ijnen Si lezië p Jat: nu 350.000 stakers 159 kapers capituleren DOOR CHINA Koken is nog steeds geen mannenhobby 'Bandenbüffer erg gevaarlijk Bruiden import voor boeren Texel: bol is oud nieuws In augustus: 13.000 méér zonder werk Honderd kilo hasj in bus Vennebos als 'superfiscus' 1 ffctllW'i* HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Brief Sadat Buien Zaterdag 30 augustus 1980 34e jaargang no. 10175 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De onderwijsvakbonden kunnen vol gens premier Van Agt alleen nog maar kiezen voor het inleveren van salarissen of voor het inleveren van ar- 3 beidsplaatsen. Hij vindt dat „geen chantage." Ook mi nister Pais heeft de bonden, vlak voordat zij het over leg met hem deze week afbraken, gezegd dat er op de ene of op de andere manier gesnoeid moet worden in de begroting. Voorzitter Roefs van het Nederlands Ge nootschap van Leraren sprak gisteren van „een immo rele keus." Geen probleem Opéén lijn V J iWl Van onze speciale verslaggever HENK DRENT GDANSK - De spanning in Polen neemt toe nu de stakingsacties zich hebben uitgebreid tot de mijn streek Silezië. Het totaal aantal stakers is daardoor op ongeveer 350,000 gekomen. Dé onderhandelingen tus sen het overkoepelende stakingscomité MKS en de re gering zijn opgeschort. 4) zie ook pagina 7 en Vrijuit, pagina 21. Vijf mijnen LIMA - De 159 Cubanen, die hebben geprobeerd een DC-8 te kapen om van Lima naar Miami te vliegen, hebben hun 15 gijzelaars vrijgelaten en zich over gegeven. ABONNEE-SERVICE wordlrelito bezorging cd.Vair. na 17.45-1940 nr uferéag m 940-1640 air Stakende arbeiders zitten op de Leninwèrf in Gdansk vooreen bord waarop gevraagd wordt om solidariteit en "21 x tak"21 maal "ja" voor de evenzovele eisen die ze stellen. ZANDVOORT - Een deel van de formule 1-coureurs vindt de als veiligheidsmaatregel ge plaatste autobanden op het circuit van Zandvoort levensgevaa-lijk. Tijdens de training voor de Grote Prija. van Nederland bleek dat de stapel ban den die de vanghekken in de Tarzanbocht vervan gen direct tegen de vang rail is geplaatst. Autobanden direct te gen de vangrail Een deel van de Formule 1-rijders vreest dat de klap van een auto in deze buffer, zon der uitloopstrook erach ter, erg hard zal aanko men. JÉL— 58 «V J HOOFDREDACTEUR HERMAK WIGBOLD Wille de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tet 010 -1455.33 'Kei is tussen werk i n gejd is immoreif ;Via de onderwijssalarissen moet er tenminste 250 miljoen gulden worden weggehaald, onthulde van Agt gisteren na afloop van de ministerraad. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen moet voor het volgende jaar in totaal zo'n 600 miljoen aan bezuinigingen op brengen. Het hele kabinet staat achter bet plan om de inkomens van 'leerkrachten los te koppelen van de overige ambtenarensalaris sen. Volgens de premier is er, nu het kabinet „op een paar los hangende eindjes na" klaar is met de nieuwe begroting, „hele maal geen probleem-Onder wijs." Op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaarde hij: „Het is ffwoon de bedoeling dat het plan-Pals doorgaat De betrok ken minister heeft met medewe ten van het kabinet gehandeld door zich in te zettn voor deze besparing via de inkomens in het onderwijs zelf." Minister Pais zelf heeft giste ren meegedeeld, dat de staatsse cretarissen Hennes en De Jong {beiden CDA) volstrekt op één lijn met hem zitten over de be groting voor volgend jaar. Vrijwel alle onderwijsbonden hebben aangekondigd hun ach-* terban te zullen raadplegen over het voeren van harde acties, waarbij massale stakingen niet worden uitgesloten. Maar volgens van Agt is het ,6rid „echt op". „We moeten langzamerhand eens meer geen besteden aan voorzieningen voor de ouderen," meent hij, „in plaats van aan de kinderen. Het vergrijzingsprobleem wordt steeds groter, terwijl er lang niet zoveel kinderen meer wor den geboren". Ook (ie mogelijkheid om de tenderden miljoenen te halen uit hogere collectieve lasten is uitgeput „Goede zaken strijden daar om voorrang," aldus de premier, „de woningbouw voor op." m Pclen vreest geweld na vastlopen overleg De regering in "Warschau lijkt uit vrees voor een Russisch in grijpen niet verder meer te wil len en kunnen toegeven aan de belangrijkste eis van de stakers: de vorming van vrije vakbon den. Klaarblijkelijk met het oog op een mogelijke interventie heeft Warschau gisteren de Poolse loyaliteit aan de Sowjet- Unie benadrukt en berichten over een scheuring in het Sow- jet-blok "absurd" genoemd. Het MKS heeft de regering er van beschuldigd de onderhan delingen opzettelijk te vertra gen. Warschau zou op deze ma nier willen proberen de steeds meer vastlopende economie te gebruiken om de sympathie voor de honderdduizenden sta kers aan het wankelen te bren gen. De zwarte markt in levens middelen groeit Het MKS heeft gisteren in een werkdocument opnieuw garan ties geëist voor een goed func tioneren van vrije vakbonden en toegezegd dat deze geen poli tieke activiteiten zullen gaan ontplooien. Het besluit om maar veertig procent van de salarissen uit te keren aan de stakers heeft ge zorgd voor een explosieve sfeer. De gedisciplineerde stakers lij ken hierdoor en door de vreugde over de behaalde successen nau welijks bereid tot een compro mis. Door de ontstane patstel ling lijkt een ingrijpen bijna on vermijdelijk. in Silezië vijf mijnen tegelijk plat gegaan in de steden Rudne, Sieroswike, Polkowscie, Bytom en Lubling, Bij de acties in de koper- en steenkolenmijnen zijn ongeveer 20.000 arbeiders be trokken. Iets buiten Gdansk, op weg van het vliegveld naar de stad, zag ik gisteren voor het eerst een pantservoertuig. In de stad zelf droegen sommige leden van de militia helmen. Aan een bos rand bij het vliegveld van Gdans staan al enkele dagen een groot aantal legertenten en mili tair materieel. Uit solidariteit met de opstel ling van het MKS zijn gisteren De Cubanen, die het vliegtuig konden bereiken door de ruiten van de vertrekhal kapot' te slaan, maakten deel uit van een groep van 400 mensen die op het terrein van de startbaan was doorgedrongen. Het toestel van de luchtvaart maatschappij Braniff was op weg van Rio de Janeiro naar Los Angeles en maakte in Lima een tussenlanding om bij te tan ken. De vuchtelingen werden ge leid door drie met pistolen ge wapende mannen. De politie voorkwam dat nog meer Cuba nen het vliegtuig zouden bin nendringen door de trap naar de DC-8 weg te halen. Kort na de bestorming arri veerde de Peruaanse minister van Binnenlandse Zaken op het vliegveld. Hij gaf de piloot toe stemming te vertrekken, maar deze wilde niet zwichten voor de eisen van de kapers. Ook de Amerikaanse ambassadeur in Peru is aanwezig op het vlieg veld. Hij heeft contact met de Peruaanse functionarissen die met de Cubanen onderhandelen. .Hoofdredacteur Herman Wig- faid was dit voorjaar drie we ten in China. De eerste week wok hij op met een Rotterdamse delegatie die een bezoek bracht ®sn Sjanghai; over de beleve nissen van deze delegatie schreef hij twee artikelen die we enkele maanden geleden pu reerden. Daarna reisde hij door China in gezelschap van journalist van het Pekingse dagblad Guang Ming, de één na grootste krant in China In een artikelenserie In Vrijuit doet hij verslag van zijn ervaringen en bevindingen, zijn gedachten en gevoelens, zijn twijfels en zijn zekerheden tij dens deze reis. Vandaag op pagina 23 de eer ste aflevering: de oude oorlogs hoofdstad van China, 42 jaar ia- ter. ^"Opklaringen en enkele buien, ™**e!ijk met onweer. Middag- "*®peratuur omstreeks 19 gra- 2™- Minimumtemperatuur ghd 13 graden. Wind uit zuid- tot west eerst hard en later «nemend. V" n® mama op onder cp stnótt 054® JOZ7 aaza 1131 „Mtpt 04» 2023 - 14.45 Voor informatie over adreswij- agmg. betaling. vakantieadres kunt belten van 8 00 lot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. CAIRO - De Egyptische pre sident Sadat heeft in een brief aan de Israëlische premier Be gin voorgesteld opnieuw een top-ontmoeting te organiseren in de stijl van "Camp David" tussen Egypte, Israel en de Ver enigde Staten, Dit heeft het se- mi-officièle Egyptische dagblad "Al Chram" vandaag gemeld. APELDOORN - net dagelijks potje koken is nog steeds een vrouwen- klus. Meer dan de helft van de mannen staat nooit achter het fornuis. En de meeste heren die wél af en toe een schort aantrekken, rijn tussen de 20 en 30 jaar. Meneer, zo blijkt uit een onderzoek van de vereniging van gasbedrij ven (Vegln), wil alleen nog weieens alt rite «tori komen als er iets heel lek kers of speciaals moet worden klaargemaakt of als rijn vrouw of vriendin niet thuis is. Vrouwen gaan overi gens niet gebukt onder hun taak in de keuken. De overgrote meerderheid van de ondervraagden vindt bet leuk en afwisse lend werk. Steeds meer gezinnen krijgen "s avonds een bui tenlands gerecht voorge zet, aldus het onderzoeks rapport. De Vegln heeft behalve op het koken» ook gelet op bet onderhoud van de fornuizen en gasstellen. JDat staat er bedroevend voor," aldus de ga-,bedrij venvereniging. Slechts S procent van de onder vraagden laat het gasfor nuis regelmatig vakkun dig controleren. Bijna 10 procent pro beert zelf nog wel iets aan onderhoud te doen, maar bet la de vraag - aldus de Vegin - of dat wel des kundig gebeurt (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De werkloos heid is in augustus opgelopen tot 261.500 personen, 13.200 meer dan eind vorige maand. De vraag naar personeel Is verder gedaald. Het aantal openstaande vacatures nam af tot 51.600, wat een vermindering betekent van 4.700 vrije banen. Het aantal mannen dat zich bij de Arbeidsbureaus liet in schrijven, steeg met 7.100. Bij de vrouwen waren dit er 6.100 meer dan eind juli. Rekening hou dend met seizoensinvloeden1 daalde het aantal vrouwen zon der baan echter met 1.800. Het ministerie van Economi sche Zaken kon hiervoor nog geen verklaring geven. Aange nomen mag worden, dat veel be drijven plotseling los personeel goed kunnen gebruiken, omdat talrijke werknemers met va kantiezijn. De steeds groter wordende malaise in de bouw zal de werk loosheid onder mannen sterk hebben beïnvloed. PARIJS - Op vrij grote schaal heeft de afgelopen jaren .JmweUiksmake- laardij" plaatsgevonden tussen Frankrijk en een aantal Derde Wereldlan den. Naar schatting 880 vrouwen van onder meer Westindlsche eilanden als Mauritius. Réunkm en de Antillen hebben de over steek gemaakt om in ruil voor wat meer welvaart de partner te worden van eenzame, verzorging be hoevende mannen. Vooral Franse boeren willen op deze manier hun problemen optomen. In bet afgelegen dorpje Valence d'Albi, op 306 ki lometer ten rólden van Parijs, rite al 25 mannen getrouwd met vrouwen die afkomstig zijn van voormalige Frame kolo niën. Het vrijgezellenpcrcen- tm.ge onder de mannen in de streek is twee maai zo hoog als dat in de rost van Frankrijk. Terwijl de dochters bun heil gaan zoeken in de grote Franse steden, blijven de zonen achter om bet bedrijf van hun vader voort te zetten. In dagbladen en perio dieken voor -boer en tuinder" verschijnen ad vertenties waarin bu reaus „creolen, mulatten. Aziaten, en zwarten" aan bieden in de leeftijd van 13 tot 60 jaar. (Van een onzer verslaggevers) De Franse coureur Jean-Pier re Jarler: .Als een wagen recht in de banden vliegt, botst hij da delijk daarop tegen de vangrail. Dit is waanzin, ik denk dat juist Zandvoort zich niet nog een do de coureur kan permitteren'. Volgens Jarier moet er achter de banden een uitloopstrook van minstens tien meter om de bar rière optimaal te laten functio neren. De vanghekken zijn op ver zoek van de rijdersvereniging, GPDA, vervangen. De klap van een uit de koers geraakte race auto zou door een stapel banden beter worden gedempt Zie ook pagina 11. M i ROTTERDAM S parthuis Centrum beurt volgens de ge meente Hoogeloon jaarlijks 80.000 gulden te veel aan toeris tenbelasting in het vakantie park „Vennebos" in dit Bra bantse dorp. Bezoekers van dit bungalow terrein moeten 12,50 afdragen voor de plaatselijke toeristen heffing. De gemeente Hoogeloon zelf vraagt echter slechts 7 gul den per week per huisje. Volgens Sporthuis Centrum geldt voor al zijn vakantiepar ken in Nederland een stan daardtarief aan toeristenbelas ting van 12,50 per week. RUMPT - Honderd kilo hasj heeft de rijkspolitie van de Be- tuwse gemeente Rumpt in een autobus gevonden. Twee Engel sen zijn tot nu toe gearresteerd. Zij reden in de bus, die vaak voor reizen naar Marokko werd gebruikt ieova»4ectóV 'estó»» (Van een oic.r verslaggevers) DE KOOG - Het juttersmu- seum op Texel stelt al vier jaar één van die geheimzinnige bol len tentoon, die afgelopen week voor enige opschudding hebben gezorgd. „Die van ons is precies dezelfde als de bol waar twee mensen bij 's-Gravenzande on wel van zijn geworden," zegt museumbeheerder Cor Ellen. „We hebben 't ding in 1976 op het strand gevonden. Toen al hebben we onze kop erover ge broken wat 't nou voor een bol kon zijn. In ieder geval geen ap paraat dat vissers gebruiken of dat Rijkswaterstaat in zee los laat Aan ons exemplaar kan je zien dat er een etiket op heeft gezeten. En uit het kleine bolle tje dat er ais kem inzit is een klein segmentje gesneden - en weer teruggeplaatst Omdat ook met de nieuwe vondsten nog geen enjcele in stantie het eigendomsrecht heeft opgeëist blijft 't toch een vreemde zaak. Maar een studen tengrap is het in geen gevat zo meent Cor Ellen. „Gas kan er trouwens- nooit hebben Ingezeten, omdat het materiaal van de bol - piep schuim - niet luchtdicht is. Het waarschijnlijkste is toch, dat de bollen zijn gebruikt voor een of ander wetenschappelijk onder zoek naar stromingen in de zee." SP* 1 i IMIN© OP IÜMST! -i n i mi

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1