fli Sexbotenplan van de baan, grote chaos Fiets van plastic HetWeer Brandladders te kort, velen in rook gestikt KONINGIN WAS BANG Henriëtte van Eyk overleden Stelen voor drugs Zon barst van de energie 1 I I J Handdruk ten onrechte? KLM-staking afgelopen NS-topman: 'Nü kiezen voor trein' Ambassadeurs op het matje Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee. Bedrijf mc^t aan de slag Zacht OP PAGINA 5 Kachel vergeten INFORMATIE OVER BEZORGING: fete, I Zaterdag 22 november 1980 34e jaargang no. 10252 HOOFDREDACTEUR HERMAN W1GBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 ROTTERDAM Het sexbotenplan van de gemeente Rotterdam is van de baan. Het afmeren van twee eros- boten aan de Waal- en de Parkhaven is onmogelijk ge worden, omdat de Raad van State de ligplaatsvergun ningen nietig heeft verklaard. Rotterdamse beleids makers, en mensen uit de prostitutiewereld verwach ten dat als gevolg van dit besluit verdere uitwaaiering van de prostitutie over Rotterdam niet meer tegen te houden is. In een conventiehal tegenover het brandende kregen gewonden een noodbehandeling. hotel Koningin Elizabeth Vooral de rookontwikkeling maakte slachtoffers in het gigantische MGM-hotel. Bfl OIO- 147400 ROTTERDAM Heroinejunkies in Rotterdam ste len per jaar voor meer dan honderd miljoen gulden bij elkaar om in hun behoefte te kunnen voorzien. LAS VEGAS - Een ver nietigende brand in één der grootste hotels ter wereld, het MGM Grand Hotel-Casino m Las Ve gas, heeft gisteren aan ten minste 75, maar mogelijk honderd mensen het leven gekost. De meeste slachtoffers kwamen door verstikking om het leven. De brand ging gepaard met een he vige rookontwikkeling. In het gebouw, dat 26 verdie pingen en 2076 kamers telt, bevinden zich nog honderden gewonden. Helicopters Uit ramen Ook in Japan Zie ook pagina 7 «F Burgemeester André van der Louw reageert op het besluit van de Raad van State met de verzuchting: „Nu zijn we met ons prostitutiebeleid op een vol komen dood spoor gekomen." Wnkbestuurders in Katen- drecht zeggen zich verslagen te vóelen door een gebrek aan soh- ROTTERDAM - Een speciale commissie gaat onderzoeken öf er aan een groot lantal Rotter damse topamt>ter laren ten on- rëchte "een gou«-'"~ handdruk" gegeven is. Dit oi i zoek is een reactie op de kntiek die het Draadslid M. Jansen via Het Vrije Volk uitte op het perso neelsbeleid van het Rotterdam se college van B en W. Teveel topambtenaren zouden om poli tieke redenen aan de kant ge schoven zijn. Een meerderheid van de ge meenteraad heett wel vertrou wen in het personeelsbeleid van hel college, maar B en W willen mee een onderzoek door een zo breed mogelijk commissie ook de laatste twijfels laten wegne men ROTTERDAM - Binnen af zienbare tijd zullen fietsen van plastic op de marktj/erschijnen Het eerste prototype is gister* u m Keulen getoond op een ten toonstelling van tweevvielers. De getoonde plastictiets be staat uit een frame waarin zijn geïntegreerd de verliehlingsin- ^lallatie. aandrijfmechanisme, kettingkast en andere kleinere onderdelen Het totale gewicht is met meer dan 10 kilo. De in Keulen getoonde fiets had nog een stuur, wielen en wirken van metaal maar uit Frankrijk komen berichten dat daar met succes de eerste fiets wielen uil nylon gefabriceerd zijn. Het'gebruikte nylon voor do fietswielen i« versterkt met glasvezel en tijdens vele ler- reintests uitgebreid geprobeerd SOEST - De grafische indus trie Howson in Soest moet maandag de volledige produktio hervatten. Doet ze dat niet, aan wacht het bedrijf een dwang som van 5000 gulden per dag. De president van de Utrechtse rechtbank, die hiertoe bevolen heeft, geeft met die uitspraak de Ondernemingsraad van Howson gelijk. De OR had geprotesteerd legen de produktiestop, waartoe de directie had besloten Veel bewolking en in de middag mogelijk regen Middagtempe- ratuur circa 13 graden Zuid- wtMon wind. in hel binnenland matig tol krachtig, aan de kust <st op het. l.Rselmeer af en toe Hard dariteit uit het Scheepvaart kwartier en Ro tte rd a m - W est. „Maar reken maar dat we door zullen gaan met het sluiten van sexeiubs en bordelen." aldus de Katendrechtse actievoerster Wtes Lembke. Bordeelhouder Rinus Smit daarentegen verwacht dat veel prostituees nu weer naar de kwijnende rosse wijk zullen te rugkeren. „De Kaap was ai doodgebloed, omdat velen zich bij die sexbootstichting aange sloten hadden.' Nu dat hele plan netje niet doorgaatzullen ze wel weer terug komen naar -no At- jehstraat Als de gemeente daar een stokje voor steekt, beginnen ze elders in de stad wel iets." Naar dit laatste ziet het het nu uit, omdat burgemeester Van der Louw gisteren verklaarde dat de gemeente door zal gaan met weren van 'overlastgeven de' prostitutie van Katendrecht. „Onze plannen met de stadsver nieuwing daar zullen voortgang vinden.'! De voorzitter van de Raad van State liet gisteren telefonisch aan het Rotterdamse gemeente huis weten dat de voorlopig af gegeven -vergunningen aan de toekomstige exploitanten van de sexboten nietig zijn verklaard. Deze exploitanten, verenigd in de Stichting Eros- en Vermaak- centra Rotterdam, waren gister middag nog niet op de hoogte van het besluit van het hoogste beroepsorgaan in Nederland om de ligplaatsvergunningen voor de Waal- en de Parkhaven te vernietigen. „Maar als het waar is zit Rotterdam met de gebak ken peren. Nog meer dan wij". De redenen van het besluit van de Raad van State zijn nog niet nader aangeduid. Maar men vermoedt op het Rotterdamse stadhuis dat de gemeente strij dig handelt met een artikel in het Wetboek van Strafrecht waarin gelegenheid geven tot prostitutie strafbaar wordt ge steld. Zie verder pagina 3. Hotelrens Las V egas in brand: 75 doden s Ast* -sl t -\ ««Ml {Van onze soc.-econ. redactie) LONDEN - Het grondperso- VEENENDAAL Een opslag plaats van Scheepjeswoi in Veenendaal is gisteravond door brand totaal verwoest. De scha de bedraagt naar schatting tus sen de half en eén miljoen gul den. De brand, is ontstaan doordat men vergeten was een eiectri- sche straalkacnel uit te zetten. neel van de KLM op de Londen se luchthaven Heathrow gaat morgen na een staking van vier weken weer aan het werk. Van af dinsdag as worden de vluch ten van en naar Zestienhoven weer uitgevoerd KLM-vluchten zijn pas vanaf vrijdag weer volgens het oude schema mogelijk. De 250 man van de gronddienst hadden uit protest tegen een nieuw werk- rooster. waarin een extra uur arbeidstijd was opgenomen, het bijltje erbij neergegooid De ru zie met de KLM-directie is ove rigens nog steeds niet opgelost Er wordt nu voorlopig volgens het vroegere rooster gewerkt, totdat een werkgroep de proble men heeft opgelost LONDEN - Op verzoek van koningin Elizabeth van Engeland heeft de BBC een televisiedrama gewijzigd. De Britse omroep wilde on der de titel "Koninklijk Bloed" een serie uitbrengen over de ontvoering van een fictief lid van het koninklijk huis. In het drama werd de jonge graaf van Balmoral de 17de door terroristen ont voerd Koningin Elizabeth maak te zich zorgen over de moge lijke geVolgen voor de schoolgaande kinderen van leden van het koninklijk huis. Ook prinses Margaret en prinses Alexandra waren bezorgd. - De BBC heeft de titel ver anderd m "Gijzelaar van de Angst" en het verhaal zal nu gaan over de ontvoering van •de zoon van een functionaris van de Verenigde Naties. De serie is geschreven door Ar den Wynch en zal nu later in 1981 worden uitgebracht. De veranderingen kostten 50.000 gulden. AMSTERDAM - De schrijf ster Henriette van Eyk is giste ren op 83-jarige leeftijd in haar woning in Amsterdam overle den. Henriette van Eyk studeer de eerst enkele jaren biologie, maar wijdde zich kort daarop geheel aan het schrijven. in 1932 verscheen haar eerste boek „De Kleine Parade" waar mee zij direct grote bekendheid verwierf. Tot het jaar 1979 schreef zij 25 boeken. Samen met Simon Vestdijk schreef zij in 1949 het boek „Avontuur met Titia", een roman in briefvorm. Andere boeken van haar wa ren- „Gabriel (1935), Het Huis 1974 we- aan de Gracht (1956) en in haar biografie. „Dierbare reld" Zij werd in 1937 onder scheiden met de Van der Hoogt- prijs en m 1955 met de prijs van het kunstenaarsverzet. onder nummer) Vraag naar de afd. obonnee-fcfvice maandag t/m vnjdog van 17.45 tot 19.00 vuur saterdag tolt 16.00 uur Zie ook adressen op de stnppagma Dit getal noemde de Rotter damse politiecommissaris J. A. Blaauw gisteren bij een toelich ting op de recente klopjacht op kleine handelaren en gebrui kers. Biaauw zei: „Er zijn 2000 verslaafden, die allemaal mins tens een haive gram per dag no dig hebben". „Dat betekent een heroine- hoeveelheid tegen een inkoop prijs van 36,5 miljoen gulden. Omdat de straathandel er ook aan moet verdienen, kom ik uit op een bedrag van honderd mil joen, dat voor het allergrootste gedeelte door crimineel gedrag verkregen wordt," „In feite zelfs nog meer dan honderd miljoen, omdat ieder een weet dat helers nooit de vol le prijs voor gestolen waar ge ven." Zie ook pagina 3. UTRECHT - „Het is bijzon der teleurstellend dat regering en parlement terugdeinzen voor een werkelijke keuze voor het openbaar vervoer", zegt NS- president-directeur Ploeger op de plannen van minister Tuijn- man (Verkeer) om het spoor kaartje volgend jaar vier pro cent extra duurder te maken. Hierdoor gaat de prijs elf pro cent omhoog. Een werkelijke keus is m de ogen van de NS-topman onont koombaar. Langer uitstel daai- van tast slechts de kwaliteit van het openbaar vervoer aan, waardoor het steeds moeilijker wordt de bestaande klandizie te liehouüen Lijkschouwer Otto Rave ver klaarde dat op de bovenverdie pingen van het hotel 31 lijken waren aangetroffen. Een chi rurg die aan een medisch nood team verbonden is, dr. I'hil Tay lor, vertelde dat de meeste slachtoffers op de hoo?ste ver diepingen waren sammgepakt op de brandtrap Duizenden gasten m het reus achtige hotel vluchtten door de met rook gevulde gangen naar het dak, waar helicopters van de naburige luchtmachtbasis Nellis en privé-vliegtuigjes hen pro beerden op te pikken. Twee gasten die via balkons op de vijfde verdieping naar be neden wilden vluchten, vielen te pletter. De gevel van het hotel, dat te vens als casino dienst doet. stond m lichterlaaie. Employe's van het casino vormden een menselijke keten door elkaar de hand te geven en zo door de dichte rook te dringen. De brand zou zijn uitgebroken in een keuken, waarna de vlam men zich in razend tempo zou den hebben verspreid. In korte tijd was de befaamde „strip", de boulevard van Las Vegas met zijn hotels, casino's en gokten ten m dichte rook gehuld Er waren gasten die hun be zittingen uit de ramen gooiden, maar niet alle vensters konden open. Anderen lieten aaneenge knoopte lakens zakken om zo nodig naar beneden te kunnen klimmen. De brandweerladders ikten niet verder dan de ne- gènde etage van het gebouw. In het hotel werden werk zaamheden verricht om de ca paciteit uit te breiden tot 2856 kamers, waarmee het het grootste ter wereld zou zijn ge worden. Het in 1973 geopende hotel was eigendom van de filmmaat schappij Metro-Goldwyn- Mayer. Het had acht grote res taurants en een casino van vijf duizend vierkante meter. Er stonden duizend gokautomaten. Ook in de Japanse stad Kawu- ji werd een hotel in de as gelegd Het dodental is tot nu toe 21. maar de autoriteiten vrezen een stijging tot 45 Vierentwintig personen worden nog vermist. Volgens de politie bestaat er voor hen nog maar „weinig hoop" (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - De gigan tische uitbarstingen van energie op de zon, m de wandeling zonnevlam men genoemd, zullen ooit nog eens kunnen helpen bij het oplossen van energieproblemen op aarde Dat is de overtuiging van prof dr C de Jager, lid van een internatio naal team van geleerden dat met behulp van de satelliet Solar Max de zonnevlammen bestu deert Een van de belang rijkste instrumenten aan boord van de Ameri kaanse satelliet is een in Nederland ontwikkeld apparaat dat de röntgen straling van de zon meet en in „beelden" vertaalt. Sinds april zendt het in strument zijn plaatjes naar het Goddard ruim- tevaarteenlrum in Greenbelt (VS) De zonnevlammen, zo weel men inmiddels, ont- Ltaan als kleine kernen met een temperatuur van uen tol twintig miljoen graden Het hete gas ont snapt daaruit met een snelheid tot tienduizen den kilometers per se conde Deze vuurtongen kunnen een lengte be reikten van enkele tien duizenden kilometers. Een typisch voorbeeld op 30 apni nam het Ne derlandse team een zon nevlam waar van onge veer 30 000 km lengte, die zes seconden bleef be staan Zij kreeg de naam .Komngmne-vlam" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De ambassa deurs van de Zuidamenkaarise landen Chili, Uruguay en Ar gentinië in Den Haag zijn door minister Van der Klaauw op het matje geroepen. Een groepje Nederlandse Kamerleden heeft geen toestemming gekregen de ze landen te bezoeken, omdat zij er mensenrechten aan de orde hadden willen stellen Tegenover de Argentijnse ambassadeur heeft de bewinds man van Buitenlandse Zaken gezegd dat de Nederlandse rege ling ../.eer teleurgesteld is over dc gang van zukon De delegatie zal nu wel Brazilië. Peru en Ve nezuela bezoeken De groep be staat uit Relus ter Beek (PvdA), fan Nico Scholten (CDA). Ad Ploeg (VVD) en Laurens Jan Brinkhorst (DC6) Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Volk. "n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast we! iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee (Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat i wèl ts) uw naam opgeven^ Da's geen p int Oh ja. de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is 50btj 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Stuur Het Vrije Volk naar: Naam: Adres: Postcode: Soort abonnement: o kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:. .Plaats: Kleun o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1