Hoe het moet Man tegen man in straten Abadan Belgen tegen kernraketten Soares trekt zich terug Met auto tweemaal op agent ingereden Hot 11 ooi' Tbc velt dieren in safaripark 'Stripje' door halve land voor f 4,75 Pres. Marcos ontsnapt aan aanslag HET VRIJE VOLK RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITO'S. t: BEL 010-14.74.00 Veel bewolking Maandag 20 oktober 1980 31e jaargang no. 10223 De actie bij Dodewaard is tot nu toe een demonstratie geweest voor hoe we in Nederland met elkaar moeten om* gaan. Demonstranten die een blokkade van mensen rond de centrale opwierpen maar zich keerden tegen idereen die de versperringen wilde doorbreken. Een radio die de in structies aan de betogers voortdurend vergezeld liet gaan van waarschuwingen tegen geweld. Een politemacht die zich terughoudend gedroeg en de gehate oorlogsuitmons tering had nagelaten. Het leidde zelfs tot ontroerende momenten. Een boer uit het afgesloten gebied die vanmorgen melk kwam afleve ren bij het kampeerterrein. Een politieman die voor de ra dio zijn grote bewondering uitsprak voor de demonstran ten die regen, kou en storm trotseerden. Demonstranten die onder de politieagenten stickers uitdeelden en politie agenten die met de demonstranten meezongen. De actie stond in schril contrast met de overspannen ge luiden van Haagse autoriteiten die het deden voorkomen alsof er een revolutie voor de deur stond en met de schan delijke actie van het dagblad De Telegraaf dat een week lang trachtte de demonstranten te criminaliseren alsof er een nieuwe Rote Armee Fraktion was geboren. Het geweld kwam eerder van degenen die zich door dit alles had laten opstoken. De barre weersomstandigheden hebben één ding niet kunnen verhinderen: de regering hoeft de maatschappelij ke discussie over kernenergie niet meer te beginnen. Die is al aan de gang. TEHERAN/BAGDAD - Iraakse troepen vechten momenteel in de straten van de Iraanse stad Abadan. Volgens radio-Teheran vinden er van man tot man gevechten plaats en gebruiken de Irakezen de burgers van Abadan als dekking. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ■zt/n vr. na 17.45-19.00 m afcrdtg m 9JOO-I6JM3 nr Looptijd Vaste Rente 6 jaar10 5 jaar10 4 jaar9]A% 3 jaar9 2 jaar8%% 1 jaar8lA% Nadere informatie: 020*5912137 I A/ 7 DODEWAARD - Door gaan met de blokkade óf naar huis gaan. Dat was de vraag vanochtend in het tentenkamp van de actievoerders die sinds zaterdag de wegen naar de Kerncentrale Dode waard afgegrendeld hou den. Vanmiddag valt de beslissing. Slechts een minderheid lijkt nog te wille n volhouden. "Atoomstroom: boze droom": een van de span doekteksten die werd meegevoerd tijdens de acht kilometer lange mars van het basiskamp naar de geblokkeerde kerncen trale Dodewaard. LISSABON - De vroegere Portugese premier Mario Soares heeft gisteren zijn werkzaamheden als leider van de Socialistische Partij opgeschort tot na de presi dentsverkiezingen van 7 december. Soares is het niet eens met het besluit van zijn partij de herverkiezing van president Eanes te steunen. De presidentsverkie zingen in Portugal vinden op 7 december plaats. ROTTERDAM - Een Rotterdamse politieagent heeft zaterdagavond tot tweemaal toe moeten wegspringen voor een op hem in rijdende auto. Dat gebeurde in de Hondiusstraat bij een poging de 24-jarige prostituée MLC.D. aan te houden. Hier kreeg ik die bal, zegt Lerby tegen scheidsrechter Corver. f! i'lVl EIKe twee weken 'n spetrondé 1 de ic on ual de vij 1T- ic- 2l- st- m- te- tli- Ik an ite ikt id- ir- en te ?el an ik el r- e- on ■0- :ht ok »e lis en iet de u el, en iet e- jes er in lie ia, an tis1 of en T- C.'V iat tal ït- >K ijk )fc- eel en,> 'de ok Ik lat zts P- it cr »n its et tlOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Wilhstraat 25.3012 BE Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 De Iraakse troepen hebben enkele dagen geleden een fel of fensief ingezet om Abadan waar een belangrijke olieraffinaderij staat Ook in de havenstad Khorramsjar wordt heftig ge vochten. Irak heeft deze stad nog steeds niet geheel onder controle. BRUSSEL - Bijna 42 percent van de Belgen is tegen de plaat sing van 48 kernraketten voor middellange afstand op Belgisch grondgebied, terwijl slechts 25,8 percent daarvoor is. Dit blijkt uit het resultaat van een dit .weekeind verricht opinie-on derzoek. Een dergelijk onderzoek had een klein jaar geleden tot resul taat gehad: 20 percent voor, 65 tegen en 15 geen mening. Enkele weken geleden heeft de Belgische regering besloten pas een besluit over de plaatsing van de kruisraketten te nemen als de besprekingen over de be perking van middeüange af- standsrakettcn tussen Rusland en Amerika zijn afgerond. Socialisten en christen-demo-, craten hebben gisteren het groe- nelicht gegeven voor de nieuwe regenng-Martens. De liberalen maken hiervan geen deel meer uit Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 lol 16.30 uur op maandag tot en met vri|dag. Veel bewolking met in de wacht en ochtend mogelijk wat lichte regen of motregen. Mini mum temperatuur van tien gra den aan zee tot vier graden aan de oostgrens. Morgenmiddag ongeveer dertien graden. Tot matig toenemende wind .Zuid tol Zuidwest. De pogingen tot een vierdaags staakt-het-vuren door de Paki staanse president Zia Oel-Haq zijn door de Iraakse verovering van Abadan geheel mislukt De geestelijke leider van Iran ayatollah Khomeiny heelt giste ren opgeroepen tot een mobili satie van geheel Iran voor de "Djihad", de heilige oorlog ten einde de "Ba'athistische ongelo vigen te vermorzelen". President Saddam Hoessein van Irak zei in een toespraak tot het leger ter gelegenheid van het islamitische feest Eid-al- Adha, dat de Iraakse soldaten als "het ware zwaard gods" de "valse charlatans" moesten verslaan. Juist met het oog op het isla mitische feest, dat het offer van de aartsvader Abraham her denkt, had Zial Oel-Haq tot een bestand opgeroepen omdat een gelovige dan gedurende vier da gen geen bloed mag vergieten. Premier Mohammed Ali Rajai van Iran is na zijn bezoek aan de VN te New Vork via Algiers teruggegaan naar Teheran. Ra jai die de slachtoffers van de Algerijnse aardbeving bezocht, gaf de Amerikanen een sprank je hoop op een oplossing van het probleem van de 52 gijzelaars in Iran. Volgens Rajai zou een op lossing dichterbij komen ais Amerika de radarvliegtuigen uit Saoedi-Arabie terugtrekt Volgens het Witte Huis bete kende Rajai's uitlating een "doorbraak" in de gijzelings crisis. 3 11LJ ÜJ wevrnaar I km js zeggen actievoerders f -V Gisteravond al had een aantal vertegenwoordigers van de ver zamelde basisgroepen tegen kernenergie de demonstranten dringend aangeraden de blok kade te beëindigen. Het bereikte effect van de demonstratie was al groot genoeg, vonden zij. Maar de stemming bij de blok- kadegroepen was nog opperbest en men wilde nog niet naar huis. De leiders van de actie „Dode waard gaat dicht" telden giste ren dertigduizend demonstran ten rond de kerncentrale, die van binnenuit door politietroe- pen wordt bewaakt Tellingen van de politie noe men tienduizend demonstran ten. In het basiskamp werden de enkele duizenden achterblijvers vanmorgen om zes uur gewekt door de eigen zender „Radio Ac tief". Zij werden opgeroepen de blokkadegroepen af te lossen. Ook voor de middagploeg meld den zich al deelnemers. Er ontstonden in alle vroegte wat misverstanden toen een autobus met werknemers naar een conservenfabriek wilde, die in het geblokkeerde gebied ligt Uiteindelijk werd de auto door gelaten. Minister Wiewei van Binnen landse Zaken zei vanmorgen voor de NCRV-radio dat het niet uitgesloten is dat de over heid ingrijpt wanneer de blok kade vandaag voortduurt. Dat hangt echter geheel van de om standigheden af. Volgens Wie- gei was het tot dusver vreedza me verloop van de actie te dan ken aan het „zorgvuldig optre den van de autoriteiten en de politie," al vergat hij niet te ver melden dat bij de actievoerders „de vreedzamen duidelijk in de meerderheid" zijn. Zondag bleek inderdaad al snel dat de overgrote meerder heid van de demonstranten niets voelde voor een confront atie met de politie. De maanden lang voorbereide actie had oor spronkelijk ten doel via een soort belegering de stillegging van de centrale af te dwingen. Maar in plaats daarvan liet men de politie haar manschappen rustig verversen d.m.v. lan dingsvaartuigen via de Waal. Zie verder pag. 9 TILBURG - Besmetting door tbc heeft in het safaripark De Beekse Bergen in Tilburg het le ven gekost aan een leeuw, een jachtluipaard en een impala. De kiem heeft in het voer van de dieren gezeten. Het vlees dat ze dagelijks te eten kregen, wordt uit verschillende slacht huizen betrokken en is vermoe delijk daar al besmet geraakt. GRONINGEN - Met de bus van Groningen naar Rotterdam? Dat kan, als je de tijd hebt en met te gen een aantal keren overstappen opziet. De bejaarde heer Van Rooycn uit Groningen heeft het gedaan op één nationale strippenkaart, die hij als dagkaart liet afstempelen 4.75 65-plustarief. ƒ9,50 vol ta rief). Dat kostte hem on geveer éénderde van de prijs van een spoorkaart je, maar hij deed er twaalf uur over, dat is ruim drie keer zo lang als per trein. "Reizen kan bost goedkoop, als je het maar eocd uitkient." ai- De aankondiging van het ont slag van Soares kwam aan het eind van een twintig uur duren de zitting van de nationale com missie van de partij. Soares zou erg gebolgen zijn over een pers conferentie van Eanes begin vo rige week, waarin hj partij koos voor de rechtse Democratische Alliantie van premier Sa Car- neiro. Volgens Sa Cameiro zijn de uitlatingen van de president in tegenspraak met de steun die hij zich altijd uit de iinkse hoek liet welgevallen. De Democratische Alliantie heeft met Eanes over hoop gelegen sinds zij begin dit jaar aan de macht kwam. De Democratische Alliantie schuift op 7 december haar eigen kandidaat naar voren, de rechtse generaal Antonio Soares Cameiro. MANILA - President Marcos van de Filippijnen is gisteren aan een aanslag ontsnapt toen op een bijeenkomst van 5300 Amerikaanse reisagenten een bom ontplolte. Marcos bleef on gedeerd, maar achttien anderen raakten gewond. De bom was geplaatst onder een lege stoel in de zaal en ging af tijdens de vertoning van de film „Bloedbroeders", waarin nogal wat oorlogssituaties ge toond worden. Veel aanwezigen dachten dat de klap hoorde bij het geluid van de f 1 lm. Een stadsguerrillagroep die het regime van president Mar cos ten va! wil brengen heeft de verantwoordelijkheid voor de bomaanslag voor zich opgeëist. Joseph Stone, voorzitter van de Amerikaanse vereniging van reisagenten, heeft verklaard dat men de deelnemers aan de bij eenkomst zal helpen het land zo snel mogelijk te verlaten. De vrouw, verdacht van dief- sta! en het opgeven van een val se naam. zag Ïtan3 in een gepar keerde auto te springen. De twee inzittenden, bekenden van De politicman werd geraakt maar zag kans Weer op te krab belen en zijn dienstpistool la trekken. Daarop dook de auto bestuurder achter de voorbank Die schoot met twee gerichte schoten twee banden lek maar zag de auto toch richting Heem- raadssingei verdwijnen. Niet veel later werden de auto en de inzittende in de Duysstraat ge vonden. Het drietal werd gear resteerd ter zake van poging tot doodslag. De twee mannen in de auto Wie doet AZ nog iets? (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Wie zal dit seizoen in staat zijn om AZ'67 te bedrei gen? Op de negende speeldag is ook Ajax er niet In geslaagd de trotse Alkmaarse koploper ten val te brengen, zij het dat AZ in het Olympisch sta dion mede op de been bleef door een dubieuze beslissing van scheids rechter Charles Corver. Was het hands, toen Só- ren Lerby een schot van John Metgod blokkeerde? „Ik heb om honderd gul den met Corver gewed dat hij het verkeerd heeft gezien", aldus de Ajax- Decn. Maar ook het TV - verslag bood geen duide lijkheid. Topscorer Kurt Welz! mocht van Corver vanaf elf meter op Piet Schrijvers mikken en dat deed de Oostenrijker on berispelijk. Mede door toedoen van de weer in „genade" aangenomen Kees Kist kon Pier Tol de winnende goal scoren «1-2). Met 'een achterstand van drie punten is Feyen- oord nog altijd de naaste „belager" van AZ'67. maar de derby zaterdag avond tegen Excelsior (2-0) leerde dat de ploeg uit Rotterdam-Zuid bo ven zijn stand leeft. Met een aantal jeugdspelers in zijn midden reist Feyen- oord morgenochtend af naar Kopenhagen voor het Europa Cup-duel te gen Hvidovre. dat dit weekeinde voor de com petitie met 3-7 verloor. Onder de ogen van de ILSV-spionnen Branko Zebcc cn Giinther Netzer veerde PSV in Tilburg op tegen Willem II: 1-6. In Kerkrade was Dick Nan- ninga een ware plaag voor Sparta, dat aantrad met een debutant in dc goal: Bernard Heuser. Driemaal achtereen trof de „Giraffe" doei. Het werd uiteindelijk 4—1 voor de Limburgers. Rl- nus Michels beleefde een opmerkelijke start in de Bundcsliga. Onder lei ding van de „Generaal" behaalde FC Köln zijn eerste thuiszege van het seizoen. T V t. I KOOP NU UW i (AJ M 'EN! GoaftcunrgMm*!cne v.w justitie onde? nummer L 0 720/006/ QS9 dd 26 jure I9tö* maan op onder op onder

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1