in 'Puntig Kaalkopje' bloeit plotseling op Oisterwijjk m ïvöi weer beetje haring uit Noordzee voor wer SLAAPKAMERS toonaangevend in eiken Marke-lioofd niet terug Hoge Afghaan uitgeweken Spoelen we weg over 50 jaar? POLITIE VINDT MEISJE TERUG Heroïnebezit Aan bed geketend Kom ns over de crug iet een nieuwe abonnee.,. HET VRIJE VOLK fPHIli Patiënt rookt «vier doden BEL 010-14.74.00 VANDAAG BING0-CIJFERS OP PAGINA 5 Kouder Dinsdag 28 oktober 1980 34e jaargang no. 10230 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Het ziet er iets zonniger uit voor de haring, en dus ook voor de haringliefhebbers. Neder landse visserij-biologen denken dat het volgend jaar biologisch verantwoord zal zijn om weer wat haring in de Noordzee te vangen. Het zal dan nog wel om een "voorproefje" gaan. Zekerheid over de vangstmoge lijkheden is er echter pas in februari. Positief O 5He ook pag. 4 en pag. 17 blauw 01 groea Protesten ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging DLi/Qvr. na 1745-19.00 nor alertig ns 9jQ0-10j00 aar addestoel' (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De rage om zelf „drug-paddestoelen" te zoe ken is volgens deskundigen uiterst riskant. Twee Rotter dammers zijn met ernstige ver giftigingsverschijnselen in het Dijkzigt-ziekenhuis beland, na dat zij van de - hallucinatiever- wekkende - psilocybine-pad- destocl hadden gegeten. Dr. C. Bas, directeur van het del zich op de - gedroogde - pad destoelen heeft geworpen. Daar groeit die bepaalde soort kaal kopjes meer in het wild. Er zijn ook hele handleidingen te koop hoe je ze moet zoeken of opkwe ken. Maar een echte deskundige heeft wel tien jaar studie nodig om de juiste soort te kunnen on derscheiden. Daarbij komt dat in Nederland de kennis op het gebied van paddestoel-vergifti ging maar zeer gering is. In te genstelling tot bijvoorbeeld Frankrijk, waar het eten van „eetbare" paddestoelen veel ge bruikelijker is." Dat psilocybine een hallucine rende werking heeft, werd ont dekt door de indianen in Mexi co. Al rond dertig jaar geleden waaide het paddestoelengebruik over naar psychiaters in Ameri ka, en vandaar naar Engeland en het vasteland van Europa. Maar nu steekt het Ineens de kop weer op. De laatste tijd zijn honderden mensen op het ge bruik ervan betrapt." Volgens de paddestoel-kundi ge dr. F. Tjallingü uit Wagenin- gen bestaat er grote kans dat psilocybine-paddestoelen net zo worden „versneden" als hero ine. „Uit Engeland, waar het ge bruik al veel langer bekend is, komen al berichten dat de han- Rijksherbarium m Leiden, heeft de paddestoelen die de twee hadden gebruikt, onderzocht „Het was een soort, met de Ne derlandse naam „Puntig Kaal kopje", dat op het hele noorde lijk halfrond voorkomt Sommi ge ondersoorten bevatten inder daad de geestverruimende stof psilocybine. die is zelf niet giftig of verslavend. Maar als je zelf naar die soort paddestoelen gaat zoeken, is dat erg gevaarlijk. Je kunt gemak kelijk giftige soorten "meepiuk- ken. Als je er dan niet gauw bij bent kan de vergiftiging hevig en levensgevaarlijk zijn." Volgens hoofdinspecteur H. A. Jansen van de Rotterdamse nar cotica-brigade staan de padde- stoeltjes al jaren op de opium- lijst „Ze zijn verboden, en ook een hele tijd niet meer gebruikt. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrickadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 (Van onze sociaal- ji economische redactie) DEN HAAG - Melk tof; volgens het Konsumenten'j Kontakt te duur. De con-j sumentenorganisatie zegt, dat de minimumprijs voor melk 9 cent te hoog is. Aangedrongen wordtj op een prijsverlaging of.|; liever nog, afschaffing van de minimumprijs. In zijn biad Koopkracht zegt het KK vandaag dat deze prijsregeling niet: aan haar doel, bescher- ming van de kleine mid denstand, beantwoordt Juist de grootwinkelbe-: j drijven, die het minder hard nodig hebben, ver- j dienen jaarlijks tientallen]! miljoenen aan de mini-|' mumprijs voor melk, al-i' dus het Konsumenten f Kontakt f; De consumentenorgani -1; satie heeft ontdekt dat de|;, gezamenlijke melkcoöpe- f; raties vergaande onder- i< tinge afspraken over dei prijzen hebben gemaakt Het KK zegt dat er sprake is van een kartel, dat del' melkindustrie ten on-1 rechte niet bij het minis- terie van Ecónohiische Zaken heeft aangemeld.. De consumentenorganisa tie heeft dan ook "een klacht ingediend bij het "'departement en bij" de Economische Controle dienst REKKEN - Directeur E.M. Hilgers keert definitief niet te rug als hoofd van het kinderbe schermingsinstituut De Marke in Reliken. Hilgers was begin dit jaar op non-actief gesteld, na een conflict met het bestuur. Hij streefde een vrijere begeleiding van de pupillen na, maar ging daarin volgens het bestuur te ver. Voor de bevolking van De Marke was de schorsing van Hilgers destijds aanleiding voor een bezettingsactie. ISLAMADAD - Een hoogge plaatste functionaris van het Afghaanse ministerie van open bare werken is naar Pakistan uitgeweken uit protest tegen de Sowjet-interventie in zijn land, ao hebben Pakistaanse functio narissen vanmorgen bekendge maakt. Dat .vertelde dr. R. Boddeke voor Visserijonderzoek in bioloog bij het Rijksinstituut IJmuiden. Vorige week nam hij in Brussel deel aan een bijeen komst over het al of niet ophef fen van het haringvisverbod in de Noordzee. Ais voorwaarde voor ophef fing van dat verbod is een tijd geleden gesteld dat er weer 800.000 ton volwassen haring in de Noordzee moet zijn. Zoveel is ■er, nu nog iang niét."-.-Boddeke schat dat er nu tussen de vier en vijfhonderdduizend ton in de Noordzee zit De 800.000 ton zal .dus waarschijnlijk niet gehaald worden. 'fiBRUSSEL- Bij een brand in yffih ziekenhuis in het Belgische MX&Lvière zijn de .^afgelopen nacft't'Viéfip^Öënteix óm het le- vén gekomen, Een vleugel van het ziekerihüisrbrandde volledig uit. Dé brand was te wijten aan het roken in bed van een pati ent De overige patiënten bleven ongedeerd. Voor 1982 zijn de kansen wat beter. In februari volgend jaar gaan de biologen de jonge ha ringen tellen. Volgens de Neder landse biologen kan in 1982 de 800.000 ton bereikt worden. Hun optimisme baseren ze op wat ze dit jaar gezien hebben aan ha ringlarven. Het standpunt van de Neder landse biologen wordt nu ook door hun collega's uit andere E.G.-landen gedeeld. Komt er volgend jaar een positief biolo gisch advies, dan gelooft dr. Boddeke niet dat er uit dè E.G.- ministerraad nog bezwaren zul len komen. De biologen pleiten wel voor een goede controle van de vangstbeperkingen. Gebeurt dat niet, dan is het zo weer mis. Ontroerd omhelst Walter Clark zijn vrouw Juanita en zijn 14-jarige dochtertje Angie bij zijn terugkeer uit Cuba, waar hij anderhalf jaar in gevangenschap doorbracht, Clark kwam gisteren met 29 andere Amerikaanse staatsburgers in Miami aan. Sommige Amerikanen hadden tien jaar op Cuba vastgezeten. Walter Clark werd in maart 1979 gearresteerd toen hij met zijn vliegtuigje boven Cubaans grondge bied vloog en tot landen werd gedwongen. een bepaald inkomen, in ruil voor werkgelegenheid. Strikte voorwaarde van de FNV-bonden is dat de koop kracht van de laagstbetaalden op peil blijft, ondanks de alge mene loonmatiging. Alleen de Voedingsbond (voorzitter: Cees Schelling) houdt ook nu nog vast aan het handhaven van de koopkracht voor de werknemers tot een inkomen van 33.000 gul den. Schelling heeft gisteren ge zegd dat zijn standpunt bete kent dat de Voedingsbond des noods op eigen kracht een sta king voor behoud van koop kracht zal houden. In zo'n geval zal uiteindelijk de stakingskas van de FNV toch wel opengaan, als dat nodig is, vertrouwt Schelling. Voor het aftoppen van vakan tietoeslag en prijscompensatie is het openbreken van CAO'S no dig. FNV-voorzitter Wim Kok vindt het een hele stap van de vakcentrale, dat dit principiële voorstel is gedaan. De FNV-le- den moeten zich er nu over gaan uitspreken, waarna de FNV op 1 december het definitieve beleid voor 1981 vaststelt. Zowel CNV als NCW (christe lijke werknemers en werkge vers) hebben gezegd afspraken te willen rrtakën over de werk gelegenheid. CDA-fractieleider Lubbers wil deze houding belo nen. Hij ziet er duidelijk moge lijkheden. tot een compromis in. (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM - De FNV- bonden willen de .loonkosten volgend jaar één of anderhalf procent minder laten stijgen dan nu al in de CAO's voor 1981 is vastgelegd. Ze willen daar voor de prijscompensatie en de vakantietoeslag aftóppen vanaf (Van een onzer verslaggevers) DELFT - De. vijf mil jard kilo koolzuurgas die i de mensheid jaarlijks de lucht in werpt, vormt een I ernstige bedreiging voor het klimaat op aarde. I Over 50 jaar zal de tempe- ratuur op aarde zo'n drie j graden zijn gestegen. Daardoor smelten de pooi-ijskappen en zal het j water!in de wereldzeeën j met vijf meter stijgen, zo- dat laaggelegen landen overspoeld zullen raken. Dat beeld hebben we tenschapsmensen ge schetst op het jaarlijkse „seminar" van de Inter nationale vereniging van wetenschappelijke instet- 1 lingen (IFIAS) in Delft, I De ruim 30 vertegenwoor- I digers uit verschillende landen vinden dat we „niet op dezelfde voet hunnen doorgaan met de luchtverontreiniging." Het koolzuurgas (CO-2) komt vrij bij de verbran ding van aardolie, gas en steenkool, maar ook de afbraak van de-tropische wouden heeft een enorme - onbekende - invloed op het klimaat. Om i te onderzoeken welke klimaatsverande ringen zich de laatste ja ren hebben voorgedaan en wat precies dé invloed is van luchtverontreini- S Kw>B. is een uitgebreid i studieprogramma opge steld. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Het rek met (vaak verscheurde) telefoongid sen gaat verdwijnen uit de openbare telefooncellen. In plaats daarvan kan straks gratis 008 worden gebeld om een num mer na te vragen. Volgens de PTT worden de gidsen maar weinig geraad pleegd (door zeven procent van de celgebruikers). Vaak zoekt men ook alleen maar een adres. Bovendien is de indruk, dat de aanwezigheid van telefoongid sen sterk uitnodigt tot vandalis me. PTT Telecommunicatie is ook bezig uit te zien naar een nieuw j' i type cel. Op het plein voor het jgj Amsterdamse Centraal Station lijs zal een proefmodel worden ge- iij plaats. Publieke Werken In de hoofdstad vond het bestaande S;> type cel niet meer "esthetisch An verantwoord" op het plein, dat §;j geheel nieuw is aangekleed na Ij- de gereedkoming van de metro- jttj lijn naar CS. Sjfj In Arnhem was tijdens de Pa- p ralympics een driehoekig type M telefooncel opgesteld, dat ook was tel gebruiken door rolstoel- s|> mensen. Si wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen. Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, Tel. 010-12.64.61 ROTTERDAM - De 47-jarige H.C. is vanmorgen door de rechtbank in Rotterdam veroor deeld tot vijf jaar gevangenis straf wegens het verhandelen van een partij heroine. De offi cier van justitie had zeven jaar geëist SCHIEDAM - De politie heeft gisteravond in Apeldoorn het 18-jarige Schiedamse meisje A. Y. teruggevonden.-- Afgelopen vrijdag werd ze door drie jon gens op de Schiedamse Nieuw- poortweg in een auto gesleurd. De auto werd in Den Haag te ruggevonden. Een onderzoek van de Schiedamse recherche leidde naar Apeldoorn waar het meisje vannacht, samen met de 19-jarige R. Y., ook van Turkse nationaliteit maar geen familie van haar werd aangehouden. De politie heeft nog meer arresta ties verricht Alstublieft Voor u. Van Het Tenminste, als u ons 'n nieuwe Vrije Volk. 'n Mooie, lekker abonnee bezorgt Kom. u weet rulle en bovendien zeer vast wel iemand Misschien exklusieve badhanddoek. bent u zelf nog geen abonnee Met de lOOjarige Rotter- JLaat u toch zeker gewoon damse Willemsbrug erop iemand anders (die dat afgebeeld Zomaar. wèl is) uw naam Voor nop. opgeven? 035 geen P""* Oh ja: I i-i-aï vftjr-.j; \v de handdoek kunt u bestellen in de kleu- 'n1 ren rood bruin. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit is uitstékend! De politie deed op 30 juli een inval in een woning in Rotter dam-Zuid en nam cr een kilo heroine in beslag. C. heeft altijd volgehouden dat hij door een kennis was benaderd om de he roine te laten keuren en wegen. Angela de Falco int Napels laat de ketting zien waar mee haar ouders bet 3-jarige meisje aan haar bed pleegden vast te leggen. De politie heeft de oudera ge arresteerd. Zij zul len worden voor geleid op beschul diging van kinder mishandeling. LONDEN - De politie van Londen - Scotland Yard - heeft een groep neo-nazi's toestemming gegeven mee te doen aan de jaarlijkse pa rade op 9 november ter her denking van de gesneuvelde Britten in Wereldoorlog I en loop zal Kenneth McKilliam van het Britse, eveneens fascistische. Nationale Front een toespraak houden over "herdenking en verzoening". Op 9 november dragen prak tisch alle Londenaren een pa pieren klaproos (poppy), die ze krijgen als ze geld geven voor de collecte die op die dag gehouden wordt voor de weduwen en we zen van de gesneuvelde militai re. De negende november wordt dan "poppyday" genoemd, naar de miljoenen klaprozen die bloeiden op de verwoeste velden van Vlaanderen na de eerste Wereldoorlog. Talrijke instanties hebben al geprotesteerd tegen het deelne men van de neo-nazi's aan de "poppy day parade" bij de Ce notaph, het oorlogsgedenkteken in Whitehall. Harry Curtis van de Vereni ging van joodse oud-militairen verklaarde: „De weduwen die treuren om hun doden zullen zich verschrikkelijk voelen als ze daar de nazi's aantreffen wier helden hun mannen heb ben gedood." Vice-luchtmaarschalk Charles Maugham, secretaris van het Britse Legioen, zei het te be treuren dat de neo-nazi's bij de Cenotaph zullen zijn. „Het hele punt van de herdenking is dat we degenen eren die gestorven zijn in de strijd tegen het fascis- Stuur Hld Vrije wik naar: Naam:1i Adres: Postcode:„Plaats:. Soort abonnement: o kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toeaan: Naam:-2j -1 Adres: Postcode;Plaats: - Kleun o rood O bruin O blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zondier postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000VB Rotterdam. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag lol en met vrijdag. De neo-nazi's poseren als een organisatie van oud-militairen. Hun leider is lid van de Liga rrrn St George, die een grote be wondering aan de dag legt voor wat Hitler indertijd voor Duits land heeft gedaan. Het is de be doeling dat tijdens de optocht van 9 november muziek wordt gespeeld door de geüniformeer de band van de Vlaamse fascis tische groepering VMO. Na af- ïn de nacht en vroege ochtend af en toe regen, daarna opkla ringen en bijna overal droog. Temperaturen vannacht rond 12 graden, overdag omstreeks 13 paden. Vrij krachtige, aan de kust af en toe harde zuidwesten wind. zon maan op onder op onder 07.28 17.15 22.18 13.30

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1