Gemeente broedt plannen uit ans Verlinde will discussie in Raad BADKAMIiR-IDEEEl4? 455.- 179.- 1TAN DER MOEZEL SANITAIR B.V. Onderzoek behoefte Van Dam-eenheden Orpheus start zangrepetities Douche- bakken Douche- wanden f 139.- 149.- 7.50 Open huis studenten- vereniging Dronken automobilist strandt op vluchtstrook Bromfietser gaat onderuit Illegale zender gepakt Opvolger Ruurd van der Veer: Ton de Vos terug in de raad schsèdam i, \ns£ Controle Duoblocs verstelbare handdouche c ligbadenf 100.- badgelsers370.- p.v.c. afvoerbuis ƒ4.- 4,80 ƒ7,60 PARTIJ TUINSTOELEN anüsfïpmatten roodkoperen Löuis SCHIE 40,\SCHIEDAM? tel. 010-732077 Ramen zemen ZEEMAN... ZEEMAN VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA2a, m&.i Wethouder Zijdeveld met het duo Goed en Huis in 't leid gebogen over de maquette, in het winkeltje aan de loog straat. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Het Stadskantoor, de witte pilaar die ver boven Schiedam uit rijst, zal over een paar jaar midden tussen het groen, huizen en parkeerplaatsen komen te liggen. De dienst 'Gemeentewerken' heeft een ideeënschets gemaakt voor het Stadserf en omge ving om het enorme gevaa ite zo veel mogelijk te 'ver zachten'. De bedoeling is om Oost en het centrum op el kaar aan te laten sluiten. SCHIEDAM - "Ik hoop er een inhoudelijk scussie komt over de rijwilligerscentrale in de tomende gemeenteraad. Iet is belangrijk genoeg. Iet vrijwilligerswerk is liet weg te denken en itooral in deze tijd van be- suinigingen en werkloos heid moet je het kritisch jlijven volgen. Dat raagt om een zekere tructuur zodat je kunt verzien wat vrijwilli gerswerk is en wat niet." Wie denkt hieraan? Klaarovers zijn vrijwilligers. leen nieuwe showroom vot met de t snotjes of) sanitair gebied. kunnen niet beschadigen groen - beige I hoek opstelling v.a groen Wactafp*! compleet iiaviuiui rnet spiegel - kraan - syphon en bevestiging in blauw alie kleurenJ in groen - bruin - camel 32 mm 3.— p.m. 40 mm 3,70 p.m. 50 mm 4,90 p.m. U zag hot op T.V. bil Koning Klant WATERBESPAARDER V.0. MOEZEL HEEFT 'M NATUURLIJK WEL! 12 mm 15 mm 22 mm p.m. p.m. p.m. 1 voor25.- 2 voor40.- 4 voor70.- De grootste doe het zelf' sanitairshop in Schiedam pitéÜffej •kEen impressie van het Stadserf en Emmaplein 'nieuwe stijl'. voor ai uw sleutels Lips- en autosleutels, klaar terwijl u wacht Andere modellen 's morgens brengen, 's middag3 weer afhalen Voor al uw sleutels gaat u naar DE SLEUTELSPECIALIST Broersvest 50-52-54, Schiedam Tel. 267594 25 I A ^•n-ivV V ••:!'>oé Stadskantoor tussen gi t 'c 'i en huizen Het ambitieuze plan uit de zestiger jaren voor de bouw van een enorme vleugel aan het Stadskantoor, is nu voorgoed van de baan. Als de plannen ieders goedkeuring kunnen wegdragen, zullen m 1963 de eerste woningen rondom het Stadskantoor verschijnen. Een nieuwe raadszaal, en kamers voor B en W, de commissies en de fracties liggen ook in 't ver schiet. In de schets is bovendien een bibliotheek opgenomen. Het is opnieuw een stap om de binnenstad zijn functie terug te geven en de ontvolking van 'het hart' tegen te gaan. Volgens wethouder Zij'develd van Ruim telijke ordening zorgde het oude Vrijwilligersiverk unje i 1 list wegdenken JVan een onzer verslaggeefsters) Hans Verlinde van het project "ïiedammers werkloos maar ch aktief, kortweg de SWA, opt op het instellen van een vacaturebank. "Je moet kunnen signaleren of een vrij'williger en arbeidsplaats inneemt Al leen de manier waarop het CDA, de WD, D'66 en de PPR dat llen doen via een vrijwill- erscentrale, zie ik met als een pïossing." Als Hans Verlinde terugkijkt i de discussie over de vri jwilli- êrscentrale in de gemeenteraad 16 juni, dan haalt hij enkel zijn schouders op. "Er is toen iet veel gediscussieerd. De eni- die iets dieper op de materie [inging, was wethouder Post- Het draaide eigenlijk al leen maar om politieke princi- Het CDA heeft haar kiezers eloofd dat er een vrijwilligers- strale zou komen. Het is dan erecht dat die partij met een in itiatiefvoorstel komt De PvdA is tegen en dat moet ze ook waar maken. Dat vind ik te begrijpen. Het is alleen jammer dan inhou delijk niet gesproken is over vrijwilligers." De PvdA wil geen centrale maar een vacaturebank voor vrijwilligers die ondergebracht zou moeten worden bij de SWA. Niet alleen mensen zonder werk maar iedere Schiedammer zou hiervan kunnen profiteren. Hans Verlinde; "Ze hebben aan ons gedacht omdat aue instan ties zoals de vakbond het ar beidsbureau en de Sociale Dienst die zouden moeten beoordelen of iets vrijwilligers werk is, al bij de SWA betrok ken zijn. Het grootste verschil met eer vacaturebank is volgens Hans Verlinde dat de centrale een be hoefte aan vrijwilligerswerk zal kweken. "Bij een vacaturebank zoals wij' die voorstaan, toon je een bepaalde behoefte aan." SCHIEDAM - De Studenten Vereniging Schiedam zal zich presenteren aan alle plaatselijke 'studie- bollen'. Geïnteres seerden kunnen op 22 en 23 augustus ken nismaken met de ver eniging en haar socië teitsleven. In de soos van de S.V.S.. Nieuwstraat 12 zijn verschillende activi teiten. Een plaatselijke rock roll-band treedt vrijdag vanaf 21.00 uur op. Voor de zaterdagmiddag heeft de S.V.S. een fietspuz- teltocht uitgezet. De deelname is gratis. Men kan zich in laten schrijven op vrijdag avond bij het bestuur. De tocht eindigt met een broodmaaltijd voer de deelnemers. Om 21.30 uur vindt de prijsuitreiking plaats. Op beide avonden zal volop informatie ver krijgbaar zijn De Schiedamse studenten zijn bovendien verte genwoordigd op de informatiemarkten van Delft en Rotter dam. De opzet die de SWA in ge dachten heeft is nog nergens in Nederland gerealiseerd. Hans Verlinde; "We willen vanuit de mensen zelf werken. Zij komen naar ons toe met de vraag 'Ik wil dat soort vrijwilligerswerk gaan doen! De gegevens zoals leeftijd, ervaring en de vraag schrijven we op een kaart en zetten die in een bak. Instellin gen die iemand zoeken, kunnen dan kijken of ze iemand daarin kunnen vinden die geschikt lijkt De privacy blijft wel ge waarborgd. Ook zullen we in sommige gevallèn zelf organisa ties benaderen om te vragen of ze iemand kunnen gebruiken". "Belangrijk punt is de contro le. We gaan na of het echt vrij willigerswerk isKen of de orga nisatie de vrijwilliger ook bege leidt Een centrale wil vraag en aanbod van en naar vrijwilli gers bij elkaar brengen. Ze gaat meer uit van de organisaties. Het is best een goeie zaak dat door de centrale ook begeleiding en cursussen gegeven zullen worden. Maar zo vergemakke lijk je de zaak voor de instellin gen die die taak eigenlijk heb ben. Ze zullen eerder geneigd zijn om dan een vrijwilliger te nemen. Een vacaturebank die vraagt om begeleiding verhoogt de drempel. Omdat je de vraag naar vrijwilligerswerk ook niet kunstmatig moet stimuleren, moet je ook niet iets groots op zetten als een centrale." Uit onderzoeken blijkt dat vooral veel werkenden en huis vrouwen vrijwilligerswerk doen. "Daar hoort bijvoorbeeld ook ramen zamen voor de buur vrouw bij of het klaarover spe len voor en na schooltijd en die man die in het bestuur van de voetbalclub zit. Je kan proberen om al die mensen in een centrale te vangen, maar dat lukt toch niet. Ik zie de mevrouw die wel eens een boodschap doet voor de- bejaarde aan de overkant zich niet melden bij zo'n centrale. Zo'n instituut komt dan voorna melijk voort uit de behoefte die leeft bij instellingen. In deze tijd kan dat kwalijk zijn. Kijk maar naar de gezondheidszorg. Ze schoppen de gezinsverzorgsters de voordeur uit en halen ze via de alpha-hulp door de achter deur weer binnen." „Wat je via zo'n vacaturebank kan regelen en tot nu toe niet is gebeurd, is de vrijwilligers een rechtspositie geven. Je kan bij voorbeeld gelijkheid creeren voor werkende en met-werken de mensen. „Zij, die van een uit kering leven zijn namelijk sterk aan regels gebonden. Die per soon kan bijvoorbeeld niet elke dag achter de bar m een club huis gaan staan. Een student die 's-avonds colleges volgt kan dit echter wel naar believen doen. Het is een heel verschil wie vrij willigerswerk doet Veel politici zijn er ook dagelijks mee bezig. Neem het ombudswerk van de PvdA Niemand vraagt zich af of op die plaats niet een betaal de kracht hoort te zitten." Voor veel mensen met een uit kering is de drempel nog te hoog omdat ze bang zijn hun uitke ring te verliezen. Je moet je best doen om dit probleem in ieder geval niet weg te schuiven. plan er goed voor dat de wind ruim baan had. "Maar de sferen zijn veranderd. Omdat het een unieke plaats is, hebben we be dacht dat woningbouw er uit stekend zal passen." In eerste instantie denkt Zijdeveld aan 230 woningen die vooral kleine huishoudens kunnen herbergen. Het duo Goed en Huis m 't Veld heeft voorgesteld om drie a vier woonlagen te bouwen. Wethou der Zijdeveld zal er naar stre ven om zoveel mogelijk premie A en woningwetwoningen neer te laten zetten op het Stadserf. De ruïne van Huis te Riviere en enkele oude stadsmuren die nu nog onder de grond liggen, krijgen een soort eerherstel. Zij zijn opgenomen in een nieuw stelsel van pleinen. De heer van Goed van de afdeling stede- bouw; "De ruine staat er nu een beetje vreemd. Als onze schets zal worden uitgevoerd, dan zal het monument opgenomen wor den in het plein dat onderver deeld is in kleinere ruimten." De nieuwe indeling biedt wande laars in het gebied bij het Stads kantoor meer beschutting. De .kermis en Jeugdland hoeven echter niet uit de binnenstad te verdwijnen. De ruimte is bij elkaar voldoen de om deze activiteiten in het hart van de stad te behouden. Maar de mensen van Gemeen tewerken uitkijkende op het ka le Emmaplein, hebben nog meer mooie ideeen uitgebroed. Men heeft ruimte gereserveerd voor ongeveer 500 auto's. Het grootste aantal hiervan zal geparkeerd kunnen worden in een gedoei- teijk ondergrondse garage met opbouw. "Het oorspronkelijke plan voorzag in een afschuwe lijke bovengrondse parkeerga rage. Dat zagen we niet zo zit ten, maar m de zestiger jaren was het heel gewoon", aldus de heer Goed. De nieuwe garage ligt ongeveer anderhalve meter boven het straatniveau, en is pal naast het Stadskantoor gepland. De mogelijkheid om de auto te parkeren is van belang omdat de gemeente van de Singel een winkelgebied wil maken. De nieuwe raadszaal zal tegen de recreatiezaal aangebouwd worden. De huidige ingang van het Stadskantoor zal men ver plaatsen naar de kant van het Emmaplein. In een klein toren tje dat verbonden is met zijn grote broer komen B en W te zitten en wil men vergader ruimten voor de fracties en de commissies maken. Na goedkeuring door de leden van de commissie Ruimtelijke Ordening die zich woensdag over de schets zullen buigen, zal gemeentewerken die ideeen verder uitwerken. (Van een onzer verslaggevers) 3 SCHIEDAM Op de vluchts trook van rijksweg 20 trof de politie In de nacht van woens dag op donderdag de zwaar be schadigde auto van A.S. uit Spijkenisse aan. De man ver keerde onder invloed en bleek op de Damlaan een reclamebord te hebben aan gereden. De auto en de eigenaar zijn overge bracht naar het bureau. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Door slechts met een hand zijn bromfiets de bocht in te sturen op de Phih- pusweg. kwam de 19-jarige Schiedammer M.B. ernstig ten val. Het slachtoffer is opgeno men in het Nolet-ziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Een zender die niet aan de wettelijke eisen vol deed, een versterker en een mengpaneel, eigendom van de 21-jarige Schiedammer R. v.d. M. zijn door de politie in beslag genomen. De zender stond opge steld in een pand aan de Dam laan. /'l yA I x SCHIEDAM De Stuurgroep voor één- en tweepersoonshuis houdens zal het college van B en W binnenkort adviseren te on derzoeken hoe het staat met de vraag naar Van Dam-eenheden in Schiedam. De leden van de stuurgroep vinden de gegevens zoals ze tot op heden bekend zijn niet meer betrouwbaar. Ze zou den zelfs tot misverstanden kunnen leiden. Omstreeks 1977 is er in alle Nederlandse gemeenten met meer dan 10.000 inwoners een onderzoek gehouden naar de be hoefte aan woningen voor de kleinere huishoudens. Deze zo genaamde Van Dam-eenheden zijn speciaal bedoeld om de wo ningnood in deze sector te ver lichten. Ook in Schiedam heeft toen een dergelijk onderzoek plaatsgevonden, maar omvatte een groot aantai mensen van sterk uiteenlopende leeftijden. Er zijn gegevens bekend van in woners van 18 tot 24 jaar. Som mige mensen die voor een Van Dam-woning in aanmerking kwamen, vonden de ruimte bij nader inzien veel te klein. Voor al oudere echtparen, waarvan de kinderen het huis uit zijn hadden dkwijls een verkeerde voorstelling van de - betrekke lijk - kleine woonruimte. Om een juist inzicht te ver krijgen in de behoefte aan Van Dameenheden wil de Stuur groep een onderzoek houden on der jongeren van 18 tot 30 jaar. De manier waarop men de be hoefte wil gaan peilen is nog niet helemaal zeker, maar de stuurgroep denkt ondermeer aan het plaatsen van adverten ties in dagbladen. Daarin zal precies worden aangegeven welke soort woningen het gaat, hoe groot deze zijn en welke be woners daarvoor in aanmerking komen. De opzet van het onderzoek moet nog worden vastgesteld in de eerstvolgende stuurgroep- vergadering. Zodra men daar- over zekerheid heeft zuüen de leden van de Stuurgroep het als J3 advies aan het college van B en g i W uitbrengen. Zetten die het x licht op groen, dan kan weer een stap gezet worden naar de ver lichting van de woningnood on- der de jongeren in deze stad. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De opvolger van Ruud van der Veer die onlangs aftrad als PvdA-raads- lid en tevens bedankte voor zijn lidmaat schap van die partij, is Ton de Vos, In poli tieke kringen wekt deze benoeming nogal wat beroering. Als eerste kandidaat voor de opvolging van Van der Veer kwam Arie Zwam bom in aanmerking, nummer twee op de lijst was Jan Simons. De Vos verliet ruim drie maanden terug de gemeenteraad, omdat hij zijn functie als raadslid moeilijk kon combineren met zijn baan. In deze situatie zou verandering zijn gekomen omdat zijn inwerkperiode voorbij is en hij inmiddels ook een assistente heeft gekregen. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orp heus start dinsdag de repetities. De heren studeren liederen in die tijdens het najaarsconcert op 24 oktober in de Havenkerk te beluisteren zullen zijn. De bejaarden van Huize Frankeland kunnen genieten van Orpheus' klanken op de dinsdag voor kerstmis. Het is gebruikelijk dat het mannen koor een optreden geeft in een Schiedams bejaardentehuis. Ditmaal zal het een Kerstcon cert verzorgen. Verder bereiden de zangers zich voor op een concertreis naar Joegoslavië. In het voor jaar van 1981 - het jaar waarin de vereniging haar llq5-jarig bestaan hoopt te vieren - zal Orpheus een optreden in het stadje Maribor verzorgen. Nieuwe leden zijn van harte welkom en kunnen bij het se cretariaat, Vismarkt 1, tel- 267067, alle inlichtingen krijgen. Orpheus repeteert iedere dins dagavond van 20.00 tot 22.30 uur in gebouw Arcade, Lange Haven 71. '-f 5* y»».1/*

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2