Geel van oefenduels telt niet 'M'n stuur trilt zo' •terrein voor waterieldin: We groeien sneller Shell-winst stij met 15 percent DE BOO Gasstel oorzaak vliegramp Riad Meer politie 1 voetbal- treinen mttec^inökenen klassiek SLAAPBANKEN m I 'Kern-brand' jOH.DE HEER Vrouw met keukenmes doodgestoken Kom "ns over de brui met abonnee... fl«-< ltW'i* HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 |il$l Buien Koop een vleugel» Als uw pianospel een beter gelüid verdient. Hiëu^e yleugel f 150- per maand* m Donderdag 21 augustus 1980 34e jaargang no. 10167 WARSCHAU - Bij de zich steeds meer uitbreidende stakingen in Polen zijn momenteel zo'n 145.000 arbei ders bij 304 bedrijven betrokken. Ruim 100.000 staken de arbeiders in Gdansk, Gdynia en Sopot hebben scheepswerven, havenbedrijven en energiecentrales lamgelegd. In Nowa Huta, het staalcentrum in Silezië dat als een socialistisch model wordt gezien, legden de arbei ders voor enkele uren het werk neer. In andere, bedrij ven zouden volgens plaatselijke tv-stations de arbei ders na onderhandelingen het werk weer hebben her vat ZEIST - Profvoetbal lers die in de afgelopen oefenperiode een derde gele kaart hebben gekre gen, zullen niet worden geschorst. Imaoners van Guayaquil in het Zuidamerikaanse Ecuador zakken op hun knieën om te bidden nadat ze in paniek hun huis zijn uitgerend na een aardbeving. De schokken waren ver in de omgeving van de havenstad voelbaar. - - (Van onze pa riemen tsredactie) DEN HAAG De vakantietoeslag moet omlaag om de financiële problemen van ons land het hoofd te bie den, vindt een deel van het kabinet. Er wordt evenwel nog hevig touwgetrokken over de manier waarop dat zou moeten gebeuren. Van onze verslaggever BEN VAN HAREN KRIMPEN AAN DEN IJSSEL De grond van het EMK- terrein in Krimpen aan den IJssel is zo doordrenkt met gif stoffen dat er geen waterleiding in kan worden gelegd. Elke leiding zou zonder meer worden aangetast. DENHAAG - Shell heeft de eerste helft van dit jaar opnieuw aanmerkelijk meer verdiend. Het werkelijke bedrijfsresultaat was 440 miljoen Engelse ponden (on geveer 2 miljard in guldens van nu), vijftien procent ho ger dan in de eerste helft van het vorig jaar. In het tweede kwartaal van dit jaar was het resultaat zelfs achttien procent hoger. G gaat bouwen en zoekt een mooie metselsteen en wHt kiezen uit meer dan 1000 verschillende typen? Kom naar dan de showrooms van DE BOO. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ai.t/ovr. via 17.45-19DQ nar ntordig na 9.00-16.00 car DEN HAAG/NEW YORK - Hoewel het ka binet-Van Agt pas vol gende week vrijdag een beslissing zal nemen over het al dan niet overplaat sen van de Nederlandse ambassade in Israël van Jeruzalem naar Tel Aviv, staat nu wel vast dat tot deze overplaatsing beslo ten zal worden. 'Schending' 'Geen reden* mPIInpfofY Jonker^straat 91-S3 H Naam: Adres: Postcode: U Kleun o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). H Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Voik, Antwoordnummer 1579, If 3000VB Rotterdam. ,Soort abonnement: O kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: .Plaats:. 553 sas rsn HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadverténties) tel. 010 - R55.33 Staking Palen ujtggbreid tot 145.000man De Poolse politie heeft giste ren de leider van het dissidente (Van onze sportredactie) De Tuchtcommissie van de KNVB heeft gisteravond beslo ten dat alle gele kaarten, die in de periode van 1 juli tot de start van de -competitie {komend weekend) aan Nederlandse voetballers - zowel in het bin nen-als buitenland - zijn uitge deeld, niet in het boekingssys teem zullen worden opgenomen. De waarschuwing wordt wel op de strafkaart van de bewuste speler genoteerd en kan binnen een periode van twee jaar straf verzwarend werken. Frans Struis van Excelsior is één van de spelers die,door dit besluit van de Strafcommissie een automatische schorsing ontlo pen. Struis sloot het vorige seizoen af met twee gele kaarten en kreeg in het oefenduel met Ips wich Town zijn derde. Volgens het huidige systeem beginnen de profvoetbaliers weer met een blanko lijst zodra ze zich een jaar lang netjes hebben gedra gen. DORDRECHT - -Wat trilt dat stuur," dacht de heer V. T. MacBean, toen hij na een bezoek aan kennissen op de Biaauw- weg gisteravond met zijn auto wegreed. Toen hij voor alle zekerheid stopte werd het duidelijk. De twee voorwielen van Volvo waren - ver vangen door andere en de onbekende verwisselaars hadden daarbij niet de moeite genomen om de bouten goed aan te draaien. Enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Temperaturen vannacht omstreeks 12 graden," ■„overdag rond 18 graden. Krach tige, aan de kust en op het IJs- ttimeer stormachtige, noord westenwind. 2 «ug. ion op onder 0033 20,47 t&i maan onder 02.09 Comité voor Sociale Zelfverde diging, Jacek Kuron, samen met veertien anderen gearresteerd. De afgelopen „Weken bestond er een soort "wapenstilstand" tus sen de Poolse politie en de dissi denten na maandenlange huis zoekingen en geregelde arresta ties. Over de formele beschuldi ging tegen Kuron is nog niets bekend. Het Poolse persbureau PAP blijft nog steeds zeer openhartig berichten doorgeven over de Poolse stakingsgolf. Ook in de Oostduitse pers wordt nu het woord "stakingen" gebruikt in de berichtgeving over de ar beidsonrust in het buurland. Het Poolse stakingscomité MKS in Gdansk besloot gisteren om geen afzonderlijke onder handelingen van stakers met in dividuele ondernemingen toe te staan. Volgens de MKS bedient de Poolse regering zich van een "kapitalistische politiek" om stakingen te breken. Het sta kingscomité heeft aangeboden loonsverhogingen door onder handelaars afgewezen. Diplomaten in Moskou ver wachten dat de Sowjet-Unie Polen te hulp zal komen met harde valuta in de economische problemen van het land. TOKIO Op een Russische cemonderzeeér is gisteren ten x»sten van de Japanse stad Oki nawa in de Stille Oceaan brand iitgebroken. Nadat het schip noodsignalen had uitgezonden treeg de bemanning de brand >nder controle. Bij het ongeluk souden negen bemanningsleden nm het leven zijn gekomen en drie anderen gewond zijn ge raakt V.UV- .t *"ft> Een deel van de ministerraad wil in de vorm van een loon maatregel die toeslag terug brengen van acht naar zes per cent Bovendien zou die uitke ring moeten worden „afgetopt", door iedereen die 32.000 gulden of meer verdient een gelijk be drag te geven. Hoewel hij niet per definitie tegen het aanpakken van het vakantiegeld is, verzet minister Aibeda van Sociale Zaken zich hevig tegen de plannen om dat met een loonmaatregel te doen. Hij stelt zich nog steeds op het standpunt dat er volgend jaar geen loonmaatregel moet ko men, maar dat er met vakbewe ging en werkgeversorganisaties moet worden gepraat zonder een stok achter de deur. 1 Rotterdam. OnMnicin 14fi.Tol.: (010) 115253. Slirdrtfht (N'ijvmv.utnlJ. Lccghwatcrstraut 101. Tel.: (01840) lOGll-Lcveringdonr geheel Nederland, •huur met recht van koop De gemeente, Volksgezond heid, het Goudse Waterleiding bedrijf en Milieudienst van Rijnmond zijn zo geschrokken van de hoeveelheden gifstoffen en de aard van de verontreini ging, dat er een verhoogde waakzaamheid voor het drink water in de naaste omgeving van het EMK-terrein is afge kondigd. Bij de bedrijven van Van Driel en Cupedo zijn gerin ge concentraties benzeen in het leidingwater aangetroffen. De PvdA in Krimpen vindt verhoogde waakzaamheid on voldoende en dringt aan op voortdurende controle van het drinkwater in alle Krimpense wijken naar de aanwezigheid van stoffen zoals het kanker verwekkende benzeen, xyleen en tolueen. De Arbeidsinspectie en Volks gezondheid wijzen nog steeds een herhaald medisch onder zoek voor werknemers van be drijven bij het EMK-terrein en omwonende mensen van de hand. De gemeente wil op korte termijn zulke onderzoeken laten beginnen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De Neder landse bevolking is tn het eerste half jaar van 1980 ster ker gegroeid dan in de zelfde periode van het vorig jaar. De toename met 53.000 men sen (tegen ruim 44.000 in 1979) is vooral toe te schrij ven aan het grote aantal bui tenlanders (bijna 51.000) dat naar ons land emigreerde. Op 1 juli bedroeg ons in wonertal 14.144.005, aldus de cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Het geboortecijfer (het aantal geboortes op 1000 in woners) is in 1980 iets geste gen. Er werden tot en met ju ni 88.930 baby's levend gebo ren, bijna 1200 meer dan ver leden jaar. Daar stond tegen over dat het aantal sterfge vallen met rond 90 toenam tot 57.704. Het grotere aantal immi granten kwam vooral uit landen rond de Middellandse Zee (3000 meer), uit Suriname (6.185 in de eerste helft van 79. nu 10.420en uit de Antil len (500 meer dan noria jaar). In 1980 zijn tot nu toe tien procent méér huwelijken ge sloten dan het jaar ervoor: 39.348 tegen 35.033. Ook het aantal buitenech telijk geboren kinderen steeg opmerkelijk: van 2.882 tot 3.375 in 1980. Hoewei veel minder olie aan gekocht en verkocht werd, kon Sheli de winst vergroten door de aanmerkelijk gestegen prijzen van de olie. Shell verwacht dit jaar geen prijsstijgingen meer, zodat het bedrijf voor de rest van dit jaar een kleinere winst in het verschiet ziet. De showrooms, waar ook de vakman koopt Dellt, Rdamseweg 274 ia,™»,») Q15-569292, Adam, Stadiorweg 31b,010-32 32 33 Voor informatie over adreswij' zigmg. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag. RIAD - Bij de ramp npet de Lockheed Tristar op het vlieg veld van Riad zijn in totaal 301 mensen om het leven gekomen, zo is na onderzoek gebleken. De passagierslijst gaf een totaal van 249 reizigers en 16 beman ningsleden aan. De brand die het toestel tot een noodlanding dwong, is ver- oorzaakt door het gebruik van een kampeergastoestel. Er wer den in het wrak twee butagas- toestelletjes gevonden. Bij één ervan lag een gebruikte brand blusser. Felgrimsgangers naar Mekka plegen vaak kampeergastoestel- letjes mee te nemen om er on derweg thee op te zetten. Vlieg tuigpassagiers richting Mekka worden dan ook streng onder zocht op het bezit van deze ge vaarlijke apparaten, maar de beide toestellen waren kenne lijk toch door de controle geko men. Bij onderzoek van het uitge brande vliegtuig is gebleken dat de passagiers na het ontstaan -if van de brand in paniek naar de uitgangen aan de voorkant zijn gegaan, zodat het de bemanning niet meer mogelijk was de nooduitgangen te openen. Onderzoek van de motoren van de Tristar toonde aan dat deze in goede toestand verkeer den en ook de brandstoftanks waren onaangetast. (Van onze redactie buitenland) De regering heeft meerdere malen verklaard dat men zich zal houden aan wat de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties inzake Jeruzalem beslist Gisteravond heeft de Veilig heidsraad na een kort debat maar ook na lange beraadsla gingen achter de schermen, een resolutie aangenomen waarin de Israëlische wet die Jeruzalem tot eeuwige en ondeelbare hoofdstad verklaart, scherp wordt veroordeeld. De resolutie, die met 14 stem men voor en één onthouding (van de Verenigde Staten) is aanvaard, bestempelt de wet tot een schending van het interna tionale recht De Veiligheidsraad verzoekt in de resolutie, die gebaseerd was op een Europees initiatief, alle staten die nog een diploma tieke vertegenwoordiging m Je ruzalem hebben, deze terug te trekken. Nederland is het enige westerse land dat een ambassa de in Jeruzalem heeft. Verder heeft alleen een aantal Latijns- amerikaanse landen nog een ambassade in de Israëlische 'hoofdstad. De meeste van deze landen hebben besloten hun ambassade te verplaatsen. Al leen Costa Rica wit zijn ambas sade nog handhaven. Medio juii heeft de Neder landse minister van Buitenland se Zaken nog tegenover de iraakse ambassadeur in ons land verklaard dat er geen en kele reden was tot overplaatsing van onze ambassade naar Te) Aviv. Zegslieden van Buiten landse Zaken verklaren nu dat bij deze eerste Arabische stap "nog geen dreigementen" waren geuit Die dreigementen - o.a. met een economische boycot te gen Nederland - zijn er nu wel. Het socialistische Kamerlid Max van der Stoel noemde het gisteren gevaarlijk als ons land zou bezwijken voor pure druk van Arabische zijde. De zaak kwam volgens hem echter an ders te liggen bij een door de Verenigde Naties aangenomen resolutie inzake Jeruzalem. Van regeringszijde wordt erop gewezen dat met-verplaatsmg van de ambassade kan ieiden tot het annuleren van orders voor het Nederlandse bedrijfsleven in Arabische landen ter waarde van tien miljard gulden. ■;S (Van een onzer verslagge vers) UTRECHT - De Spoor wegpolitie krijgt er dit jaar 30 man bij om de overbelasting van het korps wat te verlichten. De huidige 300 man, die ook in de weekeinden toe zicht houden in de „voet- baltreinen", draaiden veel te lange diensten, al dus de NS. Per supporterstrein rei zen vijf spoorwegpolitie mannen mee, die hun za terdag- en dondagdien— sten op doordeweekse- dagen moeten compense-, ren. Daardoor was de be zetting op de stations op» werkdagen tot nu toe- vaak veel te krap. Per voetbaldag zet de NS 45 tot 70 agenten in om vernielingen aan het ma terieel te voorkomen en om al te geestdriftige sportliefhebbers in en uit de stations te begeleiden. In de komende jaren wil de spoorwegpolitie in totaal 100 man erbij. Per halt jaar kunnen er 15 nieuwelingen worden op geleid. DEN HAAG Een 56-jarige man uit Oss heeft bekend dat hij gisteren in Den Haag de 28-jari- ge mevrouw G. Hoogduin met een keukenmes heeft doodgesto ken. De man kwam zich van morgen vroeg zelf bij de politie melden. Kort daarna vond de politie het lichaam van de vrouw op de grond in haar eenpersoonsflat, met naast zich het bebloede mes. De dader zou vroeger een re latie met de vrouw hebben ge had. Zijn motief voor het doden van de vrouw is met bekend, al veronderstelt de politie dat het tweetal ruzie heeft gekregen. Uit een eerste onderzoek blijkt dat er niet is gevochten en dat de vrouw diverse steekwon den had in haar bovenlichaam. IllvUjUKlvll Rotterdam-Tel, 010-123462/1437 slaapbankstellen, enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66. R'dam, tel. 010-13.80.18 Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de IQOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. r Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèst wei iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm En de kwaliteit, die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naar: .Plaats:. H H 323

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1