1 op de 13 vrouwen krijgt borstkanker -*51il Atoomschuilkelders levensgevaarlijk mt Waar Schiedam HET VRIJE VOLK, DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1990 PAG. Van onze verslaggever DICK VAN DER LUGT SCHIEDAM - In de wachtkamers van alle kruisge- bouwen in het gebied Schiedam, Vlaardingen en Maas- 1 sluis liggen oranje folders met daarop de tekst "Om gaan met borstkanker, kunt U dat?". De ervaring van de hoofdwijkverpleegkundigen Loch, Van Zellem en Van Grootheest is dat de mensen ze niet meenemen, daar waar alle ogen op hen gericht zijn, „maar in ruimtes waarin de vrouwen even alleen zijn, zoals ver- kleedhokjes, verdwijnen ze als sneeuw voor de zon", vertelt Arie van Grootheest. n Meer Borstzelfonderzoek Dr. Van der Hoeven Gevreesde ziekte Hardstikke belangrijk m C*TS *HÖ Dl&s THEM all.. Dnektails Kort van achteren Teddy Boy News Lanz, Boogie-Buzz, Boppin' Bennv-j enLeeping Leo noemen zich het Nu derlandse antwoord op Johnm j Burnette. Straling dichte deur van een metrostation. Metrostations Van de hand Eén op de 13 vrouwen krijgt ooit in haar leven borstkanker. Per Jaar sterven in Ne derland 2500 vrouwen aan die ziekte. Onge veer de helft van de vrouwen bij wie borst kanker ontdekt wordt, geneest Wanneer borstkanker in een vroeg stadium wordt ontdekt is de overlevingskans 80 90 pro cent Driekwart van alle borstkankerge- zweilen komt voor bij vrouwen boven de 50 Jaar. Dat zijn enkele kille cijf ere over een ziek te waarover nog veel misverstanden be staan. Zoals; borstkanker is besmettelijk; wordt overgebracht door niezen, hoesten, of sexuele relaties; wordt veroorzaakt door borstvoeding, zorgen en piekeren of door de anti-conceptiepil. Maar borstkanker Is ook een ziekte, waar over vrouwen graag meer willen weten. Zo bleek uit een enquête onder 400 vrouwen in Schiedam, Viaardlngen en Maassluis dat 80 proeent artikelen over borstkanker in kran ten en tijdschrijften leest en dat 80 procent behoefte heeft aan meer informatie. Dat is een van de redenen waarom we in HVV-Extra aandacht besteden aan borst kanker. Een andere reden is dat in dit ge bied een voorlichtingsproject van de veren ging Interkruis Zuid-Holland loopt dat tot doel heeft te onderzoeken welke vormen van voorlichting en begeleiding het meest effectief zijn. In deze aflevering praten we met de fpofdwijkverpleegkundigen In a Loch (kruisvereniging Schiedam), E. van ZeUem (Interkruis Viaardlngen), Arie van Groot beest (Interkruis Maassluis) en Marlet Yo (arts telefoonbaken Integraal Kankercen trum Rotterdam). Ook hadden wij een ge sprek met de artsen H. A. v.d. Hoeven en H. A. M. Staring, beiden uit Viaardlngen. Twee allesbehalve gemakkelijke gesprek ken, want zoals een hoofd wijkverpleegkun dige opmerkt "Als ik bij mijzelf een knob beltje zou ontdekken, zou ik me doodschrik ken". 'Je hoort nooit: mijn man Irieeft bij mi n knobbeltje ontdekt' Die ervaring bewijst dat er _3 nog heel wat taboes moeten worden doorbroken voordat we zonder valse schaamte en vooral angst kunnen gaan praten over (borst)kanker. Want praten over 1 borstkanker of kanker is im- mers onlosmakelijk verbonden met doodgaan. Ten onrechte, vindt Mariet Yo van het Inte- graal Kankercentrum Rotter dam. „Als er over kanker gepraat wordt, gaat het altijd over men sen die overleden zijn en nooit over hen die genezen zijn. De mensen schijnen te denken dat kanker de enige ziekte is die met lijden te maken heeft", zegt ze. „Ze hebben het idee dat kanker veel meer voorkomt dan vroe ger, Kanker is een ouderdoms ziekte en komt voor meer dan de helft voor in de oudere leeftijds groepen. Omdat de mensen ge middeld ouder worden dan vroeger, is het dus logisch dat kanker wat meer voorkomt Maar niet veel meer. „Dertig veertig procent var alle kankersoorten zijn genees baar. Als borstkanker in een vroeg stadium wordt ontdekt, is er 80 procent kans op genezing. Wordt 't later ontdekt, dan is de kans kleiner. Vandaar dat wij hameren op die vroege opspo ring. „Ik stond laatst op een beurs met onze vraag- en antwoord lichtkast Zijn er vormen van kanker, die goed te genezen zijn, j is één van de vragen. Ik weet het zei een mevrouw, mijn zoontje heeft leukemie gehad en die is genezen. Leukemie is in- derdaad een goed voorbeeld: i vooral bij kinderen is die kan- j kersoort goed te genezen." •j Ina Loch: „Als je er vroeg bij 5 bent - en dat benadrukken wij J is borstkanker goed te gene- 5 zen." „Van kanker ga je dood, 5 denken de mensen", zegt Arie van Grootheest. InaLoch: „Mensen die genezen zijn, pra ten er niet meer over; willen er vaak niet over praten." E. van Zellem: „Wij kunnen er niet ge noeg op hameren, dat kanker lang niet altijd een doodvonnis betekent Wij mensen in de ge zondheidszorg zien ook het beter worden." In het voo diehingsproject "omgaan met borstkanker" stel len de wijkverpleegkundigen zich "passief" op. Waarom? E. van Zellem: „Wij hebben veel te maken met jonge en aan staande moeders. Vrouwen die bezig zijn met borstvoeding en met een stuk leven. Moet je die dan confronteren met bo istkan- ker? De meeste zusters zeggen daarom: ik wil geen informatie opdringen. „Wij staan als wijkverpleeg kundigen klaar om eventuele narigheid op te vangen; we zijn er voor de nazorg. En komen er vragen, dan zijn wij paraat" „Maar het initiatief moet vanuit de mensen komen", aldus Arie van Grootheest. Borstzelfonderzoek is een me thode, die vrouwen zelf kunnen gebruiken om in een vroeg sta dium kanker te ontdekken. Toch betekent niet elk knobbeltje dat de vrouw borstkanker heeft, want bij 8 van de 10 afwijkingen is er sprake van een onschuldige of goedaardige aandoening. Borstzelfonderzoek bestaat uit het systematisch onderzoeken van borsten en oksels. E. van Zellem: „Je zou jonge meisjes moeten leren hun bor sten regelmatig te controleren. Je hoeft dat niet te koppelen aan borstkanker." „Als dat ingebed is in het hele leefpatroon, lijkt me dat een goed idee", aldus Arie van Grootheest. Dokter Stanng: "Het lijkt mij redelijk dat borstzelfonderzoek V :5 ïfSÏ tot de normale routine gaat be horen." Zijn collega Van der hoeven: "Je hoort nooit: mijn man heeft bij mij een knobbel tje gevonden. Trouwens: als de mensen een goed lichaamsge- voel hadden, wat meer hun li chaam; voelden, zou borstkanker altijd vroegtijdig ontdekt wor den. Bij dat voelen van je li chaam hoort ook, dat je dingen ontdekt die er eerder niet zaten. Voelen niet uit achterdocht, maar als: zit ik nog lekker in mijn lijf? Voor iemand die borstkanker in een vroeg stadium ontdekt, is een operatie levensreddend. Ik krijg de indruk dat een hoop vrouwen dankzij de damesbla den alert is op veranderingen in hun borsten en zinnig zelfon derzoek doet Een grote groep andere vrouwen durft dat niet en laat het over aan de dokter." Beide artsen worden in hun praktijk regelmatig geconfron teerd met vragen over borstkan ker. Maar omdat kanker een woord is dat je niet hardop mag noemen, zeggen de patiënten: die ziekte, die gevreesde ziekte, k of: kan ik niet wat hebben, je hoort er tegenwoordig zoveel over. Staring: "De angst voor kan ker is groot. Het woord kanker heeft te maken met doodgaan. Kanker is een vaag woord. Voor veel mensen heeft het te maken met aftakeling en met angst voor het onduidelijke. Men weet wel dat kanker niet altijd een doodvonnis betekent, maar het blijft bedreigend." Van der Hoeven: "De angst voor kanker is zeer groot Zo groot dat je er niet over praat Bet is een onderwerp waarover je niet hardop mag praten. Met sex zijn we wel zo ver. Maar dat was 30 jaar geleden ook niet het geval. Met borstkanker zeg je kan ker. De angst is niet altijd: ik zal wel doodgaan. Wij zijn bang voor het verminkende, dat wij lelijk worden. Ik heb een vrouw op mijn spreekuur gehad, die zei: Het kan me niets schelen als ik kanker krijg. Dood gaan we allemaal. Maar ik ben doods bang voor het ziekenhuis. Dat is een ander soort vrees. De ernstigste ziekte die iemand kan hebben, is angst. Ook angst voor kanker, voor doodgaan, voor ouder worden. Borstkanker kun je het best be naderen als je in de angst duikt Als je zegt: je mag niet bang zijn, dat hoeft niet Iemand die bang is voor kanker is emotio neel zieker dan iemand die het heeft: angst is een veel erger ziekte." Staring: "Je kunt misschien iets doen aan angst voor borst kanker, maar aan angst in het algemeen niet" Van der Hoeven: "De angst van de medici voor kanker is niet gering. Zolang doktoren niet zelf kunnen praten over hun eigen fobie, is het niet mo gelijk om de patiënten goed te behandelen. Als kanker zijn na tuurlijk verloop had, was het een minder erge ziekte. Maar wij moeten het leven maar rek ken en rekken." Staring: "Artsen zijn een beetje hypocriet Iedere keer doen wij alsof er iets aan te doen is. Ik heb 's een patiënt ge had die zei: je hoeft van mij niet eindeloos mijn leven te rekken." Ten slotte het voorlichtings project Geen medisch project en ook geen project dat garan ties geeft "Je kunt mensen geen zekerheid bieden", zegt project leidster Monique Rutten. "Ons project is een voorlichtingspro ject waarin we de vrouwen wil len voorlichten over hoe je met borstkanker kunt omgaan." Dokter Van der Hoeven ge looft meer in de zij-effecten: "Het bespreekbaar maken van angstige dingen, zoals borstkan ker, dét vind ik belangrijk." Eind 70'er jaren zette zich bin nen de popmuziek een ontwik keling in, die veel jonge mensen de gelegenheid bood zich via het maken van muziek te uiten. De term New-wave werd geïntrodu ceerd. Een benaming voor een geluid, dat heel verfrissend bleek na 'de twaalfde elpee van The Soft Machine, de negende van Ptnk Floyd en de zoveelste van de Stones. De gevestigde oude club werd in het nauw gedreven door ambitieuze jonge musici De nieuwe lichting muzikanten kreeg een schare fans, die van zich liet horen. Maatschappijkri tische jongeren, die via hun mu ziek gevoelens van onvrede kon den ventileren, zich daarbij een extravagant en hard uiterlijk aanmetend. Jongens en meisjes die zich, evenals voorgaande ge neraties een plaats in de maat schappij moeten zien te verove ren. Tegenwoordig heten ze 'punks' omdat ze gewoon een naam moeten hebben. De eerste maal dat via de mu ziek een soort van revolutie on stond teas in de SÖ'er jaren. Opeens was daar ene Elvis Pres ley, die rauw en keihard, een muzieksoort op de plaat vastleg de welke een groot aantal jonge ren over de halve wereld een eigen identiteit verschafte. Niet meer de gepolijste cocktailmu- ziek en zoetgevooisde ballades die, onder hei genot van een glaasje prik, harmonie sugge reerden. Wel muziek waarop het goed drinken en dansen is. Gebo ren uit de country-muziek was daar in 1954; ROCKABILLY— Aanhangers kweekten bakke baarden en een kuif, gingen net kousen dragen en lieten hun sexuele driften de vrije loop. Ze gaven zich over aan een onge kend vrijheidsgevoel, dat slechts valt te omschrijven alsof er iemand met een kippeveer tussen je benen kietelt Een wilde tijd stond op het punt te beginnen, die onuitwisbare namen a gaan opleveren als Carl Perki| Warren Smith, Gene Vinei1* Billy Lee Riley, Mac Curtis, mes Dean en the wildest cat them all: Johnnie Burnette. Enige tijd geleden ontstom iit kleine stadje aan de Schie band die, ondanks de voor den zijnde electronische appaj tuur, meer ziet in het spelen muziek die aan pure gevoe toegeeft Muziek, die de teas voor de popmuziek van daag. Honey Hush noemt zi dan ook: Het Nederlandse at- woord op Johnnie Burnette; de SÖ'er jaren. De Roots aan de Schic| Van onze verslaggever RENËSADVEDR SCHIEDAM - 'De naam Ho ney Hush hebben we gekozen uit erkenning voor de rockabilly van Johnnie Burnette. Het is de titel van één van zijn nummers,' zegt de 17-jarige zanger van de groep Boppin' Bennie Zuidwijk. 'Die cat was co wild dat hij in B60 aan een overdosis is ten on der gegaan. Maar hij maakte wel muziek die volgens mij niet meer is geëvenaard.' Het is duidelijk waar de voor keur van Boppin' Bennie ligt De muren van zijn hele huis zijn behangen met foto's van zijn idool, evenals van meer muziek helden uit de jaren vijftig. Ook de andere leaden van Honey Hush zijn door deze mensen sterk geïnspireerd. Het fijne van rockabilly vind ik dat het zo puur is,' zegt Kaar - "Boogie Buzz' van Bezooien, gitarist van de groep. 'Je hebt alleen een drumstel nodig, een bas- en sologitaar en een zanger. Geen moeilijke toestanden met synthesizers en zo. Het is simpel, maar o zo gezellig. We spelen deze muziek omdat we hem het lekkerst vinden klinken van al les. We proberen de sound uit de jaren vijftig terug te halen. Je kan het geluid natuurlijk nooit precies hetzelfde krijgen, maar je kan er wel hetzelfde gevoel in kwijt. Ik denk dat we met een biertje erbij een hele tent op zijn kop kunnen zetten,' voegt drummer 'Lanz' (Ben Lanser) er aan toe. 'Buzz' en 'Lanz' maken al een. paar jaren samen muziek. Zo'n drie jaar geleden speelden ze in The Sweathearts en later met Gene Servane - vorige week in deze rubriek - in The Tennessee Duektails. 'We zijn toen uit de groep gestapt en hebben een tijdje alleen gespeeld. Later ont moetten we Bennie en Leo, waarna we Honey Hush hebben opgericht'. De aparte rockabillysound van Honey Hush wordt vooral geproduceerd door Boogie Buzz. Hij bespeelt een originele oude Gretch, een gitaarmerk dat zijn voorbeelden uit de 50'er jaren ook gebruikten. Op een middag liep hij het instrument tegen het lijf in een hoofdstedelijk achte v- af-winkeltje. 'Ik was naar Am sterdam gegaan om wat kleren te kopen, maar kwam uiteinde- y/AY/ lijk terug met een gitaar,' ver telt hij. Boppin' Bennie: 'Je moet ons zien als een met-comme iciele groep. We doen het met voor geld, want we spelen ook net zo hef voor een onkostenvergoe ding en vier kratten bier. Voor dat we met repeteren beginnen balen we in het Biersjoppie al tijd een paar verschillende soor ten bier. Dat helpt weet je. We spelen nummers van Johnnie Burnette, Gene Vincent en Ed die Cochran. Over een tijdje gaan we ook eigen nummeis schrijven.' De vier jongens laten hun haar altijd knippen bij kapper Meijer op het Broersveld. Ben nie: 'De sfeer in die zaak is hele maal jaren vijftig. Potten bnll- cream en flessen Old Spice. Kort van achteren, de zijkanten ge dekt en van voren lang. Maar volgens mij kan die man ook geen ander model maken, want een vriend van ons ging er on langs naartoe en kwam met een kuif terug, terwijl hij dat hele maal niet wilde. Maar onze ze gen heeft-ie.' Cora, de vriendin van bassist Lepping Leo Liekens, treedt op als manager van de groep. Zij heeft veel contacten met rockers in den lande. De rockabilly is haar met de paplepel ingegoten, want "mijn oudere broers koch ten die muziek altijd, dus ik ben goed op de hoogte.' Die opvoe ding heeft haar ertoe gebracht, samen met Bennie, een rocka billy magazine uit te geven. Het blad Teddy Boy News was slechts een kort leven bescho ren. We hebben twee nummers uitgegeven waarna we ermee moesten stoppen. Het was ni 'j te betalen. Maar we hebben die tijd de gelegenheid geh: om met bekende muzikant* contact te hebben. We hebbf| interviews gehad met Robe f Gordon Link Wray, Crazy C vin en Freddy Fingers Lee. D. was hartstikke leuk," zegt ze bt scheiden glimlachend. Honey Mush zal op zaterdri 27 september, tijdens een po< f festival m de Gusto-hal te zie 1 zijn. 'We treden dan op met ee I paar punk groepen," zegt Bet I nie. 'Je hoort de mensen w> eens zeggen dat die punks zo keer gaan, maar in feite zijn'w precies eender. We zetten or ook af tegen zaken waar we h< ruet mee eens zijn. We doen tii met onze eigen muziek en op or ze eigen manier.' 1 Voor informatie over Hone Hush en rockabilly m het bij zonder kan men terecht bij Cc I ra, tel. 260642. Sedert 1967 wordt in ons land m de maand september de Vre- desweek gehouden. Deze is niet bedoeld om je de rest van het jaar niet met de vragen van oor log en vrede bezig te houden, maar juist als een impuls om dat wel te doen. Sedert het Inter kerkelijk Vredesberaad in 1977 een nieuwe kampagne startte onder het motto "Help de kern wapens de wereld uit, om te be ginnen uit Nederland", is de strijd tegen de kernbewapening nog meer dan voorheen m het middelpunt gekomen. Onlangs kwam in de iaads- kommisae voor ruimtelijke or dening een suggestie van het CDA aan de orde, die hier alles mee te maken heeft Behandeld werd de "Ideeénschets Stadserf en omgeving". In deze schets wordt onder meer de gedachte geopperd een (deels) 'onder grondse parkeergarage te bou wen in de nabijheid van het Stadskantoor. Het CDA stelde voor na te gaan of deze parkeer garage ook als atoomschuilkel der ingericht zou kunnen wor den Dit voorstel werd waar schijnlijk gedaan vanuit de ge dachte, dat je dan geld kunt uit sparen door twee zaken te kom- binerem Daarbij is, naar ik ver moed, niet beseft dat er nog heel wat meer aan vastzit Zo veel meer, dat ik vind, dat de gehele gedachte resoluut van de hand gewezen moet worden Ik zal U trachten duidelijk te ma ken waarom. In 1974 besloot de regering het aantal schuilplaatsen drastisch op te voeren. Er werd een meer jarenprogramma opgesteld, waarvan de kosten op 324 mil joen gulden werden geraamd. Na 28 jaar zouden de tekorten moeten zijn weggewerkt Dit programma was gebaseerd op een uit 1970 daterend rapport Uitgaande van een bepaalde aanval op vooral militaire doe len zouden bij de toenmalige schuilkeldercapaciteit 2 miljoen doden vallen en bijna 3 miljoen gewonden. Bij een drie maal zo grote bescherming zou het aan tal doden tot 1 miljoen kunnen worden teruggebracht Op basis van het schuilkelder- programma worden parkeerga rages geschikt gemaakt voor schuilkelders, alsmede ook me trostations, Een niet beantwoor de morele vraag bij dit alles bleef wel: wie wordt er nu wel en niet toegelaten in de schuil kelders? Als raadslid zou ik in ieder geval goed ziten, omdat politiek verantwoordelijke lie den en topambtenaren wel een gereserveerde plaats zullen heb ben. IHlTtM» Het gevaar is echter, dat de gedachte ontstaat (blijft be staan), dat een kemwapenoor- log te overleven valt Op het rapport van 1970 is nooit weer legde kritiek gekomen, dat het te "optimistisch" is (1 miljoen doden in plaats van 2 miljoen doden). De gevolgen zullen veel verschrikkelijker zijn. De ge dachte, dat er "iets te overleven zou zijn" klemt te meer, omdat in de bewapeningswedloop een ontwikkeling gaande is gericht op een "beperkte" kernoorlog. Er zijn kernwapens met grada ties in de uitwerking; met meer of minder straling, meer of min- dehluchtdruk enz. En dit brengt weer met zich, dat de kans op gebruik toeneemt: de gevolgen zijn immers "minder ernstig". Deze gedachte, dat er na een kernoorlog nog wat te redden valt en dat een beperkte kern oorlog mogelijk ia, kan niet an ders betiteld worden als een "le vensgevaarlijke illusie". Deze uitdrukking neem ik over van een groep medici, die in februari 1880 een symposium organiseer den op de Harvard Medical School in de Verenigde Staten. Alle sprekers kwamen tot een eensluidende konklusie: een medisch antwoord op een kern oorlog, ook al is deze "beperkt", bestaat niet Alle plannen die klaar liggen of ai in werking zijn op hewt terrein van de ci viele verdediging (zoals atoom schuilkelders) zijn adet meer dan een "levensgevaarlijke illu sie". Op 2 maart daarop volgend verscheen een paginagrote ad vertentie in de New York Times met 600 namen van medici eron der met dezelfde boodschap. Al datgene, wat kan bijdragen tot een gewenningsproces aan kernwapens, al datgene, wat kan bijdragen tot de gedachte dat een kernoorlog te overleven valt (en het verzet tegen kern wapens dus afzwakt), al datge ne, wat bijdraagt tot het aan vaardbaar maken van kernwa pens vermindert juist de kans op een echte oplossing. En dient daarom geworpen te worden in de diepste rivier die te vinden is Er zijn namelijk maar twee mogelijkheden: of wij schaffen de "bom" af of de "bom" schaft ons af. Alles wat deze keus ver sluiert, werkt in de richting van het laatste. Velen lachen nu om de in- strukties van de B.B. in de 50er en 60er jaren over wat te doen in geval van een kernoorlog. Deze instrukties waren in wezen ech ter op dezelfde gedachte geba seerd als het schuilkelderplan. Omwille van een echt veilig heidsbeleid moeten atoom- schuilkelders dan ook van de hand gewezen worden. Ook in de parkeergarage op het Stads erf, zelfs al zou er voor mij als raadslid een gereserveerde plaats komen. Herman Noordegraaf AMBULANCE, tel. 269290. ARCHIEF Korte Haven 33, tel. 266727; openingstijden maandag tot ar met vrijdag van 8 30 tot 1215 uur en van 13.15 tot 17 uur; elke eerste en derde woensdagavond in de maand van 1930 tot 22.30 uur. 9 BRANDWEER, tel. 264848. 0 BUREAU VOOR RECHTSHULP Gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12 tel. 264356. Spreekuur: maandag, dins dag en donderdag van 14 tot 16 uur. GEMEENTEWERKEN Indienen van klachten is mogelijk per brief aan het adres: dienst gemeentewer ken, Errunastraat 1 of postbus 61; per telefoon afdeling rio lering en bestrating, tel. 377300 of 260500, toestel 231 van 8 tot 16.30 uur; tel. 268578 na werktijd, alleen voor spoedeisende zaken. Afdeling plantsoenen, tel. 1546(6, van 3.30 tot 10 uur en van 13.30 tot 14 uur; tel. 707567; na werk tijd, alleen voor spoedeisende zaken. Algemene begraaf plaats, tel. 711222 van 8 tot 16.30 uur. Afdeling technische werkplaats, tel. 268280. Afde ling onderhoud gebouwen. Tel. 280864 of 26(600, toestel 279. GEZINSVERZORGING Lange Haven 145, tel. 732800. KRUISVERENIGING Mesdaglaan 6b, tel. 266264. 9 MAATSCHAPPELIJK WERK Broersveld 142, tel. 731033 of 731485. Open alle werkdagen van 9 tot 17.30 uur. OPENBARE BIBLIOTHEEK Centrale bibliotheek. Lange Haven 131, tel. 267877; 5- liaalves tl gingen. Willem An- driessenlaan 75, tel. 708320; Lorentxlaan 10, tel. 153674; Dr. Wibautplein 219, tel. 708001, Jeugdbibliotheek, Korte Ha ven 29, tel. 286566 en Rosa- school, Archimedesstraat. POLITIE, tel. 264666 RECHTSWINKEL Broersveld 140, tel. 730308. Spreekuur: iedere woensdag van 14 tot 16 uur (tevens tele foondienst) iedere donderdag van 18 tot 21 uur. Wijkcentrum De Bever, Van Beverens.traat 40 Spreekuur: iedere tweede en vierde dins dag van de maand van 19 tot 21 uur. 9 SAMENLEVINGSOPBOUW SCHIED AM-NOORD Willem Andriessenlaan 77, tel. 702207. SCHIED AMSE GEMEEN- SCHAP/WV Overschiesestraat 1, tel. 266000, SOCIAAL RAADSMAN Spreekuren: dinsdag van 9 tot 11 uur in het kmisgebouw, Bachplein, tel. 706177; dinsdag van 18.30 tot 19.30 uur en vrij dag van 9 tot 12 uur, Broersveld 140, tel. 269957. STEDELIJK MUSEUM Hoogstraat 112, tel. 269066. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur; zondag van 12.30 tot 17 uur. OPENBARE NUTSBEDRIJVEN Van Heekstraat 15, tel. 622222 voor storingen gas, water, electricitelt. TELEFONISCHE HULPDIENST Tel. 731161. Dag en nacht be-relkbaar. Voor hen in geeste-lijke en sociale nood, 9 WARME MAALTIJDEN Mevrouw Alijk, Zwaluw laan 68, tel. 703773. WERKLOZENPROJECT DE TRECHTER Broersvest 107, tel. 265255. SPREEKUUR VOOR TURKEN Wijkcentrum De Bever, Van Beverenstraat 40. Iedere maandagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 5