Michael Gibbs exposeert in museum Geen manipulatie bij stadsvernieuwing! c* POLiïKK Zang en orgel in Grote Kerkl Picciniiini gevangen in Argentinië Blues biedt onuitputtelijk reservoir Hoochie Coochie Band had injectie nodig Wat Waar 1 extra «Pi DANSWERK Schiedam HET VRIJE VOLK, DONDERDAG 6 NOVEMBER 1980 PA( Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De taal - woorden, letters en boeken - is het uitgangspunt van Michael Gibbs. Met zijn eigen bloed, maar ook met bessensap schrijft hij het hele alfabet op papier. Een kast vol boeken kan al een inspiratiebron voor hem zijn en leidde tot het werk 'The Absent Words'. De afwezige woorden, is eveneens de titel van de tentoonstelling die tot 8 december in het Stedelijk Museum te bezichtigen is. «Ml Als het ware mediterend. Pijl verwijst naar eerder ge dane arbeid, het opengesneden boek. Opzijn hurken bekijkt Michael Gibbs door het gat in zijn boek het resultaat van zijn werk. De krant waar mijn vo rige stuk over manipula tie bij de stadsvernieu wing instond, lag nog nauwelijks bij u in de bus of ik werd al gebeld door bewoners van blok 7B. Volgens hen had ik ge schreven dat ze achterlijk waren en dat pikten ze niet. Nu wist ik zeker dat ik dat niet had geschre ven, maar het leek me, mede gezien de proble men die blok 7B met de gemeente heeft, belang rijk genoeg om eens met de aktiefste bewoners te gaan praten. Hetgeen een welbestede middag ople verde. Een goed begin is het... Dansschool STUDIO SWING SCHIEDAM - 'De reden waarom we nog steeds blues-nummers uit de 20'er en 30'er jaren spelen is, dat die songs eigenlijk te goed zijn om in de vergetelheid te laten raken. We willen ze op onze eigen manier in ere houden, door ze op zo'n manier te arrangeren, dat ze in ons répertoire passen,' zegt Hoochie Coochie-'drummer Bert Post. f De Hoochie Coochie Band in de nieuwe bezetting. „We wilden geen Brood-pap wor den." Taal uitgangspunt voor e afwezige woorden' mot verschillende media wer ken zoals fotogratie, video, teke ningen en ook de performance. Tijdens de opening van zijn tentoonstelling in het Stedelijk Ivluseum strooide hij rondom een grote pijl blaadjes uit. Als De kunstenaar Michael Gibbs is vooral actief geweest op het gebied van concrete en visuele poëzie. In de loop van de jaren heeft hij zich steeds meer toege legd op het gebruik van taal in de beeldende kunst. Hij ging het ware mediterend liep hij rondjes in de zaal. Later bleken de blaadjes uit een boek gesne den te zijn. Via het gat dat daardoor ontstaan was, bekeek hij de resultaten van zijn strooien en het werk aan de wanden. Op de achtergrond werden voortdurend woorden gemompeld die uit een geluids box van een bandrecorder kwa men. Daarna pakte hij een boek en begon de bladzijden te lik ken. Het resultaat van dit optre den is ook te bekijken op de ten toonstelling. De bedoeling van al zijn werk is om de taai te analyseren. De taal is echter nooit duidelijk af leesbaar, maar wel de tekens er van. De klank van de woorden, de letters, het boek zijn voor Mi chael Gibbs de uitingen van de taal. Een van zijn werken be staat uit een serie foto's. Deze tonen een doos waarin steeds meer voorwerpen worden ge stopt. De titel: Uit alles in de wereld komt wel een boek voort. Zonder woorden probeert hij een beeld van taal op te roepen. Hij fotografeert bijvoorbeeld stapels boeken, of typt bladen vol met letters waarvan sommi- ge over elkaar heen. Het beeld geeft vorm aan de taal en de taal geeft vorm aan het beeld. De expositie van het werk van Gibbs is dagelijks te zien van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Allereerst wat betreft die ach terlijkheid. De bewoners han teerden de volgende redenering, fk zou geschreven hebben dat de opbouwwerker over de ruggen van de bewoners zijn persoon lijke strijd met de gemeente uit vecht. Nu vonden mijn ge sprekspartners dat als het over de ruggen van de bewoners heen gebeurt, ze dat dus niet in de gaten hebben, en als ze dat niet in de gaten hebben, dan zijn ze achterlijk. Nu heb ik dat ge heel niet geschreven (leest u het gerust nog eens na), maar bo vendien zou hetgeen de bewo ners wilden betekenen dat alle kritiek (de onzin en andere du bieuze opmerkingen) die ik in laatste instantie de opbouwwer- I ker had aangerekend, nu op eigen hoofden zou terechtko men. Daar gingen ze mee ak koord, waarvan akte. Het tweede gedeelte van de welbestede middag werd ge bruikt om duidelijk te maken wat de bewoners bedoelden met hun klacht dat hun inbreng in de vergaderingen met de ge- I meente versluierd wordt en on- I duidelijk wordt gemaakt door de betreffende ambtenaren. Ze schreven zelf aan de commissie voor Ruimtelijke Ordening dat dit nauwelijks is aan te tonen, laat staan te bewijzen. Ik ben in zijn algemeenheid van mening dat dit een rotma nier van redeneren is: zeggen dat je iets vindt, maar tegelij kertijd zeggen dat je het niet kunt aantonen. Vaak wordt zo'n redenering gebruikt om toch iets te kunnen zeggen zonder dat de tegenpartij iets terug kan zeggen. Na mijn gesprek met de bewoners kwam ik tot de con- .clusie dat dat hier niet het geval is. Heel duidelijk kwam naar voren dat de bewoners het ge voel hebben met de rug tegen de muur te staan, alles te moeten bevechten, in de kou gezet te worden door de ambtenaren, die zich - volgens de bewoners - achter wethouder Zijdeveld verschuilen. Om de impasse te doorbreken hebben de bewoners zelf een vergadering georganiseerd, waar ook de projectleider bij aanwezig was. U heeft er in de kranten over kunnen lezen en het resultaat was onder andere een brief naar de gemeenteraad waarin de bewoners hun be schuldiging van manipulatie in trokken en er een brief van de bewoners en één van de project leider werd ingetrokken. Uiter aard bleven ze van mening dat de procedure niet goed gehan teerd wordt. Ten slotte verzoch ten ze om inwilliging van hun geherformuleerde eisen, die ze gesteld hebben alvorens ze ak koord willen gaan met sloop van hun woningen. Uit de hele affaire worden twee zaken duidelijk. Allereerst is duidelijk geworden dat de be woners best bereid zijn geble ken hun eisen aan te passen aan hetgeen mogelijk en fatsoenlijk is. Ik denk dan ook dat de ge meente de eisen moet accepte ren, tenzij er zeer zware gron den zijn om dat niet te doen Tot nu toe neb ik die echter nog niet gehoord en ik ga er vanuit dat ze niet meer komen. Ten tweede blijkt dat er te weinig communicatie tussen de gemeente en de bewoners heeft plaatsgevonden. Daardoor zijn de bewoners de projectleider als de tegenpartij gaan zien, terwijl het de bedoeling was dat hij een bemiddelende rol tussen de ge meente en de bewoners zou ver vullen. Doordat de commissie voor Ruimtelijke Ordening te weinig informatie heeft gekre gen, heeft zij te lang de indruk gekregen dat alles pais en vree was. Ik ben van mening dat dat ri goureus moet veranderen. Ik denk dat de stadsvernieuwing vaker besproken moet gaan worden, waarbij de bewoners dan ook volop spreekrecht die nen te krijgen.. Iedereen kan dan zijn of haar ei kwijt en men wordt optimaal geïnformeerd.- HANS VAN KLEEF Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De Hervormde| Gemeente heeft een Zang- er Orgelavond georganiseerd in del Grote Kerk. De Cantori.i ui™ Nieuw Helvoet onder leiding van dirigent W, Dorst zal op lil november een uitvoering geven.! Er zullen ook enige liederen metf elkaar worden gezongen. De Cantonj, opgericht in 1973,1 is van een groepje zanglustig|| gemeenteleden uitgegroeid toil een koor van 32 leden. Ze heeft! al twee maai een oezoek ge-I bracht aan Engeland. Er zijn! toen concerten gegeven in FoN'J kestone, de kathedraal van Ca- terburv en de kapel van het! Royal Naval College in Green-J wich. Aan de zang- en orgel -| avond op 11 november zullen ook de sopraan Addy van derj Stelt, organist Aart Bergwerffj en dominee Judith van der Werf ais celliste meedoen. De kerk is geopend vanaf 10.30 uur. De toegang is gratis maar! aan het einde van de avond zal! wel een collecte worden gehou den voor de schulddelging van; het orgel. Dam 12 Schiedam Tel. 010-713071 Off. lid N.D.A. Zonder enige vorm van proces worden vakbondsleden opgeslo ten. gemarteld of verbannen. Amnesty International is een actie begonnen om mensen die het slachtoffer zijn geworden van deze schendingen van de mensenrechten vrij te krijgen. Via Het Vrije Volk doen ze een oproep aan Nederlandse vak bondsleden om zich in te zetten voor hun collega's. Zij kunnen wellicht door het schrijven van brieven aan autoriteiten en het stellen van vragen iets voor hen bereiken. Deze week Ls de schijnwerper van de actie ge richt op Alberto Pitcininni. Alberto heeft zich in Argenti nië ingezet voor de metaalarbei ders. Hij was algemeen-secreta ris van de Villa Constitution branch' of The Metal Workers. Op 20 maart 1975 werd hij na een charge van de politie op de bondskantoren gearresteerd. De beschuldiging: Verboden bezit van expiosievcn, wapens en op ruiende propaganda. De federa le rechter oordeelde in oktober 1977 echter dat Piccininni en vier anderen onschuldig waren en verklaarde de politie-charge illegaal. De uitvoerende macht, de jSitöii*::- Alberto Piccininni: slech te gezondheid. PEN. hielden hem en de vier daarna onder zijn verantwoor ding vast. Een nieuw proces in 1978 en Alberto werd veroor deeld tot drie jaar gevangenis straf. De anderen werden vrij gelaten. Hij wordt nu gevangen ge houden in Penal de Rawson. provincie Chubut. en volgens getuigen verkeert hij in een zeer slechte gezondheidstoestand. Hij heeft van de Belgische regering een verblijfsvergunning 'aange boden gekregen, maar hij krijgt geen gelegenheid daar gebruik van te maken. Bert is één van dc drie HCB- leden, die vanaf het prille begin Wanneer je de muziek geschiedenis nagaat wordt snel duidelijk dat een groot aantal muzikanten na verloop van tijd hun in strument in de wilgen ver stopt. als de grote bekend heid uitblijft. Dat er uit zonderingen op die regel bestaan bewijst de Hooch ie Coochie Band, een zes- mansformatie die Ameri kaans georiënteerde Biues-flock speelt. De groep deed zijn eerste op treden in de Hoochie- Coochie Club in Den Haag, waar de jongens moesten invallen voor John Lee Hooker, die niet kwam op dagen voor een concert. Vervolgens werden ze de Iiouseband van de club. Door de jaren heen bleek de economische evenwich tigheid van de groep. Men vulde een spaarpot met het geld dat men middels op tredens verdiende, wat de grondstoffen voor een lang bestaan oplevende. De Hoochie Coochie Band bestaat op 't ogenblik uit Peter van Zon - zang en mondharmonica, Bert Post slagwerk, Willem van Duliemcn gitaar en zang. Ruud van Ingen piano en zang, Ronald Bol - basgitaar en Fred van Willigen - gitaar en zang. In de huidige samenstel ling zijn ze rijp voor optre dens. alleen ontbreekt het hen aan een booker. René Sauveur had een gesprek met de jongens over het wel en wee van hun be staan. - negen jaar geleden - deel uit maakt van de HC-band. Peter van Zon en Ruud van Ingen zijn de andere overgebleven leden van de - van origine Haagse - formatie. Alle drie hebben ze twee belangrijke redenen om het zo lang in de band vol te houden, zonder nu daadwerke lijk aan de weg te timmeren. 'In de eerste plaats hebben we nooit het succes willen najagen, omdat we geen brood-muzikan ten wilden worden. Er is in Ne derland als muzikant geen stui ver te verdienen. Dat geldt hooguit voor een paar jaar en dan is het weer over. In tegen stelling tot bijvoorbeeld in de States, heb je hier geen toe komst. Maar de belangrijkste reden is toch wel onze liefde voor de blues-muziek,' zeggen ze eensluidend. 'We zijn in feite een vriendenclub, met een pro fessionele instelling, zonder dat we financieel afhankelijk zijn van onze optredens.' 'Je kan het karakter van onze muziek het best omschrijven als Amerikaanse, op blues georiën teerde rockmuziek' zegt Bert, die tijdens het interview als woordvoerder optreedt. 'Het is een moeilijke soort blues. We spelen niet het doorsnee werk, met voornamelijk een 12-ac- coorden schema, waarvan veel andere bands in onze stiji zich bedienen.' 'Daardoor zijn we niet in een bepaald hokje te plaatsen. Onze niet-commerciële instelling heeft nogal wat optredens ge kost Bookingsagenten konden ons niet in een pakket stoppen, waardoor we nooit zo naar bui ten zijn getreden als minder standvastige groepen,' laat Bert weten. Hij lijk er desondanks geen spijt van te hebben. 'Een jaar nadat we met optre dens begonnen waren, liep het allemaal best lekker. We kon den overal terecht en waren be hoorlijk populair. We hebben vooral veel concerten gedaan in Gorinchem en omgeving. Wim Verbei - nu medewerker bij Muziekkrant Oor - was in die tijd onze manager. Dat duurde tot na de mijlpaal, die we be reikten in 1976, met onze elpee Lookin' Good, Huh?, die ver schenen is op Munich Records.' 'Die plaat is nu niet meer te krijgen, maar er zijn er destijds ongeveer 1000 van verkocht Daarop stonden twee nummers van Maarten de Boer, tot '78 de grote stimulator achter de HC- band. De rest werd volgespeeld met covers van Big Boy Knox, Slim Harpow, Magic Sam, Is- man Brary, Jimmy McCracklin en Charley Patier'. 'Het was jammer dat die plaat zo slecht was afgewerkt,' zegt Bert met een licht spoor van weemoed. 'Vooral de mix van de banden. Het was de bedoeling dat we twee dagen de studio zouden ingaan. Dat liep een paar dagen uit, waardoor onze producer de eindopname heeft afgeraffeld om kosten te sparen. Het resultaat was een behoc ■- lijk onzorgvuldige mix. Boven dien verliep de distributie slecht. In Den Haag waren we erg bekend, maar de platenwin kels kregen geen voorraad ge noeg, waardoor er. minder exemplaren zijn verkocht dan mogelijk zou zijn geweest.' Nadat de toenmalige HCB- manager er de brui aan had ge geven, is het aantal optredens sterk teruggelopen. De ervaring leerde de jongens, dat veel bookers hen in een bepaald pak ket wilden meenemen, zonder zich daadwerkelijk voor hen in te zetten. 'We wilden geen Brood-pap worden', zegt Bert. 'In het begin van de Herman Brood-rage wilden alle produ cers ons ook zo laten klinken. Maar dat zagen we niet zitten, dus is het vanaf die tijd moeilijk geweest om de juiste man te vinden.' In de huidige samenstelling, waarbij Vincent van Steen en Maarten de Boer zijn vervangen door de Schiedammers Fred van Willigen en Ronald Bol, heeft de HC-band de juiste samenstel ling gevonden. Vooral sinds ook Willen van Dullemen (ex-Stew- ball) de gelederen is komen ver sterken is de sound verstevigd. De nieuwe bezetting heeft de groep een injectie gegeven, daar is iedereen het over eens. „Vooral Maarten had nogal veel invloed in de band. Daar door kwam het bijvoorbeeld dat we nauwelijks eigen nummers schreven. Dat gebeurt nu geluk kig wel. Soms levert één van ons een compleet nummer af, zoals Fred onlangs deed. Het komt ook voor dat er een basismelodie wordt uitgewerkt, waar later een tekst op wordt gemaakt," legt Bert uit „Dat werkt bijzon der inspirerend op iedereen, zonder Maarten en Vincent te na te spreken." „We speien nu voor de helft oude nummers en de rest is eigen werk. Als we optreden maken we makkelijk twee uur vol, zonder herhalingen. We willen dan ook zo snel mogelijk weer gaan spelen, want we we ten allemaal dat één optreden meer waard is dan vijf repeti ties. We zoeken alleen nog een goede booker, die onze stijl ziet zitten en ons niet persé wil ver anderen. Onze voorkeur gaat uit naar een grotere cafés en niet al te grote zalen. Hopelijk spelen we binnenkort ook een keer in Schiedam, want Fred en Ronald komen hier vandaan. We kun nen dan ons nieuwe repertoire eens ten gehore brengen," aldus Bert Bookingen voor de Hoochie Coochie Band kunnen worden opgegeven bij Fred van Willi gen, Broersvest 82, tel. 265701. ©AMBULANCE, tel. 269290 ©ARCHIEF Korte Haven 33, tel. 286727; openingstijden maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.15 uur en van 13.15 tot 17 uur; elke eerste en derde woensdagavond in de maand van 19.30 tot 22.30 uur. BRANDWEER, tel. 264848. BUREAU VOOR RECHTS HULP Gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12, tel. 264356. Spreekuur: maandag, dinsdag en donderdag van 14 tot 16 u. ©GEMEENTEWERKEN In dienen van klachten is moge lijk per brief aan het adres: dienst gemeentewerken, Em- mastraat 1 of postbus 61; per telefoon afdeling riolering en bestrating, tel. 377300 of 260500, toestel 231 van 8 tot 16.30 uur; tel. 268578 na werktijd, alleen voor spoed eisende zaken. Afdeling plantsoenen, tel. 154605, van 8.30 tot 10 uur en van 13.30 tot 14 uur; tel. 707567; na. werktijd, alieen voor spoed eisende zaken. Algemene begraafplaats, tel. 711222 van 8 tot 16.30 uur. Afdeling technische werkplaats, tel. 268280. Afdeling onderhoud gebouwen. Tel. 260864 of 260500, toestel 279. GEZINSVERZORGING Lange Haven 145, tel. 732800. ©KRUISVERENIGING Mesdaglaan 6b, tel, 266264. MAATSCHAPPELIJK WERK Broersveld 142, tel. 731033 of 731485. Open alle werkdagen van 9 tot 17.30 uur. ©OPENBARE BIBLIO THEEK Centrale bibliotheek. Lange Haven 131, tel, 267877; filiaalvestigingen: Willem Andriessenlaan 75, tel. 708320; Lorentzlaan 10. tel. 153674; Dr. Wibautplein 219. tel. 708001. Jeugdbibliotheek, Korte Ha- ven 29, tel. 266566 en Rosa- school, Archimedesstraat. POLITIE, tel. 264666 RECHTSWINKEL Broersveld 140, tel. 730300. Spreekuur: iedere woensdag van 14 tot 16 uur (tevens telefoondienst) iedere donder dag van 18 tot2i uur. Wijkcen trum De Bever, Van Beveren straat 40. Spreekuur: iedere tweede en vierde dinsdag van de maand van 19 tot 21 uur. ©SAMENLEVINGSOP BOUW SCHIEDAM-Noord, Willem Andriessenlaan 77, tel. 702207. SCH1ED AMSE GEMEEN SCHAP/VVV Overschiese- straat 1, tel. 266000. ©STEDELIJK MUSEUM Hoogstraat 112, tel. 269066. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur; zondag van 12.30 tot 17 uur. ©SOCIAAL RAADSMAN Spreekuren; dinsdag van 9 tot 11 uur in het kruisgebouw, Bachplein, tel. 706177; dinsdag van 18.30 tot 19.30 uur en vrij dag van 9 tot 12 uur, Broersveld 140. tel. 269957. ©OPENBARE NUTSBE DRIJVEN Van Heekstraat 15, tel. 622222 voor storingen gas, water, electriciteit. ©TELEFONISCHE HULP DIENST Tel. 731161. Dag en nacht bereikbaar. Voor hen in geeste lijke en sociale nood. WARME MAALTIJDEN Dienstencentrum De 4 Molens, tel. 705500. S WERKLOZENPROJECT DETRECHTER Broersvest 107, tel. 265255 ©SPREEKUUR VOOR TUR-j KEN Wijkcentrum De Bever. 1 Van Beverenstraat 40, Iedere maandagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 5