Leger des Heils viert feest Jozefschool schrijft, boetseert en tekent over Harpe Davids opent Entree' Twee gewonden bij steekpartij Kortsnoi te gast bij Ylaardingse schakers schiedam [inbraken vla [bovenlicht J MAANDAG 13 OKTOBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Het par ticulier initiatief bloeit weer op. Zeven jongelui hebben bij de gemeente een uitvoerig plan inge diend met een nieuwe be stemming voor het voor malig weeshuis „De Lin denhof". De zeven, geen Schiedammers, vinden het centrum van Schie dam „sluimerend". Ze willen met hun doelstel ling: gezelligheid combi neren met cultuur om zo- dorade de drempel te ver lagen die veel mensen voelen bij het woord cul tuur, het slapende cen trum van Schiedam een nieuwe impuls geven. Tjeert Knoop en Sietze Hofstra: "Centrum, van Schiedam is sluimerend we willen het een nieuwe impuls geven." Idealen Het voormalig weeshuis "De Lindehof" volgens de plannenmakers kan het een to taal-centrum worden. Particulieren Schiedams Montmartre - J (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Op de tafel van het gemeentebestuur ligt alweer een plan voor het Stationsplein. Ontwer pers zijn ditmaal de bewoners van het gebied rondom het busstation. Zij hebben een bezwaarschrift inge diend tegen het afsluiten van de Singel omdat daar door de overlast in de toekomst nog groter zou worden. En dat lawaai, de verzakkingen en andere ermee sa- Sierbestrating menhangende problemen zijn ze nu al beu. I Scheuren •^\5 "Stationair draaiende bussen met hun stinkende uitlaatgassen" ergeren de van het Stationsplein. bewoners Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Een 'Jan Lees' of 'boekenwurm' word je vaak al op heel jonge leeftijd. Stilletjes kruip je met een boek in bed of een hoekje van de kamer en de avonturen van 'De Vijf' gaan voor je leven. Om dit leesplezier nog meer bekendheid te geven wordt jaar lijks een kinderboekenweek georganiseerd. De Jozef school heeft deze gebeurtenis, onmiddellijk aangegre pen om de leerlingen te stimuleren vaker een boek te lezen. VLAARDINGEN De vice-wereldkampioen scha ken Victor Kortsnoi was zondag "even" in Vlaardingen voor een schaaksimultaan mét leden van de schaak verenigingen van Shell en HVO. Burgemeester Kie- boom, die in het verleden schaaklessen kreeg van Max Euwe, leverde in sportpark "De Vijfsluizen" de groot meester de eerste zet, waarmee de simultaan officieel geopend was. I P In een lijvig voorstel probeer den ze eerder deze maand uit te leggen aan wethouders Chris Zijdeveld en Herman Posthoorn wat de bedoeling van het project JHet Weeshuis" is. Wethouder Zijdeveld is de verantwoordelij ke wethouder als het om het tandgaat Wethouder Post hoorn heeft de verantwoorde lijkheid over de bestemming van ,J3e Lindenhof". Dat het uit 1782 daterende pand een sociaal- culturele functie zou krijgen was al duidelijk. De gemeente achtte het niet haalbaar een- en tweepersoonshuishoudens in het gebouw onder te brengen. - De plannenmakers echter wil len wel woonruimte voor al leenstaanden beschikbaar stel len. „Want", zo zeggen zij, „er zijn op de eerste verdieping een groot aantal kamers, met sani tair en keukens. Verbouwings- zit voor het kosten hoeven nihil te zijn. De toekomstige bewoners gaan ge woon huur betalen. Ze moeten wel zelf eventuele verbou- wingskosten betalen en mede werker worden of zijn in het project" De huuropbrengsten, alsmede de opbrengst van een te openen café-restaurant en een nacht winkel zuilen de financiële basis gaan vormen waarmee de zeven de ideële kant van hun project willen bekostigen. Zo staat in het voorstel te lezen dat er een crèche moet komen, een atelier, theater, een sleep-inn, opvang voor woningzoekenden en een museum. Verder willen de plannenma kers een kunstnijverheidsboe- tiek inrichten waar door am- teurs gemaakte spullen ver kocht kunnen worden. Evenals kleding en in een, onder het res taurant geplande, opnamestudio opgenomen muziekcassettes. Twee van de plannenmakers Tjeert Knoop (24), laatste jaren student aan de Sociale Acade mie en Sietze Hofstra (23), stu dent Nederlands vertellen over het ontstaan van de plannen: „Wij zevenen kennen elkaar al lang. Sommigen zelfs vanaf de lagere school." Verleden jaar or ganiseerden we te zamen een culturele week voor het Rotter- damsch Studenten Gezelschap. Dat had succes. Onze doelstel ling, om gezelligheid te combi neren met cultuur om zodoende de mensen die drempelvrees krijgen bij het horen van het woord cultuur, werkte. Wij zijn toen verder gaan praten. Gaan zwerven door de Rijnmond om een pand te zoeken waar we on ze plannen in ten uitvoer kon den brengen." Zoals gebleken kwamen de zeven, te weten: Sietze Hofstra, Ferry Verbeek, Tjeerd Knoop, Hiltje Wansink, Robert-Jan Noordhof, Peter Boeree en An- nedien van der Veen bij de Schiedamse „Lindenhof" te recht. Zoals eerder, in publika- ties van onze krant, te lezen was is het verwaarloosde pand snel aan een bestemming en in ieder geval restauratie toe. Het is zelfs de vraag of het pand zich op korte termijn wel leent voor de plannen van de zeven Wees huis-projectleden. Tjeert en Sietze zijn overtuigd van het welslagen van de, veel omvattende, plannen. Tjeert: „Het kan een totaalcentrum worden. Daarbij komt dat de gemeente toch voor het blok zit Want restaureren moeten ze toch. Subsidies daarvoor zijn al verleend door de provincie en het rijk. Wij hebben alleen met de bestemming te maken. Maar," vervolgt hij, „Schiedam mag geen openluchtmuseum worden zonder activiteit. Daar willen we wat aan doen." Particulier initiatief is niet onbekend in Schiedam. Zeker niet als het gaat om door de ge meente verwaarloosde panden. Restauratie van het Zakkendra gershuis aan de Oude Sluis en Mouterij/Branderij de Gouds bloem zijn daar voorbeelden van. Wat de „Weeshuis"-plan- nen betreft zal de geschiedenis zich misschien herhalen. De zeven mensen die het acht- tiende-eeuwse pand willen gaan „invullen" hebben grote plan nen. De Lange Achterweg zou een uniek openluchttheater kunnen worden. De beneden verdiepingen, van de nu nog be staande pandjes, zouden werk plaatsen kunnen worden voor uitvoerders van oude ambach ten. Ze denken aan een smid, bakker, meubelmaker, touwsla ger en een kuiper. „Het levende museum zou uitstekend aanslui ten bij de winkels aan de Hoog straat, het Stedelijk Museum en het museum dat we in de „Lin denhof willen beginnen," aldus de plannenmakers. Die toekomstdromen herinne ren aan de woeste jaren zestig toen ook in het centrum van Schiedam de gemoederen hoog oplaaiden. Want toen waren er honderden enthousiaste stads genoten die probeerden de Brandersbuurt, die uniek was, te redden. De Brandersbuurt Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Na 99 jaar liefda digheidswerk viert het Leger des Hells in Schipdam feest In het gebouw aan de Lange Haven zijn allerlei' bij eenkomsten geor ganiseerd. Het korps zal zich van daag presenteren in de Blauwe Brag. Het hoogtepunt van de festivitei ten zal de slot- avond zijn in de' Magnalia Dei Kerk. Daar. an werken Reinata Heemskerk, de zangbrigades uit Rotterdam en Schiedam, het mu ziekkorps en de tamboerijnbrigade mee. De vaste or- ganl-t van de kerk, de heer G. van der Schoor, zal de zangbrigades be geleiden. Dit festi val begint om 20.00 uur. Toegangsbe wijzen van drie gulden xJJn ver krijgbaar bij iede re heilsoldaat Ook kunnen belang stellenden bellen naar teL 709019, 711137of269744. De League cl Mercy verzorgt morgen een avond speciaal voor be jaarden, die begint om 19.30 uur. ledereen is wel kom op 15 oktober als het Leger open huis houdt Er is een fototentoon stelling, dia's, film en iets te drinken. Het jeugdkorps en de gezinsbond heeft een avond programma in el kaar gezet voor de donderdag. had het Schiedamse Montmar tre moeten worden. De „Mont- martre-plannen" van de jaren, zestig werden de grond Inge boord. Het Zakkendragershuisje is het enig overgebleven monu ment in het, verder gesloopte, buurtje. „Dit zijn voor ons alleen maar plannen. Hoe ze gerealiseerd worden weten we nog ntet pre cies," aldus de zeven, die wach ten op reacties van het gemeen tebestuur. „Wethouder Zijde veld was enthousiast Het plan zit nu in de gemeentemolen. Hij wees ons nog op de plannen die de mensen van de Goudsbloem Jaren geleden hadden," aldus Tjeert en Sietze, De Goudsbloem-mensen, die op eigen initiatief de Mouterij/ Branderij de Goudsbloem res taureerden en er drie jaar gele den een café begonnen hadden evenals de zeven vele idealen. Omdat het café-werk, schoon maken en repareren zoveel tijd in beslag neemt hebben de Goudsbloem-mensen hun idea len nooit waar kunnen maken. „Maar," zegt Tjeert, „tussen ons en de Goudsbloem is een essen tieel verschil. Zij vonden de res tauratie belangrijker. Wij zijn met het „invullen", met het doel, begonnen. De restauratie komt voor ons op de tweede plaats." De Projectgroep „Het Wees huis" heeft een principebesluit van burgemeester en wethou ders gevraagd. Ze willen er na melijk mei volgend jaar al in trekken. Om mei '81 te kunnen beginnen met de uitvoering van het project zal de gemeente zorg moeten dragen voor de aanleg van: gas, water, electriciteit; eén goed dak en glas in de ramen. De plattegronden van de, nu in verwaarloosde staat zijnde, „Lindenhof" hebben de jongelui nog niet ontvangen. „Nee", aldus een optimistische Sietze, „het plan zit in de'ge meentelijke molen. Wij komen ih ieder geval deze week nog uit met een financieel verslag, kos tenraming, bouwtekeningen en ontwerpen, personeelszaken, een begroting en de uiteindelij ke organisatievorm." Bewoners ergeren zich aan verkeer Horvathweg zodat veel automo bilisten denken op Zandvoort te zitten" en „de lege patatzakken en sigarettenpakjes". „Wel 'moet je precariorechten betalen voor het uithangende balkon waar je niets aan hebt." Uit het bezwaarschrift gericht aan B en W, de N.S., de RET en j het ministerie van Verkeer en Waterstaat, klinkt grote veront waardiging over de handelwijze van het gemeentebestuur. De bewoners verwijten het vooral dat ze geen mogelijkheid tot in spraak hebben gehad. „Beter had men er aan gedaan de aan I het plein gelegen woningen on bewoonbaar te laten verklaren en de eigenaars en huurders een ruime vergoeding te geven, zo- dat deze een gelijkwaardige wo- ning buiten Schiedam konden j aankopen of huren. Schandelijk is het van een stadsbestuur anno i960 dat in een tijd van mede- I zeggenschap dergelijke dingen kunnen gebeuren." De bewoners zeggen nu al last te hebben van scheurende bui tenmuren, klemmende"ramen en deuren en wijkend zink in de dakgoot. Zij wijten deze proble men aan het huidige verkeer. „Het laat zich gemakkelijk ra den wat bij nog zwaardere be lasting van het plein gaat ge beuren." Grote ergernis geven ook de „stationair draaiende bussen met hun stinkende uit laatgassen", „de gierende ta xi's", „de tarzanbocht naar de De 45 ondertekenaars van het bezwaarschrift uiten echter niet alleen kritiek. Zij hebben ook een alternatief. Graag zouden ze zien dat het busstation naar- de bovenuitgang van het spoor wegstation verplaatst zou wor den. „Gemakkelijk voor trein reizigers en andere gebruikers van het openbaar vervoer kun nen de bussen via de tunnels on der de Horvathweg bereiken." De bewoners willen ook dat het plein zijn oorspronkelijke functie terugkrijgt van op- en afhaalplaats. Sierbestrating, plantenbakken, bankjes en een WV-kantoor: de toekomst droom van de indieners van het alternatief. Bovendien hebben zij aan het parkeren gedacht „De parkeerruimte welke aan de bovenzijde van het station verloren gaat, kan voor de helft op de oprit naar de Horvathweg worden aangelegd. Deze zou voor alle verkeermet uitzonde ring van taxi's, brandweer, poli tie en ambulances afgesloten moeten worden." i - '.7.:-^ I Van een onzer verslaggeefsters IfiSCHlEDAM - Zowel bij café I Het Raadhuis op de Grote I Markt als. bij reisbureau De I Beer op de Appelmarkt is rond dezelfde tijd ingebroken. Beide I zaken is men binnengeklommen I via het bovenlicht De café-eige- I naar vermiste 550 gulden. Bij I het reisbureau-is niets wegge- I haald. Waarschijnlijk werden I {je inbrekers daar bij hun werk- zaamheden gestoord. r Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Het dienstencentrums 'De 4 Molens* start zondag weer de 'Vrij-entree'. Het Tamboer- en Minlrette- korps van Muziekvereni ging Harpe Davids zal ;het seizoen openen. Be halve van dit optreden kunnen bezoekers ook genieten van een fototen toonstelling. De amateur- fotografen Harmke Ney- man-Vos, Henny Ncy- man en Conny van der Ree zullen daarop een deel van hun,werk laten zien. Vanaf 19 oktober zullen twee maal per maand 'Vrij- Entrees' worden gehouden. •Het dienstencentrum aan de Nieuwe Damlaan is dan een ontmoetingsplaats voor Schiedammers die zin heb ben op zondagmiddag er even uit te zijn. Jong en oud zijn van harte, welkom en kan vrij binnenlopen. Naast een muziekprogramma is er meestal ook een expositie en een ruilbeurs georganiseerd. Postzegel-, sigarenbandjes-, sticker- en stripboekverza melaars kunnen met hun verzameling terecht in de bi bliotheek. Schiedammers die graag hun verzameling een keer willen ten tentoonstellen, kunnen contact op nemen met het dienstencentrum 'De 4 Mo lens', tel. 70 55 00. Onlangs heeft het team een ex tra nummer van de schoolkrant 'Het Jozefkoeriertje' uitge bracht waarin de weerslag van alle boekenweekactiviteiten te vinden is. Er zijn tekeningen, interviews en opstellen van leerlingen in opgenomen. Alle klassen, kleuters maar ook zes- deklassers hebben gewerkt aan het thema van de boekenweek: Alle spiegels toverspiegels? De - leerlingen hebben getekend, ge schreven en geboetseerd over- Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM/MAASSLUIS - Een ruzie in de Fultonstraat in Schiedam-West is uitgelopen op een steekpartij. Toen de politie arriveerde waren twee slachtof fers, de 17-jarige G. J. van der T. en de 27-jarige W. W. van D. al met spoed naar het ziekenhuis gebracht. De derde betrokkene had de benen genomen inmid dels. De momenteel in Zwitserland wonende Rus kwam uit tegen 30 schakers, die maar een ding voor ogen kon staan: de tweede wereldkampioen verschalken. Aan de andere tafel speelde Corrie Vreeken, tweede op de Nederlandse ranglijst, simul taan tegen nog eens 23 andere verenigingsschakers- én hun lievelingsboeken. Vooral stripverhalen bleken er 'in* te zijn. De ouders kondén vorige week het resultaat gaan bekij ken, De school had ook een stand ingericht met een ruime sortering kinderboeken en me vrouw Von 't Steen van de jeugdbibliotheek gaf allerlei in-: lichtingen. De school hoopt dat deze acti viteiten het lezen hebben gesti muleerd. Later heeft 'de politie van Maassluis in verband met deze .steekpartij de 35-jarige A. R aangehouden. Hij is uitgeleverd' aan de politie van Schiedam en zal waarschijnlijk morgen wor den voorgeleid bij de officier van justitie. De slachtoffers zijn buiten le vensgevaar, maar moeten voor lopig nog wel worden verpleegd. De oorzaak van de ruzie is nog onbekend. schaaksters, zodat in feite spra ke was van een dubbel-simui- taan. In de volgende ronde van het wereldkampioenschap komt Kortsjnoi uit tegen de West-. Duitser Hllbner. De winnaar van die ronde speelt in de finale tegen Karpov. In een ware slijtageslag van 8 uur wist Kortsjnoi 28 partijen winnend af te sluiten. Twee keer eindigde een partij in re mise. Corrie Vreeken won 16 en ver loor 6 partijen. Een van haar 23 partijen eindigdë in remise.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2