en komen toch Politie houdt aan Verkie zmgsprogram driiigt aan op lastenverzwaring Bananen- spin bijt jonge monteur WMMWMÊÊÊMÊMSÊUÏT Eurocard voor selecte groep Hellen bij Kaapstad Deining in Portugal SLAAPBANKEN Munitie was zijn hobby flcllictT Britse fans drooggelegd m WBÊÊm Kom 'sis over de brug mei een nieuwe abonnee... HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 'M Warmer mmsmm tr v! - r Woensdag 13 augustus 1980 34e jaargang no. 10160 (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het paalwoningenplan boven de Blaak gaat door. Voor de plannen van architect Piet Blom is een nieuwe belegger gevonden» de projectont wikkelingsmaatschappij Omega in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) BENNE- KOM De poli tie van EHe heeft vanmor gen Kamerlid H. Koekoek voor verhoor aange houden. Hij werd van zijn huis in Benne- kom gehaald, omdat er drie klachten tegen hem waren in gediend op grond van po ging tot zware mishandeling. H. Koekoek ...verbolgen óver actie.. O Zie ook pagi na 5. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging na.t/raw. van 17.45-19.00 nor zatardig van 9.09-16.00 oor Matiging Banen O Zie verder pagina 5 Mm i (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM - De ontvangst van een belasting aanslag van 800 gulden bracht het 52-jarige oorlogs slachtoffer V. F. er gisteravond toe een ingenieuze tijd bom te plaatsen in zijn woning in de Bijlmermeer. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM-DEN HAAG Mensen met een topsalaris krijgen een nieuw betaalmiddel, de in ternationale Eurocard. Dat pasje geeft overal on beperkt krediet. De Eurocard is ontwikkeld door de PTT en de banken. De mensen die het pasje in september kunnen krijgen, zijn geselecteerd op de hoogte van hun rekening bij de giro of bank. Bekende acteurs als Gil Gerard, Erik Estrada én midden op dé foto - Ro bert „Baretta" Blake pra ten in op toeristen, die een dagje „Hollywood" ko men bekijken, om steun te krijgen voor hun acties. Naar schatting 67.000 Amerikaanse tv- en film acteurs staken al vier we ken om de filmindustrie een deel van de winst af te dwingen, die deze maakt met de verkoop van vi deo-opnamen van oude produkties. Per week gaat er in de Amerikaanse tv- en filmindustrie een be drag om van ongeveer 80 miljoen gulden B II Stuur Het Vrije Volk naar: 'i n •X; 5 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de WIthstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 De eerste paal voor het via duct óver de Blaak, waarop de paalwoningen worden gebouwd, had al in maart van dit jaar de grond in moeten gaan. De toen malige belegger, de Hollandse Beton Groep, trok zich echter 'op het laatste moment terug. Deze bouwgigant zag op dat moment niets meer in de huizenmarkt Het plan van Omega wijkt overigens af van het HBG-plan. In het nieuwe plan is vermoe- del ijk "tien, miljoen gulden ge schrapt Ondanks dat voorziet het project in de bouw van meer woningen. Bovendien bestaat de kans dat in het totale plan in ieder géval' meer huur- dan' koopwoningen worden'opgeno men.' Omega kan onmiddellijk met de bouw van het viaduct begin nen. De grond is al sinds maart bouwrijp. De datum .van het slaan van de eerste paal stond al vast toen de HBG het liet afwe ten. Op dat moment had de ge meente Rotterdam al miljoenen in het plan geïnvesteerd. De HBG heeft Rotterdam voor dat geleden verlies schadevergoe ding betaald. HELOMD - De Explosieven Opruimingsdienst moest er gis teren aan te pas komen óm een deel van de munitieverzameling van een. inwoner van Helmond te vernietigen. De man had en kele honderden, stuks variërend van geweerpatronen tot bri.- santgranaten en kleine raketten in zijn bezit. Dé munitie was afkomstig uit de Eerste en Tweede '.Wereld oorlog en voornamelijk van Franse en .Duitsemakelij. De verzameling was zo groot en zo verscheiden dat .de politie, die de verzamelaar gaat vervolgen voor.overtreding van de vuur- wapenwet, de Explosieven Op ruimingsdienst moest inschake len. Die bracht 25 granaten uit de verzameling in een nabijgelegen gebied tot ontploffing. Een woordvoerder noemde de situa tie levensgevaarlijk. De 67-jarige ex- boerenleider werd vanmiddag weer "heengezonden", al dus de Edese politie. Volgens de drie kla gers is Koekoek gis teren bij zijn pony weide aan de Pano rama weg in Benne- kom met zijn auto ingereden op een groep demonstran ten. Dé groep bestond uit eerste-jaarsstu- denten Biologie van Wageningen en en-" kele mensen uit Bennekom, die wil den protesteren te gen de slechte staat waarin, de pony's van Koekoek verke ren. Boer Koekoek zou volgens hen ook andere dieren schandelijk ver waarlozen. ,Dedemonstranten wilden dé dieren in de pony-wei met hooi gaan voederen. De inmiddels per auto gearriveerde Koekoek raakte daarop zo verbolgen, dat hij met hoge snelheid door de uit- eénstuivende groep demonstranten heenreed. Drie men sen werden door de auto geraakt. Vannacht'op enkele plaatsen mist en minimumtemperatuur omstreeks ,15 graden. 'Overdag droog weer en perioden met zon, Middagtcmperatuur ongeveer 24 graden. Matige zuidenwind. 14 aug. ron op onder ,06.19 JU» maan op onder 10.95 22.43 Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op, maandag, tot en met vrijdag.. - /--A-'*. wil huren met (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG - Hf>CDA wil de huren de komende vier jaar aanzienlijk ver hogen. De grootste rege ringspartij denkt aan een jaarlijkse huurstijging van 11 percent, in plaats van de 6 percent nu. Met ditopmerkelijke voorstel willen de christen-demo craten de verkiezingen ingaan. In het vandaag gepresenteer de CDA-ontwerp-verkiezings- program "Om een zinvol be staan" wordt gepleit voor een extra jaarlijkse huurverhoging van 5 percent per jaar. Volgens de opstellers van dat program is dit "Beroep op de bewonerssoli- dariteit" nodig om de woning bouw en de stadsvernieuwing de komende jaren te betalen. Naast de forse lastenverzwa ring voor de huurders pleiten de CDA-programmamakers voor een loonsverlaging voor alle in komens en uitkeringstrekkers. De minimum-inkomens en -uit keringen gaan er in de CDA-vi- sie vanaf 1981 jaarlijks 0,5 a 1 percent op achteruit. Voor de mensen met een modaal inko men (ƒ34.500) wordt een verla ging 1,5 tot 2 percent voorge steld. Eenzelfde percentage werd gisteravond ook door minister Van der Stee van Financiën ge noemd. In KRO's Brandpunt zei Van der Stee dat een - vrijwilli ge - inkomensmatiging nodig is om ons land en het bedrijfsleven uit de problemen te helpen. Van der Stee ontkende dat een koopkrachtoffer van 1,5 tot 2 percent al aan de orde is ge-, weest in het overleg met de ove rige "Bëstek-minïstèrs" dat deze week is begonnen. Dezé week-" komt ook de voltallige minister raad bijeen om de begroting voor 1981 en de bezuinigingen te bespreken. In het ontwerp-verkiezings- program van het CDA staat het behoud en het scheppen van werkgelegenheid centraal. De christen-democraten willen proberen nieuwe banen te scheppen voor 300.000 mensen. Ze willen 120.000 arbeidsonge schikten opnieuw inschakelen. Naast de bepleite huurverho ging wil het CDA 3 miljard ex tra beschikbaar stellen om de woningbouw en stadsvernieu wing te stimuleren. De pro gramma-opstellers (onder lei ding van prof. mr. Franken) willen de koppeling van de so ciale minima aan het minimum loon handhaven. LONDEN - Britse voetbal supporters zullen in de toekomst op een droogje moeten zitten tij dens treinreizen naar uitwed strijden van hun club. De Britse spoorwegen hebben drankge bruik in de supporterstreinen strafbaar gesteld. Wie zich daar niet aan houdt en wordt betrapt, krijgt een boete van 50 pond, ruim 200 gulden. NOOTDORP - Terwijl hij bezig was brandmel- dingsapparatuur te in stalleren in het plafond, werd de 16-jarige mon teur Christiaan van Ait- ten uit Rotterdam giste ren gebeten door een ba- nanenspin ter grootte van zes centimerer. De jongen kreeg een dikke arm en werd ijlings naar het Be- thel-ziekemhuis in Delft gebracht, vanwaar hij na behandeling naar huis kon terugkeren. jj Christiaan was op kar- g wei voor de Rotterdamse firma Van Rietschoten Kouwens in het instituut voor geestelijk gehandi capte kinderen Craeyen- burgh in Nootdorp. Bananenspinnen ge dijen in landen met- een tropisch klimaat, omstan digheden die in het insti tuut ook voorkomen van wege een tot 33 graden Celcius verwarmd zwem bad. :-V-- WMWM voorkomt ontploffing De man stelde de klok van de tijdbom op 10 uur en belde om 7 uur 's avonds een journalist van liet Vrije Volk met de medede ling "dat het om 10 uur zou ge beuren". De journalist maakte met de betrokkene een afspraak in een café. F. vertelde dat hij in het bezit was van een zoge naamde magnetron (elektro nisch kookapparaat), waarin hij een afgesloten fles met 2 liter benzine had geplaatst. Tevens had hij de gaskranen in zijn wo ning geopend. Om 10 uur 's avonds, aldus de man, zou de magnetron de fles benzine verhitten, waarna deze als lont zou fungeren voor een gasontploffing. Pas na herhaal de telefoontjes begon de politie om 20 minuten voor tienen een onderzoek tn het pand, alwaar zij inderdaad een apparatuur aantrof als door de man om schreven en afgesteld op het tijdstip van 10 uur 's avonds, F werd in het café gearresteerd. „Het is een erg gevaarlijke betaalkaart," zegt directeur van Eurocard B.V., de be heersinstantie voor de pas jes. „Als we de banken en de girodienst willen bescher men kunnen we niet aan iedereen zo'n Eurocard ge ven. De mensen die er ge bruik van willen maken, moeten een bepaald salaris per maand kunnen verdie nen. Hoe hoog dat bedrag is, kan ik nog niet zeggen." De banken en de PTT heb ben inmiddels via de privé- gegevens van hun rekening houders al mensen op het oog, die in aanmerking ko men vooï de Eurocard. In hoeverre de PTT als staatsbedrijf nu onrechtma tig is bezig geweest met het verschaffen van persoonlijke informatie van rekeninghou ders, is nog onduidelijk. De consumentenorganisaties hebben inmiddels geprotes teerd tegen deze vorm van betalen, omdat alleen een be voorrechte groep er gebruik van kan maken. Eurocard B.V. noemt die selectie "heel normaal". „Er wordt gewoon gecheckt of de betrokken betaalpasaanvra- ger draagkrachtig genoeg is. Over het algemeen willen we de kaarten alleen verstrek ken aan zakenmensen. Op vakantie kun je hem eigen lijk niet meenemen. Dus hij is niet voor iedereen schikt" ge- KAAPSTAD - De Zuidafri- kaanse oproerpolitie heeft van morgen de woonwijk Cross roads bij Kaapstad, waar 20.000 •zwarten wonen, omsingeld. Na twee uur trokken de in camoe- flagepakken geklede en met ge weren uitgeruste agenten zich terug, or.der achterlating van kleine bewakingseenheden. De politie sloot vannacht de toegangswegen tot een groot il legaal woonkamp voor zwarten af, nadat daar voor de tweede achtereenvolgende dag passe rende wagens waren aangeval len. De oproerpolitie wil met de ze acties een einde maken aan de onlusten die de de afgelopen twee dagen al aan vijf mensen het ieven heeft gekost. De rellen begonnen maandag, toen de politie enkele zwarten uit een taxi zonder vergunning sleurde. Deze taxi's vervoeren arbeiders, die de twee maanden geleden begonnen boycot van het busvervoer door zwarten en kleurlingen steunen. De boycot is een protst tegen de verhoging van de vervoerskosten. Ook de schoolboycot speelt een rol bij de ongeregeldheden. LISSABON - De Portugese Socialistische Partij van Mario Soares wil dat het parlement een onderzoek in stelt naar mo gelijke financiële manipulaites van premier Sa Cameiro. Car- neiro wordt ervan beschuldig- d"op frauduleuze wijze" onder een schuld van anderhalf mil joen gulden te zijn uitgekomen, die hij bij een genationaliseerde bank was aangegaan. Het communistische dagblad O Diario spreekt al over een "Watergate van Cameiro". De premier, die alle beschuldigin gen van de hand wijst, heeft de" hoofdredacteur voor de rechter gedaagd. VUfe ietten beter op ons AMSTERDAM We letlen steeds beter op ons gebit, In steeds meer Ne derlandse gezin nen wordt het ge bruik van suiker in de gaten ge houden. Dat percentage liep op van 52 haar 55 procent, i» blijkt uit een NIPO-onderzoek. In Amsterdam is het aantal huis moeders dat er scherp op toeziet dat er niet teveel zoetigheid op ta fel komt, zeifsge- s tegen van 52 naar 65 procent De Stichting Goed Gebit die zich inspant om het Nederlandse volk een betere mondhygiëne bij te brengen, schrijft dit laatste toe aan het krant je Walrusgelui den dat viermaal per jaar wordt toegestuurd aan 15.000 Amster damse moeders. Na lezing van het kranje was 54 procent begonnen met toediening van fluorideta bletten aan de kinderen, 41 pro cent was zelf be ter gaan poetsen en 23 procent had zich schuldig ge voeld bij het gé ven van zoetig heid. Voigend jaar gaat de stichting gaatjes tellen bij 5-jarige Amster dammertjes. Zij zijn alien geboren na 1975, het jaar waarin de fluóri- dering van het drinkwater - in Amsterdam werd stopgezet. Gekeken zal worden of de door de stichting voor gelichte kinderen minder gaatjes hebben dan ande- re kinderen. ifd slaapbankstellen, enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. *n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar Voor nop. Naam: Adres Postcode Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wc! iemand. Misschien bent u zeif nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kieu- ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Plaats: Soort abonnement: o kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: o rood O bruin o blauw o groen {s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, .3000VB Rotterdam. IÜ9 S3.IS.S1 £S3. v

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1