y 9 Tentoonstelling Centraal Wonen in zaal Irene Verkrachting (3) UiropaV Doofpot-Ucht 'Radio R 8 ?fet schiëdam' ||Ss ZEEMAN... ZEEMAN Aantal ligplaatsen woonschepen beperkt: 'émÊÈÉ Collecte geestelijk gehandicapten succes Jaarvergadering PvdA Schiedammer ouwel geworden en overleden ersonenauto in rand gestoken loestvrij stalen nis gestolen Sïxrfplank uit schuur gestolen Jongens op brommer stelen handtas VRIJDAG 31 OKTOBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINAZ Mevrouw Coederond toont de zwart-gele Katjavlag, die ter gelegenheid van het tienjarig bestaan is ont worpen. Ander speelgoed Feestmerm m-ym voor al uw sleutels Ups- en autosleutels, klaar terwijl u wacht Andere modellen 's mórgens brengen, 's middags weer afhalen Voor al uw sleutels gaat u naar de sleutelspecialist Broersvest 50-52-54, Schiedam Tel. 267594 -'r >%rZ/A" Tussen de middag krijgen de kinderen een warme maaltijd, die ze gezamenlijk hun groep gebruiken. met Deze woonschepen liggen binnen het gebied dat door de gemeente is aangewezen. De eigenaars zijn in het bezit van een vergunning die bij verkoop onverdraagbaar is aan de nieuwe eigenaar. Meike Touw (midden) is vanavond met haar band Tutti Frutti te zien in de Blauwe Brug. JM 'A ÜBIMSfSI :-W:- Kat ja biedt kinderen een (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De nationale collecte voor geestelijk gehandi capten die in oktober werd ge houden, is volgens de organisa tie een groot succes geworden. De opbrengst bedroeg 19.321.40, de helft gaat naar het Landelijk Kollektebureau, het andere ge deelte komt ten goede aan de m Schiedam werkende ouderver enigingen en de sociaal- pedag ogische dienst (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Partij van de Arbeid afdeling Schiedam, houdt woensdag' 5 november haar jaarvergadering in De Blauwe Brug, Bachplein 590 in —chiedam-Noord. Naast de le den voor het afdelingsbestuur zullen ook afgevaardigden naar het gewest Zuid Holland en kieskring Rijnmond worden ge- ozen, evenals-1 de afgevaardig- sn naar het congres in februa- De ledenvergadering zal rts kandidaten voor de eer- - en tweede kamer voordra- SCHIEDAM - De 84-jarige Schiedammer G. 's G. is woens dagavond om 11.45 op de hoek van de Singel en de Loren tslaan onwel geworden en in elkaar gezakt Per GG en GD werd de bejaarde man overgebracht naar het Gemeenteziekenhuis, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De Schiedammer is vermoedelijk overleden ten gevolge van een hartaanval. SCHIEDAM - Een materiaal- n van de Schiedamse "weer is in de nacht van "ag op donderdag uitge- t om het interieur van een enenauto te blussen. De wa- stond in vuur en vlam langs afrit van Rijksweg 20 bij de *s velandseweg. Met een ne- 'elstraal werd de binnenbrand iwongen. Omdat de politie in t gras naast de auto een blik een zeer brandbare vloei- f heeft aangetroffen en bo llen de kentekenplaten wa- verwijderd, wordt aangeno- dat het om brandstichting L SCHIEDAM - De 32-jarige "ïiedammer W. J. de L. heeft mens aannemersbedrijf van Berg aangifte gedaan Van de ermissing van een roestvrij talen buis, ter waarde van .000 gulden. De pijp heeft een meter van 10 centimeter en cn lengte van 6 meter. Het ge- aart* lag in het gras langs "jksweg 20, waar werknemers n het bedrijf op karwei zijn. pijp zou in de nacht van dag op donderdag zijn ggenomen. 'th ais Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Tien jaar gele den -om precies te zijn op 16 no vember 1970 - werd kinderdag verblijf 'Katja' officieel ge opend. Vanaf die tijd hebben bijna 3000 Schiedammertjes de panden aan de Lange Haven van binnen gezien en er lief en leed met de leidsters en andere kinderen gedeeld. Vandaag werd een begin gemaakt met de feestelijke activiteiten die ter gelegenheid van het tienjarig bestaan zijn georganiseerd. Kinderdagverblijf Katja biedt een onderkomen voor kinderen van drie maanden tot tien jaar oud. Ouders kunnen hun kroost 's ochtends bij Katja achterla ten, waarna zij met een gerust hart kunnen gaan werken of zich met een andere tijdspasse ring bezig houden, 's Avonds kunnen zij hun kinderen dan weer ophalen. De kosten hier van zijn afhankelijk van het ouderlijk inkomen. "De dagelijkse verzorging van de allerkleinste kinderen be staat uit het verschonen en voe den van de baby's.' zegt de di rectrice van Katja, mevrouw A Goederond-Maes. 'De peuters zijn overdag bezig met allerlei spelletjes in de peuterspeelzaal. Voor iedere leeftijdsgroep heb-, ben we aparte leidsters. De jon gens en meisjes die naar de kleuter- of lagere school gaan komen 's ochtends voor en "s avonds na schooltijd hier om te spelen. Tussen de middag ge bruiken alle groepep afzonder lijk een warme maaltijd. De leidsters halen en brengen de kinderen steeds van en naar school.' zodat ze nooit alleen over straat hoeven gaan.' 'Ruim een derde deel van de kinderen die hier komen zijn van alleenstaande ouders.' legt mevrouw Goederend uit. 'Dat is in de jaren met zo veel veran derd. Wij proberen alle kinde ren. met alleen de kinderen zon der vader of moeder, hier een thuis te bieden. Jonge kinderen hebben veel warmte en gene genheid nodig, vooral op heel jonge leeftijd. Wanneer ze 's avonds uit school komen, drin ken we gezellig met z'n allen een kopje thee en babbelen wat over de dingen die overdag zijn ge beurd. Net zoals het thuis eigen lijk ook zou moeten gaan 'Het verschil tussen een kin derdagverblijf en een kleuter school is dat de laatste voorbe reidt op de lagere school. Dat doen wij niet. Het gaat ons vooral om gezelligheid en sfeer te bieden. We proberen daarom ook bewust andere spelletjes en ander speelgoed voor de kinde ren te bedenken, dan waar ze op school al mee bezig zijn. Anders hebben ze nog het idee dat ze hier iets 'moeten", aldus Katja's directrice. De komende maand staat dus in het teken van het tienjarig bestaan van het kinderdagver blijf. waarvoor een wachttijd van bijna een jaar bestaat. De' kinderen krijgen poppenkast voorstellingen te zien, feestme- nu's en films voorgeschoteld. Op donderdag 13 november brengt burgemeester John te Loo een bezoek aan hst jarige dagver blijf. Een dag later is het pas echt feest want dan wordt het hele huis versierd. Voor ieder een staan er die dag verrassin gen op het programma. Wat dat zal zijn blijft nog even een ver rassing. /Vf (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De tentoonstel ling Centraal Wonen wordt it»rgen om 13.00 uur geopend door wethouder Zijdeveld, in zaal Irene, aan de Nieuwe Ha ven. G. Prins, directeur van de Stichting Samenwerkende Schïedamse Womngbouwkor- poraties zal in zijn openingsrede nader ingaan op de meningen die binnen de korporatie leven over het Centraal Wonen. Op de tentoonstelling rijn te keningen. maquettes en ander materiaal te bekijken van de Centraal Wonen Projekten De Banier in Rotterdam en de Meent in Hilversum. Enkele ar chitecten zijn aanwezig om de bouwplannen toe te lichten en te vertellen hoe rij met de toekom stige bewoners tot deze ontwer pen zijn gekomen. Belangstel lenden kunnen zich m zaal Irene opgeven als lid van de Vereni ging Centraal Wonen Schiedam, de kosten bedragen 10,- gulden per jaar. De tentoonstelling duurt tot 17.00 uur. WÉ?" ■f" Sr' 4 '/4 Vergun ningen zijn niet altijd geldig (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De mensen die op het punt staan een woonboot te kopen of af te meren in de Westerhaven, doen er goed aan vooraf informaties in te winnen bij de havenmeester. Het stuk haven tussen de twee bruggen is in 1977 door de ge- Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De 32-jarige Schiedammer J. H. is zijn surf plank kwijt, want onbekenden hebben de vliegende drijfplank uit de schuur achter zijn woon huis aan de Broersvest wegge nomen. Daartoe werd de toe gangsdeur geforceerd. De scha de bedraagt 1375 gulden. meente aangewezen als woon- haven. De eigenaars van de schepen die in dit gebied afge meerd liggen hebben allen een vergunning die bij de verkoop van de boot overgaat naar de nieuwe bezitter. Voor het gebied dat buiten de woonhaven valt worden geen vergunningen ge geven. Momenteel liggen daar nog zo'n 16 woonschepen die merkwaardig genoeg wél een vergunning hebben. Haven meester Sabel legt uit hoe de vork in de steel zit "De schepen die buiten het woonhavengebied liggen zijn afkomstig uit de Noordvest- gracht die enkele jaren geleden voor een betere doorvaart is ontruimd. De gemeente heeft voor deze mensen een uitzonde ring gemaakt en hen een ver gunning gegeven. Daar is één voorwaarde aan verbonden: de vergunning is bij verkoop over draagbaar, daar moeten even tuele kopers wel op letten." Belanghebbenden kunnen zich over de geldigheid van ver gunningen laten informeren bij havenmeester Sabel, Haven straat 6 Schiedam, tel. 268019. SCHIEDAM - Twee jonge mannen op een brommer heb ben woensdagmiddag de hand tas van de 30-jarige E. de J. ge stolen, die op haar fiets reed op de Spoelingbrug, dicht bij het Spinhuispad. Bij het incident kwam de vrouw ten val en liep enkele schaafwonden op. De schade bedraagt 60 gulden. De diefstal werd gepleegd onder de ogen van een flink aantal men sen. Omdat de daders nog niet zijn achterhaald, verzoekt zij getuigen contact op te nemen met het hoofdbureau, tel. 260750, tst. 126. w t De heer Ko Warnars uit ff Rotterdam schrijft mij het volgende naar aan leiding van „Sjaan" die gedu rende haar 40-jarig huwelijk constant was verkracht: „Wordt er niet te veel over verkrachting in het huwelijk gepraat? Als er twee mensen van elkaar houden is er licha melijke tederheid en geeste lijke belangstelling nodig. De lichamelijke tederheid resul teert tot het met elkaar sa menleven en alle daarbij ko mende intimiteiten. De man moet de vrouw en de vr;uw moet de man daarbij begeleiden. Is het niet zo dat een volko men onbegrip van de vrouw voor de zaak van de man juist zo maakt dat hij agressief wordt en wellicht alcoholist Het is dan de vrouw die zegt: „Het niet te willen." Maar is ze dan zelf niet de oorzaak van de mislukking in de rela tie? Hoeveel vrouwen zijn er niet die alleen maar trouwen om bet huis of het geld? Daar ligt misschien de grondoorzaak. Wij zijn zelf bijna 25 jaar goed getrouwd. Bij ons bestaat in _i Ed F. Millecam uit Rot- A tertfom zwaait mij de volgende lof toe, waar voor ik hem zeer erkentelijk ben- "Het aardige van uw ru briek Stukgoed - waarvan tk een trouw lezer ben - vind ik, dat u hienn regelmatig de gro te en kleine hebbelijk- en on hebbelijkheden signaleert die zich in het verkeer tussen mensen, autoriteiten en in stanties voordoen. Niets is boeiender dan de mens en voor mij blijft hij centraal staan tussen alle Kaf- kxaanse tredmolens en onmen selijke instituten. Dus voorlo pig zal xk op deze voet door gaan. "Maar,"zo vervolgt Ed Mil lecam, 'ik wil nu eens uw aan dacht imgen voor de volgende eigenaardigheid. Via het t v. -scherm komen zeer fre quent, naast allerlei amuse mentsprogramma's of wat daar voor moet doorgaan, een stroom van sprekers, deskun digen, geleerden, quasi terza- ke-kundigen en wat dies meer zij de huiskamer binnen rol len. Hun spreektaal ts over het algemeen erbarmelijk. Maar ■wat mij vooral opvalt is het hardnekkig verkeerd uitspre- ons samenzijn het woord ver krachting niet Zowel mijn vrouw als ik kunnen het ons niet voorstellen," aldus Ko Waraars. Scheiden Zoals u de zaak hier stelt kan ik het in grote lijnen met u eens zijn. Dit neemt niet weg dat verkrachting in het huwe lijk wel degelijk bestaat met de daarbij behorende mishan delingen en geestelijke verne deringen. Dat laatste is nooit goed te praten. En wat met „S jaan" is gebeurd is wel zo schrijnend dat je de baren te berge rijzen. Ais twee partners slecht of helemaal niet met elkaar overweg kunnen, Is het beste om de wegen te scheiden. In de praktijk blijkt dit echter niet zo makketijk, vooral als er kinderen bij betrokken zijn. Toch is het juist voor de ze kinderen vaak beter als twee voortdurend ruziënde ouders uit elkaar gaan. Het is niet te geloven hoeveel geestelijke schade er bij kin deren ontstaat die groot zijn gebracht in een milieu van constante huwelijksdrama's. ken van een bepaalde samen-, gestelde klinker. Zoals bekend hebben wij in onze taal een aantal klinkers als: oe-ei-aa- ou-ui en eu. Welnu, bij al deze dure jon gens wordt bijvoorbeeld the rapeutaltijd hardnekkig als "therapuit" uitgesproken. Vorige week ging het over "uithenasie" waar euthenasie mee werd bedoeld. Hoe is het nu? Moet ik mijn schoolgeld terug gaan halen? Ligt Nederland in Europa of toch in "Uiropa?" Doet de rechtereen "eutspraak'of is het toch een uitspraak? Heul de de NSB met de vijand of "huilde" zij er meei At ik vroeger, toen de tijden nog- slecht waren een zoute haring met een uitje of was dat een "eutje?" Ga ik met mijn vrouw "eut" of toch gewoon uit? Xk weet het niet meer! Of hebben we l hier» te maken met de zoveel- i ste modegril? Of met een al jaren aan de gang zijnde ver dere verloedering van onze eens zo mooie taal? Ik zou via dit episteltje graag aan de weet komen hoe anderen hierover denken," al dus Ed Millecam. t i Laatst had ik meneer TT Koper uit Hoogvliet aan de lijn die zich zor gen maakte over de energie verspilling in deze tijd van energieschaarste. "Ik sta met een kraampje op de markt," zo vertelde hij mij, "een dat betekent dat ik meestal op pad ga als het bui ten nog donker is. Maar zater dag twee weken geleden had ik een vrije dag en ging pas de deur uit toen het allang licht was. En wat zie ik? Overal ia de Rotterdamse wijk Meeuwenplaat brandt de straat- en galerijverllcbting. "Goddomme," dacht Ik. "Ze lopen te mekkeren over ener giebezuiniging terwijl hierop klaarlichte dag alle lichten branden!" Ik dacht: "Laat Sc hier de krant maar eens over bellen omdat ik bang was dat ze het weer in de doofpot zou den stoppen." V ziet, meneer Koper, dat het wat mij betreft niet de doof pot ingaat Of dat bij het GEB wel het geval is weet ik niet Het lijkt me trouwens best handig dat ze daar een paar doofpotten aanschaffen. Om de straat- en galeri jverlich- ting op tijd te doven! t "Veel mensen in Rotterdam en omstreken, ouden van da- Jf gen en zieken, genieten iedere avond van Radio Ricardo. Geen geschreeuw zoals op Hilversum 3, maar rustige luis- termuziek. Wij hopen dat radio Ricardo uit de omgeving Groene Hilled Ijk nog lang mag blijven bestaan. Net als Radio Omroep Zuid (ROZ) uit zuid," aldus L. Fluitmans uit Rotterdam. Tutti Frutti in Blauwe Van een qnzer verslaggevers SCHIEDAM - Voor de tweede maal in korte tijd organiseert», het Q.J.C.-Noord een popconcert in de Blauwe Brug. Nadat in september van dit jaar de Lim burgse formatie Partner Schie dam aandeed, valt vanavond de eer te beurt aan Tutti ^Frutti. Een nieuwe Nederlandse groep, die werd geformeerd rondom Meike Touw, voormalig zange res m The Buddy Odor Stop en Gruppo Sportivo. Geholpen door twee leden uit de laatstgenoemde band heeft Meike haar muzikale ideeën uit gewerkt, hetgeen resulteerde in de elpee Tutti Frutti, die on langs werd uitgebracht. Op de plaat werd zij ondermeer bijge staan door Robert Jan Stips, Harry de Winter, Henk Torpe do. Mark Boon en Max Mollin- ger. In de begeleidingsband van Meike Touw is alleen zanger/gi- tarist Mark Boon vertegenwoor- digd van het gezelschap dat de muziek op het vinyl heeft vast gelegd. Tijdens de optredens wordt Meike verder bijgestaan door Hans van Maurik op slag werk, Fay Lovesick op piano, zang en gitaar, Wim van Ekeren op keyboards en zang en Frank Papend recht op basgitaar en zang. Het elpeerepertoire wordt live door deze mensen even goed gebracht, dus zij die Tutti Frutti inmiddels al van de plaats ken nen hoeven niet te vrezen dat dezelfde gezelligheidsgraad in de zaal niet wordt bereikt Het concert begint om 20.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Free Record Shop en aan de zaal. De toegangsprijs be draagt 5 gulden. ,w, f WC /t» Jtf

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2