beweging ook ongerust over toekomst 1 ransavia Voetpaden in parken vol zwaar metaal Weer 5 man in haven gepakt SLAAPKAMERS smam mmmf m m Hoe oud is Nancy eigenlijk? 1 Te veel mensen wonen te duur Verdachte van aanslag nog VaSt Ui PariJS Koffie 15 ct goedkoper I I I I Studenten willen caravans Lekkerkerk Peis kon door brievenbus Albeda: geen twijfel over loonmaatregel Kom 'us over de brug VANDAAG BINGQ-CMFERS OP PAGINA 5 I Krakersakkoord INFORMATIE OVER BEZORGING: Hagel Moord met tank Dinsdag 11 november 1980 34e jaargang no. 10242 (Van onze verslaggever JOOP SPANJERSBEKti) ROTTERDAM Bijna alle paden in de Rotterdamse parken bevatten ernstig verontreinigde slakken en sintels. Dit verbrandingsafval is afkomstig uit de ovens van de Rotterdamse vuilophaaldienst ROTEB. Hetzelfde afval is gebruikt om de vroegere vuilstort achter het Sint Franciscus-ziekenhuis af te dekken. Vorige week werd bekend dat deze afdeklaag een ont oelaatbare hoeveelheid zware metalen bevat. Stank Zie ook pagina X (Van cnze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - Samengaan van de scheepvaart- concerns Nedlloyd en KNSM kan de fatale klap bete kenen voor de Amsterdamse haven. De vakbonden, bij wie het bericht over fusiebesprekingen gisteren als een .bom is ingeslagen, stellen de voorwaarde dat zoveel mogelijk KNSM-bedrijven in Amsterdam moeten blij ven. Er mogen zeker geen vallen. De Amsterdamse gedwongen ontslagen havenbeleidscommissie is minder benauwd voor de gevolgen voor de Amster damse haven. Transavia «SÉ - ymm 19.500 man Zie verder pagina 11 wmmi •s» Nancy. 59 of 57? Bel 010-14 7400 smtetlrvsfs ge komen toen hun M-69-tank werd beschotendoor een landgenoot in een andere M-dO. Een 24-ja rige Amerikaan se militair open de het vutir toen de tanks op een trein werden ge laden. De man is gearresteerd op beschuldiging van moord. (Van een onzer verslaggevers) PARUS/BRUNSSUM - De 33-jarige Robert van P. uit Brunssum zit nog steeds in de Parijse Santé-ge- vangenis, beschuldigd van de bomaanslag op zijn vrouw op 5 oktober. De Brunssumse politie heeft van de Franse justitie opnieuw een verzoek gekregen om de relaties van Van P. in ons land aan de tand te voe len. Resultaten heeft dat nog niet opgeleverd. #Zle ook pagina 4 FO CUS Adres: 11 Soort abonnement: o kwartaal ojaar Bovendien ontvangt hij/zq Het Vrije Volk eerst nog 2 weken graüs, Als betoning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam:. Adres: Postcode:Plaats: Kleun o rood o bruin o blauw o groen (s,vp de gewenste kleur aankruisen) Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zoneter 30OTVb'roT H<tem Antwoordnummer 1579. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIG BOLD Witte de Wlthstrast 25,3012 BL Rotterdam, tel 010-14.74.00 Opgeven van TIPS (rabrtekadvertentles) tel 010 - 1L55JS3 Pc slakken en sintels uit de ROTEB-cvens zijn toegepast als (Vaneen onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De Rotter damse politie heeft opnieuw vijf mensen aangehouden in ver band met diefstal van enorme partijen sigaretten uit het Vrij Entrepot aan de Stieltjesstraat. De 34-jarige douane-ambten - aar W.H is opgepakt op verden king van diefstal, diefstal in vereniging en omkoping. Zijn collega's N. F. P. (32) en A. J. D. T. (25) rijn gearresteerd wegens diefstal in vereniging, evenals de in het Entrepot werkzame magazijnbedienden A. P. W. (30) en P. W. GS). Al eerder hield de politie ne gen douaniers aan die rich zou den hebben laten omkopen om diefstal van grote hoeveelheden sigaretten uit het Entrepot mo gelijk te maken. Ze zouden te gen betaling een oogje hebben toegeknepen. onderlaag bij 90 tot 95 procent van de paden in de Rotterdamse parken. Hiertoe behoren ook de fietspaden en de parkeerplaat sen. Bij de gemeente is deze be stratingsmethode al sinds het begin van de jaren vijftig in ge bruik en wordt ook nu nog ge volgd. De Rotterdamse milieu-wet-, houder Van der Pols liet vorige week nog weten dat de gemeen telijke medische adviseur, pro fessor Biersteker, „verontrust" was over de ontdekking van slakken en sintels in de toplaag van de vuilstort achter het Sint Franciscus-riekenhuis. In die laag rijn aanzienlijke hoeveel heden zware metalen gevonden zoals koper. lood, rink en cad mium. Eén van Van der Pols' ambtenaren zegt nu: „Als Bier steker gelijk heeft, is altijd ten onrechte gedacht dat die slak ken milieu-vriendelijk waren. Je kunt stellen dat 95 procent van alle paden in het Rotter damse recreatiegebied dubieus is geworden". Gemeenteambtenaar Rol lingswier, bij de dienst Gemeen tewerken belast met de supervi sie over padenaanleg» weet dat slakken en sintels ook rijn ge bruikt voor de aanleg van half- verharde sportvelden. Volgens hem is dat gebeurd in overleg met de NSF, de Nederlandse Sport Federatie. Tot dusver is hem mei geble ken dat zware metalen uit de siakken/sintellaag via uitlo- gi ngsprocessen in de bodem rond de paden rijn terechtgeko men. Grondig onderzoek daar naar is echter niet verricht. Rol lingswier: „Wel hebben we af en toe stankproblemen met die slakken. Dat gebeurt als het vuil niet voldoende is verbrand in de ovens". wandmeubeten, bankstellen, ttaapbankgn enz. UR voorraad te leveren. Nergens zo n keus. FabrtekstoonzaJen. v.Goudsesingel 66. Afdam. Tet 010-12.64.61 Scneepvaarmisie Klap voor haven Amsterdam Nedlloyd wil een aantal staf- en administratieve functies naar Botterdam overhevelen. Van de 400 man in die functies bij de KNSM zouden zeventig mensen van 57,5 jaar en ouder moeten afvloeien. Nedlloyd gokt er volgens een woordvoerder van de Vetvoersbond CNV op dat flink wat werknemers niet mee willen naar Rotterdam, zo dat via natuurlijk verloop een groep van 250 mensen overblijft die kunnen verhuizen. Ongerust is de vakbeweging ook over de toekomst van de luchtvaartmaatschappij Trans- svia, een volle dochteronderne ming van de KNSM. Nediloyd heeft een belang van 49 pet in Martin air. Volgens een woord voerder van de Vervoersbond CNV wordt uit de adviesaan vraag over een fusie aan de on dernemingsraden niet duidelijk of Transavia moet verdwijnen, of dat alleen de aandelen zullen worden afgestoten. In Martin air ritten behalve Nedlloyd de KLM (25 pet) en een aantal banken (samen 28 pet). Vakbondsbestuurders hebben tgeen goed woord over voor de manier waarop de fusieplannen naar buiten zijn gebracht .iedereen is gewoon overval len". De bonden zullen zo snel mogelijk duidelijkheid eisen van Nedlloyd en KNSM. Overi gens ziet een woordvoerder van het CNV het wel ais een licht puntje dat KNSM zijn heit zoekt bij een Nederlandse collega-re derij en niet zoals de HAL min of meer naar het buitenland vlucht In scheepvaartkringen wordt erop gerekend, dat een fusie tussen beide concerns neer zat komen op overname van KNSM door Nedlloyd. Het Rotterdams concern is aanzienlijk groter sterker. Gaat alles door dan on) j staat een mammoet-transport concern met een jaaromzet va ruim 33 miljard guldenen bijn 19.500 man personeel. Beide be drijven verwachten op zeer kot te termijn meer over de fusiebe sprekingen te kunnen zeggen. Breed lachend Iaat de leider van de onafhankelijke vakcentrale Lech Walesa (met snor) zich arm-in-arm met kardinaal Ste fan Wyzsynski fotograferen. Onmiddellijk nadat het Hoogge rechtshof de oorspronkelijke statuten van Solidariteit had goedgekeurd, toog Walesa naar de kardinaal Hoewel de landelijke staking die voor morgen was voorzien. nu van de baan is, duurt de ar beidsonrust op sommige plaat sen voort Een vijftigtal werk nemers van suikerraffinade rijen houdt een verenigingsge bouw in Pruscz bij Gdansk be zet uit protest tegen het afwij zen van looneisen. Ook de bezetting van het pro vinciehuis in Gdansk door werknemers in gezondheidszorg en onderwijs gaat gewoon door. LEKKERKERK - Delftse stu denten willen de stacaravans in Lekkerkerk kopen. De prijs is nog een struikelblok. De Staats domeinen wil 15.000 gulden per caravan. De Stichting Delftse Studen ten Huisvesting wii de caravans bij de TH in Delft plaatsen. Daar komt binnenkort een aan tal staanplaatsen vrij. De stichting heeft ook belang stelling voor de veertig ver plaatsbare wisselwoningen die binnenkort in Lekkerkerk vrij komen. AMSTERDAM De "toetsing van de personalia" van de toe komstige bewoners van de Groote Keyser betreft alleen hun namen en geboortedata. Met deze mededeling heeft wet houder Wolflensperger vamor- gen het laatste misverstand met de krakers opgelost WASHINGTON Wordt Nancy Reagan, d aanstaande "First van de VS. op haar komende verjaardag a) i ol - naar xe zelf beweef "pas" 58? Deze brand vraag houdt de kaanse pers sterk bezig. In een autobiografie dl dit jaar onder de tik "Naney" verscheen, stai als geboortejaar van me vrouw Reagan 1923. Mas in het archief van he Smith-college in Massa chnsetts, waar Nancy va 1939 tot 1944 studeerd wordt als haar geboorte Jaar vermeld I92L j Als baar eigen levens verhaal klopt, dan zou «JU* oog immer jeugdig ogen de Nancy ai op IS-jarig I leeftijd aan haar studi I zijn begonnen en dat is it Amerika zeer oawaajk: vchijnluk. (Van onze parlement» red actie) DEN HAAG - Steeds meer huurders wonen in een te duur huis in verhouding tot bun inkomen. Bijna de helft van de huurders met een lager inkomen bewoont een middeldure of dure wo ning, waarbij vaak een be roep gedaan wordt op indi viduele huursubsidie. Onge veer een miljoen huurders (42 pet) woont daarentegen «eer goedkoop. Deze mensen, die over het algemeen een modaal of hoger inkomen hebben, wonen merendeels in na-oortogse woningen, waarvoor ze ten hoogste tien petcent van hun inkomen aan buur besteden. Die scheve verhouding tussen huren en inkomens, waardoor de doorstroming binnen of naar de huursec tor stagneert, blijkt uit het rèpport „De eigendoms- en huurverhoud ing. deel 2", dat in opdracht van de minister van volkshuisvesting werd opgesteld door bet Amster damse onderzoekbureau CEBEON. (|Hs mêmmmmm SMMwécf Urn Wt tl.M Mr uiriHWIHtw I«Mka WHWWK ir; Nu en dan buien, sommige •net hagel, maar ook enkele op klaringen. Temperaturen van nacht rond 3 graden, morgen overdag circa 8 graden. Noord westen wind, aan de kust afne mend tot krachtig, in het bin nenland tot matig. »"w. 1IM 203» Twee Ameri kaanse soldaten rijn in het West- duitse Pars berg (Van orue soc-econ. redactie) AMSTELVEEN - Een pak koffie van 250 gram wordt mor gen 15 cent goedkoper. De prijs verlaging is een gevolg van de daling van de inkoopprijzen op de wereldmarkt De Vereniging van Koffiebranders verwact dat dankzij de international koffie-overeenkomst de wereld koffieprijzen wat stabieler zul ten worden. Dit jaar is de kof fieprijs, inclusief de verlagin van morgen, al 60 cent goedko per geworden. Van P., die sinds 8 oktober is gedetineerd, rit volgens de Franse recherche achter de bomexplosie waarbij mevrouw Carmelia van P. (33) beide benen verloor. Haar echtgenoot ont kent nog steeds dat hij iets met de aanslag in Parijs te maken heeft De Franse Procureur de la République (officier van Justi tie) heeft de rechtercommissaris in Parijs gevraagd om verlen ging van de voorlopige hechte nis. „Het Franse, openbaar mi nisterie beroept zich op vlucht- gevaar, omdat Van P. voor hen immers buitenlander ia, en wil de Brunssummer daarom vast- houden," aldus woordvoerder Huijbrechte van de Nederlandse ambassade in Parijs. ROTTERDAM - Onbekenden rijn erin geslaagd een Perzisch tapijt ter waarde van 12.000 gul den te ontvreemden uit de tapij tenzaak Soroush aan het Weena, zonder dat ze een voet in deze winkel hoefden te zetten. Ze maakten de brievenbus zoveel wilder dat het kleed, een zoge heten lafahantapijt, er precies door kon en hengelden het ver volgens naar buiten. (Van onze soc.-econ, redactie) ENSCHEDE - Er komt onher roepelijk een loonmaatregel als regering, werkgevers en werk nemers het morgen niet een» worden over loonmatiging. Mi nister Albeda (Sociale Zaken) heeft dat gisteravond op een spreekbeurt in Enschede voor het eerst zo duidelijk gezegd. "De economische situatie laat ten verder uitstel van een loon maatregel niet toe." aldus Albe da. Hij verbaas» zich erover 4*t de werkgevers op centraal ni veau aandringen op een loonin- greep, maar intussen in de be drijfstakken "dure" CAO's af sluiten. CNV-voorzitter Harm van der Meulen verklaarde vanmorgen met de laatste voorstellen van Albeda "erg vee), moeite" te heb ben en ze zeker niet automatisch te zullen accepteren. abonnee bezorgt Kom. u weet vèstwel iemand. Misschien bent uzelf nog geen abonnee baat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wél ts) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh jatl de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood bruut blauw of groen Het formaat is SObtjiOOcm En de kwaliteit die is uitstékendl Vrije Volk. "n Mooie, lekker niiie en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Wliemsbrog erop afgebeeld Zomaar. Voor nop Plaats

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1