evonden oorwerpen •V. Groenoord start weer containers Volksdansen in Kluphuis Oost veel goedkoper Nederlandse clavecimhels in Zendamateurs j met dak-antennes m ïiKemsse Broek rssssrat lasers Mm Scholengemeenschap wil snel weer beginnen Auto uit garage gestolen Aan alle kanten fout Controle op Horvathweg: 22 keer raak Milde straf voor oplicht, r lts» schiedam ItCI Wfckf lï WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 m SCHIEDAM/VLA ARDÏNGEN/MAASSLUIS - De Werkloosheid in het gebied Nieuwe Waterweg Noord is vorige maand fors gestegen. Het werkloosheidspeil ligt thans behoorlijk hoger dan in dezelfde periode van vo rig jaar. De stijging var het aantal werklozen met 276 personen werd vooral veroorzaakt door de aanmelding "an schoolverlaters. I (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Mensen die in het weekend wel eens op de fiets springen komen zaterdag ruim aan hun trekken. De afdeling Recreatie van het openbaar li chaam Rijnmond heeft rond de Brielse Maas, Oude Maas en Êottemeren een puzzeltocht uitgezet die in uur rustig fietsen af te leggen is. - Schoolverlaters: werkloosheid stijgt opnieuw. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Natuurlijk heeft de kans op brand ons in het verleden vaak bezig gehouden. Met die mo gelijkheid moesten we in deze houten gebouwen altijd rekening houden. Zo is er bijvoorbeeld in overleg met de brandweer een vluchtplan gemaakt; in elk lokaal hangt de vluchtroute aan de muur". .'Ondergeschoven' Redactie o editie Schiedam: -Hoogstraat76 -• Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 :v 1 Mi I mm ÉÉ!t|lll!§ i V' v VLAARDINGEN De gemeentelijke reini gingsdienst heeft op een twintigtal plaatsen in de stad glascontainers neergezet Na een half jaar zal de dienst bekijken of dat aantal wordt uitgebreid of dat ze Weer zullen verdwijnen uit het stads beeld. Dat laatste lijkt overigens niet waarschijn lijkwant de bakken hebben niet alleen een zeer fraaie vorm maar de ervaring in andere steden leert ook dat van glascóntainers een steeds ruimer gebruik wordt gemaakt. Behalve door de vorm vnjken de Vlaardingse bakken ook af van bakken die elders gebruikt worden, doordat de ingooi opening op anderhalve nieter hoogte zit SCHIEDAM - Be roemde oude instru menten van Neder landse bouwers zijn van woensdag tot zon dag in het museum te bezichtigen. Ook kun nen de bezoekers mate rialen bezichtigen die mannen als ondermeer Rückers toepasten. Sommige bouwers zul len tijdens de expositie aanwezig zijn, hetgeen voor geïnteresseerden een unieke bron van informatie" kan 'zijn. Bovendien zal Heleeri van d/er Linden op vrij dagavond 20.15 uur een recital geven. Zater dagavond om 20.15 uur is er een Bach-concert, met drie clavecimbels en strijkers.. De ten toonstelling wordt donderdagavond om 20.15 uur geopend. Het museum is dagelijks te bezoeken van 10.00-17.00 uur en op zondag van 13.00 - 17.00 uur. De toegang.is gra tis. (Van een onzer verslaggevers) SPIJKENISSE - Binnenkort mogen 27MC-ers uit Spijkenisse een eigen antenne plaatsen op het. dak of balkon van hun woning. Tot nu toe is het'plaatsen van zo'ri antenne nog verboden door de verschillende wo- ningschtichtinèen. Het opheffen van dit antennever bod wordt" door de Spijkenisser zendamateurs gezien" als een landelijke doorbraak. Men verwacht dat nok andere gemeenten het voorbeeld zullen volgen. H - *9 W V- >Ff (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - "Even In mijn broek schieten dan kan ik snel weg," dacht de 25-jarige Schiedammer D. van E. déze week. Hij kwam helaas van de kou de kermis thuis, de broek was al door iemand an ders van de lijn geplukt De dagwaarde van de jeans wordt op 60 gulden geschat' Er staan thans 1834 werkloze mannen en 1243 werkloze vrou wen ingeschreven bij het Ge westelijk Arbeidsbureau Nieu we waterweg Noord, Het werk loosheidspercentage mannen bedraagt 3,2 procent De vraag naar personeel daalde vorige maand van 1142 naar 1105. De komende maanden zal het bedrijfsleven weer worden ge- d zijn behoefte aan perso- 1 aan het arbeidsbureau be- d te maken. Eind oktober wanneer die cijfers verwerkt 'jn, kan pas goed worden vast- eld in hoeverre er echt spra- is van een negatieve ontwik keling. De situatie per bedrijfstak ziet er als volgt uit In de bouw nijverheid is het aanbod van personeel (141) tamelijk hoog voorde tijd van het jaar. Toch is er eën tekort aan hoogwaardig geschoold personeel. Ook in de metaal blijft de behoefte aan - "akbekwaam personeel zeer groot Het aanbod bedraagt 354 en de vraag 649. De werkloosheid onder han- delspersoneel zit voornamelijk bij de vrouwen (322). Ondanks de stijgende vraag (21 naar 34) is het erg moeilijk voor werkloos handelspersoneel een geschikte baan te vinden. Ook de ruimte op de arbeidsmarkt voor kan toorpersoneel is voldoende om de werkzoekenden een redelijk uitzicht op werk te bieden. De grootste verschuivingen in de cijfers deden zich vorige maand voor bij de schoolverla ters en de jeugd tot 23 jaar. Het aantal werkzoekenden steeg van 880 naar 1217 (jongens: 414 naar 496; meisjes: 566'naar 721- Over het algemeen komen ze moeilijk aan de slag. De school verlate rsproblematiek spitst zich vooral toe op de meisjes met LHNO-opleiding en de jon gens en meisjes meteen MAVO- opleiding. Tot slot de cijfers per gemeen te. Schiedam: 833 werkloze man nen, 513 werkloze vrouwen. Vlaardlngen: 643 en 451. Maas sluis: 209 en 158. Rozenburg: 112 en 92. Hoek van Holland: 26 en 20. Maasland: 11 en 9, 9 wmé - ■v.Wv Deelname aan de tochten is tis. Iedereen krijgt bij het strekpunt voor elke route een :~tspuzzelverhaal. Deelnemers "e de tocht goed volbrengen tvangen bij de laatste contro lepost een vaantje. Bij de ver trekpunten is een beperkt aan tal fietsen voorradig. .De Brielse Maai tocht start bij het voetbal terrein Noord- Meeuwenoord aan de Voordijk in Brielle. De Oude Maastocht it bij het zwembad Al- rsndswaard in Rhoon en de «eerplaats Vredepolder. Rijnmond voorzitter Oele rijdt tocht ook mee en start om 0.00 uur. De Rottemeren-tocht start bij het restaurant "De Hoekse Hout" aan de Bergse Bosdreef in het Lage Bergse bos in Rotter- dam-Hillegersberg. De deelnemers aan de puzzel- tocht ontvangen een leuke rou tebeschrijving die zo ontworpen is dat hij aan het stuur kan han gen. De fietsers kunnen ver trekken tussen 10.00 en 14.00 uur. De laatste controlepost sluit om 18.00 uur. Mensen die nadere in- lichtingen willen hebben, kun nen contact opnemen met de af deling Voorlichting Rijnmond, tel. 111320, toestel 222 Clementi ne Vos. 'SCHIEDAM - Onderstaande orwerpen zijn op het hoofd- neau van politie aan de Lange leuwstraat 55 af te halen. Ben bruin jongensjack; een tasje met gereedschap; n bruine kindersandaal; een étui met kindersleutel; beige etui met sleutels; een ruïne herenhandschoen; twee leutels met kristallen bolletje; ie sleutels aan pistoolhanger; n-zwart etui met sleutels, /an een rode; twee brom- Ieutels aan bruin label; een pleegstersspeld; een kelder- eutel; een fietssleutel; een i etui, twee sleutels aan een g; een ring met zeven sleu- een grote bruine damespor- jonnee, waarin twee kinder- "oto's en sleutels; een grote eutel aan een wit label; drie utels aan een geel label; een eutel in bruin etui; een huisr eutel; een kleine bruine porte re; drie sleutels in een etui; drie autosleutels; ee autosleutels; een autosleu- J aan een zwart label; twee utosleuteLs; twee sleutels aan zwart label; verschillende huis-, kelder, eri fietssleu- een goudkleurig herenhor- ■e aan een hengel. I De volgende voorwerpen zijn bijstaande adressen af te ha- Een bruine boodschappentas net inhoud, Jonker Fransstraat 4, Vlaardingen; een bankbiljet, traat 11 bij. Radio Mo twee bankbiljetten, ,—ngerdijk 241b; Gouden rhanger, Rozenlaan 13; Zil- -renhangertje, De Ia Marplein 2; Gouden ring met munt, Vlaardingerdijk 175; kinderhor loge met zwart leren band, Van Heuven Goedhartstraat 61; Quartz horloge, Willem Pijper- straat 10; Zilverkleurig dames horloge, Van Swindenstraat 61; Bruine herenportemonnee met inhoud. Speenkruidstraat 13a; Een grijsleren portemonnee met inhoud, Havendijk 172; Drie sleutels in' bruin etui, Dr. Schaepmansingel 70; Sleutels aan musketonhaak, Jacob Cats- iaan 8; Vijf sleutels in zwart etui. Rietkraag 9; Vier sleutels met gekleurde ringen in bruin etui, lepenlagn 29; Eten bos auto sleutels, Burg. van Haarenlaan 845. Sleutels, waarvan één met groene rand in een zwart etui, J. C van Markenstraat 102; Hen gels in een bruin foedraal, IJs- selmondestraat 60; Gouden col lier met schakels. Mgr. Nolens- laan 217; Een rode paraplu en een groene hondenriem. Polder weg 101; Twee kantoorstoelen, Weteringsingei 210; Donker blauwe regenjas met blauwe bies, Hargsingel 43; Zwart jasje met een witte rand; Polderweg 234; Nieuw bruin tasje, De Co- lignystraat 35; Herenbril met doublé montuur en leesglazen, le Tuinsingel 21, damesbril mét zilverkleurig montuur, Frang- cois Haverschmidthuis; Drie sleutels aan hanger met letvr, Loeffstraat 48; Zwarte dames portemonnee met inhoud en fo to's, Johan Wagenaarstraat 24; kleine bruine kinderportemon nee met inhoud, Nieuwe Dam- laan kamer 606. Conrector P. A. van Marlen van de scholengemeenschap Albert Einstein kijkt vluchtig naar buiten, waar de helft van zijn school er na de felle brand van maandagnacht als een geblakerde puinhoop bij ligt Achter de touwafzetting die de brandweer heeft aangebracht be kijken groepjes leerlingen het tafereel-met gemengde gevoelens. Van Marlen: „Ik zou'hel ongeloofwaardig vinden als ze niet bllj.wa- ren met de paar vrije dagen die deze situatie oplevert, maar de meesten die ik erover hoorde praten vonden het tegelijkertijd toch ook wel erg wat hier Is gebeurd". Binnen, in het gespaarde deel van de school, heerst een ner veus sfeertje. Rector R. E. de Looff laat gejaagd weten dat hij geen tijd heeft om,op de gang van zaken te reageren. Hij is in overleg met de gemeentelijke afdeling Ondefwijs en Gemeen tewerken koortsachtig bezig voldoende meubilair bij elkaar te krijgen om het lesrooster in ére te kunnen herstellen.'Maar Van Marlen heeft wel even tijd. Hij drukt zich voorzichtig uit: „Het is natuurlijk een heel per soonlijke indruk, maar ik voor mij ontkom inderdaad niet aan het gevoel dat wij als school een beetje een ondergeschoven kind zijn." Hij doelt -. erop dat de Hoogvlietse scholengemeen schap als sinds 1968 draait in wat in het jargon een "semi permanent" gebouwencomplex heet Over een definitief, stenen onderkomen is in dé loop van de jaren herhaaldelijk-gesproken, maar een datum is daarbij nooit genoemd. Tot voor enkele jaren kwam. dat niet eens zo slecht uit.' Van Marlen: „In die tijd groeiden we zeer sterk, en was het mogelijk om steeds nieuwe vleugels aan te bouwen. Met een stenen ge bouw waren we wat meer be perkt geweest in onre groeimo gelijkheden." Maar dat geldt In middels niet meer; ook in Hoog vliet is de vroegere gestage toe- name van het aantal leerlingen tot stilstand gekomen. Nog altijd echter staat de Al- bert Einstein scholengemeen-, schap niet op het scholenplan, de lijst (overigens buiten wer king gesteld) van scholen die binnen afzienbare tijd op. een nieuw onderkomen kunnen re kenen. „Erg beroerd", zegt'Van Marlen. Hij rekent,- er op dat voor he.t door de brand verwoes te deel van de school - vijftien klaslokalen en drie practica - weer een semi-permanent bouwsel in de plaats zal komen. Ook na de brand van maan dagnacht verklaart' hij overi gens niet voortdurend zijn hart vast te houden van angst, „al moet je. wel attent zijn." Hij wijst er op, dat de school bestaat uit enkele; stenen brandmuren van, elkaar gescheiden blokken, met elk een uit de -raren gere- 'cruteerd „blokhoofd". - Veel zwaarder tilt hij op. fiet joeenblik aan de onderwijspro blemen die de brand oplevert:. Vooral de exacte vakken zijn!, getroffen: practicum geven "in de scheikunde, natuurkunde en biologie is er in de eerste maan- den niet meer bij. Alle aard- 1 rijkskundelokafen zijn mét hun. inventaris in vlammen opge gaan. v Bovendien is de bibliotheek in vlammen opgegaan. Dértiendui- zend boeken (literatuur, naslag werken, documentatie) zijn zo- doende weg. „Die bibliotheek, daarop waren we nogal trots. Die was met veel hulp van s oudere en via oud papieracties s tot iéts bijzondere uitgegroeid.1! Trouwens, zonder eigen biblio- theek wordt ook het literatuur- onderwijs bemoeilijkt." Enorme leerschteretanden ..voorziet Van Marlen ondanks dit alles niet, maan simpeler 'wordt het lesgeven er zeker niet 5 op, stelt hij vast. Het wordt woekeren met de ruimte om de i, 34 klassen die nu op straat staan te kunnen opvangen. De gymza- len, de docentenkamer en zelfs .de-kamer van de rector moeten eraan geloven. - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De societeit-af- deling van de wijkvereniging "Groenoord en Omstreken" gaat weer van start met aktiviteiten. Vanaond wordt om 20.00 uur een dames-bingo gehouden. Vrij dagavond om 18.30 uur start de dansles voor de jeugd en eindigt om 19.45 uur. Inschrijven bij dansschool Sitton. Op diezelfde avond dansen de eerste jaars ouderen om 20.00 uur tot 21.15, de 2e, 3e en 4e jaars ouderen dan sen van 21.15 tot 23.15 uur. Discotheek Ohio gaat zondag middag 14 september draaien voor de. jeugd van 11 tot en met 15 jaar. Niet leden moeten zich inschrijven voor 1,- gulden, de toegang 'bedraagt 2,- gulden. Aanvang 1400 uur. Belangstel lenden kunnen zich opgeven voor een naaicursus voor begin ners na 18.00 uur op tel. nr. 710312 en 70.67 76 Alle aktivitei ten vinden -plaats in het cultu reel centrum "De Boerderij", Sweelinckslngel 7 Schiedam, tel, 7023 63. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het volksdan sen in Kluphuis Oost is bedui dend goedkoper dan In het pro gramma staat aangegeven. De kosten bedragen 1,- gulden per avond in plaats van 20,- gulden per maand. Wellicht is dit voor nog meer mensen een reden om zich op te geven bij het Kluphuis in de Galiiieistraat 85. Het tel. nr. Is 73 5435, het volksdansen ls gepland op de maandagavond van 20.00 uur tot 22.00 uur. De dansen uit Amerika, Griekenland, en Ne derland zullen op" deze avond aan bod komen. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Voor de tweede maal in korte tijd is garagebe drijf Ultrac aan de Van Rie- beekweg de dupe geworden van autodieven. In de nacht van maandag op dinsdag hebben zij zich toegang tot de garage ver schaft en een Rover 3500 ter waarde van 25.000 gulden mee genomen. De kleur van de auto is niet bekend. Bij de inbraak is vermoedelijk gebruik gemaakt van een valse sleutel. Het kente ken van de wagen is 26-VE-2Q, SCHIEDAM - De Schiedammer G. van T. heeft op de Nieuwe Dam- laan een stilstaande auto van achteren aangereden. Een bloedproef wees uit dat de man onder invloed reed. Verder bleek hij niet in het bezit te zijn van een rijbewijs en was zijn wagen niet verze kerd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een ver keerscontrole op de Horvathweg heeft de politie 22 processen- verbaal op moeten maken voor verschillende overtredingen. De hoogste gemeten snelheid tij dens deze controle bedroeg 92 kilometer. üifc- -f--'v 4 A ROTTERDAM Wagens op lichting heeft de rechtbank de Engelse elektrotechnicus Geof- fry J. (56) na een eis van acht maanden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. In. Ouddorp deed de man zich te genover de familie S. als een be rooide vluchteling uit Rhodesië voor. Zijn aangrijpende verha len levenden hem onder meer gemeubileerde woonruimte- voor zijn gezin op. Ook kreeg hl j* geld om In Spanje (denkbeeldi ge) saldi van de bank op te kun nen nemen. Na zijn aanhouding' bleek, dat Geoffry J. eerder in Spanje, Duitsland en andere landen met oplichterepraktijken en het uitgeven van valse che-' ques aan de kost was gekomen. De r Consumentenbond toont zich verheugd over deze nieuwe situatie. In het laatste nummer van de Consumentengids pleitte de bond nog voor opheffing van de antenne-verboden. Volgens de- Consumentenorganisatie kunnen deze verboden niet gel den voor 27MC-antennes. Meestal wordt in deze verorde ningen' verband gelegd met de aanwezigheid van CAI-syste- men. De bond is van mening 27MC-antenneverboden in strijd zijn met het recht op vrije meningsuiting. -Zeker nu de 27MC-band is gelegaliseerd. - Het opheffen van de antenne-; 'verboden in Spijkenisse is het;.; resultaat van langdurige onder- handelingen tussen twee plaat-" selijke 27MC-vereniglngen en de .woningbouwvereniging "Spijkenisse". Iedereen die een 27MC-antenne op het dak wil plaatsen moet hiervoor*een ver zoek indienen bij de stichting, In sarpenwerklng met de twee vei-. enigingen CB 80 en RCVS .r» mag men dan de antenne aan brengen. Ook een aantf andere 'wonlngbouwstichtingen. hebben inmiddels laten weten positief te staan tegenover het idee.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2