ël doet m Zd-Libanon Tien man in haven bedwelmd Êimmm Dr. J. Huisman: 'Er is geen kruid tegen gewassen' Carter klapt voor rivaal r Hf Cow-mrV op Kruiskade man en samen 'puinruimer' RKS Bezoek paus isle duur i§ VIDEOTHEEK KOOP NU UW KAARTEN! 1 HET VRIJE VOLK Onbestendig wmm BEL 010-14.74.00 m If Vrijdag 17 oktober 1980 34e jaargang no. 10221 WASHINGTON - Iran zal voor honderden miljoenen guldens aan militair materieel krijgen als het de Ame rikaanse gijzelaars vrijlaat. De VS-minister van Bui tenlandse Zaken Edmund Muskie zei gisteren naar aanleiding van alle geruchten over de vrijlating van de gijzelaars, dat de westelijke sancties waardoor de nog door de ex-sjah aangekochte wapens en onderdelen zijn geblokkeerd, zouden worden opgeheven in ruil voor de 52 gijzelaars die al sinds 4 november vorig jaar vastzitten. I DrJ. Huisman neem een grog fm£wmêmmwÉ-, 9 w W9M Met een hartelijke glimlach geeft pres ident Carter van Amerika een royaal applaus weg voor zijn aartsrivaal, de Republikeinse presidentskandidaat Ronald Reagan. Carter en Reagan zagen elkaar sinds het begin van de verkiezingscampagne voor het eerst. Ze woonden sa men een diner bij in het beroemde Waldorf-Astoria- hotel in New York ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de Amerikaanse politicus Al Smith die een bestrijder was van het drankverbod in de jaren twintig in de VS. Karl Marx ABONNEE-SERVICE voor direfcte bezorging bi. i/Q nr. na 17.45-19130 aar zakrdtg nu S4HMSJ30 sar (Van onze pariementsredactie) DEN HAAG Het, politieapparaat zou onhanteer baar, worden als aan politiemensen het recht wordt ge geven om in bepaalde omstandigheden niet op te tre den tegen ordeverstoorders. Dat zei minister De Ruiter van Justitie gisteren in de Tweede Kamer, waar ge sproken werd over het politiebeleid van de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken. Ontslag nemen Zie ook pagina 9 Van onze verslaggever JIMPOSTMA ROTTERDAM - Dui zenden mensen zijn ziek door een geheimzinnig vi rus dat al weken in ons land rondwaart. Volgens de zegsman van de Rot terdamse GG en GD gaat het om een acute aandoe ning van de luchtwegen. Vaak gaat dit gepaard met koortsaanvallen." Het is een influenza-ach- tig virus, maar kan geen griep worden genoemd." Dr. J. Huisman, hoofd van de afdeling infectieziekten van de Rotterdamse GG en GD: "Er Is geen kruid tegen dat virus gewassen. We heb ben er geen anti-stoffen voor. Het enige dat we de mensen kunnen aanraden is de traditionele Vicks en de bekende grog." Ziekmeldingen Gewone griepgevallen Vaccinaties ii TEGELS-PLAVUIZEN Elka twee weken 'n spelronde HOOFDREDACTEUR HERMAN WTGBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, teL 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 VS: wapens ruilen tegen Een Amerikaanse tv-station liet gisteren weten dat er a! vliegtuigen vol reserveonderde len, waar Iran om zit te sprin gen, klaar staan voor vertrek. Oök het presidentiële vliegtuig staat startgereed om Carter 'de gelegenheid te geven als eerste de gijzelaars op Amerikaanse bodem te begroeten. Washington heelt de meeste van deze berichten ontkend. Wel heeft Carter in een per soonlijk telegram ervoor ge zorgd dat personeel van de luchtvaartmaatschappij Pan- Am tijdelijk de blokkade tegen Iran onderbrak om de Iraanse premier Rajai en zijn gevolg de gelegenheid te geven ih New York te landen voor diens be zoek aan het VN-gebouw in New York. Het Iraanse persbureau Pars liet weten dat Iraakse troepen momenteel oprukken voor een Cel offensief op de stad Abadan. Iran zou aan het noordelijke en midden-gedeelte vanhet front met Irak 100 Irakezen hebben gedood en vijftien tanks uitge schakeld, In de havenstad Khor- ramsjar gaan de straatgevech ten tegen de Iraakse bezetters nog steeds door. Zes grote olie- leidingen die Abadan met onder andere Teheran verbinden staan in lichterlaaie. TEL AVIV Het Israëlische leger heeft in de afgelopen nacht bij een inval in Zuid-Li- banon twee kampen van Pale stijnse bevrijdingsstrijders overvallen en vernield. Volgens een woordvoerder van de PLO werden in een fel gevecht dat tot vanochtend duurde 30 Israëlische parachu tisten en soldaten,van pantser troepen gedood of gewond. De slachtoffers werden door heli kopters afgevoerd. ROTTERDAM - Tien haven werkers zijn gistermiddag be dwelmd geraakt toen een vork heftruck op pier 2 in de Waalha ven twee vaten met het chemi sche middel peridine lek had ge stoken. De inhoud van de vaten liep over de kade en werd later met chloor geneutraliseerd. Peridine is een stof die ademhalings moeilijkheden veroorzaakt. Artsen van de GG GD be handelden de tien havenwer kers ter plaatse. Een lagedrukgebied.dat zich uitstrekt van de Noordzee tot de Pyreneeën brengt voor dit weekeinde onbestendig weer. De wind komt van Noord tot Noordwest. In de loop van zondag worden buien verwacht De middagtem- peratuur blijft rond de twaalf graden schommelen. zon maan op onder op onder l8okl 0707 17 37 IS.23 Mysterieus virus maakt duizenden ziek Gezien op de Kruiskade in Rotterdam. Een vrouwelijke agent met een holster en handboeien open en bloot aan haar mid del. Op de dag dat PvdA-frac- tievoorzitter Joop Linthorst in de gemeen teraad opmerk te dat „een zichtbaar ge dragen pistool niet past bij heb menselijker ge zicht van de po litie". Hij waarschuwde tegen een cow- boy-achtig uiterlijk. Daar .is ze dan: een Rotterdamse cow-girl. ZAGREB - Het socialisme brengt veel zegeningen, maar het ziet geen kans een einde te maken aan klepto- manie. Tot deze conclusie kwam gisteren een krant In Joegoslavië die een over zicht gaf van wat winkel dieven bij voorkeur in het geniep achterover drukken. De verrassende uitkomst van het overzicht was, dat de bijbel en het Communis tische Manifest van Karl Marx de meest gestolen voorwerpen zijn. In de boekhandels van Zagreb is men ai jarenlang uiterst oplettend op de planken waar christelijke en communistische litera tuur te koop staan. Ook boeken over seksualiteit scoren hoog bij de winkel dieven. De Bijbet- en Marx-dleven behoren tot de princlpleel- sten onder de Joegosiaven, maar hun kleptomanie is blijkbaar niet in strijd met bun rechtzinnige voorkeur. Voor informatie over adreswij' aging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. dat de openbare orde moet wor den gehandhaafd, maar dat het mogelijk moet zijn om politie mensen in bepaalde gevallen van die taak vrij te stellen. „In het algemeen ben ik het er mee eens dat de politie alge meen inzetbaar moet zijn," al dus mevrouw Wessel, „maar als dat betekent dat je altijd, onder alle omstandigheden, iedereen ieder bevel moet laten uitvoe ren, dan weiger ik dat te accep teren." Minister De Geus van Defen sie liet gisteren een soortgelijk standpunt als dat van zijn colle ga De Ruiter horen, over gewe tensbezwaren van militairen bij het gebruik van kernwapens. Mensen met dergelijke bezwa ren moeten maar ontslag nemen of krijgen, meent hij. De oppositiepartijen pleitten daarbij voor het erkennen van gewetensbezwaren van politie mannen in verband met acties zoals die van komend weekein de bij de kerncentrale in Dode- waard. „Uitgangspunt van de rege ring is de algemene inzetbaar heid van de politie," aldus De Ruiter. Overigens noemde hij het „een zaak van wijs perso neelsbeleid" dat politiechefs in voorkomende gevallen bepaalde gewetensbezwaren van hun on dergeschikten bespreken en zo nodig erkennen. In dit verband noemde het CD A-Tweede Ka merlid Faber het geval van een politieman die moet optreden tegen demonstranten, onder wie zijn eigen kinderen zijn. Mevrouw Wessel-Tuinstra van D'66 wil dat de Kamer dë regering dwingt om gewetens bezwaren van politiemannen te erkennen. In een motie zegt zij (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - Willy Hof man (65). de onlangs gepensio neerde directeur van de ge meentelijke dienst Kunstgebou wen, is gepolst om tijdelijk het- directeurschap van de Rotter damse Kuntstichting (RKS) op zich te nemen. Hij zou, na het vertrek van Hans Kelter (rond de kerst) en mogelijk al eerder, bij de RKS de weg moeten effe nen voor een nieuwe vaste di recteur. Keiler heeft ontslag genomen wegens onoverkomelijke moei lijkheden met de gemeente Rot terdam. Hofman zou o.m, tot taak krijgen de tegenstelling tussen RKS en gemeente te ver kleinen. Binnenkort zal wethou- der Pim Vermeulen van Kunst zaken zich over deze zaak bui gen. Hij is nu op dienstreis in de Verenigde Staten. Volgens mr. F. H. Kernkamp, secretaris van het RKS-bestuur, is Willy Hofman „slechts een van de mensen" die op de nomi natie staan Keiler tijdelijk op te volgen. „V/el is duidelijk," adus Kernkamp, „dat we een nieuwe vaste directur op dit moment rsiet kunnen opzadelen met de moeilijkheden." Willy Hofman is momenteel voorzitter van de Toneelraad Rotterdam. Hij was vanochtend niet voor commentaar bereik baar. Meestal duurt de koorts enige dagen, waarbij blokkering van de luchtwegen kan optreden. Behalve voor astma- en longpa tiënten is de ziekte over het al gemeen niet gevaarlijk." Na de koorts kunnen de pa- tienten nog enige weken met verkoudheidsverschijnsejen blijven rondlopen, aldus de GG en GD. In de regio Rotterdam zijn veel ziekmeldingen bij be drijven binnengekomen, maar dit hoeft volgens dr. Huisman niet op een epidemie te duiden. Hij zegt daarover: "Om te taxeren over hoeveel gevallen het gast zijn we afhankelijk van de cijfers van Rotterdamse huisartsen. Per week krijgen we 2D'n 500 tot 600 meldingen van hen binnen, maar daar zitten ook de gewone griepgevallen onder. De praktijk leert ons dat veel mensen die met die ziekte thuisliggen, geen gebruik van een arts maken. "Duurt de ziek te langer dan drie weken, dan moet men zich wel met een huisarts in verbinding stellen. De GG en GD in Rotterdam verwacht overigens dat eind de cember weer een griep-epide- mie in ons land zal uitbarsten. Huis- en bedrijfsartsen zijn aangeschreven om in november hiertegen vaccinaties uit te de len. Naar verwachting zullen 800.000 mensen daarvan gebruik maken. Van dit aantal is er een half miljoen voor wie griep "medisch gevaarlijk is." Dat zijn vooral oudere mensen, hart- en vaat ziekte-patiënten. suikerziekte patiënten en mensen met chro nische aandoeningen van de luchtwegen. KEULEN - Waarom kan de Duitse r.k. kerk de kosten van het bezoek van de paus aan de Bondsre publiek niet zelf betalen? Deze, vraag stelt burge meester Kurt Rossa van Keulen. Dit naar aanlei ding van een voorstel van de vicaris-generaal van Keulen aan de deelstaat Noordrijnland- Westfalen om de kosten van hel pau selijk bezoek gelijkelijk te laten opbrengen door de deelstaat, de stad Keulen en het aartsbisdom Keu len Het vierdaagse bezoek van paus Paulus Johannes U aan West-Duitsland, tan 15 tot 19 november, zal naar schatting IS d 20 mil joen Mark kosten. Tot nu toe uxis de Russische „paus" Leonid Brezjnjeta de duurste gast van de Bondsrepubliek. Zijn staatsbezoek in 1973 kostte 1,5 miljoen Mark. Het valt vooral de rege ringen van de door SPD en FDP geregeerde deelstaten moeilijk miljoenen uit te trekken voor de missiereis van de paus naar het land van Luther, zo kort nadat de Duitse bisschoppen de gelovigen in een herder lijk schrijven hebben aan gespoord op de CDU/CSU te stemmen. Dat gebeurde roei niet letterlijk, maar de boodschap was wel dui delijk, al heeft zij niet ge holpen. Door opkocip uil faillissement verkregen grote, partij- (iSoO. soorten) tegels, nu met enorme kortingen zoals: Mom vloertegel Steeneok <1*21 cn van 1 73.- ou 39.50 T'i Rt/gamtek Hamfroiro 2tx 21 cm van /no.- no 59.50 n Kcrkcjrtci Harnjvcim 21x2f cm van 20.- r« 769,50 n-ij; vanaf t 0.10 - J, j Groie soffemg «unctesets Mo/a* hsaftcs Gratis lijm (toen 10 m') Gratis handleiding zeil tegeien Brugman Tegels - plavuizen - Meent.I9a-21a Rotterdam 010-136817 rï<«T i&'- X JrA re ft. s Gtwdeunng Mtnisitne van Juswé onnet «anmet 10 720/006/059 dd 26 |unt 19801

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1