Willy Forst oveileden Conventie New York niet 'opën' verklaard Dutmans niet een lijn SLAAPKAMERS 'oiitie buiten boekje 'Hallo, u spreekt met uw koning' ^Meubelfabriek Satelliet-proef op Firato llt'i llW'i* 'Dat was geen smeergeld' toonaangevend in eiken Kom 'ns ove? de brug met een nieuwe abonnee... I 1 1 1 HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 JL 1° 9 Zonnig "WT IPI0® FATAAL SCHOT Dodelijk geweld in Zuid-Afrika S5c Dinsdag 12 augustus 1980 34e jaargang no. 10159 (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - De VARA gaat gedurende de Firato, de tweejaarlijkse tentoonstelling in de Amsterdamse RAI op het gebied van audiovisuele techniek, televisie- uitzendingen per satelliet brengen. Van twaalf uur 's middags tot twaalf uur 's nachts worden Luxemburg se, Italiaanse, Franse, Engelse en ook eigen program ma's geboden. Ze kunnen worden ontvangen via het Amsterdamse kabelnet KTA, waarbij het mogelijk is verbindingen te leggen met andere netten in het land. Den Haag zal eventueel als eerste profiteren. Zenuwstelsel Juichend maakt Marine Goldstein, voorzitter van de Federatie van Demo cratische Vrouwen uit Georgia, haar voorkeur duidelijk op de gisteren begonnen Democratische conventie: „Herkies Car- ter-Mondale; een be proefd en te vertrouwen team." Zie verder pagina 4, Focus en 13. ABONNEE-SERVICE voor dfrekte bezorging oa.t/avr. nol7.45-19.00nar zitsrdig no 9.00-16.00 oor DEN HAAG - De koffie wordt morgen 15 cent per pak goedkoper, maar volgens het Konsumenten Kon- takt is dat nog lang niet voldoende. KK-directeur L. Donia vindt dat er nog minstens een dubbeltje van de koffieprijs af moet en meent dat in de komende maan den verdere prijsverlagingen moeten volgen. (Van onze redactie bui tenland) NEW YORK - Presi dent Carter is gisteren op de Democratische partij conventie in New York met een meerderheid van 546 stemmen in feite al gehandhaafd als de offici ële kandidaat van zijn partij bij de in november te houden presidentsver kiezingen. Daarmee is dus de uitslag van de „primaries", de voor verkiezingen, staande ge bleven. Toen hadden 1985 kiesmannen en -vrouwen hun stem al aan Carter be loofd, tegen 1243 aan senator Edward Kennedy. „Realist" Steun -v Juan Carlos J >1 f, 8 Naam: Adres: Stuur Het Vrije Volk naar Dpi i. Postcode: Soort abonnement: O kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exkiusieve handdoek toe aan: Naam: Postcode:Plaats: Kleun o rood O bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder stzegei aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 30 VB Rotterdam. «sr.! r.r. .r;: -rrr, rr;. zzz iez: HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 23.30X2 BL Rotterdam, tel. OIO -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrickadvertentics) tel. 010 -14,55.33 VARA haalt tv-beehten uit ruimte De satelliet Is de OTS 2, een experimenteeel exemplaar van de ESA, de Europese ruimte vaartorganisatie. Deze satelliet hangt (lang niet iedereen weet dat) ai sinds mei 1978 boven Europa. De Fransen hebben de mogelijkheden ervan al een poosje in de gaten en sturen da gelijks hun tweede programma mee naar Tunesië. Het idee om met de OTS 2 in de ether te gaan is afkomstig van de directeur van de KTA, Hans Jacobs, Hij had uitgevon den dat er in de Nederlandse Omroepwet geen hindernissen zijn tegen het 'opstralen' naar de OTS 2, noch tegen het ontvan gen en het doorkabelen. Hij be naderde de NOS en alle omroe pen en vond ten slotte de VAJRA bereid. Die stopt in het experi ment, dat gaat duren van 29 augustus tot 8 september, meer dan twee ton. Bij de VARA ziet men het ex periment ook als een waarschu wing voor de Nederlandse over heid. 'Die realiseert zich niet dat de techniek al zo ver is. De wet geving is op satelliet-televisie nog in het geheel niet berekend,' aldus omroepsecretaris Herman van Wijk. De programma's worden van de OTS 2 afgepikt met een scho tel, die maar al te graag door Philips ter beschikking is ge steld. Na de Firato blijft de schotel, die zo'n 30.000 kost, op de RAI staan. De KTA wil hem hebben voor de (nabije) toe komst Het 'opstralen' gaat gebeuren via een 'zendschotel' in het En gelse Chichester, waar een tech nische VARA-ploeg onder aan voering van voorzitter Van der Heuvel en presentator Joop Daalmeijer deze week al aan de slag was. Via deze zendschotel gaat na mens de VARA onder meer een dagelijks Amsterdams magazine de ether in. Nadat dit in de hoofdstad is gefilmd wordt het naar Engeland overgevlogen, maakten VARA-mensen van daag bekend. WENEN - Wllly Forst wereldberoemd geworden door zijn muziek- en ope rettefilms, is dood. De Oostenrijkse acteur en regisseur (zijn échte naam was Fross) stierf afgelopen nacht 77 jaar oud, in een Weens zieken huis. 'Forst stapte In 1929 In de filmerij. Ilij schreef draaiboeken, regisseerde en speelde in veel geval len ook hoofdrollen. On vergetelijk werden Twee harten in driekwartsmaat (1930), Peter Voss, de mil- jocnendief (1932), Maske rade (1934), Bel Ami (1939), - In het witte paard (1952) en Wenen, stad van mijn dromen (1957). Kennedy capituleert ■SE DEN HAAG - Voorzitter Jan Dutman van de FNV-ambtena- renbonden voelt er niets voor de ambtenaren een extra stukje koopkracht te laten inleveren voor meer werkgelegenheid. Evenals Voedingsbond-voor man Cees Schelling wijst Dut man de voorstellen van de In dustriebond-top af. De "lijn-Groenevelt" mag geen algemene FNV-lijn wor den, zo laat de Abva/Kabo- voorzitter vandaag weten in een interview in Het Vrije Volk, De FNV-top werkt op het ogenblik aan een voorstel waarin alle FNV-bonden zich zouden kun nen vinden. Maandag gaan de voorzitters van alle bonden daarover praten, maar Dutman geeft nu al te kennen dat er geen eensgezindheid valt te bewerk stelligen in de grootste werkne mersorganisatie van ons land. De ambtenaren-voorman wil de koopkracht van mensen tot aan het modale inkomen (ƒ34.500) handhaven. Hij wijst erop dat de ambtenaren tussen 1978 en 1981 in het kader van de Bestekoperatie al 3,5 procent in leveren zonder dat daar meer werkgelegenheid tegenover staat De federatieraad van de Bouwbonden FNV heeft giste ren gekozen voor koopkracht- handhaving voor de 300.000 bouwvakkers. wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzaten. Industriegebouw, Goudsesinget 66, R'dam.Tel. 010-12.64.61 Zonnige perioden, later meer bewolking, maar tot de avond droog. Minimumtemperatuur van 13 graden van zee tot 8 gra den in het zuidoosten van het land. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Tot matig afne mende en naar zuidwest draaiende wind. 13 (uz 0SJ8 zon onder 21,07 maan op onder 09.01 2222 Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. Kotnepnis zakt, maar niet genoeg Het ministerie van Economi sche Zaken zegt dat er over de prijsverlaging van 15 cent over leg is gevoerd met koffiebran- ders. De prijsdaling is een ge volg van een voortdurende ver laging van de prijzen op de we reldmarkt Eerder dit jaar ging een pak roodmerk, de meest verkochte soort met 33 cent om laag. Het Konsumenten Kontakt vindt dat de nieuwe prijsverla ging ook moet leiden tot goedko pere kopjes koffie in de horeca bedrijven. Volgens directeur Donia overtreden duizenden ho- reca-ondememers stelselmatig de prijsregels van het ministerie van Economische Zaken. Niet alleen koffie is in de horeca en kele percenten te duur, maar ook voor andere dranken en maaltijden wordt volgens Donia vaak teveel gerekend. Het bedrijfschap horeca moet donderdag bij het ministerie van Economische Zaken op het matje komen. De horeca-men- sen krijgen dan te horen dat ze zich beter aan de prijsregels moeten houden. (Van een onzer verslaggevers) BONN - De hoge Duitse De fensie-ambtenaar die ervan is beschuldigd dat hij 100.000 mark aan smeergelden van een Nederlands bedrijf heeft aangenomen, ontkent dat ten stelligste. "De beschuldiging van omkoping door de officier van Justitie in Bonn is waan zin," aldus de ambtenaar, de 51-jarige Wilhelm Simmler in een telefoongesprek met Het Vrije Volk. Volgens hem heeft hij sinds 1970 adviezen gegeven aan het Metaalinstituut van TNO in Delft. "TNO zocht een West- duitse partner om het weten schappelijk onderzoek geza- menlijk te gaan doen. Ik hoef de dat niet bij het Duitse mi nisterie van Defensie op te ge ven, want het was zuiver we tenschappelijke arbeid, die ik in mijn vrije tijd verrichtte." Simmler is in 1978 al op non- actief gesteld als "Ministerial- rat" bij Defensie. Een Duitse rechtbank moet nu uitmaken of de aanklacht van de officier van Justitie in Bonn wel voor een rechtszaak in aanmerking komt Het verhaal van Simmler, dat hij tot aan 1976 alleen ad viezen heeft gegeven aan het Nederlandse staatsbedrijf TNO, wordt bevestigd door prof. C. A. Verbraak. Deze hoogleraar Metaalkunde aan de Technische Hogeschool van Twente was tot eind 1971 di recteur van het Metaalinsti tuut TNO. "We hebben inder tijd inderdaad de Duitse markt opgezocht In Neder land waren we uit ons jasje gegroeid. We kenden Simmler via het ministerie van Defensie. Hij sloot een overeenkomst met ons om naar Duitse gegadig-\ den uit te zien voor samenwer king. Hij kreeg voor die adviezen 1400 gulden per maand, als on kostenvergoeding. Volgens mij is Simmler volkomen te goeder trouw." (Van een onzer verslaggevers) RHOON - De politieman die twee weken geleden de Marok kaan Chrif Badaoui in Rhoon om het leven bracht, is volgens minister De Ruiter van Justitie buiten zijn boekje gegaan. Het openbaar ministerie zal nu be kijken in hoeverre er reden is een strafvervolging in te stellen tegen de betrokken politieamb tenaar. Gelijkertijd gaat de lei ding van de rijkspolitie na of disciplinaire maatregelen moe ten worden genomen. Minister De Ruiter baseert zijn conclusie op een onderzoek dat door de rijksrecherche is in gesteld om achter de juiste toe dracht van het incident te ko men. Volgens zijn informatie is de agent gestruikeld bij het los sen van een waarschuwings schot Het gebeuren rond de dood van Chrif Badaoui moet volgens de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken betrokken worden bij het herzien van de schietinstructies voor de politie. Hiervoor is al in 1966 een werk groep ingesteld. JOHANNESBURG - Bij een ontploffing in een dure blanke woonwijk in Johannesburg zijn vanmorgen twee zwarten om het leven gekomen. De explosie is vermoedelijk veroorzaakt door een handgranaat In de buurt van Kaapstad is gisteren één blanke gedood en een andere gewond geraakt toen hun auto's van de weg afraak ten na door niet-blanken geste nigd te zijn. Ook in Kaapstad is gisteren een onderhoudsvoer- tuig van de posterijen in brand gestoken. Gisteren, op de openingsdag van de conventie in Madison Square Garden, werd een proce- durevoorstel van Kennedy om de conventie „open" te verkla ren, verworpen met 1936 tegen 1390 stemmen. De geringe rest van de 3331 afgevaardigden ont hield zich van stemming. Overigens wordt de presi dentskandidaat officieel pas woensdag aangewezen. Intussen timmert men aan het „plat form", het verkiezingsprogram ma van de Democraten. „Ik ben een realist en weet wat deze uitslag betekent", zei Kennedy na afloop van de stem ming over zijn procedurevoor- stel. Hij zei dat hij Carter via de telefoon met Zijn overwinning had gefeliciteerd, maar dat hij dinsdagavond niettemin op de conventie zal verschijnen om zijn economische en sociale standpunten, die voor Ameri kaanse begrippen progressief zijn, te verdedigen. Kennedy wil in tegenstelling tot Carter onder andere tijdelij ke loon- en prijsbeheersing. Ook wil hij ter bestrijding van de werkloosheid veel banen schop pen in de publieke sector Senator Kennedy heeft nog steeds ongeveer 40 procent van de afgevaardigden achter zich en zijn doelstellingen staan. Carter heeft hun steun nodig in zijn zware strijd tegen de Repu blikeinse presidentskandidaat Ronald Reagan. Hij en zijn ad viseurs hebben dus zondag al concessies aan het Kennedy- kamp gedaan op het vlak van het economische beleid. Morgen worden Carter en zijn vrouw Rosaiyn in New York verwacht Donderdag zal de president zijn dankrede houden. De derde presidentskandi daat de onafhankelijke John Anderson (voorheen Republi kein), maakt nu nauwelijks nog een kans. PALMA - De telefonist van het 'dagblad van Ma jorca" dacht voor de zo veelste keer die dag met een van de vele grappen- makers tc doen te hebben toen een man aan de an dere kant van de lijn sprak; „U spreekt met de koning. Mag ik de hoofd redacteur van de krant alstublieft." De telefonist, gewend aan de vele twijfelachtige grappen, dacht niet lang na en antwoordde; „En ik ben Napoleon en voor grapjes heb ik geen tijd." De "grappenmaker" aan de andere kant bleef ech ter aanhouden en kon uit eindelijk een telefoon nummer doorgeven, waarop de hoofdredac teur hem bereiken kon. Twee uur later vernam de telefonist dat hij in derdaad koning Juan Carlos aan de telefoon had gehad. Deze had per soonlijk een bericht wil len tegenspreken dat er een wijziging had plaats gevonden in de koninklij ke hulshouding. Hoewel de koning alle begrip voor de situatie had is de telefonist zelf nog steeds niet helemaal van de emoties bekomen. -- -v i '/j> v, Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exkiusieve badhanddoek. Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèst wei iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, \blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit. I die is uitstékend! «3 .Plaats:. Adres:

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1