Situatie jongeren onrustbarend Te weinig tijd voor Yerkiezmgsprogram NELLEKE BURG IN DE TEERSTOOF De judo-kampioenen van Zuid-Holland Rotterdam bestrijdt wildgroei watersport Sport- en spelinstuif in sporthal Margriet Voetgangersleed Nu al? Telefoon boek-code Tuinenprijs Vrachtauto zorgt voor opschudding iu de passage CDA-SCHIEDAM: mw r I Jongeman in onverzekerd auto aangehouden Ooievaars- bingo schiedam i Gustobond houdt mars in Zuid DINSDAG 14 OKTOBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM/VLAAR- IDINGEN/MAASSLUIS - [De werkloosheid in het [gebied Nieuwe Waterweg [Noord blijft stijgen. Vori- |ge maand nam het aantal werkloze mannen en vrouwen met 75 toe, ter- |wijl de vraag naar perso- [neel daalde met 54. Bij het [arbeidsbureau staan [thans 3152 werklozen ge- [registreerd, ruim 500 [meer dan eind september |vorigjaar. J. A. van Lent: jeugdwerkloosheid rustbarend stijgen. blijft on- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Nelleke Burg komt vrijdag 17 en zaterdag 17 en zaterdag 18 oktober met haar One Man show in Theater de Teerstoof aan de Nieuw- straat 12. De winnares van de Zilveren Harp en de Pisuisse prijs voor haar aandeel in de show "En dat is twee" van Ro bert Long, zal in haar show zingen, imiteren, persifleren, monologen en dialogen ten gehore bren gen. Zo zal het publiek ver rast worden door een "be zoek" van bekende arties ten als Nina Hagen, Dia na Ross, Kate Bush, Jas- perina de Jong, en Ina van Faassen. De show be gint om 21.00 uur, de toe gangsprijs bedraagt 14,- gulden. Voor CJP-hou- ders en 65+-ers komt de prijs op 11,- gulden. Nelleke Burg, vrijdag en zaterdag te gast in de Teerstoof met haar gevarieerde „One Man Show". ~zx,. -*> W erkloosheid blijft stijgen c De stijging van de werkloos- Iheid komt voornamelijk voor in |de sectoren handel, kantoor en ongeschoold personeel. Het lleeuwedeel wordt gevormd door [jeugdige werknemers. Vrouwen len buitenlandse werknemers hebben de grootste problemen een geschikte werkkring te nden. In de bouwnijverheid daalde. Imede door het goede najaars- Iweer, het aanbod van personeel. lOok de vraag ging omlaag. Het ■aantal werkloze bouwvakkers ■bedraagt thans 65. In de metaalnijverheid blijft de arbeidsmarkt zeer krap. Veie bedrijven kunnen in verband met het gebrek aan gekwalifi ceerd personeel hun opdrachten nauwelijks verwerken. In sep tember daalde het aanbod van personeel met 21 en steeg de vraag met 32. De vraag is onge veer tweemaal zo groot als het aanbod. In de sector handelspersoneel is de aansluiting tussen vraag en aanbod volslagen zoek. De vraag bedraagt 25; het aanbod 472. Alhoewel het aanbod in de kantoorsector tamelijk groot is (464), is het voor het bedrijfsle ven toch niet gemakkelijk ge schikt personeel te vinden. Re den is dat de aanstellingseisen ondermeer qua vooropleiding op een tamelijk hoog niveau liggen. De vraag bedraagt 96. Het aantal jeugdige werklo zen tot 23 jaar blijft onrustba rend stijgen, zo stelt de heer J. A van Lent, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, in zijn toelichting op de werkloos heidscijfers. De werkloosheid onder schoolverlaters loopt daarentegen in geringe mate te rug. Het totaal aantal Jeugd- werk'iozen bedroeg eind septem ber 1244; een jaar eerder was dat 998. De vraag nar jeugdig per soneel liep vorige maand terug van 205 naar 169. Het leeuwedeel daarvan zijn metaalvacatures (115). Tenslotte de cijfers per ge meente, respectievelijk aantal werkloze mannen en vrouwen. Schiedam: 841, 553. Vlaardingen: 638, 452. Maassluis: 242, 169. Ro zenburg: 106, 83. Hoek van Hol land: 32,21. Maasland: 9,6. Van onze medeweroer HAN VAN DER HORST SCHIEDAM - De afdeling Schiedam van het CDA gaat op het Haagse hoofdkwartier van de partij officieel protesteren tegen de korte tijd, die beschik- baar was om commentaar te le veren op het landelijk verkie zingsprogram. Vrijdagavond vergaderde de afdeling in de Amsteibron en dat was veertien dagen na verzending van het concept. Op de bijeenkomst kwamen voornamelijk amendementen van bestuurszijde naar voren. Toen tegen tienen slechts vier van het twintig kleine krante pagina's beslaande programma waren behandeld, werd de be raadslaging op voorstel van de leden geschorst Woensdag avond gaat de vergadering ver der in de Oranje Nassauschool in de Francois Haverschmidt- laan. Dan zal in commissietjes over de verschillende hoofd stukken worden vergaderd. Ieder CDA-lid is daarbij wel kom. Aan het eind van de vergade ring kwam het tot een woorden wisseling tussen CDA-voorzit- ter Wemer van Katwijk (oud AR) en diens voorganger Mr. M. C M. M. Janssen. Reden: in het' nieuwe plaatselijke CDA-or- gaan „Onder één dak en samen i verantwoordelijk" stond geen artikeltje van de KVP-„bloed- groep". Janssen nam geen ge noegen met Van Katwijks ant woord, dat er ondanks verschei dene verzoeken geen kopij was gekomen. Er zal nu een inlegvel aan het blad worden toege voegd. Het nieuwe CDA-orgaan was nog niet bij de zeshonderd leden bezorgd. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De 15-jarige Schiedammer E. L. heeft in het weekend een proces-verbaal aan zijn broek gekregen. De jongeman werd door de politie aangehouden op de Hoofdstraat terwijl hij op een brommer reed die niet verzekerd was. De brommer werd in beslag geno men. Oók de 10-jarige H. O. uit Schiedam raakte in het week end zijn brommer kwijt en werd een bekeuring rijker. Hij werd aangehouden op de Nieuwe Damlaan, waarbij zijn vervoer- middel technisch niet in orde bleek. Bovendien was de brom mer zwaar opgevoerd. De 20-jarige J. v.d. G. uit Schiedam werd op de busbaan bij de Brederoweg aangehouden met zijn personenauto. De wa gen bleek technische manke menten te hebben. De bestuur der kreeg een proces-verbaal en zijn auto werd in beslag geno men. De 16-jarige P. M. werd in een auto op de Burgemeester Hbnnerlage Gretelaan aange houden. De wagen was tech nisch volkomen onveilig en bo vendien niet verzekerd. Het wrak is in beslag genomen. Te gen de jeugdige bestuurder werd proces-verbaal opge maakt Vandalen hebben dit week end drie ruiten van de Dr. van der Keyschool ingekegeld. De 35-jarige hoofdonderwijzer L. B. heeft hiervan aangifte gedaan. Uit de school is niets weggeno men. Inbrekers hebben dit week end geprobeerd de kassa van de Sporthal Margriet te roven, maar dat is hun niet gelukt Via een geforceerde ruit waren zij binnengekomen. Verder wordt er niets vermist 0 Ook SVDPW is met een nachtelijk bezoek van inbrekers vereerd. Een ruit werd gefor ceerd, waarna men heeft gepro beerd de kantine binnen te ko men. De voorzitter van de voet balvereniging heeft persoonlijk aangifte gedaan. Uit de kantine vtordt niets vermist Drie rijen dik: de judokampioenen van Zuid- (folland, leerlingen van de Schiedamse sport school Peter Lagerwaard. Ze vielen dit weekend si de prijzen op de kampioenschappen voor Zuid- lolland die gehouden werden in sporthal Drenk- «raard in Zuidland. Op de achterste rijen de kampioenen van de blauwe en bruine band, en de individuele kam pioenen. De voorste rijen worden bemand door de pré- en semi-asplranten die in teamverband de kampioenschappen ingingen. Deze jonge win naars mogen wel even met naam en toenaam worden vermeld: Toni Bijtenhom, Ronald en Gerry Knikman, Martin Hoogland, John Bröklln, Bernard Droge en André Vermeer. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Bingo-leider Vol thuis houdt vrijdag 17 okto- er weer een bingo-avond in de aal van Christelijke Sociale Jelangen aan de Lange Haven 3. De opbrengst is bestemd voor Ie invalidensportvereniging De Joievaars. Deelnemers kunnen met een jeetje geluk één van de vele jantrekkelelijke prijzen winnen vaaronder koffiezetapparaten, stoomstrijkijzers, klokradio's en af elgrills. De deelnemer die een joofdprijs wint kan een keuze naken uit dames- en herenrij- vielen, draagbare t.v.toestellen, dereo-cassetteradio's en stof- juigers. Alle bingo-liefhebbers ajn op deze avond van harte velkom, de zaal Is om 19.00 uur fpen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Pleziervaar- ders moeten per 1 april 1981 twintig gulden betalen voor een vergunning om op de Kralingse Plas en de Bergse Plassen te mogen varen. Op de kanalen wordt het verboden om vrije ligplaatsen te kiezen. Daar gaat de gemeente zeshonderd lig plaatsen aanleggen, die zullen per jaar zeshonderd gulden aan huur moeten opbrengen. Deze maatregelen neemt Rot terdam om de stormachtige groei van de plezlervaart te stuiten. Samen met de vergun ningen en de huurbewijzen voor de ligplaatsen krijgen de vrije- tijdsvaarders een felgekleurde sticker, die zij op hun boot moe ten plakken. De politie kan "il legale" vaarders en liggers op die manier gemakkelijk opspo- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De Sporthal 4argriet biedt woensdag 15 ok- qber weer onderdak aan de port- en spelinstuif voor het iele gezin. De organisatie is in landen van de Sportraad. Onder leiding van bevoegde «■zoekers deelnemen aan de rekreatiesportlelders kunnen de verschillende spelonderdelen die in circuitvorm in de sporthal staan opgesteld. De toegangs prijs voor volwassenen bedraagt 2,50 gulden, kinderen hebben gratis toegang. De sporthal is om 19.00 uur open, de instuif eindigt om 21.00 uur. ren. Voor kano's, vis- en zeilbo ten en surfplanken korter dan 4£0 meter is geen vergunning nodig. Het gemeentebestuur heeft al jaren plannen om de groei van de watersport aan banden te leggen. Deze regeling kan de goedkeuring wegdragen van het Koninklijk Nederlands Water- sportverbond. Dit ir. weliswaar niet blij, maar zegt te beseffen dat er iets moest komen om orde op zaken te stellen. Verleden Jaar schortte het verbond zijn medewerking op. Rotterdam wilde toen via vaartuigenregis tratie een halt toeroepen aan de drukte op de wateren. Rotterdam zal de regeling in het eerste jaar niet streng toe passen. Voorlopig komt iedereen voor een vergunning in aanmer king. In het hoogseizoen gaat men kijken of het niet te druk wordt Dan pas overweegt men een vergunningstop. Het aantal stei gers zal bij de aanvang van het nieuwe seizoen zijn uitgebreid, Plannen om voor 620 meter aan steigers te bouwen moeten met de vergunningkosten worden gedekt Op de kanalen wordt het ver boden om vrije ligplaatsen te kiezen. Aanleggen mag alleen nog maar in jachthavens en aan speciaal te bouwen aanlegstei gers. Pleziervaarders, die tot nu toe zo'n vrije ligplaats hebben, kunnen daar voorlopig nog blij ven liggen. I Zaterdagmiddag 16JÖ A uur op het Weena bij het Groothandelsgeb uw te genover het Rotterdamse res- taurant Engels. Een man j steekt het zebrapad over, ter wijl het voetgangerslicht op groen staat Midden op het ze brapad aangekomen ziet de. man op een vijf meter afstand dat er een geel-bruinachtige personenauto de hoek komt omgereden. De man vervolgt zijn weg, In de heilige over tuiging dat die auto wel zal stoppen voor een voetganger die reeds op het zebrapad loopt Het voetgangerslicht staat nog steeds op groen. De auto rijdt echter in snel le vaart door en rijdt de man haast van zijn sokken. Op het laatste moment kon hij nog l achteruit springen. Anders had hij met een paar gebro ken benen of erger in het zie kenhuis gelegen. Terwijl die auto vlak voor hem voorbijstuift licht hij zijn ene been op, kennelijk met het doel om de achterkant van de wagen een enorme trap te verkopen. Op het laatste nip pertje houdt hij zich in. De auto rijdt verder en zie dend van woede scheidt de voetganger de automobilist na: „Vuile schoft". Dan zegt hij tot de eerste de beste voorbijganger die het voorval gezien heeft: „Ik won die wagen van die kolerelijer een rotschop verkopen. Men sen van het zebrapad afrijden terwijl het voergangerslieht nota bene op groen staat. Ik heb spijt dat ik me heb inge houden..." Be stond erbij en keek er naar. Ik had begrip voor de man. Hij stond in z'n volste recht om dat zebrapad veilig over te steken. Het had geen haar gescheeld of hij was van de rijbaan afgekegeld door een a-sociale automobilist, die natuurlijk voor de voetganger had moeten wachten. Ik vroeg me tegelijk af wat er gebeurd was ais de man in zin emoties inderdaad de auto I De heer P.C. de Graaff g uit Rotterdam stuurde mij een briefje dat hij ontvangen had van de AGO- verzkeringen. Het ging om een begrafenisverzekering. Het briefje begint met: "Wegens i het bereiken van uw 65e ver een trap had gegeven. De automobilist had misschien nitgestapt en een handgemeen was waarschijnlijk het gevolg geweest. De rechter had dan geoor deeld: „Eigen rechtertje spe llen mag niet." Dat is inderdaad waar. Aan ■de andere kant hoef je het ook zo maar niet te pikken dat een kwetsbaar iemand, zoals een voetganger, van de rijbaan wordt gereden door een onbe schofte automobilist. Wat raadt de politie eigen lijk aan om in dit geval te doen. De politie: „Het beste kan je gelijk het autontunmer van die bestuurder noteren en dan 'kijken of er getuigen in de buurt zijn die de toch zware overtreding hebben gezien. Met het autonummer en de namen en adressen van de ge tuigen moet je je dan meiden bij de politie. Die gaat dan na of die automobilist inderdaad om die tijd bij dat bepaalde verkeerspunt is geweest, waarop eventueel een proces verbaal kan volgen," aldus de politie. Van een andere voetganger die wel eens iets dergelijks hsd meegemaakt hoorde ik het volgende: „Op het zebra pad moest ik et xs voor m'n le ven wegspringen. Anders had die automobilist dwars over me heen gegaan. In een reflex trapte ik een deuk in z'n spatbord. Daarbij gilde Ik geweldig hard „au" en toen de bestuurder hoogst verontwaardigd uitstapte zei ik: „vuile ploert, je hebt me aangereden." De automobilist bood daar op zijn diepe verontschuldi gingen aan en vervolgde met het schaamrood op z'n kaken en met een diepe deuk in z'n mooie wagen, zijn weg. De volgende keer zal hij zich twee keer bedenken om door te rijden als er een voet ganger reeds op een bevei- Ugdzebrapad loopt," aldus de ze voetganger, t Is maar een weet™ jaardag is de premievrijstel ling van uw polis beëindigd." Ben verontwaardigde De Graaff: "Erg leuk, alleen ik ben slechts 23 jaar op dit mo ment" Bij A GO- venekeringen word je dus kennelijk zeer snel oud! Onlangs zijn er weer van die mooie nieuwe te lefoonboeken uitgeko men van de PTT. Misschien heeft u ook weer zo'n fraai exemplaar In bezit. Nu moest ik laatst iemand bellen - die niet tbuis bleek te zijn - en tegelijk moest ik zijn postcode hebben om iets weg te sturen. Alleen kon ik dat fraaie posteodeboek niet vin den. Zou het nou niet makkelijk djn. dacht ik, om achter de adressen ia het telefoonboek tegelijk de postcode te ver melden. Het is slechts een kwestie van zes extra aansla gen. Reuze makkelijk voor de mensen, lijkt me zo. PIT, 't is maar een suggestie hoor. a. De heer P. Vogel uit de PS Verlaatstraat 31 in Over- schie won dit jaar de "Tuinenprijs" van de wijk. Slechts vier deelnemers deden aan de tuinkeuringscompetitie mee. En allen, zo blijkt, zijn in dienst van de Plantsoenen dienst.. Och,"zegt "meesterkeurder" R. H. Vianen, „vier deelnemers is toch genoeg. Het zijn be roeps, dus... ja, vier is genoeg! En allemaal van de Plantsoe nendienst Dus wat wil je nog meer?" ■De voorzitter van de Over- schiese wijkraad, de heer Van Ieperen, overhandigde gisteren aan P. Vogel de eerste prijs. Tja, wat wil je nog meer. Misschien een volgend keer nog drie prijsjes d'r bij. Dit om de wedstrijd vooral spanne en toch aezellig te houden Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Zaterdagmid dag heeft een vrachtwagen voor de nodige opschudding gezorgd in de Passage. Twee mannen van een verhuurbedrijf van ge luidsapparatuur uit Rotterdam hadden de grote wagen naar bi- nen gereden, om zodoende dich ter bij de ingang van het Passa ge Theater te kunnen komen. Twee dienstdoende agenten sommeerden de mannen de vrachtwagen te verplaatsen, maar de mannen gaven daaraan eerst geen gevolg. Nadat publiek zich met de zaak ging bemoeien, en het geheel op een rel begon te lijken, koos de bijrijder eieren voor zijn geld en reed de wagen de Passage weerult De geluids apparatuur stond toen nog bin nen. De' 28-jarige chauffeur L. V. uit Rotterdam is na verhoor op het bureau heengezonden. De vraag rest nu alleen waarom de mannen niet de gebruikelijke achteruitgang hebben gebruikt, die speciaal voor het laden en lossen is bedoeld. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De mars van Tamboer Trompetterkorps Gus- toband, die oorspronkelijk za terdag 4 oktober gehouden zou worden is verschoven naar za terdag 18 oktober a.s. De band vertrekt om 15.00 uur vanaf het clubcentrum Dukdalf Maasdijk en trekt vervolgens de wijk in om muzikale klanken te laten horen. 'SokL

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2