exrra am 9 Teerstoof-festival afgelast VEEL OUDEREN Nieuwe YOS-groep van start in Zuid m Safe bleef Radio uit auto gestolen i V I O schiedam Proces-verbaal na venten zonder vergunning Aanpassingen Heffing Festival Serieuze zaken Heroïne-eis WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS - „Met de totstandkoming van deze zuiveringsinstallatie wordt het internationale doel van een schone Rijn na derbij gebracht De leden van de Nederlandse delegatie in de Internationale Rijn Commissie kunnen vanaf 1985 weer met opgeheven hoofd hun buitenlandse col lega's ontmoeten." Minister - Tuijnman in gezel schapvan dijkgraaf Van den Berge. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - On- dmta de stijgende bos- j ten zal het zoldertheater I In de Teerstoof zijn prij zen voor het volgende seizoen niet verhogen. De gemeente heeft zich garant gesteld voor het exploitatietekort van I het theater. Het pro gramma voor het nieu- I we seizoen telt 79 voor stellingen, waarvan 2 j premières en S produc ties die niet eerder in I Schiedam te zien waren. Het vrijwilligers-bestuur van de Teerstoof gaat in ongewijzigde samenstelling haar negende seizoen draaien. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Het gastvrouwenorkest van het dienstencentrum Holy in Vlaardingen geeft met veel plezier een orkest in de grote zaal van de Blauwe Brug. Van onze medewerkster MARJAN MEUER SCHIEDAM - „Het loopt goed. Dat hadden we nooit verwacht, wel gehoopt natuurlijk." Dat zeiden gisterochtend een aantal VOS-vrouwen tij dens een introductie- morgen in het Zuiderk wartier. Beetje losser bi Schiedam zijn vol doende en thousiaste vrouwen van alle leeftijden, om tot iets goeds te ko men. Informatie êt .IS têM-id- -, Schone Rijn komt stapje dichterbij Dat zei mr. A. P. van den Ber ge. dijkgraaf van het hoogheem raadschap Delfland, gisteroch tend nadat minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) de eer ste paal had geslagen voor de 3roote Lucht, de afvalwaterziu- veringsinstallatie die langs de oever van de Nieuwe Waterweg vlakbij het Lickebaertbos wordt gebouwd. „Delfland zal er in samenwer king met de betrokken gemeen ten voor zorgen, dat er voor wat zns gebied langs de Waterweg b» treft over uiterlijk 2H jaar schoon in plaats van vuil water geloosd gaat worden", aldus Van den Berge. In zijn toespraak lanceerde hij bet idee om een internationaal bestuurslichaam in te stellen, waarvan de landen waardoor de Rijn met zijtakken stroomt, deel uitmaken. Een soort 'supra-na- tionaal waterschap met eigen bevoegdheden, dat effectiever dan thans gebeurt in de Inter nationale Rijn Commissie, zou kunnen strijden voor een betere kwaliteit van het Rijnwater. Minister Tuijnman noemde het streven „schoon" en de ge dachte „boeiend". „Maar", zo zei hij. Jk geloof dat er in Europa nog heel wat moet groeien voor we zover zijn." In zijn toespraak bestreed de minister de opvat ting. dat het Nederlandse aan deel in de zuivering van de Rijn slechts zeer gering zou zijn. „Al lopen we iets achter bij Duits land en Zwitserland, van een grote achterstand is beslist geen sprake", aldus de bewindsman. Hij vond dat in Nederland „aan zienlijke" vorderingen zijn ge boekt op het gebied van de zui vering van afvalwater. Dat met de bouw van De Groote Lucht opnieuw een bijdrage wordt ge leverd, deed hem genoegen. De Groote Lucht Is een instal latie die het alvalwater van Schiedam, Vlaardingen, Maas sluis, De Lier en Maasland gaat zuiveren. De installatie wordt de eerste van een viertal dat al het vuil water uit de gehele Rot terdamse agglomeratie en de Waterweggemeenten gaat zui veren. De andere zijn een instal latie bij Kralingse Veer en twee ondergrondse installaties in de Dok- en Maashaven te Rotter dam. Aan de eerste paal van De Groote Lucht is een lange strijd voorafgegaan tussen water schappen, gemeenten en provin cie. Aanvankelijk wilden de wa terschappen drie zuiveringsin stallaties bouwen. In 1977 pre senteerde Rotterdam een eigen plan met ondergrondse installa ties in oude, te dempen havens. Uiteindelijk gingen alle betrok kenen akkoord met een compro mis van de provincie. Voor Schiedam en Maassluis heeft de aansiqiting van hun rioleringsstelsels op De Groote Lucht grote financiële conse quenties. In het voordeel van Schiedam was dat het Rotter damse plan (met een installatie in de Merwehaven) voordeliger zou zijn geweest. Het „inleve ren" van die installatie was een sterk argument in de onderhan delingen over de verdeelsleutel van de kosten. De aanpassing van het rioie- ringsnet en de bouw van een rioolverzamelgemaal bij Bij dorp gaat Schiedam nu 10 12 miljoen gulden kosten. Financi en-wethouder Scheeres heeft het geld nog niet gereserveerd. „Met opzet hebben wij deze uitgave enige jaren voor ons uit geschoven omdat wij nog aan het onderhandelen waren", zegt hij. „De gemeenteraad moet be slissen of het geld uit het riool recht moet komen of uit de alge mene middelen. In beginsel moet het rioolrecht kostendek kend zijn, maar dat kan in dit geval niet van het ene op het an dere jaar. Ik doe op dit moment niet de uitspraak dat ik voor 1982 met het voorstel kom om het rioolrecht te verhogen. Maassluis kent geen riool- i"™1'. meer. Maar wethouder Van der Knaap (financiën) ver wacht, dat „je er niet aan kunt ontkomen het rioolrecht heel voorzichtig weer te gaan invoe ren." Op het ogenblik rekent het ingenieursbureau DHV uit wat er aan het Maassluise rlole- ringsnet moet ■«'orden geknut- seld en hoeveel dat gaat kosten. Van der Knaap denkt aan een bedrag van 10 a 12 miljoen. Voor Vlaardingen heeft De Groote Lucht weinig conse quenties. „Wij hoeven niet als Schiedam ons hele riolerings stelsel om te „sweepen", zegt burgemeester Kieboom, „en er zijn ook geen consequenties voor het rioolrecht." Samenwerking met Het bestuur van de Teer- stoof - allemaal vrijwilligers I - gaat er vanuit dat men I Schiedam kwalitatief hoog- I staande producties moet bilj— I ven bieden. Sommige voorstel- f-lingen van hoog artistiek ge- I halte trokken vorig seizoen weliswaar weinig publU 1 maar desondanks spreekt men j van een succesvol seizen», j Maar liefst 9000 mensen be- I vochten ongeveer 98 voorstel den op te treden. Daarvoor bleek echter nauwelijks animo te bestaan - bovendien erg eenzijdig - waardoor men heeft besloten het Teerstoof Festival 1980 af te gelasten. De opening is nu een week later. Henk van tilsen doet dan - op eigen verzoek Schiedam aan met een vernieuwde versie van „Het dagboek van een Gek", waarmee hij tien jaar geleden bekend werd. Iedereen die belangstelling 'heeft voor de programma's van zoldertheater In de Teer stoof kan. een programma boekje aanvragen op telefoon nummer 264356. Zodra de voorstellingen gaan lopen sal in de rubriek Agenda iedere donderdag op deze pagina daarover informatie gegeven worden. Het theater is geves tigd in de Kïeuwstraat 12. - "X V De bestuursleden zijn het mest content met de financi ële ondersteuning die het theater van de gemeente krijgt, in de vorm van het ga rant staan voor het exploita tietekort. Daaraan la een on- derhandelingsperiode van 8 jaw vooraf gegaan. Het was echter niet mogelijk geen en kele prijsverhoging in te voe ren. Aan bezoekers die een reservering boeken, voortaan 58 cent per kaartje in tekening gebracht. Achtergrond voor de dek king van het exploitatietekort is dat binnen de Schiedamse Gemeenschap wordt gestreefd naar een volledige integratie mei het Paasage theater. Beide culturele instellingen sullen echter bun eigen karakter be houden. maar op administra tief en organisatorisch gebied gaan samenwerken. Daardoor worden de bestuursleden van delteeratoof minder zwaar be- last en kunnen zij de vrijgeko- Ujd aan andere zaken be- Dé geplande openingsavond van zaterdag U september l»d niet door. liet bestuur «rilde van het gebruik afstap pen out een bekende theater- persoonlijkheid bet seizoen uit de startblokken de schieten, door Schiedsmae kleinkuns tenaars de gelegenheid Ie Me-, /'"ïv Tenslotte de verontreinigings heffing. Thans betalen de inwo ners van de desbetreffende ge meentes via de gas/water/elek- tra-rekening al een bescheiden bedrag. Dat bedrag gaat met in gang van volgend jaar fors om hoog naar 90 105 gulden per gezinswoning. Elders in Neder land betaalt men die heffing al jaren. „Het feit dat wij tot nu toe nog niet betaald hebben, is mooi meegenomen", zegt dijkgraaf Van den Berge. „Wij komen er zeer genadig af", is zijn mening over de heffing. „Wij betalen het minste van heel Nederland." Met de bouw van De Groote Lucht ls een bedrag van 150 mil joen gulden gemoeid. Het werk neemt 27 maanden in beslag. SCHIEDAM - Dit weekend hebben professionele Inbreken tevergeefs geprobeerd een kluis te kraken van het V D-maza- zijn aan de Buitenhavenwee. n» «-jarige R. M. T. heeft daarvan namens het bedrijf aangifte», daan. Geprobeerd was om d» kluis open te boren, maar dat is niet gelukt Het personeel koo niet ontdekken of uit het mara zijn verder iets vermist wordt SCHIEDAM - De 21-jari» Schiedammer M. S. heeft eist?! ren een proces verbaal aan in broek gekregen, omdat hij !j.a te venten zonder de vereist» vergunning daarvoor te hebben •De jongeman bood kleding, ta pijten en huishoudelijke artike- len in de Stationsstraat te koon aan, waarvoor hij bij woonhui, zen aanbelde. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De ouderenbonden van Schiedam kennen te rugkijken op een bij- mnder geslaagde open dag veer ouderen in De Blauwe Brug. Al in de vroege ochtend- uren stroomden de belangstellenden het centrum binnen, waar ze onder het genot van een kop koffie verschillende stands bekeken. Ook voor de muzi kale omlijsting was gisteren goed gezorgd. Het gastvrouwenor kest van het diensten centrum Holy in Vlaardingen gaf ge kleed in schortjes en met mutsjes op bet hoofd een concert in de grote aaaL Zij be dienden zich daarbij van de vreemdste mu ziekinstrumenten, zoals een banjo die was vervaardigd uit een emmertje en een lang stuk hout of een mat met mattenklop per als slaginstru ment. Om zoveel mogelijk instanties die zich met ouderen bezighouden een voorlichtings stand te geven, waren de activiteiten over het hele gebouw ver spreid. Boven werd een drukbezocht kla- verjastoarnooi gehou den in de ruimte vlak naast de bibliotheek. Beneden bij de ingang stonden de kraampjes van de organiserende ouderenbonden AN- BO en KOB die zeer verheugd waren over de grote opkomst De oudere bezoeken» konden ook een kijkje nemen bij eende monstratie be jaar- dengynmasttek en de stands van bet Rede Kruis, de Diabetes vereniging Neder» land, en de ElffiO. De Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving-groep, die in Schiedam a) sedert bijna vijf jaar aan honderden vrouwen de kans heeft gegeven eens over iets anders te praten dan de da gelijkse beslommeringen, is nog steals in trek. Een vijftien tal vrouwen gaf zich op voor de op IS september te starten nieuwe VOS-groep. Eén van de begeleidsters in Zuid, Jamde van der Ree ver telt: „Verleden jaar hebben we voor VOS-cursïsten een ver volg- cursus georganiseerd. Maar we kunnen niet aan de gang blijven. Nu zijn er nieuwe vrouwen aan de beurt Het ani mo is erg groot Daar zijn we erg blij mee." De oud-cursisten gaan allen door. Ze willen verder teren. Een groot aantal van hen gast Nederlandse conversatie-lessen volgen. Oud-VOS-cursiste-leid- ster Maggy in 't Hart gaat de Nederlandse lessen leiden. Mag gy: „We gaan het een beetje op de VOS-manier doer- Een beet je losser. Niet echt zo schooiach- tig." Eén van de stelregels bij de VOS is dat er niets hoef t en alles mag, het moet ook bepaald als "schooi-gaan" gezien worden. Eén van de nieuwe cursistes zei echter tijdens de informatie ochtend spontaan: „Het lijkt wel mijn eerste schooldag." Want om er te leren en over nieuw besproken en geleerde zaken te praten daar komen de vrouwen voor. Mevrouw Nel Maagdenberg (58): Jk had in de krant wel eens over de VOS gelezen. En nu heb ik de knoop doorgehakt Ik heb alleen lagere schooi gehad. •Waar we het op de VOS over zullen hebben zal ik ongetwij feld nog iets van opsteken." Twee andere nieuwe cursis ten. twee dames van 37 en 38 jaar, vinden het niet alleen be langrijk om iets erbij te leren. De twee vertellen: „Dit heeft een serieuze bedoeling. We wil let niet zomaar een praatje hou den. Daar komen we niet voor. Tegenwoordig luistert haast niemand meer echt naar je. Nie mand heeft tijd voor een ander. We hopen dat we op de VOS eens echt met anderen kunnen praten." Jo Ouwens, mede-begeleid ster van de VOS-cursus stelt de nieuwe cursis'.zn hierover ge rust Jo: „Dat zal één van onze onderwerpen zijn. Tijdens de eerste ochtend. Dan gaan we praten over het hoe en wat Of we wel kunnen en of willen luisteren naar elkaar. Want daar liggen vaak problemen. Daarna gaan we pas het pro gramma opstellen voor de vol gende twaaif cursusochtenden." In ieder geval enthousiasme genoeg om met vrouwen, van al le leeftijden tot iets goeds te ko men. Een nieuwe cursiste: „Ze vmden je in het dagelijks leven gauw een zeur ais je serieus wil praten. Ik ben blij dat dat bij de VOS nu kan. Want dan voel je je een ander mens." De cursus begint 16 septem ber, elke dinsdagochtend vanaf negen uur tot ongeveer elf uur in het Zuiderkwartier, Dwars straat Vöor informatie bellen naar: Jannie van der Ree: 73.38.11 of Jo Ouwens: 71.05.72 Het is overigens de vraag of er bij de nieuw te starten cursus nog d»?lnemers bij kunnen, want tijdens de info-ochtend kwamen vele vrouwen zich aan melden. MAASTRICHT - Tegen de 28-jarige Rotterdammer Willi- ,brord W. is gisteren voor de Maastrichtse rechtbank ander- half jaar gevangenisstraf gerij- wegens handel in heroine, D* verdachte had in de periode van- januari i978 tot juli 1380 heroïne verhandeld in Hoensbroek en Heerlen. Uitspraak op 16 seP* tember. Si&VsA: (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De 22-jarige SL G M. C. kan voorlopig niet meer naar de radio luisteren in zijn auto. Dieven hebben» hem name lijk in de nacht van 31 augustus op 1 september uit de wagen ge haald, die stond geparkeerd op de Nassau Dillenburgstraat De schade bedraagt 200 gulden. Vermoedelijk hebben de inbre kers gebruik gemaakt van een valse sieuteL

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2