'Peil mening er over kernwapens' dreigei Ontvoerders :n met dood li- jarig kind m Amalrik gedood bij ongeluk in Spanje SLAAPKAMERS Louise terug naar Thailand Sigaret +25, alcohol +60, benzine 1 ct. ICI - CORRUPTIE NADERT MILJOEN nu U\Q G\ê VANAF MORGEN m SPELRONDE 4 Spoor naar Etny den Boer V- m§m{ ?afri BBS! rag p| Koude nacht VANDAAG i BINGO-GIJ FERS OP PAGINA 5 Vrijdag beslissing INFORMATIE OVER BEZORGING: magere, fles 1000 gram bij de officiële verkooppunten DAGBLAD-BiNGO-KAARTEN Bfce twee weken 4CL000,- prijzen. Elke twee weken *n spelronde iSSggggSf Woensdag 12 november 1980 34e jaargang no. 10243 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Wille de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, leL 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrlekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 Do U-jarige Becker Cornelia MÜP (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Militai ren met bezwaren tegen kernwapens hebben gis teren in een gesprek met de defensietop gepleit voor een diepgaand on derzoek naar de opvattin gen over deze wapens binnen het leger. De be roepsmilitairen, die zich hebben verenigd in het vredes- en veiligheidsbe- raad krijgsmacht (WBK), menen dat het aantal tegenstanders gro ter is dan verondersteld wordt De minister zou hier bij het uitstippelen van zijn beleid rekening mee moeten houden," vin den de 'bezwaarden*. Zie verder pag. 9 Vriendetijk maar 'onverbiddelijk voeren politie agenten in Madrid Japanse boedhisti- sche monniken weg. die voor het gebouw van de conferentie over vrede en veilig heid in de Spaanse hoofdstad de monstreerden te gen het oorlogsge weld. De confererUie die een vervolg is op de akkoorden van Helsinki-1975, is gisteravond laat toch begonnen, ook al is er nog steeds geen offici ële agenda. ""WÊÊÊi (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Sigaretten moeten per 1 januari een kwar tje per pakje van 25 stuks duurder worden; tabak vijftien cent; benzine één cent per liter en gedistilleerd zestig cent per liter. De regeringsvoorstellen voor die accijnsverhogin gen worden binnenkort naar de Tweede Kamer gestuurd, waar het definitieve besluit moet worden genomen. Bel OIO- 14-74 00 ROTTERDAM - Topfunctionarissen uit de sociale verze keringswereld zullen hun wegens belas tingfraude opgelegde boetes betalen met renteloze voorschot ten van hun op drachtgever. De af gelopen weken zijn 22 van deze hoge beambten veroor deeld, omdat zij ne veninkomsten had den verzwegen. Hun opdrachtgever is nu „bijgesprongen". De inkomsten kwamen voort uit de cursussen die de functionarissen gaven namens de Stichting Op leiding Sociale Verzeke ring. Diezelfde stichting heeft nu behalve de lenin gen ook juridische en fis cale hulp aan de „gedu peerde" functionarissen verleend Zie verder MORGEN, de rubriek Dossier op Donderdag) .J. 4V>' k' .-'""Ivf Www1-' HBp fewKtf (Van onze corresponden te) KARLSRUHE - Vertwij feld hebben de ouders van de vorige week in West- Duitsland ontvoerde 11-ja rige fabrikantendochter Cornelia Becker gisteren via de televisie een oproep aan de kidnappers gedaan om een levensteken van het kind te geven. Tegelijkertijd verklaarde de politie geen zoekakties meer te zullen ondernemen, totdat het los geld van 2 miljoen mark is betaald en het meisje is vrij gelaten. De ontvoering, die in samen werking met de Westduitse pers tot gisteren geheim werd gehou den, vond al vorige week maan dag plaats. Het meisje is ver moedelijk op weg naar schooi in Karlsruhe onderschept door de kidnappers. Een dag later arri veerde in het huis van haar ouders een expresbrief van de ontvoerders, waarin het losgeld werd geëist De kidnappers verklaarden daarin tot de "Revolutionaire Strijdgroep 80" te behoren, een tot nu toe onbekende organisa tie De politie gaat er echter vanuit dat de ontvoering niets met politiek te maken heeft De ontvoerders dreigden in de brief tevens het kind te zullen doden, wanneer de politie zal worden ingeschakeld. Via de televisie vroeg fabri kant Becker de kidnappers gis teravond om een telefoontje van Cornelia, een foto van het meis je met een aktuele krant in de hand of om de beantwoording van vragen als: "Wat nam 'mammie van haar vakantie op .Malta als souvenir meer' De fa milie Becker is een in Karlsruhe welbekend fahrikantengezin. dat o,a. een verf fabriek bezit Vannacht flinke opklaringen, weinig wind en enkele mistban ken. Minimum temperatuur van- plus vier graden aan zee tot min twee in bet binnenland. Middagtemperatuur circa zeven graden. Tot matig toenemende westenwind. Unov 'wm op /tevlrr m.» nu# m**n op orvVr U4J ZXtê Het WBK heeft tijdens het gesprek zijn verontrusting uit gesproken over de mogelijke in voering van nieuwe Navo-kem- raketten. Het vredesberaad wil de discussie over kernwapens in het defensie-apparaat aanzwen gelen en daar een platform voor bieden. Verder studeert de groep op alternatieve minder op kernwapens steunende - mi litaire strategieën. Er»: ge tijd geledenwerden vragen over nucleaire wapens uit een iegeronderzoek ge schrapt Mede daardoor bestaan er geen officiële gegevens over het aantal mensen met beden kingen. Niet-offic iele cijfers wijzen erop dat tien percent van de officieren, dertig percent van de onderofficieren en meer dan de helft van de dienstplichtigen grote bezwaren heeft tegen kernwapens. Een goed ingevoerde defen sie-ambtenaar noemt dit in een interview in het Vrije Volk van vandaag „hele reële percenta ges". Gisteren werd in de Twee de Kamer een voorstel dat aan dringt op het snel starten van een onderzoek naar de kemwa- penproblemen in het leger, ver worpen. Renteloos voorschot voor betaling boete MADRID De bekende Rus sische dissident Andrei Amalrik (41), schrijver van het boek „Haalt de Sow jet-Unie 1984?", is vannacht bij een verkeersonge val in Spanje om het leven ge- komen. Het ongeluk gebeurde tussen Madrid en Guadalajara, op veertig kilometer ten noordoos ten van de Spaanse hoofdstad. Volgens het Amerikaanse comi té voor toezicht op de naleving van de akkoorden van Helsinki, was Amalrik op weg naar Ma drid waar gisteren de conferen tie ter toetsing van de Heisinki- akkoorden werd geopend. Amalrik zou verschillende ma nifestaties ter gelegenheid van deze conferentie bijwonen. Sinds 1963 was Amalrik in het nieuws door de agitatie van de Sowjet-autoriteiten tegen zijn kritische opstelling. De schrij- ver-historieus werd zelfs ge straft met twee en een half jaar Siberieë. In 1976 week Amalrik naar het westen uit en doceerde onder andere in Utrecht wand meubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo n keus. Fabriekstoonzalen. Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, Te!. 010-12.64.61 „Zonder agenda is de conferentie al overleden nog voordat hij be gonnen is, "aldus een uiterst be zorgd PvdA-ka merlid Max van der Stoel in een interview met Het Vrije Volk op pa gina'iT. KOFENHAGEN - De Deense Karin Mortensgaard heeft haar strijd om het balt van een elf maanden oude baby Louise uit Thailand op gegeven. Zij had de baby in juni voor 460 gulden gekocht van Thailander» die het meisje self niet konden grootbrengen, en het in, een reistas het land uitgesmok keld. Toen de Thailander» twee maanden geleden de baby te rug wilden hebben en een klacht indienden, dook Karin Mortensgaard met het meisje in Denemarken onder. Twee maanden tang zocht de Deense politie tevergeefs naar het tweetal, dat de sym pathie van veel Denen had. De Deense politie besloot daarop Karin» man Erik aan te houden, waarna Karin zelf uit haar onderduikadres te voorschijn kwam. Een Deen se verpleegster heeft meteen daarop de baby per vliegtuig teruggebracht naar Bang kok, waar het voortaan weer Thsudazal beten.. De accijnsverhogingen zijn onderdelen van het pakket waarmee minister Albeda (So ciale Zaken) vanmiddag het laatste overleg met vakbewe ging en werkgevers is ingegaan. De Tweede Kamer zal waar schijnlijk morgen praten over het resultaat van dat overleg. Dat gebeurt dan in een extra uitgebreide tweede ronde van het debat over de begroting van Sociale Zaken, dat gisteravond en vanochtend zijn eerste ronde beleefde Het is echter niet uitgesloten dat er volgende week een apart debat wordt gehouden. Dan moet minister Albeda toch terug naar de Kamer met zijn - door vrijwel iedereen verwacht - be sluit tot een loonmaatregel voor komend jaar. Het kabinet beslist daar uiterlijk vrijdag over. Gisteravond onthield de meerderheid van de Kamer zich van een diepgaande beoordeling van de brief die Albeda afgelo pen vrijdag aan vakbeweging en werkgevers schreef met zijn laatste voorstellen. Alleen de PvdA'er Van der Doef schonk er uitvoerig aandacht aan. Hij vroeg de vakbeweging vermin dering van de bruto loonsom stijging met twee percent te aanvaarden. Van de werkgevers en de regering vroeg hij mede werking aan werkgelegenheid- safspraken. Bovendien deed hij een beroep op de regering de koopkracht van de minima te ontzien en het systeem van de prijscompensatie te handhaven. Zie voor het debat over de be groting van Sociale Zaken pag. 9 Vim» 4» *14. (Uun-wnt t/m f ut 1*60 rat MtotOtf let I0.M rat It*rah*érwMai»»4«twi»»«»ira (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De steek penningenaffaire bij ICI begint grote vormen aan te nemen. In de omkopingszaak worden al bedragen genoemd die in de buurt van een miljoen gulden komen te liggen. Gisteren arresteerde de politie de 48-jarige onderhoudschef C. T uit Spijkenisse. Hij zou zich ook hebben verrijkt met het aannemen van steekpenningen. De man heeft zich uit eigener beweging bij de politie gemeld. Hij wordt van uitlokking en valsheid in geschrifte verdacht De onderhoudschef zou geld hebben aangenomen van aanne mers aan wie hij opdrachten had toegespeeld. De aannemers op hun beurt lieten zich weer omkopen door koppelba/ea In dal verband is al de naam van de inmiddels veroordeelde op lichter Frans de W.. alias Papa Blanca. genoemd. Eerder arresteerde de politie al de 46-jarige chef-mkoper A 11 uit Vtaardingen en de in Qostvoome wonende A E. Dat gebeurde begin deze maand In september was al de 53-jange J. A S. aangehouden. de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) liet Uwn weten dat er zeker tussen de drie en zes ton aan steekpen ningen was uitbetaald. Met de arrestatie van C. T. zou dit be drag in de buurt van het miljoen komen, de steekpenningenaffaire be perkt zich r..„t tot ICI. Ook bij AKZO Zoutchemie zou met smeergeld gewerkt zijn In die zaak arresteerde de politie al dne staffunctionarissen op ver denking van hel aannemen van steekpenningen (Van onze verslaggevers GEERT-JAN LAAN en KIEN ROBIJNS Het bestuur en het curatorium van de stichting bestaan uit hooggeplaatste functionarissen van het GAK. de Sociale Verze keringsbank, Raden van Arbeid en werkgevers en werknemers. Een aantal werknemersorgani saties heeft nu gevraagd om een grondige schoonmaak van de Stichting Opleiding Sociale Ver zekering. De kans bestaat dat zij zich uit protest tegen het „voor» achottenbcleid" uit het bestuur zullen terugtrekken. Rond 110 docenten, allen werkzaam bij GAK en Raden van Arbeid, verzorgen de cur sussen op het gebied van de so ciale verzekeringen, buiten werktijd. Politierechters hebben 22 van hen ai veroordeeld tot boetes van zes- tot vijftiendui zend gulden omdat de docenten het ontvangen iesgeld niet bij de Belastingdienst hebben opgege ven. Rond 20 andere functiona rissen moeten nog voor de rech ter komen. Onder "de «torenten bevinden zich verschillende vooraan staande personen op sociaal- verzekeringsgebied. die uit hoofde van hun functie waren betrokken bij de fraudebestrij ding. De bewuste stichting zelf is niet aangestoten bij een be drijfsvereniging en droeg dus ook niet de (wel vereiste) pre mies af. Maar volgens een ex-be stuurslid van de stichting is toch besloten om renteloze voor schotten te verstrekken „omdat «ie veroordeelden anders m gro te Financiële moeilijkheden zou den komen." Er is een bedrag van een half miljoen gulden uitgetrokken om de frauderende beambten te helpen. Geld dat in feite door de premiebetalers moet worden opgebrachL omdat de stichting wordt gefinancierd uit de kas sen van het GAK en de Sociale Verzekeringsbank. DRACHTEN - De poli tie van Drachten heeft een 44-jarige restaurant- eigenaar uit die plaats aangehouden die briefje van duizend gul den »n de jaszak van een agent had gedaan. Volgens de restaurateur was het geld hij dacht overigens dat het slechts om een briefje van bon der gulden ging niet di rect bestemd voorde poli tieman maar „voor de ar me kindertjes in Indone sië". De agent gaat bin nenkort op vakantie naar dat land. Volgens de politie had de betrokken agent, die belast is met de controles van horeca-bed rijven, pas thnis ontdekt dat het geld in zijn jas zat De restaurateur ontkende aanvankelijk maar gaf later toe dat hij de milde gever was. DEN HAAG - De Haagse por-j§ tier Koos R, die in Heerten wordt vastgehouden op venten- '0. long van de wurgmoord op de ri 'elfjarige Edith Post, zal ook «orden vervolgd voor de moord op de Schiedamse Emy den Boer. Het technisch onderzoek van «te politie heeft uitgewezen, dat er in het huis van R bloedspo ren zitten, die afkomstig moeten zijn van de achttienjarige Emy.- Ook hondeharen, die waren aangetroffen op de kleding van het meisje, stemmen overeen met haren die op het vloerkleed van R zijn gevonden. De portier zelf zwijgt nog steetls over de misdrijven jkAMwtiiifr* su4ri*v+1 o j.m t fj^ 0*^4(3 +/ni I

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1