'Educatieve reizen doen 't goed Moedermavo naar Berli jn Wat Waar mi m "é3t mm extra Zr iV'"1 HET VRIJE VOLK, DONDERDAG 9 OKTOBER 1980 PAC m Weggeven Op schaal Geen plooien PfW*;, W WfMmv In het Hoed Auto-didact w Duits leren Niet alleen Wangedrag Gusto Mazzel Schiedam Nachtwacht stond vijf n aai model voor IKalden /?- 'Si (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Zacht wrijft hij over de kleding van de gele man. „Kijk eens hoe fijn dat brokaat is ge schilderd. Het was ontzet tend moeilijk om dat op het doek te krijgen." Vervolgens gaat zijn vinger naar het jongetje links. „Dat stuk heb ik er zelf bijgemaakt. Dat zie je niet in het Rijksmu seum. Ik heb er een kopie van Ludens voor gebruikt en die hand, daar heb ik mijn kleinzoontje model voor laten staan. Je moet eens hier komen staan, dan is t-ie op z'n mooist." De aquarellen, pentekenin gen, houtskooltekeningen en schilderijen maken deel uit van hemzelf. Daarom kan amateur schilder C. Kalden ook zo moei lijk iets wegdoen. „En als hij dan ergens afstand van wil doen, dan verkoopt hij het niet, maar geeft hij het zo weg," zegt zijn vrouw. De Nachtwacht van Rembrandt die hij op zijn eigen perfectionistische manier tot in alle details en zelfs met toevoe gingen heeft nageschilderd, is de grote trots van de familie. Ruim 500 uur heeft Kalden er aan gewerkt. Met een kleuren- waaier stond hij vijfmaal voor „de echte" om de diepe tinten zo dicht mogelijk te kunnen nade ren, aantekeningen makend in zijn blok. Als je een schilderij van een reproductie af moet maken, dan krijg je nooit de zelfde kleuren. Ik heb een foto en de hond is daarop bruin ter wijl hij in werkelijkheid grijzig is." Na deze studie tekende Kal den op zijn doek van 2 meter bij 1,5 precies de schaal de figuren en andere details van de Nacht wacht „Eerst wilde ik hem eigenlijk groter maken, maar dat kon hij niet meer door de deur van mijn werkkamertje. Het was nu zelfs al moeilijk om hem onbeschadigd van de trap te dragen." De toegevoegde fi guren aan beide rijkanten heeft hij afgekeken van andere schil derijen van Rembrandt, bij voorbeeld van de Man met de helm. „Ik vond het doodzonde dat het weggesneden is. Daarom heb ik het afgemaakt Die trom mel komt nu veel beter uit. Je riet die hand van die man. De letters op het schild heb ik ook leesbaar gemaakt." Voor het frame en de lijst hebben de buurman en de zoon gezorgd, maar pa heeft zelf het JE worden voor alles uitge maakt De vier muzikanten van Alaska kregen het etiket punk, softpop of gewoon pop-groep opgeplakt Alaska noemt zieh- zeif duidelijk New Wave. Ze hebben die muziekvorm gekozen om niet ten onder te gaan In de grote massa blues en rockgroepjes die Nederland rijk is. Ze wilden iets nieuws en iets anders doen. Van disco moeten ze niets hebben. „Dat houdt niet in dat we hele goede disco, zoals Stevie Won der maakt niet kunnen respec teren," zeggen Alaska-zanger Tom Hoornweg, drummer Wim van den Berghe en solo-gitarist Dirk van Touw. Zij vormden se dert 1978 de harde kern van Alaska. Toi voor drie weken terug speelde ook Wims broer Dick mee, op de bas. Jan Willem den Béér was toen nog solo-gitarist. Tijdens het "kraakoptreden" georganiseerd door het Pop- overleg, waarbij de Gustohallen symbolisch gekraakt werden, was het laatste optreden Alas- ka-oude-slyle. Twee dagen na het Gusto-ge- beuren hadden ze al een nieuwe bassist gevonden voor broer Dick, die liever zijn grote hobby in terraria ging uitbreiden. Phi lip Lok, Dirk en Wim kenden ei kaar al uit de schoolbond van de Rijnmond MTS, waar ze allen in mee plachten te spelen. „In de schoolband hebben de mees ten van ons het geleerd," aldus Wim. Alaska Is op zoek naar repeti tieruimte. Net als zovele andere groepen in Schiedam. Tot nu toe repeteerden ze in de kelder on der het huis van Wim. Kort na het gesprek dat onze medewerk ster Marjan Meijer had met de bandleden, die toen nog zeer op gewekt waren over het feit dat ze thuis bij iemand konden oefenen, ontstond er een pro bleem. De buren kwamen kla gen over geluidsoverlast. „Dus", aldus een teleurgestel de Wim, „nu zitten we. Want één van de klagers heeft gezegd dat hij er werk van zou maken. Hebben we straks de politie voor de deur staan. Wat moeten wc nu?" Onze medewerkster sprak met de groep en probeer de samen met hen uit te vinden hoe ze hun idealen ten uitvoer kunnen brengen, muziek maken die hen ligt, repetitie-ruimten, acties en geld. C. Kalden voor zijn nachtwacht 'Jij V&W. doek gespannen. „Het is heel be langrijk dat het goed gebeurt want er mogen beslist geen plooien inzitten." De onder grond werd geschilderd, daarna de personages, het schiid. de hond en vele andere details. „De grootste moeilijkheid voor mij was wel om het schilderij pre cies gelijkend te krijgen. Dat ge weer ook bijvoorbeeld, dat loopt achter die man langs en zo zijn er zoveel dingen. Ik heb tijdens ,het schilderen ontzettend veel •waardering gekregen voor wat Rembrandt heeft gedaan. Die man is geweldig." „Het is een gave van hem," vindt mevrouw Kalden. „Niet iedereen kan een schilderij zo namaken." Het tekenen en Schilderen rit de heer Kalden dan ook al een hele lange tijd in het bloed. Als kind tekende hij al erg veel. Als jongen van 16 maakte hij prachtige etsen. Iedereen had hem voorspeld dat het niet zou lukken. Maar de Fietsen- bewaar- derdoor C. Kalden jongen Kalden kreeg het voor elkaar. „Ik werkte toen al bij de Radiocentrale in Overschie. Ik stond 's ochtends om half vijf op om een ets van de kathedraal van Edinburgh af te krijgen." Na de oorlog ging hij voor de Engelsen werken en had in een ommezien tijdens schafttijd een portret van één van rijn colle ga's op papier staan. De teke ningen heeft hij weggegeven, maar de foto's ervan bewaart hij nog steeds. Voor het grootste deel is de heer Kalden auto-di dact, maar hij heeft ook nog zes jaar ongeveer les gehad van de Schiedamse kunstenaar „De Raadt". „Bij hem heb ik veel ge leerd over het buiten schetsen." Tijdens rijn vakantie kan je hem dan ook steevast met zijn tekenblok buiten aantreffen. „Het is een heerlijke hobby voor mij en het werkt ook nog eens rustgevend." -.s- n\ s\y Nellie Boers, directrice van de Schiedamse Moedermavo in het M.C.M. de Groot huis: "Ik hoop dat deze Berlijnse reis even succesvol is als onze Trïer-reis verle den jaar." SCHIEDAM Leerlingen van de Schiedamse Moeder mavo waren verleden jaar een weekje in Trier, op schoolreis. Dat was zo'n succes, dat de directrice van de Mavo voor Volwassenen in het M. C. M. de Groothuis, Nellie Boers, het niet in haar hoofd kon halen de'tweede en derde klassers dit jaar het tradionele schoolreisje door de neus te boren. de meest beroemde doorlaat post van Oost naar West, ge naamd Check-Point Charlie. Hier was het ook, waar na plaatsing van de Muur nog velen probeerden te vluchten. .j.| Begin deze week, maandag ochtend om zeven uur in de ochtend, vertrokken dan ook 48 leerlingen van de Moeder mavo. Uitgezwaaid door fa milieleden en enkele achter gebleven eerste klassers, die maar bleven vragen wanneer rij nu eens aan de beurt zou den komen, vertrok de ploeg naar Berlijn. Nellie Boers (36), directrice van de Schiedamse Moeder mavo en Jannie Boonstra vor men de leiding van de reis naar het Westberlijnse hotel met de Nederlandse naam: Hotel Botterdam. Nellie Boers vlak voor het vertrek: "Alle deelneemsters zijn verschrikkelijk enthou siast Verleden jaar hebben we al ontdekt dat educatieve reizen het goed doen. Nie mand heeft zich verleden jaar alleen of buitengesloten ge voeld. Er zijn vriendschappen gesloten. Je leert elkaar nog beter kennen. Geloof maar, dat toen ik van iedereen na terugkomst een hana en een zoen gehad had, ik een brok in m'n keel had." De groep van 42 vrouwen en 6 mannen zal in Berlijn de ogen uitkunnen kijken. Berlijn dat door de Muur grimmig ge scheiden wordt in een ooste lijk en westelijk deel zal op vele punten de Nederlandse Moedermavo-leerlingen op bezoek krijgen. Dat Nederlanders m het oostelijk buurland met zo ge weldig joviaal en goed bekend staan vertelt een verwonder de Nel Boers: "Voor het ver trek hebben we van de orga nisatoren van de Stichting Educatieve Reizen een bro chure gehad. Met klem werd daarin geadviseerd om de ge dragsregels van te voren door te nemen met de deelnemers. In het verleden is er nog al wat gezeur geweest over wan gedrag, tijdens de reis of het verblijf. Jammer toch, dat we zo bekend moeten staan. Daar zullen ze bij onze vrouwen absoluut geen last van heb ben. Dat verzeker ik je." De grote groep educatieve vakantiegangers gaan op hun derde Berlijnse dag een kijkje nemen m Oost-Berlijn dat met zijn 1 miljoen inwoners sedert 1948 de hoofdstad van Oost-Duitsland is. 's Ochtends wordt de stad bekeken, onder ander de Friednchstrasse en de beroemde Brandenburger Toren. Na een lunch wordt het Pergamonmuseum bezocht. Om vijf uur moeten alle deelneners samenkomen bij In West-Berhjn zal het Rijksdaggebouw met een be-- zoek vereerd worden. En na tuurlijk een avondje theater. In het Duits, "want", aldus: Nel he Boers, de Duitse lerares van de Moedermavo, "het gaat ook om de taai. De vrouwen, en mannen, zullen zich nu he lemaal zelf met het Duits moeten redden. In de praktijk leer je het beter en sneller". In het Theater des Westerns"? gaan de Moedermavo-leerlin- gen kijken naar een opvoe-1 nng van een Amerikaanse musical, genaamd "A Chorus 1 Line". Nellie Boers: "Daar zijn de Duitsers over het algemeen goed in, het is een humoris tisch onderhoudend stuk, Dat kunnen ze wel. Ik hoop dat de leerlingen zo hun Duits wat op kunnen halen." Voordat de derde en tweede klassers vertrokken, tesamen met nog enkele oud-leerlin gen. die de Schiedamse Ge meenschapcursussen Conver satie Duits volgen, werd er j heftig Duits geoefend. Volgende week kunt u lezen j m HVV Schiedam Extra hoe f de Schiedammers het in Oost- 1 en West-Berhjn gehad heb- ben Onze medewerkster MARJAN MEIJER zal samen met een aantal van de deel- neemsters/ers een reisverslag maken. i Disco's rijzen de pan ...live-muziek gaat om SCHIEDAM - "We doen graag aan acties van het Pop- overleg mee. Die doen tenminste nog eens wat, voorai de punkjongens, daar valt niets slechts van te zeggen," een uit spraak van vier leden van Alaska, De New Wave muzikan ten repeteren nu nog, zolang als het gaat met klagende bu ren, in de kelder onder het huis waar Wim van den Berghe (17) woont. Wim: "Het is ook eigenlijk geen doen. Je kunt nergens gaan staan of er gaat wel ergens iets piepen of brommen. Het is snik heet Je moet er wel iets voor over hebben." De nieuwbakken bassist Phi lip Lok (17) bromt: "Als dat alles is." Hij heeft sinds hij nog maar net twee weken de gelederen van Alaska verrijkt, de smaak aardig te pakken. Bast goed, melodieus en na het optreden afgelopen weekend in Jonge rencentrum Ozoblue in Maas sluis niet meer te stoppen. Wim: "We staan echt lijf aan lijf in die kleine oefenruimte, soms gaan we even op het halle tje staan, dan krijg je wat lucht" De installatie, alsmede het pas aangeschafte drumstel is van de groep. Zanger Tom Hoornweg (18) overdag leerling aan de Middel bare Detailhandelschool, maar die meer tijd in de band steekt dan in de studie, vertelt: "We hebben een gezamenlijke kas. Het principe van een vereni ging. Op het ogenblik hebben we helemaal geen geld. De moe der van Wim heeft geld geleend om het drumstel aan te schaf fen. De overige families worden ook "geterroriseerd" om geld voor te schieten." Alle Alaska leden lachen, want harde acties zal je de vler-mans-formatle niet zien uitvoeren. Solo- en slaggitarist Dirk van Touw (18) speelde voordat hij met Wim en Tom Alaska opzette in Singapore al in een Punk band genaamd The Plate. Hij woonde drie jaar in het verre Singapore. Je gelooft het of niet. maar Dirk vertelt dat daar voor vijf gulden per uur uitstekende ruimtes te huur rijn met instal laties, alles erop en eraan. Dirk: 'v li'' S3.. Ik P i'.&'JA. eTSI "Dat was pas goed georgani seerd. We speelden ook erg hard. Knoppen op tien en watjes in de oren, tijdens de repetities. Gitaren waren in Singapore, dat dicht bij Japan ligt, erg goed koop." Dirk vond de Gusto-actie van het Popoverleg erg goed. Dirx, geruggesteund door Tom en Wim: "De gemeente doet niets. Dat begrijpen we met De disco's rijzen de pan uit Dat is onderdrukken van andere muzikanten. Dat brengt de live muziek om zeep. Wij zullen nooit in een disco komen. Wij rijn niet echt anti-disco, hoor, (Tom schudt ernstig, dat hij dat wel is). Als je er achter komt dat je beste vnend disco is, laat je hem natuurlijk niet vallen. Punkers en New Wavers doen dat meestal wel." "Maar", vervolgen de enthou siaste AJaska-leden, "die New Wavers en Punkers doen ten minste wat. Ze kraken de Gus- to-hallen. De mensen zeggen dan dat dat a-sociaal is, en trap pen ze de grond in. Dèt is eigen lijk a-sociaal De groep heeft geen leider, ze hebben allen hun eigen functie in het Alaska-geheel. Voorna melijk eigen nummers brengen ze ten gehore. Maar ook stukken van: Jo Jaekson, een favoriet van de Vier. The Cure, Members, Elvis Costello zelfs en soms nog een hard en snel Punkmummer van Dire Straits. Eén van hun idealen ts met andere New Wave en Punk mu zikanten een apart krantje uit te brengen. "Met meer mensen sa menwerken en musiceren helpt. We hebben geen hoge verwach tingen of pretenties. Hopen al leen dat het lekker met ons mag gaan. Tot nu toe nebben we mazzel gehad," Nu maar hopen dat de groep ook geen last meer heeft met omwonenden. Wim: "We zijn dringend op zoek, maar dat zijn er meer. Daarom zien we veel in actie-voeren met anderen." Het repertoire van Alaska is kort te noemen, ze spelen op het ogenblik zestien eigen num mers. "Pas m de Goudsbloem ging het helemaal de mist m omdat onze installatie niet groot en goed genoeg is. Daar werken we voor, in de weinige vrije tijd New Wave-groep Alaska; Dirk van Touw, Wim van den Berghe, Tom Hoorn weg en de nieuwe bassist Philip Lok in de kelder onder het huis van Wim bijeen: "Dringend goede repetitieruimte nodig." die we over hebben aldus Alas ka Wim en Philip. "En ik werk hard aan een aantal nieuwe teksten", zegt zanger Tom. Aaanstaande zaterdagavond vanaf negen uur is Alaska te ho ren en zien in Jeugdsocieteit de Pollepel te Maasland. AMBULANCE, tel. 269290 0 ARCHIEF Korte Haven 33, tel 266727; openingstijden maandag tot en met vrijdag van 8 30 tot 12.15 uur en van 13 15 tot 17 uur; elke eerste en derde woensdagavond in de maand van 19 30 tot 22 30 uur BRANDWEER, tel. 264348 BUREAU VOOR RECHTSHULP Gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, tel. 264356 Spreekruur; maandag, dins dag en donderdag van 14 tot 16 uur GEMEENTEWERKEN' Indienen van klachten is mogelijk per brief aan het adres: dienst, gemeentewer ken, Emmastraat 1 of postbus 61. per telefoon afdeling riole ring en bestrating, tel. 377300 of 260500, toestel 231 van 8 tot 16.30 uur; tel. 268578 na werk tijd, alleen voor spoedeisende zaken. Afdeling plantsoenen, tel. 154605, van 8 30 tot 10 uur en van 13.30 tot 14 uur; tel. 707567, na werktijd, alleen voor spoedeisende zaken. Al gemene begraafplaats, tel 711222 van 8 tot 16 30 uur. Af deling technische werkplaats, tel. 2S8280. Afdeling onder houd gebouwen. Tel. 260864, toestel 279 GEZINSVERZORGING Lange Haven 145, tel. 732900. KRUISVERENIGING Mesdaglaan 6b, tel. 26626 4. MAATSCHAPPELIJK WERK Broersveld 142, tel. 731033 of 731485. Open alle werkdagen van 9 tot 17.30 uur. OPENBARE BIBLIO THEEK Centrale bibliotheek. Lange Haven 131, tel. 267877; filiaal- vestigingen: Willem Andries- senlaan 75, tel. 708320; Lo- rentzlaan 10, tel. 153674; Dr Wlbautplein 219, tel. 708001 Jeugdbibliotheek, Korte Ha ven 29, tel. 266566 en Rosa- school, Archimedesstraat. POLITIE, tel 264666 RECHTSWINKEL Broersveld 140, tel 730300 Spreekuur; iedere woensdag van 14 tot 16 uur (tevens tele- loondienst) iedere donderdag van 18 tot 21 uur Wijkcen- trum De Bever, Van Beveren- straat 40, Spreekuur, iedere tweede en vierde dinsdag van de maand van 19 tot 21 uur SAMENLEVINGSOP BOUW SCH1EDAM-NOORD Willem Andriessenlaan 77, tel 702207 SCHIEDAMSE GEMEEN- SCHAP/VVV Overschiesestraat 1. tel. 266000. SOCIAAL RAADSMAN Spreekuren- dinsdag van 9 tot 11 uur in het kruisgebouw, Bachplein, tel. 706177: dinsdag van 18.30 tot 19.30 uur en vrij dag van 9 tot 12 uur. Broers veld 140. tel. 269957. STEDELIJK MUSEUM Hoogstraat 112, tel. 269066 Openingstijden, maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17- uur, zondag van 12 30 tot 17 uur, i OPENBARE 1 NUTSBEDRIJVEN I Van Heekstraat 15, tel. 622222 voor storingen gas, wa ter. electriclteit TELEFONISCHE HULPDIENST Tel. 731161. Dag en nacht be reikbaar. Voor hen in geeste lijke en sociale nood. WARME MAALTIJDEN Mevrouw Alijk, Zwaluw- laan 68, tel. 703773. WERKLOZENPROJECT DE TRECHTER Broersvest 107, tel. 265255. SPREEKUUR VOOR TURKEN Wijkcentrum De Bever, Van Beverenstraat 40. Iedere maandagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 5