5 kreisel Problemen langs de lijn II l Oppas- centrale voor Sehiedam- Noord BON VOOR 2 WEüCEN G1AT1S HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA Autoruit stuk.. /SBAR\ helpt Udirekt! 010-377588 RENAULT ERTAN ■Schiedam Hoofdredacteur Herman Wigbold. Kantoor: Hoogstraat 76. Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Extra informatie uit plaats en regio. AutoglasservicA inbouw Zonnedaken Sexfilms huren? 6 voor 27,50 Voor een hele week! iÉSip SCHIEDAM - Morgen viert het echtpaar Dick (77) en Leni Kouwenho- ven (72) uit de Lorentz- laan hun vijftigjarig hu welijksfeest met een re ceptie in Plaswijck. Iets om over in de krant te schrijven? Bijna twintig jaar geleden was de heer Kouwenhoven een natio nale figuur. Heel Neder land kende de huisschil der, die zoveel van het voorhistorische leven wist, dat hij in "Willens en wetens" van Theo Eerdmans en de VARA- televisie de duizend gul den min één cent won. Aardig bij Het echtpaar Kouwenho ven met zoon Dick, die in een Nieuw Zeelands stadje chef van de sociale dienst is. Zoon Joop kon niet overkomen, omdat hij in Auckland net een nieuwe viswinkel heeft geopend. msm wmémm Schiedamse brandweer demonstreert eigen kunnen. Maar brandbestrijding is meer. Meer dan de helft van alle Schiedamse branden ontstond door slordigheid van de mensen. SUPER HOUTMARKT EIKEN FINEER PARKET :m 32.50Pm. 2 MASSIEF KAMBALA v. d. 29 >50 p.m. 2 WETERING JONGE GEBRUIKTE AUTO'S AUTOBEDRIJF 'ïMMm mwm 'irk Mt "tv Zo zag het station van de spoorweg achter de Haringvliet eruit. Dé brand van de afgelo pen vijf jaar was de on dergang van de houthan del aan de Westerkade. We schrijven april 1979. samen met de donderdagbijiage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 7,10, Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is. Haam Adres Postcode Woonplaats. VtHk Koiiwenhoven - van Willens em W e tei as viert gouden bruiloft DsgNacbtWeekeml Ook vrachtauto's ARAM Autoglasservice Marges Calandstr.87 Schiedam Baly, Dam 5a, Schiedam. Tel. 010-267126. Geopend y, 10-18 u. Dond. koopavond. Leg. vereist. Kouwenhoven was een van de legendarische quiz-kandidaten uit de vlegeljaren van de Neder landse televisie. Als hij op het scherm verscheen zat iedereen Nu óók in Schiedam, Stationsplein 2, tel.: 010-37.70.99. rond het toestel geschaard, een duur betaald zwart-wit-appa- raat, waarvan buren en familie leden zich maar al te vaak ja loers afvroegen waarvan dat nou weer gedaan werd. De TV ging vooraf aan de wasautomaat en de eerste gebruikte auto. Ne derland rook maar net aan de welvaart en iedereen keek vol spanning naar „Willens en We tens". Je moest keer op keer te rugkomen om die duizend gul den min één cent te winnen. Dick Kou venhoven is er nog vol van, als wij op zondagavond zijn gezellige woning betreden - het echtpaar is er al vijfenveer tig jaar gelukkig. "Achttien en' een half jaar geleden kreeg ik op zondagavond bezoek.," steekt Kouwenhoven van wal. "Maar dat was meneer Levie van de VARA. We dachten eerst dat het een grap was, maar mijn vrouw had toch van alles in huis ge haald Toen heeft meneer Levie vragen gesteld en hij zei: "U bent wel aardig bij." Bij was de heer Kouwenhoven op het gebied van de paleontolo gie, de leer van het leven mil joenen jaar geleden. Hij haalt boeken tevoorschijn en een doos oude stenen. Plotseling zit ik met een half miljard jaar in mijn handen. Zo oud is de af druk van een beest in de leis teen, die Kouwenhoven me handen heeft gedrukt. Hoe kom je aan zo'n hobby? Bijna dertig jaar geleden kocht de heer Kouwenhoven een oude Oosthoek Encyclopedie en het eerste blad dat hij opsloeg be vatte kleurenplaten van uitge storven wezens. Kouwenhoven zocht de bijbehorende artikelen op... en was daarmee voor de pa leontologie gewonnen. Hij heeft nu twee boekenplanken vol met gespecialiseerde werken. De auteurs daarvan schreef hij vaak aan, vooral toen de quiz aan de gang was. De antwoor den bewaart Kouwenhoven in een plakboek. "Maar het meest vereerd ben ik met het oordeel van I. C. M Molijn, de schrijver van "Versteend leven", vertelt Kouwenhoven. "Die zei- 'Als u bij mij student was, zou ik u zo cum laude voor het tweede jaar laten slagen." Hij was deze auteur tegen het lijf gelopen, toen hij toevallig daar de buitenboel moest schil deren. Van werk is niet veel ge komen, die ochtend Over Theo Eerdmans zegt Kouwenhoven: "Hij was wel eens cru, maar we mochten hem graag. Hij was een fantastische kerel, die Eerdmans en het is ontzettend jammer, dat hij ver dronken is." EJe heer en mevrouw Kou wenhoven konden de duizend gulden van "Willens en wetens" goed gebruiken. Zij legden het bij de spaarcenten, waarmee zij hun twee naar Nieuw-Zeeland geemlgreerde zoons konden be zoeken. Kouwenhoven maakte geen geheim van zijn reis: hij schreef er reportages over in Het Nieuwe Stadsblad en het Schildersblad, een vakorgaan voor zijn collega's. Maar hij komt toch steeds weer bij de grote tijd van de quiz terug. "Na die quiz is heel mijn leven bergopwaarts ge gaan", zegt Kouwenhoven nu. W/.S//S. y* J SCHIEDAM - Dc Schiedamse brandweer ruk te in 1979 ongeveer tweemaal per dag uit. Het op de been houden var een corps met 84 vrijwillige en professionele spuitgasten kostte bij elkaar 384192,24. Dat is ƒ51,30 per inwoner, maar dat bedrag valt natuurlijk in het niet bij de brand schade, die door tijdig ingrijpen werd voorko men. Gemakkelijk heeft de brandweer het niet. Door allerlei faillissementen verdwenen een paar be- drijfsbrandweren uit de stad, terwijl het werven van vrijwilligers niet voldoende resultaat ople verde. Dat geldt trouwens ook voor 1980. Weinig Schiedammers voelen voor het spectaculaire, maar gevaarlijke werk van de brandbestrijding. Eén Schiedammer dankte in 1979 het leven aan bet optreden van de brandweer. Voor vier men sen kwamen de spuitgasten te laat. Vier anderen raakten zwaar gewond. Wie de staatjes in het jaarverslag bestudeert, oi tdekt, dat Schiedammers onvoorzichtig zijn met vuur. De helft van de branden uit 1979 - 364 stuks - zijn ontstaan door wat het jaarverslag van de brandweer aanduidt als "Baldadigheid/, onachtzaamheid. Daarbij zijn dan niet eens inbe grepen slecht werkende elcctrische installaties (23 keer), brandbare dampen bij open vuur. dan wel lekkage van benzine, olie of gas (drie keer) en overkoken in de keuken (tien keer). Dertien maai was slordig omspringen met si gaar of sigaret de oorzaak van brand en niet min der dan 104 maal is het afbranden van rommel uit de hand gelopen. De brandbaarste buurt van Schiedam? Het in dustriegebied ten noorden van de rijksweg. Daarheen werd verleden jaar 145 maai uitgerukt. Ter vergelijking: voor heel Woudhoek en Groe- noord was het 71 keer. I mozaiek parket Tegeimaat 48x48 cm van 36,50 voor Nieuwe Maasstraat 2 Schiedam-010-264180 Aanbieding geldig t/m 13/11/80 Zolang de voorraad strekt met Bovag-garantiebewijs vindt u in de showroom van Bettoweg 27, achter slation Schiedam Telefoon 621161-152222 LET OP ADRES 'W///' 'f' y w% /WS/Y/t'////y fa".:WW. 'y. \<\*f -i Vorige week maakte ik mel ding van het feit dat de aanleg van de spoorwegverlenging Den Haag-Rotterdam de nodige moeilijkheden opleverde. Toch was de brug over de Polder vaart niet het enige struikel blok. Er waren namelijk ook nog vele andere rivieren en ka nalen die overbrugd moesten worden. Bovendien was er vaak op een gebrekkige wijze voor zien in de onteigeningsregelin- gen. De bouwers leken in eerste instantie veel pech te hebben, vooral in de omgeving van Rot terdam en Schiedam. Dat dit gebeuren ook landelijk gevolgd werd, blijkt ,wel uit een inge zonden brief in de Arnhemsche Courant van 20 april 1847. De W, ■S'SS.'sfs'/- "''fit/id WWV. 'rts. briefschrijver gaf zijn leedwe zen te kennen over het feit dat men in Rotterdam zoveel tegen kantingen had gekend bij de aanleg van het station van de spoorweg achter de Haring vliet Hij voegde dan ook nog een opbeurend woordje aan zijn relaas toe, gericht aan de steden Schiedam en Dor drecht..: „Dat Dordrecht, maar bovenal het naburige Schie dam, slechts goed öeszelfs be lang versta en behartige! Dat de werkzame, verstandige en ver lichte burgemeester van laatst genoemde stad op zijn ingesla gen spoor volharde, wij zullen alsdan binnen weinige jaren al daar het vrij entrepotdok, het embranchement van den Rhijn-spoorweg en veel meer goeds zien verrijzen. De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij bereik te haar doel uiteindelijk wel, maar er moesten natuurlijk wel de nodige liquide middelen te genaan worden gesmeten. Grootgrondbezitters heten zich tegen hoge prijzen omkopen, en er kwamen op allerlei plaatsen draaibruggen, vijzelbruggen en kraanbruggen. Bij Schiedam kwam een dubbele kraanbrug over de Schie te liggen, die vol gens een krantebericht uit 1847 zeer goed voldeed. „De brug over de Schie is door de directie in oogenschouw genomen, de zware ijzeren kranen draaiden zeer gemakkelijk in hare heng sels. Ook de toestel voor de electro-magnetische telegraaf, onder water, is in orde, zoo dat men reeds bezig is de ter we derzijde opgeworpen dammen weg te graven en aldus de Schte haren gewonnen loop weder te geven." Op 31 mei was alles klaar en werd de lijn geopend. Maar daarover volgende week meer! Henriette van Alderwerelt Van een onzer ve, slaggeefsters SCHIEDAM - Ouders in Schiedam-Noord kunnen voort aan veilig uitgaan. De Stichting Samenlevingsopbouw heeft sinds kort een oppascentrale waarbij jongens en meisjes van 15 jaar en ouder zijn aangeslo ten Iedereen die voor de eerste maal gebruik wil maken van de diensten van deze centrale, moet vier dagen van te voren opbel len De SSSN wil namelijk eerst kennismaken en afspraken ma ken over vervoer van de oppas, vergoeding en andere in het reglement opgenomen zaken. De bemiddeling van de stichting is gratis, maar de ouders betalen voor het oppassen een vergoe ding van drie gulden per uur Het kantoor van de oppascen trale is gevestigd in de voorma lige dependance van de muziek school, Mozartlaan 82 en onder gebracht bij jeugd- en jonge renwerk Schiedam-Noord Voor meer inlichtingen kun nen inwoners van Noord bellen naar tel. 701043 o£ 702207 of langs komen bij de SSSN in het wijk centrum De Blauwe Brug tussen 9 00 en 17 00 uur Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk, •••"iSfv,?'..

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 3