RET-zwartboek: Molest, vernieling, intimidatie Ontslagen bij fusie Nedlloyd- KNSM Bedreigde Abba werktthuis9 Meer dan 3000 doden bij ramp in Zuid-Italië GRETA GARBO WIL WEER FILMEN De Geus op tenen van Chinezen SLAAPKAMERS wmm 'Die kunnen we gebruiken' Hoofdkantoren Avebe bezet r. toonaangevend in eiken Honderd doden bij verloving '- •-'"*•-> :r. V VRUE VOLK gezinsconcerten zijn er voor tiet hele gezin BING0-CUFERS OP PAGINA 5 Kouder INFORMATIE OVER BEZORGING: Si Dinsdag 25 november 1980 34e jaargang no. 10254 hoofdredacteur herman wigbold Ï3IÊËÊSÈ- Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM - De gezamenlijke Amsterdamse kraakgroepen hebben verklaard dat zij de ontruiming van „De Grote Wetering" niet zonder verzet zullen af wachten. „Praten met B en W heeft geen zin meer. Overal in Amsterdam zullen barricades verrijzen om het politie-ingrijpen vóór te zijn", aldus een medede ling van de krakers. Volgens een woordvoerder van de gemeente Amsterdam zal het gebouw aan de Weteringschans (waar nieuwbouw is gepland) in ieder geval vóór 27 december dit jaar leegko men. (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM - Er gaan tóch ontslagen val len bij de fusie tussen Nedlloyd en KNSM. Voor 270 personeelsleden van de walorganisaties is na een samensmelting van de twee scheepvaartcon- cems geen plaats meer. Bovendien zullen veel KNSM-mensen moeten verhuizen van Amster dam naar Rotterdam. Chauffeurs van de RET zijn bang geworden om in de nachtbus te rijden. Een brand weerman in hetzwaarge- troffen Avellino draagt de 70-jarige mevrouw Nunziata Silvestri naar veiliger oorden. De vrouw zat twaalf uur lang gevan gen onder een dikke laag puin Er wer den gisteren in het Ita liaanse rampgebied honderden overleven denonder het puin vandaan ge haaldDe beving dreigt nog steeds nieu we slachtof fers te ma ken omdat in Najxls al leen al 15 ■percent van alle huizen op instorten staat Het re gelmatig vallende puin maakt de opgeslo ten slachtof fers erg moeilijk be reikbaar. Date 29 november 10 januari 14 februari 21 maart a.3. Knip uit en kom luisteren K» Be! 010- 14 7400 ROME - Bij de zware aardbeving die het zuiden van Italië heeft getroffen, zijn volgens de Italiaanse radio 3122 mensen omgekomen. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken zijn inmiddels 1012 doden geborgen. Men zoekt nu naar ruim 2500 vermisten in de ruines van de bergdorpen Teora, San Mango, Lioni en Calabritto, die vlak bij het centrum van de beving lagen en geheel verwoest wer den. f§ Zie verder pagina 7 Agnetha (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het nachtbusvervoer in Rot terdam is volslagen uit de hand gelopen. Onbeschoft gedrag, wanbetaling op grote schaal, zwartrijden, schelden en intimidatie, daaraan staan de RET- bestuurders elk weekein de bloot. Er wordt in de bussen zelfs geürineerd. De heren K. E. Muller en G. Hulzinga, beiden groepschefs bij de RET, constateren dat in hun zwartboek Operatie Nachtbus dat zij maakten na acht avonden met de nachtbus te zijn meegere den. Zij deden dit op vrij willige basis. Zie verder pag. 4, FOCUS. r., Naam: Adres:. Postcode: Stuur Het Vrije Volk naan .Plaats:. Soort abonnement: o kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken grabs. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: -Plaats:. Kleun o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de boa volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer1579, 3000VB Rotterdam. L' t W.l,4'pRi1* «O* Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 1455.33 Krakers: 'Wij tanicakn Amsterdam' De krakers hebben, voordat zij met een „oorlogsverklaring i) Dat heeft voorzitter Ruijs van Nedlloyd vanmorgen meege deeld. Volgens Ruijs is de fusie verantwoord omdat die een ver dere stap is op weg naar een sterke rederij. Volgens de Nedlloyd-topman moet de inkrimping voor het grootste deel onder het KNSM- s personeel, plaatsvinden, omdat L daar tocffai sprake is van over- j: lolligheid. DORDRECHT - Twee wat al te gretige „morgensterren" heb ben de heer C. C. van der Linden uit de Prinses Reatrixstraat in Dordrecht een schade bezorgd van 1500 gulden. Toen hij 's morgens uit zijn raam keek, zag Van der Linden tot zijn ontzet ting dat twee mannen zijn mo torfiets - die naast het grof vuil op de stoep stond geparkeerd op een vrachtwagen laadden. De morgensterren beschouw den het vervoermiddel kennelijk als een wegwerpartikel. Maar de vrachtwagen reed - achtervolgd door de heer Van der Linden - iets te hard over een verkeersdrempel. De motor viel er weer af en liep daarbij een schade op van 1500 gulden. aan gemeente en politie" kwa men, gesteld dat onruiming wet telijk niet meer kan. Vandaag loopt de vergunning van Gede puteerde Staten van Noord-Hol land af om tot sloopvpn herbouw over te gaan. „De gemeente kan dus nu een vorderingsprocedure beginnen", aldus de kraakgroe pen. De gemeente stelt daartegen over dat zij in beroep is gegaan tegen het besluit van GS, dat een half jaar van kracht is. „De Raad van State heeft dat beroep afgewezen op 27 juni. De half jaarstermijn loopt dus niet af op 25 november, maar op 27 decem ber", aldus een gemeente woordvoerder. Ten stadhuize wordt overi gens verwacht dat de ontrui ming van het slooppand de inzet zal eisen van een politiemacht die even groot is als bij de ont ruiming van de „Prins Hendrik kade". De krakers hebben „De Grote Wetering" zwaar gebarrica deerd". Niet alleen dit bastion zullen wij met hand en tand verdedigen. Wij zullen er voor zorgen dat de rellen om de Von delstraat van begin dit jaar, bij de nieuwe acties in het niet zul len vallen", zo hebben de kra kers laten weten. De kraakgroepen zeggen dat al hun pogingen om „binnen de democratische mogelijkheden van onze samenleving naar re delijke oplossingen te zoeken, zijn mislukt Wethouder Schaeffer heeft bovendien aan de eigenaar van het pand, Ge rard Bakker, toegezegd „De Grote Wetering" te zullen ont ruimen, ais Bakker zijn bezit in de Indische buurt aan de ge meente overdoet. Aan die ruil handel doen wij niet mee." Publiek durft nachtbussen niet in Vier zaterdagmiddagen in de grote hal van De Doelen Aanvang steeds om 15.00 uur. Tegen inlevering van deze bon ontvangt u een reduktie van f 2,- op de toegangsprijs van J 6,- Kaartrericoop: kassa van De Doelen. Ook kunt u tot 29 november as. passe-partouts voor alle wer de concerten kopen met de reduktie. VEENDAM - Uit protest te gen de sameringsplannen van minister Braks (Landbouw) houden tachtig kaderleden van de Industriebonden FNV en CNV sinds vanmorgen de twee hoofdkantoren van het aardap- pelmeelconcern Avebe bezet l i té Vannacht tijdelijk regen, morgen wisselend bewolkt en een enkele regen- of sneeuwbui. Temperaturen vannacht van 4 graden aan de kust tot om het vriespunt in het binnenland. 28 nov. föS-fccrj-, h té- zon op odeT 0ai7 16.33 maan op onder 2105 12.08 STOCKHOLM - De pop groep Abba heeft wegens be dreigingen een optreden in het Duitse plaatsje Hof afge zegd. De Duitse tv zou het concert donderdag uitzen den. Een van de leden van de Zweedse popgroep ontving verscheidene anonieme dreigbrieven. Sinds die tijd beschermt de politie het viertal De groep gaat om die reden Zweden niet uit Via een rechtstreekse beeldverbinding met Stock holm gaat het geplande tv- progmmma voor de Duitse televisie wel door. Een op treden van Abba voor de Britse tv zal in december op dezelfde manier worden ge maakt (géén onder nummer) Vraag naar de aid. abonnee-service anoadog t/m ngdag ran 17.4S lel 17.00 «uw saterdag lot 16.00 uur Zie aalt adressen op de slrippagma De paus zal vandaag per heli kopter het rampgebied bezoe ken. Hij zal uitstappen in Na pels, Potenza en het zwaarge- troffen dorp Balvano waar een instortende kerk veel slachtof fers maakte. In sommige plaatsen zijn de reddingsploegen, die sterk ge hinderd worden door mist en vernielde wegen, aan het werk met speurhonden die nog leven de mensen onder het puin op sporen. De aardbeving die bijna 100 steden en dorpen trof, kende na de eerste zware schokken nog 35 lichtere "naschokken". De na schokken bezorgden de bewo ners zoveel angst dat zij op nieuw massaal de nacht in de open lucht doorbrachten. De slachtoffers in de verwoes te dorpen zijn voornamelijk kinderen, vrouwen en bejaar den omdat een groot deel van de mannelijke beroepsbevolking in de industriesteden in Noord- Italié of in West-Duitsland werkt GENÈVE De Hollywood-le- gende Greta Garbo (75) wil weer gaan filmen. De filmster beëin digde in '41 haar loopbaan als actrice om nog altijd niet opge helderde redenen. Zij zou nu on derhandelen over een rol in een film die volgend jaar in Ameri ka wordt gemaakt De Britse schrijver Frederick Sands verklaarde maandag in Genéve dat het Garbo niet om het geld te doen is, Ze heeft be langstelling voor een filmrol die past bij haar leeftijd en filoso fie. Sands publiceerde vorig jaar een boek over de meest myste rieuze ster uit de Amerikaanse filmgeschiedenis. Nadere bij zonderheden wilde hij niet ge ven, omdat de onderhandelin gen nog niet zijn afgerond. De in Zweden als Greta Gustafsson drie geboren actrice heeft maanden bedenktijd. Al op 19-jarige leeftijd was Garbo een ster. Ze maakte in to taal 23 films, waarvan 20 In Hol lywood. Zij haatte publiciteit en wat zij buiten haar werk deed is aan slechts weinigen bekend. Zij trok zich in '41 terug nadat de film „Two faced Woman" een flop bleek te zijn. Die film is vanavond overigens te zien op de Duitse televisie. 'ei Tijdens de ritten van de groepschefs gebeurde onder meer het volgende: een groep jongeren kaapte een bus en dwong de bestuur der een andere route te ne men, vrouwen werden gemoles teerd (er was o.a. een ver krachting bij een bushalte), ©vernielingen in bussen, be vuiling en bekladding, vernedering en intimidatie van chauffeurs en passagiers. demonstratief tonen van wa pens (messen en dolken) en agressief taalgebruik. „Van de opzet van de nacht buslijnen is niets meer over," aldus de heren Muller en Hul zinga in hun rapportage. Met name de opkomst van de disco- jeugd, met m hun kielzog een le ger van jonge vandalen die voor niets en niemand ontzag toon den, heeft de nachtbus geruï neerd, aldus de groepschefs. Het grote publiek durft de nachtbus niet meer in, aldus beide RET-ers. Gezinnen treft men er niet meer in aan, oude ren of personen van middelbare leeftijd maken hooguit gebruik van de wagens van 00.30 uur tot 01.00 uur en dan zelfs nog mond jesmaat. De verloedering van de nacht bus heeft, volgens Muller en Hulzinga, zelfs het moreel van de meest positief ingestelde chauffeur ondermijnd. Uit angst voor molest melden zij zich ziek en moet de RET elders materieel en rijdend personeel inhuren. De heren Muller en Hulzinga bevelen aan permanent een po litiewagen met bemanning ach ter de hand te houden als de nachtbus rijdt Rechercheurs in burger zouden op moeilijke lij nen moeten meerijden. De chauffeurs zien de nacht bus het liefst verdwijnen maar wethouder mr. J. Mentmk (ver keer) wil daar niet aan begin nen. „Dat is volstrekt onmoge lijk. Hoe erg het ook is, die bus kan ik met schrappen. De nachtbus rijdt al jaren en het Rijk gaat nu eindelijk meebeta len." DEN HAAG - Minister De Geus (defensie) vindt dat RSV marine-mate rieel an Taiwan moet le veren. „Dc overplaatsing van onze ambassade van Taiwan naar Peking beeft voor ons bedrijfsle ven bijzonder weinig zo den aan de dijk gezet Dan moeten we niet bang zijn de Chinezen op de te nen te trappen," zegt De Geus vandaag in een in terview in Het Vrije Volk. Deminister onthult verder dat de Sovjet Unie het afgelopen jaar zo'n vijftig nieuwe SS-20-ra- ketten beeft geplaatst JHwt niet laten doorgaan van de modernisering van de Navo-keraraketten wordt daardoor wei heel moeilijk." Militairen die van plan zijn dienst te weigeren wanneer er kernwapens worden ingezet moeten volgens De Geus naar een andere baan omkijken. .Mensen die niet van plan zijn van zich af te bijten, kunnen we niet gebrui ken," vindt bij. ANKARA Bijna honderd mensen zijn gisteren in het Turkse dorp Danaciobasi om het leven gekomen toen tijdens een verlovingsfeest een fles butagas ontplofte. Onder de doden was ook de aanstaande bruid. Het merendeel van de slacht offers zijn vrouwen en kinde ren, die juist aan de maaltijd wilden beginnen. Het feest werd volgens Turks gebruik door mannen en vrouwen gescheiden gevierd. Veel doden waren kin deren die onder de voet werden gelopen. wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen. Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam.Tel. 010-12.64.61 Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exkhisieve badhanddoek. Met de lOöjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons *n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij I00 cm. En de kwaliteit, die is uitstékend! 13 A*

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1