsters SCHEDAM - Wethouder Ta verne zal woensdag de eerste paal slaan voor een gezinsver vangend tehuis in Groenoord, Waarschijnlijk in mei 1981 kij ken de flatbewoners uit op een gebouw met twee woonlagen. Sommigen zijn bijzonder ver ontwaardigd dat ze nooit in de bouwplannen zijn gekend en pas uitgenodigd zijn bij het slaan van de eerste paal. De Stichting Paus .Johannes XXIII doet er alles aan om de buurtbewoners te betrekken bij haar werkzaamheden. Na het officiële gebeuren is er een fees telijke bijeenkomst in het Tref centrum, Willem Andriessen- iaan 65. Voordat de bewoners in 1981 het pand betrekken, wil de stichting een open dag houden om met elkaar kennis te maken. Het nieuwe tehuis biedt on derkomen aan 26 bewoners van 18 jaar en ouder, die niet hele maal zelfstandig kunnen wonen. Om verschillende redenen kun nen zij echter niet langer thuis blijven. Volgens de Stichting Paus Johannes XXIII is er in Schiedam grote behoefte aan een mogelijkheid om begeleid te wonen. Het ontwerp van architecten bureau Lelieveldt heeft als lei draad de gedachte dat de huis vesting de toekomstige bewo ners een normale plaats in de "samenleving moet kunnen ver zekeren. "Daarom ligt het tehuis midden in een woonwijk. in materiaalkeuze en plattegrond- indeling is geprobeerd het ge bouw klein van schaal te hou den. De gevels worden uit»" voerd in geel-grijze kalksteen met donkerrode houten ramen, Het tehuis is zo ingedeeld dat de bewoners in vier afzonderlijke groepen wonen, ieder met een eigen huiskamer en keuken ledereen beschikt over een eigenzit/slaapkamer. Bij het slaan van de eerste paal om 15.30 uur zijn behalve de buurtbewoners ook de Schie- damse Ouderverenigingen uit genodigd. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Als de gemeen teraad bereid is over de brug te komen met 86.000 gulden zal het emancipatie-werk ongehinderd kunnen doorgaan en zelfs uitge breid worden. De bijspijkercur sussen krijgen dan een extra subsidie en bovendien zal er een emancipatiewerkster worden aangesteld. De belangstelling voor de bij spijkercursussen is zo groot dat er dringend extra geld nodig is. De cursussen zijn bedoeld om vrouwen de mogelijkheid te bie den hun kennis te vermeerde ren, het zelfvertrouwen te ver groten en inzicht te verschaffen in maatschappelijke structuren en hun eigen plaats daarin. Het bijspijkerwerk heeft vaak te maken met wachtlijsten omdat door de ruimte en de manier van .werken - gericht op het individu J- niet meer cursisten per jaar toegelaten kunnen worden. Het emancipatiewerk krijgt ook een aardige injectie door het aanstellen van een emancipatie werkster. Zij zal contacten on derhouden met alle groepen die zich bezighouden met het door breken van de rolpatronen. Ze is tevens verbindingsvrouw tussen de gemeente en de emancipato rische groeperingen. Als de ge meenteraad instemt zal ze op j oktober kunnen beginnen. Eén van haar taken zal dan ook zijn om nieuwe activiteiten te stimu leren. Voorlopig denkt men aan" een parttimer voor het emanci patiewerk- In een voorstel aan de Raad pleiten B en W bovendien er voor dat 35.500 gulden beschik baar wordt gesteld voor het aanschaffen van audio-visuele- middelen, stencilapparatuur en< trainingen en cursussen voor de. vrijwillig medewerkenden aan' de verschillende activiteiten. Van een onzer verslaggeefsters v SCHIEDAM - De Rijnmond band is gisterenochtend met prachtig weer naar Engeland vertrokken. Het gezelschap van bijna 100 mensen heeft echter - nog wel even in de zenuwen ge zeten. De man met de kaartjes voor de overtocht kwam maar niet opdagen in Zeebrugge. 'U Net voor het vertrek van de boot rende de Engelsman de vertrekhal binnen. Hij bleek vergeten te zijn om bij aan komst in België zijn horloge een üur vooruit te zetten. De Rijn- monders konden gelukkig nog aan boord. De zee was zo glad als een spiegel of - voor ingewij den leek het op een vijver in het Beatrixpark. De overtocht met de Free Enterprise III die in 1966 bij de Gusto te water ging, verliep bijzonder rustig. Door een beetje mist onderweg, doemden de witte rotsen van Dover iets later op dan in de planning was aangegeven. Van daar dat de band en aanhang pas later in Folkestone arriveer den. De dames hebben de nacht doorgebracht in een chique ho tel, het Manor House, met heer lijke bedden. De 60 heren heb ben de veldbedden in het mili tair tentenkamp „Dipgate" uit ■mogen proberen. .Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Moe, maar op getogen stapten 125 Schiedamse CJV'ers uit de drie bussen. Een week kamp op landgoed „De Treek" zit er weer op. Snei nog even zwaaien naar vriendjes en vriendinnetjes en dan mee met pa en moe. Lekker kletsen over wat je allemaal meegemaakt hebt in het kamp, een plaatje draaien op de pick-up, t.v. kij ken en lekker eten. Dingen, waar je de afgelopen week niet aan toegekomen bent Ome Jan. nog hartstikke be dankt hoor. Ik vond het erg leuk en ga volgend jaar weer mee, hoor." Jan van der Most, de kampleider, ziet met een glim lach „zijn kinderen" ieder hun eigen weg gaan. Luid getoeter. ,DAAAG". Vanachter de auto raampjes wordt heftig ge zwaaid. „Volgend jaar komen we weer." De avond voor het afscheid hebben de CJV'ers nog een bon te avond gehouden. „Er is erg veel toneel gespeeld. Werkelijk, je staat er versteld van, dat kin deren zo snel iets kunnen instu deren. Ik heb ontzettend gela chen." Maar na de bonte avond moesten ze weer vroeg op staan en dat valt niet mee. Alle spul len werden keurig achtergela ten, de dekens uitgeklopt en de tenten geveegd. Eén van de leidsters moest het echter de laatste dag opgeven. Ze was ziek van oververmoeid heid en werd bij aankomst met de auto afgevoerd. Jan van der Mast: „Het kost enorm veel energie om zo'n kamp goed te leiden. Vooral van de leiding vraagt het heel vee! inzet en dat kan je wel eens opbreken. Ik slaap zelf bijvoorbeeld maar vier tot vijf uur per nacht. Dat is niet zo veel. Als ik straks op een stoel zit. denk ik dat ik mijn ogen wel even zal sluiten." Jan van der Most droomt dan van een fijne sfeer in een volgend kamp. Stedelijk Museum start ook kunstklassen in Noord (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum start voor de dertiende maai het kunstklassen-seizoen. Jong en oud kunnen hieraan deelnemen. Er zijn cursussen voor kinderen van 6 tot 14 jaar, voor jongeren van 14 tot 18 jaar, maar ook voor volwassenen en 60-piussers. Beeldend kunste naars geven de klassen les in al- ierlei technieken zoals tekenen, schilderen en het maken van grafiek. Mensen die moeten rondko men van een uitkering, kunnen deelnemen tegen betaling van een gereduceerd tarief. Inlich tingen hierover zijn verkrijg baar bij het Ontmoetingscen trum voor mensen zonder werk, Overschiesestraat 44, tei. 263569. Kinderen betalen 33 gulden per seizoen, jongeren 65 gulden en volwassenen 129 gulden. Het lesgeld moet voldaan worden aan de gemeente na ontvangst van de rekening. De lessen zijn gericht op het zelf bezig zijn met beeldende middelen. De kunstklas bevindt zich in een hiervoor speciaal in gerichte zaal van het museum. De keuze van een techniek die de cursist wii gebruiken staat vrij. De docenten dragen de op drachten aan die veelai geïnspi reerd zijn door de tentoonstel lingen in het Stedelijk. In over leg met de cursisten zullen ook thema's worden gekozen waar de hele groep aan zal werken. De materialen die nodig zijn zoals penselen en potloden kos ten bij eikaar ongeveer 7 gulden. De woensdagmiddag on zater dagochtend zijn gereserveerd voor de kinderen en jongeren. De lessen worden dan gegeven door Roe) Rienstra. Ella van Zanten neemt de volwassenen op woensdagmorgen voor haar rekening. Deze groep en de jon geren kunnen ook terecht op donderdagavond als Marjo van Soest les geeft. Joop van Meel zal op vrijdagmorgen de 60-plussers begeleiden. Als er voldoende belangstel ling is, wil het museum ook een kunstklascursus voor kinderen van 6 tot 14 jaar starten in het wijkcentrum 'De Blauwe Brug'. Inschrijfformulieren zijn ver krijgbaar aan de balie van het museum op de Hoogstraat waar men ze ook weer moet inleve ren. f 'i mËm IgJI JP W/ WMM. MZM tmM I 'i fty's mm (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De 63-jarige fietser J. P. R. reed zo in ge dachten dat hij de auto met de 37-jarige Vlaardingse L. A. B. niet aan zag komen. De Schie dammer fietste met een aardig vaartje over de Sportlaan. Bij de ingang van het Sportveld van Demos gekomen sloeg hij plot seling linksaf terwijl mevrouw B. hem aan het inhalen was. Er. ontstond een flinke botsing die zich nogai erg aan liet zien. De fietser werd met spoed naar het Gemeenteziekenhuis gebracht Daar bleek dat hij slechts een hersenschudding had. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De Ford Tau- nus van de 42-jarige N. U. is verdwenen. U. had hem gepar keerd in de Klaas Katerstraat. Het kentekennummer is FD-45- GT, Ook de 49-jarige Schiedam mer A. S. is zijn personenauto kwijt. Zijn Mini stond op het parkeerterrein bij de Singel. Het wagentje heeft het kenteken nummer 10-38-UE. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM- - Burgemeester "en Wethouders hebben het plan i opgevat om een reuze schaak».; bord aan te leggen öp het Mur seumplein. Gemeentewerken, de heer Paalman van het Stedelijk - Museum en de afdeling CSJ zul len bekijken hoe het idee van B en W verwezenlijkt kan wor-.' den. Het Museumplein zal ter gelijkertijd met de Hoogstraat j een nieuwe bestrating krijgen. als alles volgens wens van het college gaat. de

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2