I Energiepïan van in Den Haag Ravage na inPanis Stars en Stripes op OvanOoip Jongeren kraken Poort gebouw 'Kamer moet nu spreken' LIT OP» OP 7 OKTOBER KRIJGTUALLE INFORMATIE^ Weer 11.500 WW-ers meer CAO IN HAVENS LIJKT ROND Ilvt 11 eer Hoofdpijn door eten Gaat u zondag naar de Femina? Vandaag en morgen grote Renaulfshow Carnavals- roof in Amsterdam 6 bij uw nieuwe dealer in Rotterdam- Zuid. m mSm m Wolkenvelden INFORMATIE OVER BEZORGING: Bezoek dan ©ok !te eoromtaHeaflestand, Het Vrije Volk Hypotheekrente RPS omhoog i U Pi M SSür Zaterdag 4 oktober 1980 34e jaargang no. 10205 r - 1 1 v: Nic Pisters 0 Zie verder pagina 15 (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - De werkgeversorganisaties hebben een ongekend zware strijd om de prijs compensatie ontketend. Stijging van de energie prijzen (gas, olie, benzine enz.) moet volgens hen niet langer worden ver goed Met deze voorwaarde legde werkgeversvoorzit ter Van Veen (VNO) gis termiddag een toch nog onverwacht zware bom onder het centraal ak koord. Bovendien kondigt hij aan dat het VNO de werkgevers zal steunen als zij op eigen houtje de prijscompensatie willen "uitkleden" tijdens de on derhandelingen per be drijf of bedrijfstak. Doordrukken (Zie verder pag. 15) o ira o o PARIJS - Een zware bomexplosie bij een synagoge in Parijs heeft gisteravond aan vier mensen het leven gekost Zestien anderen raakten gewond, onder wie drie zeer ernstig. Terwijl een politieman door het slagveld rent dat de zware bomexplosie heeft aangericht (foto geheel bo ven), toont een lichtgewonde man zijn wraakgevoelens jegens de daders van de aanslag (foto boven). De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Christian Bonnet, heeft een beroep gedaan op joden die gezworen hebben wraak te nemen, geen eigen rechter te spelen. SSa Bel OIO-147400 Nieuw in Rotterdam-Zuid. HOOFDREDACTEUR HERMAN W1GBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14^33 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De PvdA wil minister Van Aardenne (Econo mische Zaken) aan de tand voe len over het negeren van een energie-plan van de Rotterdam se ondernemer Nic. Pisters. Vol gens Pvd A-kamerlid Meinie Epema-Brugman verdient het plan van de Rotterdammer, die bij de overheid al ruim een jaar voortdurend botvangt. een se rieuze behandeling. Pisters heeft een projekt ont wikkeld waarbij zowel de wes terse olieconsu merende landen als de ontwikkelingslanden zijn gebaat Hij wil in Suriname en in andere derde wereldlanden een groot aantal fabrieken op zetten voor de produktie van et hanol, een alternatievemotor brandstof. -v.-.- „Deskundigen bij TNO, in het bedrijfsleven en in de landbouw hebben zich positief uitgelaten over Pisters' ideeën.-De Rotter dammer vindt dat hij door de Nederlandse overheid aan het lijntje wordt gehouden. Hij heeft daarom contact opgeno men met de Westduitse indus trie, waar volgens hem grote be langstelling bestaat voor zijn plannen. Mevrouw Epema vindt het een slechte gang van zaken dat Pisters door het ministerie van y-K< mM Economische Zaken tot nu toe is afgewimpeld. „Als het om een goede zaak gaat, moeten we die voor Nederland behouden." -De onderhandelingsdeiegaties van de vervoersbonden FNV en de werkgevers in de havens van Rotterdam en Amsterdam heb bel rond twaalf uur vannacht de besprekingen rond de nieuwe haven-CAO beëindigd. In deze laatste onderhande lingsfase zijn de werkgevers in Rotterdam in belangrijke mate tegemoet gekomen aan de eisen van de Vervoersbonden FNV over herstructurering van de lo nen van uur- naar naar maand loon en hebben zij een loon somstijging van 2 procent en een vakantie van 25 dagen toege zegd. Hoewel er formeel nog niet gesproken kan worden over een akkoord zijn de onderhande laars elkaar toch dicht genaderd volgens werkgeversonderhan delaar Zeebregts. Hij acht de kans aanwezig dat er nu inder daad een nieuwe CAO voor de 15.000 havenarbeiders in beide steden komt. -Een woordvoerder van de - Vervoersbonden FNV zei in een eerste reactie het aanbod van de werkgevers voorzichtig positief te beoordelen en dat geldt voor- al de herstructureringspara graaf. 'Minder enthousiast was hij over het standpunt van de werkgevers over de werkgele- genheidsaspecten en de vak- bondsfaciliteiten in de t>~Jrij- ven. De leden van de vervoersbon- <fcn FNV zullen zich op 14 okto- her in een referendum over de onderhandelingsresultaten uit spreken. (Vein een onzer verslaggevers) PARIJS - Een verandering van menu helpt vaak tegen hoofdpijn, zo heeft dr. Dry van het allergiecentrum van het Pa- rijse Rothschildziekenhuis ver klaard. Volgens hem blijkt uit onderzoekingen dat witte wijn, champagne, whisky, bier, choco lade en kaas vaak veroorzakers van hoofdpijn zijn. Tyramine, een biogeen amine dat voorkomt in kaassoorten als roquefort, gruyère, brie en cheddar en in bier kan volgens dr. Dry migraine veroorzaken als tegelijkertijd dranken als chianti, sherry, sautemes en rie sling worden gedronken. Zware aanval in strijd om prijscompensatie Omdat de vakbeweging zoals verwacht zich deze voorwaar den weigert te laten stellen, lijkt ingrijpen door het kabinet nu bijna onontkoombaar. Een nieu we loonmaatregel, of een ver kapte vorm daarvan, is daarmee in aantocht Officieel is het zo ver nog niet Vakbeweging, werkgevers en regering die gis teren bijeen kwamen voor hun. eerste (en nu vrijwel zeker laat ste) gesprek over een centraal akkoord, zeiden na afloop eerst het Kamerdebat van volgende week te willen afwachten. De Tweede Kamer geeft dan zoals bekend zijn oordeel over het re geringsbeleid voor komend jaar, zoals dat op Prinsjesdag is aan gekondigd: Een meerderheid van de Kamer heeft zich ander half jaar geleden al eens uitge sproken vóór verwijdering van de prijsstijging van energie uit de prijscompensatie. Die motie (van Engwirda. D'66) heeft het kabinet echter nooit willen uit voeren. Een nieuwe Kameruit spraak zou het conflict verster ken. Minister Albeda (Sociale Za ken) zei een gesprek over ver wijdering van de energieprijs stijging uit de prijscompensatie niet uit de weg te willen gaan, al erkende hij dat dit wel een heel moeilijke zaak zou worden. Dui delijker is de minister over "af topping" van de prijscompensa tie (minder voor de hogere inko mens) en eenzelfde operatie voor de vakantietoeslag. Deze twee zaken, in ieder geval één van beide, wil hij zonodig wet telijk doordrukken als blijkt dat werkgevers en vakbeweging vrijwillig niet tot extra loonma tiging kunnen komen. Hij wei gerde echter ronduit te praten over een loonmaatregel. Het ka binet hoopt voorlopig nog dat de stijging van de totale bruto loonsom, die nu op 8 procent af stevent, door overleg terugge bracht kan worden tot 7 of 6 procent Bom Mi svnaoone doodt 4 mensen Wolkenvelden en op enkele Plaatsen regen. Middagtempe- s fatuur ongeveer 16 graden. Ma tige wind uit zuid tot zuidwest windkracht 4. 0447 WM IKM 1 «aUi 17.0 1MB BEIROET Luisteraars in Beiroet hoofdstad van Libanon, konden gisteren hun oren niet geloven. Na dat radio-Teheran eerst een half uur lang het strijdlied "Dood aan Amerika" ten gehore had gebracht daver de de vermaarde Ameri kaanse mars "Stars and Stripes Forever" de ether in. De programmamaken ia Teheran, die Amerika stee vast aanduiden ais "de gro te satan" wisten kennelijk niet dat "Stars and Stripes Forever" een van Amerika"» meest patriottische militai re manen is. Het manlied werd in 1897 door John Phi lips Souss, een dirigent van het korps mariniers, gecom poneerd. Radio Teheran zendt sinds bet begin van de vijandelijkheden tussen Iran en Irak tassen alle nieuwsberichten en com mentaren in alsmaar "held haftige" muziek uit. Eerder deze week was daar warempel ook "The Battle Hymn of the Repu blic" bij, een lied dat tijdens de Amerikaanse burgeroor log in de jaren zestig van de vorige eeuw werd gecompo neerd en dat toen door de noordelijke troepen werd gezongcen in hun strijd te gen het leger van de zuidc- lijken. "In Teheran schijnen ze alles te draaien zolang de vonken maar afvliegen." vond een luisteraar in Bei roet "Straks krijgen we de Marseillaise nog." (§Us mi» kim) Vrwf int Oili. stuMi-iinki ■wadi) «4849 M ItAC aw «•Mrdtf Mi 14.00 «at Ss Mb adratMS «s 4* itrbpofiM Onze redaktour Rian Robtjns. één van de winnaars van de Prijs voor de Journalistiek 1930, *- daar aan- wezlq van 13.30 tot 14 J0 uur. U kunt hem vragen steden ot zomaar een praatje met hem maken. Niet alleen de nieuwe FUEGO, een sportieve gezinsauto, maar nog veel meer Renaultmodellen kunt u bewonderen op de Waalhaven. Kom ze bekijken, drink een gratis kopje koffie en neem een leuke attentie mee naar huis. Voor iedere koper ligt er bovendien een waarde vol geschenk klaar. Vandaag kunt u terecht van 9.00 tot 21,00 uur en morgen 4 oktober van 9.00 tot 18.00 uur. Autocenter Waalhaven Z.Z.6,3038 HH Rotterdam-Zuid. Tel. 01b 299055 Op koopavond en op raterdag 010-295911 De bom ontplofte in een auto. die voor de synagoge gepar keerd stond. Op dat moment vond daar een dienst plaats in verband met sabbath. Er waren vierhonderd mensen in het ge bouw. De aanslag werd aanvan kelijk opgeeist door de extreem rechtse Faisceaux Nationalistes Europeens (FNE). Later ontken de FNE-leider Frederiksen dit De Lsraë ische premier Begin heeft naar aanleiding van de aanslag verklaard dat de anti- Israël politiek van Frankrijk "onbedoeld" voedsel geeft aan de golf van aanvallen op joden in Frankrijk. Volgens Begin kan men "anti-ziomsme of anti-is- raèlisme niet scheiden van anti semitisme". De afgelopen weken zijn diverse aanslagen op joodse gebouwen in Parijs gepleegd. Na de explosie leek de syna goge op een slagveld. Overal la gen doiden en gewonden en hier en daar stonden auto's in brand. Jan-Pierre Bioch, een voor man van de joodse gemeenschap in Parijs, zei dat het kennelijk de bedoeling was dat de bom zou ontploffen op het ogenblik dat de gelovigen de synagoge verlie ten. "In dat geval zouden er mis schien wel honderd doden zijn gevallen," zo meende Bloch. (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM - Tien tallen krakers hebbes gisteravond bezit gen®-1 men van het al geruime tijd leegstaande Poortge bouw. De actie verliep snel en geruisloos. De po litie was snel ter plekke maar kon niets andera constateren dan dat het pand gekraakt was ea vertrok na twintig minu ten. Intussen had zich wel een flinke oploop verza meld van nieuwsgierigen en sympathisanten. De kraakactie werd onder steund door leden van het actiecomité "Wij jongeren eisen", die geruime tijd het verkeer blokkeerden. Volgens pamfletten die' de krakers verspreidden: gaat het om een protest! tegen de leegstand in Rot- terdam. De bezetters xijn van plan in het Poortger] bouw een jongere neen-- trum, een krakerscafé en woonruimten in te rich ten. De actie van de Rotte*-; damse kraakgroepen' moet tevens gezien wor-: den als protest tegen het' "falende jongerenbeleid" van de gemeente Rotter dam. aldus de krakers. Een politiewoordvoer der deelde gisteravond mee dat men voorlopig: niet zal ingrijpen. Men! wil eerst de situatie met 'het Rotterdamse gemeen-- tebestuur bespreken. j Zie verder ook pagina 3 J AMSTERDAM - De hypo theekrente is weer op weg naar de 12 pet De Rijkspostspaar bank verhoogt maandag de ren te voor hypotheken met maand- betaling met 0,2 pet en voor die met halfjaarbetaling met 0,3 pet (Van onze partementscedactie) DEN HAAG - De Tweede Ka mer moet volgende week op hoofdpunten maar eens duide lijk maken waar het sociaal- economisch en financieel in 198J naar toe moet nu het gesprek tussen regering en sociale part ners is mislukt vindt premier Van Agt Hij zei na afloop van de mi nisterraad gisteren te hopen dat de bal niet heen en weer ge kaatst gaat worden, nu werkge vers en vakbeweging hebben gezegd pas zaken te kunnen doen met de regering als het parlement heeft gesproken en eventuele wijzigingen in de plannen zijn aangebracht De Kamer moet er dan maar met een bij vertellen waar anders op, de onderwi jsbegroting moet worden bezuinigd, als de poli tieke partijen tegen inleveren van salaris door leerkrachten zijn, aldus de premier. Él U5 'f1? (Van onze soc.- eecn. redactie) DEN HAAG - In september zijn er in ons land 11.500 werklo zen bijgekomen, (8700 mannen en 1800 vrouwen). Eind van die maand stonden 265.600 mensen bij de arbeidsbureaus als werk loos ingeschreven. Die cijfers, waarin de sei zoensinvloeden zijn gecorri geerd. zijn gisteren bekendge maakt door het ministerie van Sociale Zaken. De vraag naar arbeidskrachten is in septem ber. vergeleken met de maand tevoren, gedaald met 8100 tot 43.500. In de Verenigde Staten Is de werkloosheid in september, net als in augustus, iets gedaald. Daar is nu 7,5 pet (in augustus 7,6 pet) van de beroepsbevolking zonder werk. In België ligt dat percentage nu op 7,9, een record sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog. De werkloosheid bij de zuiderburen steeg in sep tember tot 326.657. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Met camaJl valsmasker op en een pistool in|. de hand hebben twee manned: gisteravond een chef van eèn? expeditiebedrijf iri overvallen. De man had zijn bedrijf verlaten toen de twee nog on' kende mannen hem crvervi Zij dwongen hem de zaak nen te gaan en de brandkast' openen. Met een buit van reden zij weg. De expedl' werd met handboeien aan vrachtwagen geketend. Pas uren later werd hij door de tie bevrijd.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1