Bloemgroep speelt 'Een stukje van de wereld' Marco en Edwin öpde bres voor zeehonden Schiedam trekt aan Rijnmond gegeven bevoegdheden in De politieman vertelt...(l Popgroep Wyvera in SYS mmm Werkgroep vergadert in de Blauwe Brug 2 i. v c schiedam Wi$ë0Wi§. mésk Wl-H- Penning voor Christiaanse ZEEMAN... ZEEMAN Fietser stoot hoofd tegen oplegger Dierenasyl krijgt wasruimte VRUDAG 24 OKTOBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Bezuinigingen, economische terug gang, stijging van gas-, electriciteits- en watertalie-, ven. Sombere geluiden klinken door in de meerjaren begroting van de gemeente. B en W hebben nog niet de noodklok geluid maar wel die van somberheid. Om alle hartewensen op het gemeentelijstje te kunnen vervul len, heeft het college besloten de spaarpot aan te sproe- nen. De gemeente heeft daaruit 2,3 miljoen gehaald om het gat in de begroting van 1981 te dichten. Verhogingen -- Door ELLEN SCHOLTENS VLAardINGEN Psychische problemen zijp niet populair. Een nacht vn het hart is best mogelijk, maar een nacht van de zieke ziel zal nog lang op zich laten wachten. Tocb kon het Vlaardingse volkje gisteravond even de moeuijkhedon proeven van mensen die met zichzelf "overhoop liggen (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM „Ik vind het zo zielig als ze zeehonden I doodknuppelen om bontjassen van hun vel te maken. I Straks blijven er geen dieren meer over. Er zijn er al zo- I veel uitgeroeid." Dierenvrienden Marco (12) en Edwin I (10) hadden gisteren in wijkcentrum De Bever een I kleine fancy fair gehouden om geld bijeen te brengen I voor Green Peace, die strijdt tegen zeehonden- en wal- vismoord. Veel wijkbewoners kwamen een kijkje nemen en kochten iets van de spullen die het hele gezin Ripzaad j bij familileden buren en De Kreek had verzameld. Be izoekers konden ook grabbelen, limonade kopen en I meedoen aan het rad van avontuur. Wijkwinkeliers j hebben allerlei prijsjes afgestaan voor de fancy fair. J Marco: „Ik zag op de televisie een programma over j Green Peace. Omdat ik veel van dieren hou, wilde ik liets voor hun doen. Op de Rijnmondschaal hebben we Iook veel gesproken over de zeehonden en walvissen. We I hebben toen ook een film gehad over de jacht op pool- I vissen. Ik vond dat zo zielig. Ik ben toen op het idee ge- I komen om een fanct fair te organiseren, dat doen we [op school ook wel eens. Ik hoop dat we veel geld zullen [ophalen. Dat sturen we dan allemaal naar Green Pea- ce." Banden De kwis van „de gekrenkte geest" met Katy en Elma. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De gemeente Schiedam trekt de aan iet Openbaar Lichaam Rijnmond overgedragen be voegdheden voor haar belangenbehartiging in de N.V. fvalverwerking Rijnmond terug. Reden daarvoor is at Rijnmond de Schiedamse gemeentebegroting voor vee miljoen gulden wil belasten, om de stad te laten eebetalen in het vergrote aandelenkapitaal van de kV.R. Deze handelswijze druist in tegen eerder ge lakte afspraken. voor al uw sleutels Lips- en autosleutels, klaar terwijl u wacht Andere modellen 's morgens brengen, 's middags weer afhalen Voor al uw sleutels gaat u naar DE SLEUTELSPECIALIST Broersvest 50-52-54, Schiedam Tel. 267594 Fascist! 'fM M. Hoofdagenten Arie Teensma (links) en Ad van de Minkeis: Waar komt die agressie tegen uniformen vandaan?" Uniform Slaande ruzie "Rock is fun" voor de Vlaardingse formatie Wyvem. fl m 1 V I. lyi spaarpot blijft Schiedam uit rode cijfer Het college noemt de toekomst niet roosklerig! Uitbreiding van voorzieningen en verzwaring van taken zit er volgens B en W voorlopig niet in. Ze zijn blij dat ondanks de beperkte geldmid delen, vanwege de bezuinigin gen van de regering, Schiedam het volgend jaar de kop boven het water kan houden. Er wordt echter verwacht dat in de toe komst toch bezuinigd zal moeten worden op bestaande voorzie ningen en de belastingen om hoog zullen gaan. „Een zorgvul dig financieel beleid in de toe komst is en blijft geboden", al dus het college. Schiedammers zullen ook hun steentje bij moeten dragen om de inkomsten van de gemeente op peil te houden. De waterta rieven, die bepaald worden door Schiedam zelf, gaan met acht procent omhoog. Het afvoeren van huisvuil gaat meer kostwn. In 1981 moet ieder gezin bijna ƒ3,50 meer betalen. De electrici teits- en gasprijzen zullen ook stijgen, maar in hoeverre dat hangt af van de beslissingen die Rotterdam en het ministerie van Economische Zaken erover zul len nemen. Door de spaarpot- de saldireserve aan te spreken heeft Schiedam echter al te gro te tariefsverhogingen en ingrij pende bezuinigingen kunnen vermijden.' Tekenaar Harr Wieg man is druk bezig om Schiedams fi nanciële si tuatie in een strip uit te beelden. Alle Schiedam mers zullen binnenkort deze 'fantasie naar waar heid' in de bus krijgen. De gemeente heeft Wieg man opnieuw opdracht ge-' geven om de vrij taaie kost van een ge meentebegro ting te verta len in een verteerbaar stripverhaal t/'» Ben jij dan zo gelukkig' Bloemgroep speelde in de Harmonie "Een stukje van de wereld", een programma over ontsporen en aanpassen. Gege- vens uit het leven van twee vrouwen, Katy en Elma, worden via scènes, liedjes en verhalen beschreven uit het gezichtspunt van Katy. Op haar onbereken bare, bizarre, impulsieve wijze vertelt ze over haar leven en dat van Elma en anderen. Elma's klachten' van misse lijkheid, pijn in maag en buik, overgeven etcettera waren terug te voeren tot haar gezins- en hu welijksleven. Die van Katy wa ren voortvloeisels van haar ge brek om niet alleen te kunnen zijn, maar ook niet met een an der. Beide vrouwen komen in de zelfde psychiatrische kliniek te recht De wijze van behandeling blijft wat hangen in clichés: kieurtherapieen, speltherapie ën; keer jezelf maar binnenste buiten en dergelijke. Als ze "eruit zijn" verwijt Ka ty Elma, dat ze door terug te ke ren naar man en kroost weer dezelfde burgertrut is gewor den. Katy: "Je hoort bij mensen die in konijnehollen zitten in de nieuwbouw. En maar fokken." Katy wordt ook niet enige druk bespaard. Elma "Ik ben toch ge lukkig zo? Wat wil jij dan? Ben jij dan zo gelukkig?" Katy en Elma zijn geen ver zinsels: Enkele jaren geleden zijn simulatiebanden gemaakt- voor de afdeling "klinische psy chologie van de Rijksuniversi teit in Utrecht Door de banden te beluisteren ontstonden beide vrouwen. Derde in de groep is de "com mentator". Al voor de aanvang van de voorstelling liep hij door het publiek te schuifelen en be naderde de toeschouwers heel direct "Wat ben je mooi?" Rooie konen waren dan niet weg te cijferen. Sommigen vroegen zich ver twijfeld af: hoort hij er nou bij? Of is ie nou echt gek? In de slot scène zullen de oplettende toe schouwers constateren: Eigen lijk heeft hij toch wel een beetje gelijk. Dan is het goed. ROTTERDAM - De CDA-er prof. dr. J. H. Christiaanse heeft gisteren de Wolfert .van Borse- lenpenning gekregen. Hij ont ving de onderscheiding bij zijn vertrek uit de Rotterdamse ge meenteraad. Daar heeft hij tien jaar ingezeten. Christiaanse blijft lid van de Eerste kamer. In Rotterdam'- wordt hij opge volgd door J. W. van der Schalk. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De werkgroep ruimtelijke ordening van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam Noord houdt op snaandagavond 27 oktober een bijeenkomst in de vergader ruimte van de blauwe Brug. Tij dens de vergadering, die om 20.00 uur begint, zal ondermeer worden gesproken over de over last die het vrachtverkeer ver oorzaakt op de Zwaluwlaan. Ook de noodzaak van een twee de ontsluitingsweg voor het ge bied ,Schiedam-Noord zal ,die avond aan de orde komen. Voor informatie kunt U bellen naar Jos van der Lugt, tel. 702207. dan niet meer garant staat voor de aflossingen en rente. De twee miljoen gulden, bo ven op eenzelfde bedrag dat Schiedam eerder betaalde, is bij B en W volkomen verkeerd ge vallen. De portefeuillehouders van G.S.. het dagelijks bestuur van Rijnmond en B en W van Schiedam hadden namelijk be sloten, dat er eerst een onder zoek zou plaatshebben naar een andere manier om het bedrag te Een voorstel tot intrekking i de bevoegdheden zal maan- in de Schiedamse gemeen- worden behandeld. *feèmt de raad het voorstel aan, i zal ook het college van Ge- pu teerde Staten zijn goedkeu- aan, het besluit moeten ge- yen, .voordat het kan worden gevoerd. Het gevolg daarvan i zijn dat Rijnmond namens vedam geen leningen meer yaangaan, omdat Schiedam Tik** v<"" 'J'' financieren. Dat onderzoek is nog niet afgerond en toch komt de Rijnmondraad nu met een claim. Deze gang van zaken vin den B en W van Schiedam on aanvaardbaar. Ze zijn dan ook met van plan het bedrag te be talen. Hierdoor komt ook de betaling van ruim drie miljoen gulden op de tocht te staan, die Schiedam aan Rijnmond zou betalen om bij te dragen in een reddings plan voor de A.V.R, Overigens staat Schiedam zijn huisvuil iri het geheel niet af aan de A.V.R., maar aan de V.A.M. in het Drentse stadje Wijster. Boven dien gebeurt dat tegen een aan merkelijk lager tarief en is de manier van verwerking veel milieu-vriendelijker. De V.A.M. werkt met een huisvuilschei- dingsinstallatie, waardoor huis vuil weer geschikt wordt ge maakt voor hergebruik. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Een uistekend deel van een oplegger heeft de 81-jarige J. van O. een flinke hoofdwond en een hersenschud ding bezorgd. De oudere heer die over de Westerkade fietste had het stuk ijzer n'et in de ga- .ten en reed er met een flink vaartje tegen aan. Per ambulan ce werd hij overgebracht naar het Nolet r# Ja* "„Politieman mishandelt P* vrouw,"Of:."Demon stranten immekaar gesla gen door politie." En: "Politie slaat roan in ziekenhuis." Der gelijke berichten kom je in de krant nog wel eens tegen. En niet zelden komt die politic man er af ais de "gebeten hond." Ad van de Minkeis (34) en Arie Teensnaa (36), beiden hoofd agent bij de Rotterdamse poli tie, zeggen: „Zijn de media er niet mede schuldig aan dat het publiek, vaak ten onrechte, een .verkeerd beeld van ons krijgt." Daarom in een vervolgserie de keerzijde van de medaille. Ad en Arie vertellen over de 'dagelijkse beslommeringen van een politieman. Dingen waar de burgerij eigenlijk geen weet van heeft. En het is waar: een politieman zijn boekje te buiten dan wordt daar al gauw terecht of niet te recht melding van gemaakt Tegenover dat ene geval staan moeten krijgen, waarvoor ze je als politieman uitmaken, dan waren we nu allemaal dood re. weest! 5 Dat zijn we dus niet. We zijn er" immuum voor geworden. Je - laat het gewoon over je kant m heen gaan. Want je weet daf» het alleen maar doen om je alt je tent te lokken. Nou, en als je dat niet doet, dan is de lol er gauw af. Politiemannen en -vrouwen zijn mensen zoals u en ik. En mensen maken fouten. Dat geldt voor iedereen. Het ver- schil is alleen dat ais een poli. tieman een fout maakt, je ge lijk hoort: "die rot politie dit eï die rot politie dat" We hebben het gelijk allemaal gedaan. En dat slaat natuurlijk nergens „Een van de laatste "modegril len" is dat ze je op straat na roepen met "hé, vuile SS-er!"; Of: "hé klere facïst!" Kijk, dat zet nou wel kwaad bloed bij ons. Vooral als je het dan hoort echter 100 kleinere gevalletjes waarvan we nooit een letter in de krant zien. Enkele voorbeeldjes: politie man sust ruzie van echtpaar; midden in de nacht speelt de politie voor loodgieter omdat een oud vrouwtje een lekkage heeft gekregen* politieman treedt op als EHBO'er omdat een buitenlands gezin geen dokter kan krijgen. flet zijn juist deze gevalletjes waarvan de mensen zeggen: "Goed dat er politie is." En toch bestaat er bij een groot deel van de burgerij vaak een aversie tegen de geüniformeer de politieman. Hoe komt dat? Ad en Arie: „Soms wordt het al roet de paplepel ingegoten. Loop je op straat, gewoon je ronde te doen. Komt er een moeder met huilend kind voor bij- Zegt die vrouw ineens: -Als je niet ophoudt met jan ken geef ik je mee aan die agent. Dan laat'ie je opsluiten in bet stikkehok." Je wordt dus gelijk voor boe man uitgemaakt. Tegen zo'n huilend kind zei ik (Ad) dan wel eens: „Heb je van je ma al een ijsje gehad!" Was die moeder gelijk stil. En het kind ook!" „Soms lijkt het wel of alles wat een uniform draagt de gebeten hond is. Neem maar een RET- man. Die krijgen ailerlei ver wensingen naar hun hoofd ge slingerd, zonder dat ze iets hebben misdaan. Alleen maar omdat zo'n man in een RET- pak loopt. Waar die agressie tegen uni formen vandaan komt weten wc niet Vooral is het sterk on der jongeren. Je wordt uitge maakt voor alles wat lelijk is. Bij het uitschrijven van een simpele parkeerbon bijvoor beeld hoor je al: "hé klerelijer; kankerlijer; krijg de tyfus; hé juut, de pleuris kan je krijgen.' Als we al die ziekten hadden uit de mond van een jongen van 15 jaar. Die weet niet wat- een SS-er was of wat een fas cist is. Anders zou hij het niet zeggen. Met name de oudere collega's vinden zoiets ver schrikkelijk. Sommigen van hen hebben in het verzet geze ten. En dat moet je als politie man allemaal maar slikken. In plaats van boeman, zijn wij vaak eerder hulpverlener. Zeg maar EHBO-er. Ais er ergens conflictsituaties zijn, roepen de mensen om ons. We komen dan in feite om een pleister op de wonde te plakken." „Enkele voorbeelden: een echt paar heeft slaande ruzie en dreigt mekaar de schedel in te slaan. Man of vrouw belt dan het magische nummer; 3 x 14. Via de meidkamer komt dan die oproep voor bulp binnen. JIJ zit met je maat op de weg. Hoor je via de radio: "Onenig heid, daar en daar. G aan jullie even kijken." Verder weet je van niets. Je komt boven bij dat ruziè'nde echtpaar en dat denkt gelijk dat je precies weet hoe de vork in de steel zit. Het enige wat we dan kunnen doen is om het conflict probe ren te sussen, zo van: "Me vrouw, meneer, probeert u nou rustig naar bed te gaan. En be praat u morgenochtend, onder een kopje koffie, de zaak ver der." Soms lukt dat En soms niet Bij veel van die familie- en ook burenruzies speelt alcohol een roL De mensen zijn een beetje beschonken en allerlei pro bleempjes komen weer boven drijven. Niet zelden verwach ten ze van jou dat je als een soort scheidsrechter optreedt Of ze willen in 3 minuten een pasklare oplossing voor hun probleem, waarmee ze al jaren zitten. Hebben we ze eenmaal naar bed gekregen, dan horen we de volgende dag soms van de mensen: "Göb, dat we daar zo'n ruzie over hebben gemaakt." Wordt vervolgd). (Van een onzer verslaggevers) 1 SCHIEDAM-De Vlaardingse' formatie Wyvem treedt vrijdag" 24 oktober op in sociëteit SVS in gebouw De Teerstoof. De groep speelt nu ruim dne jaar en heeft in die tijd al heel wat problemen het hoofd moeten bieden. Zo werd de installatie een keer ge stolen en moest de groep einde loos zoeken naar oefenruimte. Sinds begin 1980 kan de groep regelmatig optreden, bijgestaan door een lichtshow. De groep heeft haar repertoire opge bouwd uit eigen nummers die varieren van swingende blues- rock tot disco stampers. Met hun instelling 'rock is fun" zorgen de groepsleden voor een dynamisch optreden. Wyvem begint om 20.00 uur met spelen in gebouw De Teerstoof aan de Nieuw- straat 12. Leden hebben gratis toegang, anderen moeten 2,50 gulden betalen. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De dieren in het asyl 'De Hargahoeve' krij-, gen binnenkort een eigen was hok. De Nederlandse Vereniging lot Bescherming van Dieren in Schiedam .heeft namelijk met een collecte in de week vooraf gaand aan Werelddierendag op '4 oktober bijna ƒ11.000.- opge- jhaald. Dat bedrag komt nu ten goede aan het Schiedamse die-» renbestand, dat geen comforta bele huiskamer heeft om in te i slapen. De afdeling Schiedam is bijzonder blij met de grote op brengst van de collecte en noemt de actie daarom ook een succes. -1 1 i.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2