apper Izonder schaar mste krijgen •efenruimte terug 'Actie voor veilig verkeer' tete Ictiedag voor oefenruimte vry Rij bewijzen-fana Koning alcohol (2) Hoofdstad Operette metDas Land des Laehelns'in Passage Theater burgemeester |e Loo opent ïhaaktoemooi Pressiegroep Stop de kindermoord'schrijft brochure 10.000 mensen verwacht bij manifestatie Brand in plaatwerkerij schiedam SSS^ ZEEMAN ZEEMAN ilderverdieping gerenoveerd HïM' Persoonlijke en waardepapieren uit auto gestolen VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De activiteitencommissie van De Blauwe Brug gaat de komende week een Open Huis - bijeenkomst organiseren, waarop wijkbewoners hun wensen en verwachtingen ten aanzien van het cen trum kenbaar kunnen maken. Het is de bedoeling dat de bijeenkomsten elke week worden gehouden, de eer ste valt op woensdagochtend 1 oktober om 9.15 uur 's •ochtends. SCHIEDAM - "Een gemeentelijk apparaat is net een verzameling balonnen, voetballen en bakstenen. Een ballon krijg je kapot door op één plek druk uit te oefe nen, maar een speldeprik naar een wethouder, bij voorbeeld een brief op poten, zal niet makkelijk iets uithalen. Je moet meer druk uitoefenen. Bijvoorbeeld door acties te voeren, gemeenteraadsleden in te scha kelen of de ambtenaren." verbouwde zolderverdieping van de St Joris Doele In het Doeleplein zal binnenkort weer als oefenruim- I voor popgroepen in gebruik genomen worden. s&tPh leren in het drukke verkeer, een situatie die maar v^akfot ongelükken leidt Kinderen al te voor al uw sleutels Ups- en autosleutels, klaar terwijl u wacht Andere modellen 'S morgens brengen, 's middags weer afhalen Voor al uw sleutels gaat u naar OESLEUTELSPECIAUST Broersvest 50-52-54, Schiedam Tel. 267594 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De lan delijke actiegroep Wij Vrouwen Eisen - die strijdt voor legalisering van abortus zal morgen in Amsterdam een de monstratie en een mani festatie houden. Onder het motto 'Liever geen wet dan een slechte' pro testeert Wij Vrouwen Eisen tegen het wetsvoor stel van de ministers De Ruiter (Justitie) en Gin jaar (Volksgezondheid). v. a Connie van Vliet-Paans op de vrachtwagen met aheter haar het Chauffeursdiploma en de behaalde rijbewijzen: "Je moet bereid zijn hetzelfde werk te doen als je mannelijke collega's." Twee leden van de Hoofd stad Operette, Anita Heins en Jacco van Renesse, ge lukkig verenigd in "Eine Nacht in Venedig". Dins dag zijn zij in het Passage Theater te zien in "Das Land des Lcichelns" van Franz Lehar. -^1 I SCHIEDAM - De 31-jarige Tiedammer EJ.P. zit be- srlijk om het hand, want finder scharen, borstels en ammen kan hij zijn vak niet I toefenen. Toen de man gis- Irenochtend bij zijn auto ar- |veerde, die geparkeerd ond aan de Rembrandlaan leken daaruit een tas met appersbenodigdheden, als- de een regenjas te zijn ge- alen. Hoe de wagen 's nachts opengemaakt is niet be- end. De totale schade be- aagt 750 gulden. SCHIEDAM - Burgemeester J. te Loo, zal volgende week erdag om kwart voor tien in ochtend, de opening verrich- van het tweede Irene taak toernooi. Hij zal de eer- zet van het toernooi doen. erna wordt de loting verricht winnaar zal na zes ronden (ld de klok van zes uur bekend Tijdens een koud buffet Jidt de prijsuitreiking plaats. |t ligt in de bedoeling dat ook sluitstuk in een sportieve, alijke sfeer zal worden a£- rikkeld. De Blauwe Brug wil weten: wat wilt u? Onder het genot van een kop koffie kunnen de bezokers pra ten over onderwerpen op infor matief en ontspannend gebied. Qikele voorbeelden daarvan zijn gezondheid, voeding, op voeding en politiek. Op deze ochtend is ook gelegenheid om met andere te tafeltennissen, te, kaarten of te sjoelen. Vanzelf sprekend zijn op dit programma aanvullingen of wijzigingen mogelijk. De commissie wil hierover van gedachten wisse len en zo een programma opstel len dat aansluit bij de wensen en ideeen van de Blauwe Brug - bezoekers. Het is ook mogelijk om cursussen of gespreksgroe pen op te zetten. In de creativiteitsruimte van het centrum gaan donderdag 2 oktober open handarbeidslessen van start Opgeven is niet nodig. iedereen kan vrij binnenlopen. Het oktober programma ziet er als volgt uit: 2 oktober papieren bloemen maken waarbij de deelnemers zelf een schaar mee moeten nemen. Sokpoppen ma ken staat op het programma voor 9 oktober. Iedereen moet van huis naaigerei, schaar, sok, lapjes, wol en restjes vilt mee nemen. Mensen die sieraden willen emailleren kunnen 16 ok tober terecht De lessen duren van 9.15 tot 11.15 uur en de con tributie komt op 2,50 per keer, eventuele materiaalkosten ko men daar nog bij. De lessen worden gegeven door-Mevr, de Keyzer die voor nadere inlich tingen te bereiken is op nummer 70.88.30. Ter gelegenheid van de kin derboekenweek wordt op 8 ok tober een lezing gehouden over kinderboeken. Een en ander wordt georganiseerd in samen werking met de openbare bi bliotheek. De lezing begint om 9.15 uur. Verzamelaars van postzegels, suikerzakjes, lucifersmerken, en andere zaken kunnen op 16 ok tober en 20 november terecht op de ruilbeurs. De aanvangstijd van deze ruilbeurs is 19.00 uur, en iedereen is van harte wei- kom. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen op nr. 71.38.08. Zingen in De Blauwe Brugl kan ook, het repertoire is neu traal en de repetities worden overdag gehouden. Mannen en vrouwen, jong en oud, zijn allen van harte welkom. Voor de be geleiding wordt een pianist(e) gezocht Bij voldoende belang stelling zou er een koor gevormd kunnen worden. Voor opgave of inlichtingen bellen met Annette Bovy, tel. 70.59.21. Het wijkcentrum kan nog best I vrijwilligershulp gebruiken. voor de informatie-balie of bij het organiseren van diverse ac- I tiviteiten. Inlichtingen aan de balie of bij Annette Bovy. Tan een onzer verslaggevers) 3AM Vertegenwoor- gers van het Schiedamse ge- rentebestuur hebben; deze ek besprekingen gevoerd met Istuursleden van de .'Schie- Imse Gemeenschap over de St Iris Doele. Onderwerp van ge ek was de toewijzing van de Jrbouwde zolderverdieping In het Schiedamse Pop-over- p, teneinde een ruimte tg cre- jin' waar popgroepen kuhnen lenen. et Pop-Overleg voert al ge- lime tijd actie voor meer Ifenruimte in Schiedam. „De ijzing van de zoiderverdie- ng betekent een kleine stap in goede richting*, aldus een van de medewerkers van het Pop- overleg. De ruimte is echter te klein om veel groepen aan on derdak te helpen. Daarom zul len we blijven zoeken naar een ruimte die voor veel meer en grotere activiteiten geschikt is, We denken dan aan een soort muziekhuis, waar ook concerten kunnen plaatsvinden." In het verleden is de zolder verdieping al gebruikt als repe titieruimte, maar wegens verre gaande bouwvalligheid moesten de activiteiten gestaakt worden. In feite krijgen popgroepen nu dus een gerenoveerde ruimte te rug. Welke groepen van de zol derverdieping gebruik gaan maken is nog niet bekend. 't 'X' /"/XA ''ïfnk'r, x" <-mW Wat 'M'wwiwwv' avwOv w«vw>v ,-^v m Dit is een citaat uit "Actie voor een veiliger straat", een handleiding voor groepen die verkeersacties willen houden. De pressiegroep "Stop de Kin dermoord", heeft de ervaring van acht jaar actievoeren in de ze handleiding verwerkt "Stop de Kindermoord" helpt door het hele land groepen die ijveren voor een verkeersveilige omgeving. Vooral kinderen, be jaarden, fietsers, voetgangers en gehandicapten worden volgens de pressiegroep, bedreigd in het huidige verkeer. Alles wat komt kijken bij het huidige actievoeren is op een rijtje gezet en er staan vele tips in over hoe de gemeenten soms werken en hoe een buurt actief gemaakt kan worden. Acties te gen sluipverkeer, tegen te hard rijdende auto's, voor wooner ven, voor stoplichten; elk pro bleem ligt anders en elke ge meente werkt anders, maar toch zijn er tal van zaken die bij elke actie voorkomen. Wie een straat autovrij wil, een kruispunt beveiligd, drem pels in het wegdek of een inrij- verbod voor vrachtauto's, krijgt wenken van "Stop de Kinder moord". "Is de straat te recht, te breed? Breder dan andere straten, ge asfalteerd misschien? Als er veel auto's doorrijden, waar ko men die vandaan en waar gaan ze naar toe? Als er veel onnge- lukken gebeuren of bijna-onge- I ukken met kinderen, waar ste ken ze over?" Hoe de mensen beter niet actie kunnen voeren, staat er ook in de brochure. Een voorbeeld: "Sommige buurtbewoners zijn zo enthousiast, dat ze zelf prach tige inrichtingsplannen maken. Hele buurtvergaderingen wor den gewijd aan de plaats waar de drempels moeten komen. De gemeente weet officieel dan nog van niets. Tot op een gegeven moment het plan van de buurtbewoners af is, en aan de wethouder wordt aangeboden. En dan gaat het mis. Waarom het misgaat, wordt in de brochure uitgelegd, die voor 3,50 te koop is bij "Stop de Kin dermoord", postgiro 3028836, Amsterdam. Onder vermelding van "Actie voor veiliger stra ten". ft" X .S-X.-. ui ■WCx-'Sv, •Wij vrouwen eisen' naar Amsterdam Popfestival op kaalslag bij Maasdijk ISCHIEDAM - Zes popgroe- ult Schiedam en één uit van Holland geven zater- tiddag concerten op de slag, bij de leegstaande oha], aan de Maasdijk. Het al wordt gehouden in het er van de Nationale Actie die wordt georganiseerd het Landelijke Pop-Over- r, waarin ook Schiedam verte- fiwoordigd is. i diverse steden zullen zater- j concerten, manifestaties en stivals plaatsvinden. Het Lan- Jfjke Pop-Overleg wil bier s' de aandacht vestigen op het ijnende tekort aan oefen- limten voor pop-groepen. Het jedanise festival begint za- frdagmiddag om 1200 uur. De blgende groepen zullen daar te r i zijn: Alaska - The Crum-; i - Honey Hush - Slaughter house Five - The M-P.'s - Waist of Time en Black Sheep. Deze laatste groep komt uit Hoek van Holland. De optredens duren voort tot 19.00 uur. Een stand van het Pop-Overleg zal zijn ingericht,* waar informatie en de nieuwe Schiedammofoon verkrijgbaar zullen zijn. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Het is bepaald onverstandig gebleken van de 34-jarige Schiedammer G.A., om al zijn persoonlijke en waarde papieren in de auto achter be la ten. In de nacht van woensdag op «kinderdag raakte hij tien eurocheques kwijt De spullen zijn weggenomen nadat een portierruit van zijn auto, die stond geparkeerd aan de Nieu we Mathenesserstraat was ge forceerd. De schade aan de wa ge» is nog niet bekend. CV én een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Een brand in de plaatwerkerij van Ultrac aan «ie Jan van Rielbeekweg, heeft gisterenochtend zware schade aangericht Het vuur werd rond 7D0 uur 's ochtens ontdekt de politie sluit brandstichting niet uit Twee wagens die in het pand stonden werden zwaar be schadigd. Abortus zou volgens dit wets voorstel gehandhaafd blijven in het Wetboek van Strafrecht De beslissing over de ingreep wordt door de arts genomen en de vrouw zou een verplichte be denktijd van vijf dagen krijgen opgelegd. Wij Vrouwen Eisen is fel ge kant tegen dit wetsvoorstel, om dat daarmee de huidige, goed functionerende hulpverlening zou worden doorkruist De be staande situatie, die zonder wet telijke regeling is gegroeid, zou in één klap jaren worden terug gedraaid en bovendien wettelijk worden vastgelegd. Vrouwen die een abortus willen zouden daardoor mogelijk weer tot 'achterkamerpraktijken' wor sten gedreven. Wij Vrouwen Eisen vindt dat abortus juist uit deze taboesfeer moet blijven. De ingreep-zou daarom uit het Wetboek van Strafrecht moeten worden ge schrapt De actiegroep is verder van mening dat de kosten voor rekening van het ziekenfonds moeten komen. Ook financieel minder draagkrachtige vrou wen hoeven daardoor niet lan ger te wachten dan absoluut noodzakelijk is. De uiteindelijke beslissing moet bij de vrouw ko men te liggen, vindt de actie groep, zonder een verplichte be denktijd De afdaling Schiedam en Vlaardingen van Wij Vrouwen Eisen roept daarom iedereen op morgen naar Amsterdam te gaan. Vorig jaar waren bij een soortgelijke demonstratie zo'n 9.000 mensen vertegenwoordigd. Zaterdagochtend om 9.30 wordt op station Rotterdam West/ Schiedam verzameld, waarna men om 9.50 per trein vertrekt. Je hoort nog wel eens mensen klagen dat ze moeilijk hun rijbewijs kunnen haten. Som migen zakken voor de vijfde tot de tiende keer eer ze het begeerde kleinood hebben. Anderen weer gaan desperaat naar het buitenland om een rijexamen af te leggen omdat de normen daar vaak niet zo hoog worden gesteld als bij ons. Buitenbeentje op dit gebied is de 22-jarige Connie van Vliet-Paans uit Gorinchem. Achtereenvolgens haalde ze op haar 18-de haar motorrij- bewijs (A), op haar 19-de dat voor een personenauto (BE) en of dat nog niet genoeg is slaagde ze onlangs voor het C+D rijbewijs voor een vrachtwagen en haalde daar bovenop het Chauffeursvak- diploma B. En alle keren in een keer geslaagd! Sinds afgelopen maandag rijdt Connie van Vliet op een 8,5 ton-truck van de firma J. A. Monster B.V. in Gorin chem, een technische groot handel, Laden en lossen doet ze zelf, soms tot gewichten van 60 kilogram! Connie vertelt over haar ongewone belangstelling voor het halen van rijbewijzen het volgende: „Het zit in de fami lie. M'n vader heeft ook alle rijbewijzen en toen ik 18 was zei ik: „Wat jij kan, kan ik ook." M'n vader geloofde me niet en daagde me steeds uit, zo van: „Dat doe je toch niet." Nu was ik altijd al gek op motoren, dus eerst haalde ik het motorrijbewijs en toen schafte ik meteen een Honda 400 cc aan. Een jaar later volgde m'n autorijbewijs en omdat ik in die tijd op kantoor de kriebels kreeg van het binnenzitten, besloot ik chauffeuse op een vrachtwagen te worden. M'n baas stemde er mee in, mits ik m'n groot-rijbewijs haalde en het vakdiptoma. Voor dit laatste slaagde ik af gelopen vrijdag bij de Stich- ting Vakopleiding Chauf- tears, aan de Haven- en Ver- voersschool Prof. Rutten op de Waalhaven-Zuidzijde, Voor die vier weken durende cursus schreven 20 cursisten in." .1 Ikke i Ik: „Hoeveel daarvan wa ren vrouwen?" Connie: „Ikke! Ik was de enige. Allen zijn geslaagd op een jongen na,-die een her-, examen krijgt. Gedurende een maand volg- den-we een volledige dag- school van half negen tot vier uur 's middags. We kregen vakken als Rijvaardigheid (een half uur les in een vrachtwagen en een half uur - rijden gedurende het exa- I men), autotechnische- kennis, faeroepspersonenvervoer, ver- voers- en administratieve kennis en beroeps- en eigen 3 goederenvervoer. Voor al die 7 vakken haalde ik achten en - negens!" De samenwerking met haar zeven manlijke collega chauffeurs noemt Connie - „uitstekend." „We hebben een Z goede ploeg bijmekaar, ik. heb nog nooit een ro(opmerking - van ze gehoord. De betaling is ook goed (ƒ1400,- schoon per maand), althans meer dan ik op kantoor kreeg. Tegen andere vrouwen ofrl meisjes die ook op een vracht- l wagen willen, zeg ik: „Je moet er voor de volle 100 S achter staan, anders hou je het niet 1 vol. Je moet bereid zijn om het zelfde werk te doen als je manlijke collega's. En dan uiteraard tegen dezelfede be loning." te „Je wordt bedankt," zo kreeg ik vorige week te horen van een kennis van me. „Hoezo?", vroeg ik, mij van geen kwaad bewust. „Nou, door dat stuk van jouw over die 30.000 mensen in Rotterdam met alcoholproble men heb ik ruzie met m'n vrouw gekregen!" „Je meent het," zei ik nog gekscherend. „Nee, ik ben doodserieus," antwoordde mijn kennis met een boos gezicht. „Kom ik thuis, moe van het werk, wil ik een neut pakken, is de fles weg. Truus!", roep ik meteen, „waar is de jenever geble ven?" Zegt Truus met een bestraf fende vinger uit de keuken: „Komt niks van in! Jij hoort ook tot die 30.090 die meer dan acht glazen alcohol per dag drinken. Je krijgt geen slok. Je hebt vandaag met je colle ga's al genoeg gepimpeld!" M'n kennis moest bet die avond verplicht met koppen koffie stellen. Achteraf hoorde ik van hem dat het gelukkig goed is afge lopen met de echtelijke ruzie. Er is tussen de twee echtelie den een compromis gesloten: hij beloofde overdag wat meer non-alcoholische drank jes te drinken en als beloning daarvoor krijgt hij 's avonds van vrouwlief een paar „slaapmutsjes" voor het naar bed gaan. Een bevriende arts, die in zijn patiëntenkring ook enke le probleemdrinkers kent, stelt het volgende voor: „Je kan doordeweeks beter enkele dagen „droog" staan en in het - weekeinde of eens in de twee weken een keertje „doorzak ken." Op die manier krijgt het lichaam de kans zich een beetje te herstellen. Het is in ieder geval stukken beter dan om iedere dag te drinken, al doe je dat met een zekere re- getoast,*' aldus de arts. Conclusie: een gewaar schuwde „probleemdrinker" telt voor twee. Met of zonder borieL. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De Hoofdstad Operette komt 30 september om 20.15 uur naar het PassageThea- ter met een voorstelling van Franz Lehar's kasstuk "Das Land des Ldchelns". Deze operette, die door regis seur Alexander Pichler wordt beschouwd ais een hoogtepunt In zijn carrière, zal worden ver tolkt door een keur. van operet tevocalisten. Wij noemen Jacco van Re nesse en Ton Hofman, Marga de Boer en Anita Heins. De Hoofdstad Operette heeft al veel succes gehad met "Das Land des Ldcheins." De bekende Amerikaanse muziekcriticus Harold G Schönberg, die op een werkbezoek aan Europa ook de Hoofdstad Operette met een be zoek vereerde, verklaarde na een voorstelling enthousiast: „What a stunning creative pro duction!" Nederlanders zeggen in zo'n geval: grandioos, wat toch minder fraai is dan de loft uiting van meneer Schönberg. Operetteliefhebbers kunnen zich vanaf 15,- van een plaats je verzekeren bij "Das Land des LScheins". Het verhaal dat oorspronke lijk een weinig vrolijk einde heeft, is door de liefhbbers van een 'eind goed, al goed' naar de smaak van het publiek aange past Operette betekent per siot van rekening: muziekkomedie. En komedie wordt er genoeg ge maakt iedereen zal opgewekt de voorstelling verlaten, zo hoopt de Hoofdstad Operette. Elke dag kaartverkoop van 12.30 - 16.00 uur, en van 18.00 - 25.00 uur aan de kassa van het Passage Thea ter. CJP en Pas 65 geldig. fct te. l Zon de av de me "simt grade; »wpt

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2