FNV: Wkmnen tot verhoging hakken erin Schat tmj 2- dodental loopt naar 50,000 Zwarten vermoord in VS Politie haalt spook rijders van de weg majesteit Rank Xerox staat open voor MTS-ers(E) 9$p< halen 1 1 m Sneeuwstorm in Alpen Slot lU'cr Weer korte staking bij De Schelde Bomaanslagen in drie wereldsteden Kom 'us over de brug met een nieuwe abonnee... rentetarieven; I ji HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 I Geen kerstboter Koud W&m 1Qs LEMJMG 13SO PER 1384/1937 VmNDAAG BINGO-CIJFERS OP PAGINA'5 Kom langs, u wordt verwacht RANK XEROX SPAARDEPOSITO'S. Maandag 13 oktober 1980 34e jaargang no. 10217 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - De koopkracht van de werknemers dreigt volgend jaar fors achteruit te gaan door hogere sociale premies. Naast een premieverhoging yoor de WW is er ook een aanzienlijke stijging van de WAO- premie in aantocht. Stijging EL ASNAM Een nieuwe aardschok heeft vanmor gen het rampgebied rond El Asnam in Algerije getrof fen. Dé schattingen van het dodental zijn nu al opgelo pen tot 50.000. De Algerijnse Rode Halve Maan noemde gisteren het getal van 20.000 doden, maar in Algiers warden veel hogere cijfers genoemd. Nog slechts een klein gedeelte van de puinhopen is doorzocht, y Een reddingsploeg brengt Donors moesten uren'in de rij een slachtoffer naar een staan. medische post Op ver scheidene terreiiien zijn in reusachtige tentendor pen veldhospitalen inge richt. Zie ook pagina 7 ABONNEE-SERVICi - voor direkte bezorging ma.t/nir. nn 17.45-19JBour ntordig na 9.00-16.00 oor STAAT DER NEDERLANDEN Inschrijving volgens het tendersysteem op 14 oktober a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Weet u nog? Op maandag 13 oktober en dins dag 14 oktober tussen 10.00 en 22.30 uur. Onze medewerkers staan klaar om u alles te vertellen over de functie van service engineer. We verwachten u in onze vestiging aan de Vlaardingweg 90, Rotterdam- Spaanse Polder. Op het kaartje kunt u zien, hoe u er met eigen vervoer kunt komen, leder half uur rijdt er bovendien een "Rank Xerox busje" vanaf het station Schiedam- Rotterdam West. Bedrijfslasten Stuur Het Vrije Volk naar: Looptijd Vaste Rente 6 jaar10 5jaar.10 4 jaar....9 XA% 3jaar....9 2 jaar8%% 1 jaar814% Nadere informatie: 020-5912137 postgiro rijkspostspaarbank Soort abonnement: o kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exkiusieve handdoek Postcode: .Plaats: 2 Kleur: o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder f§ postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. *f WVv HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.5543 Het fonds dat de arbeidsonge- schiktheidsgelden beheert, be spreekt woensdag een voorstel om de WAO-premie te brengen van 14,1 percent nü naar 17,2 percent- in 1981. Dat voorstel staat nog los van de plannen van de regering om de rijksbijdra gen aan de sociale fondsen te verminderen. Deze plannen zouden óók tot een fikse premie verhoging leiden. De FNV kan nog niet precies overzien met hoeveel percent de netto inkomens er door de voor stellen op achteruit zuilen gaan. "Maar dat de plannen er bij de lagere inkomens fors zullen in hakken, is wel zeker," aldus FNV-beleidsmedewerker Nico Gans vanmorgen. De WAO-premie moet vol gens het secretariaat van het AOF (arbeidsongeschiktheids fonds) omhoog omdat een stij ging van het aantal arbeidson geschikten van 38.000 wordt ver wacht Eind volgend jaar zullen :v4KÜ:-• '1 - f 4": ffï'- Y-.v-ï/Y'ïi'.'X"' y:v7.//'V oV. Nieuwe schok treft gebied bij B Asnam IJIU,, De nieuwe aardjyhok van vanmorgen had een kracht van vier op de schaal van Richter. Ook gisteren,hadden zich in het rampgebied nog een paar bevin gen voorgedaan. De schade die. deze hébben aangericht is be- "MUNCHEN - In de Beierse Alpen hebben dit weekeinde he vige sneeuwstormen gewoed. Voor het autoverkeer werden verschillende bergwegen afge sloten. zoals de Groszglockner. Ten zuiden van Salzburg moesten de boeren in allerijl hun vee naar beneden halen. Helikopters hebben boeren en koeien moeten helpen. BUFFALO - In Buffalo, in de Amerikaanse staat New York, zijn de raciale verhoudingen ge spannen geraakt nadat de afge lopen weken zes zwarte inwo ners van Buffalo en omgeving op soms gruwelijke wijze zijn vermoord. Vier zwarten zijn aan het eind van de vorige maand doodgeschoten, naar wordt aan genomen door een blanke. De afgelopen week zijn twee zwarte taxichauffeurs met mes steken om het leven gebracht, waarna hun het hart uit het li chaam werd gerukt. Sindsdien zijn op verschillen de plaatsen in Buffalo brandjes gesticht en werd een blanke door vier zwarten met een base ball-stick afgetuigd. De politie van de stad heeft haar nachtelijke patrouilles versterkt. BRUSSEL - De Europese Commissie wil dit jaar geen goedkope room'joter, de zoge naamde Kerstboter, op de markt brengen. De EG-voorraad be draagt maar de helft van vorig laar en het zou de krappe EG- kas teveel subsidies kosten. Koude nacht met mistbanken. Minimumtemperatuur om het vriespunt, vlak aan zee enkele Braden hoger. Overdag droog en Perioden met zon, later op de dag meer bewolking. Middag- iemperatuur ongeveer 11 gra den. Weinig wind. hokt zon op onder 07.00 17.46 maan op onder 12.09 20.55 perkt, maar het massale-red dingswerk wordt er ernstig door bemoeilijkt. Behalve het grote aantal do den zijn bovendien minstens 50.000 mensen gewond geraakt Ruim een kwart miljoen men sen zijn dakloos. In het getrof fen gebied, de stad El Asnam en omgeving, wonen 925.000 men sen. De Algerijnse Rode Halve Maan vreest dat in de dorpen rond El Asnam, en vooral in de bergstreek van Dachra, veel meer slachtoffers zijn gevallen dan tot nu toe was gevreesd. Intussen kwam de hulpverle ning dit weekeinde goéd op gang. Uit alle delen van de we- Teld stromen tenten, dekens en medicamenten binnen. Het Ne derlandse Rode Kruis stuurde zaterdag vijfduizend rampende kens en andere hulpgoederen. iw/i£ï''V De zending had een waarde van 80.000 gulden. Enkele honderdduizenden Al gerijnen hebben aangeboden bloed te geven voor de slachtof fers. Het aanbod was zo groot dat het afnemen van bloed tij delijk gestaakt moest worden. De afgevaardigden van het Algerijnse parlement staan een maandsalaris af aan het nood fonds. De persoonlijke staf van president Chadli Bendjedi haal de 1,8 miljoen gulden op voor dit fonds. Volgens het regerings blad El Moudjahid reageerde het Algerijnse volk in „een nooit eerder vertoonde solidariteit." Voor zover bekend zijn vijf buitenlanders bij de ramp om gekomen, vier Japanners en een Italiaan. DELFT - De politie heeft dit weekeinde twee spookrijders van rijkswegen gehaald, die heel bewust tegen de stroom auto's inreden. Ter hoogte van Delft-Zuid op rijksweg 13 hield de politie een 86-jarige Rotterdammer aan, die bij Overschie op het Kleinpol- derplein de verkeerde kant was opgereden. De m3ti verklaarde dat/het hem al snel was opge vallen, dat hij verkeerd reed. Hij kon echter, keurig rechts rijdend, maar geen afslag vin den. De automobilist leverde na deze rit eigener beweging zijn rijbewijs in. De Enschedese politie slinger de een 58-jarige Hengeloër we gens spookrijden op de A-35 op de bon. De man vond zelf dat hij voor zijn afwijkende rijgedrag een goede reden had: hij had een afslag gemist en omdat er in de tank te weinig benzine over was om de volgende afslag te halen, keerde hij maar om. LONDEN - Een speciale ploeg arbeiders is momen teel bezig de ruines van Pompei geschikt- te maken voor het oog van koningin Elizabeth van Engeland die deze week een officieel be zoek brengt aan Italië en de archeologische opgraving van die oude Romeinse stad met een aparte bezichtiging vereert. In Pompei was naakt geen schande. De uit de la vastromen opgegraven stra ten geven een keur aan blo te beelden en erotische wandschilderingen te zien. AI het bloot en de oeroude pornografische afbeeldin gen zullen met doeken be dekt worden. Op andere plaatsen zullen tijdens de koninklijke bezichtiging veiligheidsagenten op takti- sche plekken opgesteld worden, zodat Elizabeth nergens aanstoot aan zal kunnen nemen. Een regeringswoordvoer derzei: „liet is allemaal een O kwestie van goede smaak/ s De Britse koningin hoefde volgens hem niet de eroti sche smaak van de Romei nen van 2000 jaar geleden te delen. De beelden van Pompei werden vroeger al van luik jes voorzien. Alleen mannen mochten de suppoosten vra gen om er een kijkje achtei te nemen. nVooï vrouwen was het aanricht verboden. De koningin van Enge land moet - zichzelf de» weck ook bedekken. Wan neer zij vrijdag de paus be zoekt, zal zij zwaar ge sluierd cn in het zwart ge kleed het Vaticaan betreder voor een privé audiënth van een uur. Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en mei vrijdag. 0*n wou o l-n lt<|< t<yn weihg gtruvpowav-dc er dan 692.000 mensen in de WAO of AAW lopen. Meer dan de helft van de voorgestelde premiestijging van ruim 3 percent zal voor rekening van de werknemers komen. Tot nu toe betaalden werkgevers en werknemers ieder de helft, maar die verhouding zal in 1981 worden gewijzigd ten nadeie van de werknemer. Niettemin houden de plannen ook een belangrijke lastenver zwaring voor het bedrijfsleven in. Ook de premie voor de AAW, die geheel door de werkgevers wordt gedragen, moet volgens de sociale fondsen omhoog: van 4,2 percent nu naar 4,95 percent volgend jaar. Eerder deze maand maakte het bestuur van het werkloos heidsfonds bekend dat de WW- premie (nu 0,9 percent) ongeveer moet worden verdubbeld in ver band met de stijgende werk loosheid. Werkgevers en werk nemers betalen ieder de helft van deze premie. Federatiebestuur en -raad van de FNV beraden zich van daag over de voorstellen. VUSS1NGEN - De werkne mers van de werf De Schelde hebben vanmorgen weer een korte demonstratieve stakings actie gehouden. Er is onder het personeel grote onrust ontstaan over de weigering van Rijn- Schelde-Verolme om per 1 ja nuari 1981 een loonsverhoging van 65 gulden per maand te ge- ven;. Dat bedrag is gebaseerd op het akkoord dat is gesloten na de staking bij De Schelde enkele weken terug én de nieuwe me taal-cao. RSV wil niet verder gaan dan de 40 gulden uit het Schelde-akkoord. Vakbonden en RSV onder handelen de komende dagen over deze zaak. Stakingsleider Sepers van De Schelde heeft daarom de actie opgeschort tot woensdag. NEW YORK/LONDEN - ln New York, Los Angeles en Lon den zijn in de afgelopen nacht bomaanslagen gepleegd op Turkse en Zwitserse kantoren en missies. De aanslagen op de Turkse doelwitten zijn opgeëist door Armeense groepen. Voor de ont ploffingen bij het Zwitserse centrum in Londen en het Zwit sers verkeersbureau in Parijs heeft de tot nu toe onbekende „Organisatie van de Derde Ok tober" de verantwoordelijkheid opgeëist. In New York raakten vier mensen gewond bij de bom die in een geparkeerde auto ont plofte. De aanslagen in Londen en Parijs eisten grote materiële schade. ROTTERDAM - Voluit juichend sprong Ernie Brandts een gat in de iucht, nadat hij zijn elftal met een ferm schot op 1-1 had gebracht. Het Neder landse voetbal putte za terdag in Eindhoven wat moed uit het gelijke spel tegen de Westduitsers. „We moeten enzullen Spanje halen," zei bonds coach Jan Zwartkruis, die het resultaat als een over winning beschouwde op de volgens hem te kriti sche Nederlandse sport pers. De voorzitter van de Westduilse voetbalbond. Hermann Neuberger, vond overigens dat „de Nederlanders .onwaar schijnlijk hard en vaak gemeen"' hadden ge speeld. Onze verslaggever Dick van den Polder ver wacht dan ook grote pro blemen. ais Oranje op 19 november in Brussel te gen België hetzelfde kracht- en intimidatie- voetbal toepast. Alstublieft Voor a Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar, Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zéker gewoon iemand anders (die dat V.wèl is) uw naam a. Y\ opgeven? Da"s See" punt Oh ja: Ji de handdoek kunt u rw bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En ae kwaliteit dievis uitstékend! Naam: li Adres: premies halen fors omlaag Postcode: Plaats: m Naam: U Adres:

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1