Onderwijzers nemen Turkse les a imwm Jongeman zorgt voor nachtelijk rumoer Marconiplantsoen krijgt nieuw jasje Verkeer op Plein '40-'45 straks sneller afgewikkeld Dubbel drama Schooltas... Pet! Karbonaadjes. PLAYTEXH BEHA Snoep weg genomen uit auto Roulettetafel vernield rouw beroofd an 100 gulden Smeulende peuk oorzaak brand Werkzaamheden begin 1981 klaar f: schiedam Rotterdammers aangehouden Dronken achter i het stuur van onverzekerde auto V erkeerschaos door kerstbomen 24? I I DINSDAG 25 NOVEMBER 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Enkele leerkrachten uit Schie dam zijn op eigen gele genheid begonnen met het volgen van Turkse les. Zij doen dat om zo beter contact te krijgen met de Turkse kinderen, die in steeds grotere getalen de scholen in de oude stads wijken bezoeken. Gezinsband Redactie editie Schiedam: Strenge Islam Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 KATOENEN METV00KSUJÏÏÏN6 WIT-HUID 70-75-80 A* Een groot deel van de leerlingen van de Goe man Borgesiusschool be staat uit Turkse kinderen. Die willen graag iets le ren, maar zijn door hun opvoeding nogal gezags getrouw. Daarom nemen onderwijzers Turkse les. Van een onzer verslag gevers SCHIEDAM - De be woners van Schieda- mOost krijgen dit jaar van de gemeente een aardige kerstsurprise. De Dienst Gemeente werken en de Plantsoe nendienst hopen name lijk rond 12 december het Marconiplantsoen op te leveren. Een aantal platanen, wandelpaden, sierbeplanting en zit/ speelhoeken zullen tesa- men het parkje een nieuw aangezicht geven. Bovendien kan het plantsoen in zijn nieuwe vorm een intensiever ge bruik doorstaan. Geen gaten MARCONIPLANTSOEN >y//'V7 ,y// Deze schets geeft een goed beeld van hoe het Marco niplantsoen er straks zal gaan uitzien. Niet te geloven Dode na ruzie, in het café |y/// In de middenberm van de Horvathweg komt straks een busbaan, waardoor het openbaar vervoer niet meer door het overige ver keer wordt gehinderd. H V - T-v.» V W„v N (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Met 300 lollies en 36 zakken drop zijn dieven ervandoor ge gaan,-nadat zij dit week end een auto aan de Rot- terdamsedijk hadden opengebroken. De 28-jari- ge P. W. J. v. R. uit Schie dam heeft daarvan aangif-| te gedaan. De waarde van het gestolen snoepgoed is niet bekend, maar de scha de aan de wagen bedraagt 100 gulden. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Twee jonge- I mannen zijn zaterdagnacht op 1 de Nieuwe Damlaan aangehou- den, nadat zij op de Schimmel- 1 penninckstraat een bestelauto J hadden opengebroken. De 21-ja- jrige R. S. en de 18-jarige L. G. I vernielden in deze wagen een J roulettetafel en namen wat ge- jreedschap mee, dat zij op hun I vlucht voor de politie weer weg- I gooiden. Bij nader onderzoek I bleken de Schiedammers eerder Idie nacht een zijruit van een I vrachtauto te hebben ingesla- I gen. De jongemannen zijn op het I bureau ingesloten. De schade is I nog niet bekend. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - In de nacht van j zondag op maandag zijn om- streeks 3.45 uur vijf Rotterdam- I mers in een gestolen Ford aan- I gehouden op de Broersvest On- Ider de inzittenden bevonden I zich een elfjarige jongen, alsme- I de twee meisjes. De 18-jarige A B. die de wagen bestuurde was niet in het bezit van een rijbe- j wijs. Alle zijn op het bureau in- I gesloten. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De 58-jarige j Schiedamse A C. V. is het afge- I lopen weekend op de week- I markt 100 gulden armer gewor- Iden zonder voor dat geld iets te I hebben kunnen kopen. Toen zij I op het punt stond bij een kraam |te betalen bleek haar handtas open te staan en haar portemon- I nee met geld en persoonlijke pa- I pieren te zijn verdwenen. Later op de dag zijn de papieren te ruggevonden, maar verder was de portemonnee leeg. De Schie- I damse heeft van de diefstal aan- I gif*6 gedaan bij de politie. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks twee uur is de 35-jarige Schie dammer J. H. v.d. H. door de po litie aangehouden op de Rotter- damsedïjk, omdat hij met een lekke achterband bleef doorrij den. Bij controle bleek de man j gedronken te hebben. Op het bureau werd hem bloed afgeno men. De auto waarin de man reed was bovendien niet verze- kerd. leerlingen weten niet wat ze overkomt' de onderwijzersopleidingen besteden tot nu toe weinig aan dacht aan onderwijs voor cultu rele minderheden. De Schie damse leerkrachten worden al leen via wat studiemiddagen van de Schoolbegeleidingsdienst over de denkbeelden van an derstaligen geïnformeerd. Rini Treurniet van de Goe man Borgesiusschool in West, die in de vijfde klas veel Turkse leerlingen heeft, profiteert nu al van haar kennis van de Turkse taal. „Zonder een paar woorden van hun moedertaal is het heel moeilijk iets aan die kinderen uit te leggen", zegt ze. „Vooral als ze pas in Nederland zijn. Het gaat uitstekend. Ze weten niet wat hen overkomt, ais zo'n kind tegen een landgenootje zegt: „Dat is mijn boek" en de juf zegt dan in hun eigen taal terug: „Dat is jouw boek helemaal niet." Enige kennis van het Turks bespaart bovendien veel tijd. Rini Treurniet: „De Turkse kin deren hebben meer aandacht nodig dan andere kinderen en dat vinden de Nederlandse ouders niet zo leuk. Met een paar woorden Turks voorkom je vaak onnodig oponthoud." „De Turkse kindertjes zijn wel ijverig. Op zich willen ze graag iets leren en zijn blij als ze daar de kans voor krijgen. Maar ze hebben de neiging om het overdragen van kennis aan de onderwijzer over te laten. Ze nemen zelf weinig initiatief", aldus Rini. Door de taallessen begrijpen de onderwijskrachten, die aan de lessen Turks deelnemen be- .ter waardoor dat komt De Tur ken houden van gezag. Eigen in breng wordt maar al te vaak als ongehoorzaamheid beschouwd. Een voorbeeld: Sommige Tur ken dragen een achternaam die vertaald ongeveer neerkomt op: „Zoon van de boze rechter". Dat is niet raar. Dat klinkt wel deftig. „In onze taal ligt het woord voor „boosheid"' heel dicht bij „waardigheid" legt de Turkse student uit die het taal onderwijs verzorgt En hij voegt er aan toe: „Turks is voor Ne derlanders moeilijk, vanwege de mentaliteit, die de zinsbouw bepaalt Als je het letterlijk ver taalt begrijpt een Nederlander er meestal niets van. Jullie zeg gen: „Wilt u thee?" en Turken: „Wenst uw ziel thee te drin ken?" Onze uitdrukkingen hebben vaak met geest, ziel, met symbo len te maken." Inderdaad, Turks is een om zichtige taal. Dat past bij een cultuur, die veel minder indivi dualistisch is dan de onze. De gezins- en familiebanden zijn in Turkije buitengewoon sterk en apart gaan wonen betekent in de meeste gevallen uitstoting door de verwanten. De meisjes in de klas van Rini Treurniet begrijpen niet, waarom zij al leen woont en helemaal niet ge trouwd is. Zij dragen zelfs ge schikte huwelijkskandidaten aan. De leraar Turks weer: „Wij hebben aparte woorden voor oudere broer en oudere zus en die spreek je daarmee aan, niet met de eigen naam. En zo iemand is verantwoordelijk voor het hele gezin, als vader dood gaat. Die moet zich opoffe ren, ook ten koste van het privé- leven of de carrière. Individuen kenmerken zich bij ons aller eerst ais lid van het gezinsver band. Vandaar ook dat gebrek aan initiatief bij de kinderen. Wij worden paternalistisch opge voed, zodat we weinig gelegen heid krijgen om zelf iets te on dernemen. Aan de andere kant helpen we elkaar altijd. Daarom hebben veel volwassen Turken weinig behoefte om Nederlands te leren. Je kinderen lossen de taalproblemen wel op en anders zijn er altijd kennissen. Dat werkt niet motiverend." Het verschil tussen de Neder landse en Turkse cultuur wordt scherper in Schiedam, sinds de in Het Vrije Volk al geportret teerde koranleraar Mohammed Karadavut een zeer strenge islam predikt, die qua sfeer wei een beetje met het zwarte kou- sendom van Staphorst én Rou- veen vergeleken kan worden. Wie weet, dat een Turk bij het afscheid nemen niet "dag" zegt, maar "Ik heb je aan God toever trouwd (Allahaismarladik), be seft, hoe diep de godsdienst in grijpt in het dagelijks leven en welk een invloed zo'n koranle raar kan hebben. Karadavut is net als ouderwetse christenen tegen gemengd onderwijs. Dat is op de Goeman Borgesiusschool al te merken, waar sommige jongetjes weigeren naast een meisje te zitten. Om dat goed op te lossen is kennis van Turks en de islam van het grootste belang. Een on wetende meester of juf zou zo'n (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De brandweer is er zaterdagochtend in alle vroegte aan te pas moeten ko men om een beginnende brand in een woonhuis aan het Van 't Hofplein te blussen. De 67-jari- ge J. M. v. H. meldde zich die ochtend aan het bureau met de mededeling dat zijn huis in brand stond. Dit bleek achteraf mee te vallen, want de vlammen kwamen niet verder dan de kapstok, een houten wand en de vloerbedekking. De vermoede lijke oorzaak van het vuur is een brandende peuk in de zak van het colbertjasje van van fL's 25-jarige zoon. Deze was thuisgekomen en heeft bij het «naar binnen gaan zijn sigaret waarschijnlijk per ongeluk in zijn zak gestoken. Het schadebe drag is nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Een vrachtwa gen, hoogbeladen met kerstbo men, heeft dit weekend voor een hevige verkeersopstopping ge zorgd bij de Beneluxtunnel. De 27-jarige bestuurder, M. G. G. W. uit Helden (Z.L.) was met zijn wagen tegen het beveili gingssysteem voor de tunnelin gang gereden, dat op een hoogte van 4 meter is opgesteld. Daar door werden de rijbanen voor alle verkeer afgesloten en ont stond er een file tot aan het Klein Polderplein. De vracht auto was met zijn groene lading ruim 4.50 m hoog. Bij het inci dent ontstond toevalligerwijs ook een defect aan de versnel lingsbak van de vrachtauto, waardoor hij niet meer verder kon. SCHIEDAM KOEMARKT 1 VMAItDINEEN O.W.BfOKMANNSINGR 67 MAASSLUIS KONINGSHOEK (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De 24-jarige Schiedammer L. V. heeft in de nacht van zaterdag op zondag voor nogal wat opschudding ge zorgd in de Morsestraat. Daarbij moest de politie twee maal as sistentie verlenen. Rond half twaalf was L. V. bij de familie M. O. naar binenge- gaan, om daar een appeltje te schillen. Over en weer vielen 'klappen en aan het interieur werd behoorlijk watschade aangericht. Omwonenden wer den opgeschrikt door glasgerin kel, terwijl twee agenten voor de deur in hun surveillancewa gen rustig bleven afwachten. Nadat V. was uitgeraasd. werd hij door zijn schoonfamilie binnengehaald, die een eindje werder in de straat woont De familie B. had die avond een* feestje. De gemoederen raakten echter opnieuw verhit en er ont stond een vechtpartij. De politie rukte nu met drie overvalwaens en een rechercheauto uit om de mensen tot bedaren te brengen. V. werd meegenomen naar het bureau, waar twee gekneusde ribben en gezwollen lippen wer den geconstateerd. Volgens de politie is de oorzaak van de inci denten onbekend, maar oogge tuigen verklaarden dat het aggressieve gedrag van V. aan een te grote dosis alcohol te wij ten was. weigerachtig jongetje licht voor de keus stellen tussen ongehoor zaamheid en het Eeuwige Vuur. Want zo liggen de zaken tegen woordig wel. Rini Treurniet; "Ze hebben er op de pedagogi sche academie helemaal geen rekening mee gehouden, dat je dit soort dingen zou gaan doen." Loek Hoek, de ontwerper van het vernieuwde Marconi plantsoen: 'De wandelpaden en de sierbeplanting tussen het trapveldje en het water zijn helemaal nieuw. Voor de paden is de onderlaag inmid dels al aangebracht, zodat ze nu alleen nog moeten worden geasfalteerd. De haag van sierheesters zal in de toekomst voorkomen dat ballen vanaf het trapveldje het water in rollen,' aldus Hoek. 'Langs de waterkant zal in het voorjaar sierbeplanting worden aangebracht Als we dat nu zouden doen, overleven de jongen planten de winter niet We zijn van plan riet,gé- le lis, waterlelies, menthel- kruid en andere planten neer te zetten,' aldus de tuinarchi tect 'Op het gras aan de Marconi- weg zijn drie volwassen plata nen neergezet die het afgelo pen voorjaar waren gerooid op de 's-Gravelandseweg,. zoals u in HW heeft kunnen lezen. In de punt van het plantsoen, tussen de Galvanistraat en de Marconiweg wordt een speel hoek aangelegd, met daarin twee banken ;en een draaicir- cus. Dat is een metalen stelling met draden "die volgens een patroon zijn gespannen. Kin deren kunnen daarop klim men, zitten, hangen en koppe tje duikelen,' aldus de ontwer per. N/' f HARCON1WEG ribur 'De natuurstenen banken, in de zithoek aan het water" wor den voorzien van een hard houten zitting. Bewoners klaagden met recht steen en been over de ongemakkelijke zithouding. De paden langs het water naar de zithoek en het terras waarop deze gebouwd is zullen - evenals de wandelpa den worden voorzien van een laag asfalt. In het verleden kwam het herhaaldelijk voor dat jongelui de stenen los wrikten en die in het water gooiden. Omdat die straks vastzitten, komen er geen ga ten meer in de paden,' aldus Hoek. 'Bovendien sluit het mooi aan op de rest van de wandelpaden, waardoor het geheel een rustig uiterlijk krijgt.' Het trapveldje in het mid den van het plantsoen, zal geen voetbaldoel krijgen. 'De jongelui moeten zelf maar wat improviseren,' zegt Hoek. Met een paar stenen of truien kom je al een heel eind.' De jeugd in Oost heeft nu in ieder geval een veldje waarop zij zich kan uitleven. Voor de wijkbewo ners is het na de reconstructie wellicht gezelliger om er eens rustig te gaan zitten. Wie zal het 'zeggen, misschien krijgen we wel een witte kerst. y Toevallig sta ik afge- lopen zaterdag, na het boodschappen doen op de markt, even uit te blazen in mijn stamcafeetje op de Rot terdamse Witte de Withstraat. Met enkele kroegvrienden speel ik een spelletje op de flipperkast, totdat mijn atten tie wordt getrokken door drie surveillance-auto's van de po litie. De agenten kijken nieuws gierig door de caféruit naar binnen. Ik kijk nieuwsgierig terug. „Zeker wat aan de hand," zeg ik tot een van mijn mede-flipperaars. Even later stappen enkele agenten uit de politie-auto's en lopen op een paar cafés af in de straat. Een mannelijke en een vrouwelijke agent loe ren nog eens naar binnen in mijn stamcafé. Hoewel ik niets op mijn kerfstok heb, bekruipt mij het gevoel dat ze het op mij gemunt hebben. Daarna komt er een politie man naar binnen lopen. Hij stapt meteen op mij af. „Hoe lang bent u al hier?", vroeg hij mij uiterst beleefd, maar toch voor mij op een zeer vreemde manier. „U bedoelt", zei ik, -niet goed begrijpend, „hoe lang deze zaak al open is?" „Nee," antwoordde hij daarop zelfverzekerd, „ik vroeg hoe lang al hier bent?" Ik, nu toch wel een beetje ontdaan: „Een klein uurtje. Hoezo?" De agent keek me bijzonder onderzoekend aan. En zei toen aanmerkelijk minder verze kerd: „Ja, eh, d'r is -iets ge beurd in Rotterdam-Zuid. En met iemand die op u lijkt." Mijn verweer was meteen:1 „Ia dat er iemand is die op me lijkt daar kan ik natuur lijk niets aan doen." Het laat ste restje twijfel bij de agent bleek te zijn weggenomen en zonder verder in het café te kijken, verliet hij de zaak. De man die hij echter moest hebben en waarnaar het halve Rotterdamse politiekorps op dat moment zocht, zat, bleek later, op nog geen drie meter afstand van mij. Al die tijd. Niet te geloven denk je dan, later. Dat ze mij voor de ver keerde man hielden is tot daar aan toe. Kwalijker wordt het natuurlijk als een politieman niet verder kijkt dan zijn neus lang is.,'Vooral omdat men wist dat hij zeer waarschijn lijk in de buurt yvas. Bovendien moet me nog Scholier Hanno Schop (16) is ernstig gedupeerd. Hij heeft zijn schooltas verloren waarin schriften zitten die hij straks voor het examen moet gebruiken. Hanno reed afgelopen donderdag 20 november om 8.15 's morgens naar de Johannes Calvijnschool in Vreewijk. Hij volgde de route van de Paddewei tot de Mare. "De boeken en de tas zelf kunnen me niet zoveel schelen, maar de schriften moet ik voor m'n examen hebben," zegt Hanno, die,in zijn vrije tijd Het Vrije Volk bezorgt. Wie helpt hem uit de (examen)brand? Tel. 01806-6925. even van het hart dat ik in de verste verten niet op de ge zochte leek. De enige overeen komst die we hadden was dat we allebei toevallig een baard hebben. - Overigens ging het hier om een. zeer trieste en dramati. scbe aangelegenheid. Een woordenwisseling in een café in Rotterdam-Zuid was uitge. lopen op een, naar later bleek, dodelijke steekpartij. De jongeman (overigens een bekende van mij) die dit op zijn geweten had was totaal overstuur het café in de Witte de Withstraat binnengelopen. Met tranen in zijn ogen zei hij steeds: „Nog nooit heb ik iemand geslagen of kwaad ge. daan. En nou gebeurt me dit" Het verhaal wordt nog triester als je weet dat hij na jaren van heroine-ellende eindelijk „schoon" was. Dat hij eindelijk, na lange tijd weer een meisje had van wie hij bield en weer werk had. Hij was een nieuw leven be gonnen en nu gebeurt er na een cafcruzie zo'n drama. Een drama in de dubbele betekenis van het woord: een andere jongeman verloor zijn leven ermee en ergens in Rot terdam zit zijn familie in die pe rouw gedompeld. Voor sommige mensen is het leven inderdaad net een nachtmerrie. Nadat de jongeman, die over zijn zenuwen heen was, door wat vrienden was gekal meerd, is hij zich met hen nit eigen beweging gaan aanmel den op het politiebureau Haagseveer. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De Rotter- dammer L. F. Baird (32 jaar) is zaterdag overleden na een steekpartij in een café aan de Hilledijk. De fatale verwondin-' gen werden hem toegebracht door de 26-jarige W.K, uit Rot terdam. In hel café kregen de twee mannen 's avonds om een klei nigheid ruzie. K. rende de deur uit, liep naar zijn huis in de buurt en keerde even later terug met een groot knipmes, waar mee hij Baird in de zij stak. De dader vluchtte, maar meldde zich later bij de politie. BainJ is na een operatie in net Clara Ziekenhuis overleden. Sectie heeft inmiddels uitgewe zen dat het mes hem diep in de. nierstreek heeft geraakt w Bij het Rotterdamse '~*fh Binnenwegplein nabij Ter Meulen staan van die mooie papierbakken, waar je je rommel kwijt kan. Op dat plein loopt een jongen van een jaar of twaalf naast zijn moeder. Onder zijn arm draagt hij een pakket. Onder het lopen begint hij ineens het papier van dat pakje los te maken en gooit het argeloos op de grond.' Vlak voor de voeten van een mid- deljarige man, met een pet schuin op zijn voorhoofd. "Zeg," zegt de man met de pet kwaad tot de jongen, "pa pier hoort niet op de grond, maar in de prullenmand!" De moeder: "Weet je wat je doet, vent? Raap het zelf op eh stop het onder je rotpet!" *Toen de zogenaamde "dominee" voorbij liep in het bruine buurten- feetje, merkte barjuffrouw Hannïe ineens op: "Wij vrou wen zijn eigenlijk karbonaad jes." De mannelijke stamgasten waren door deze opmerking met stomheid geslagen, tot dat er een schuchter vroeg: "Hoe dat zo?" Kannie: "Nou, we zijn toch gemaakt uit de rib van Adam-.". Stamgast: "Ja en wat erger is: als je als karbonaadje be horen bent, word je nooit een biefstuk!" V an een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Over enige tijd zal het verkeer op het Plein '40-"45, de kruising van de 's-Gravelandseweg en de Hor- vathweg, gemakkelijker kun nen worden afgewikkeld dan voorheen het geval was. De rij baan van de Horvathweg, ko mende uit de richting Rotter dam zal dan met een busbaan en een extra rijstrook voor het rechtdoorgaande verkeer zijn uitgebreid. Hans van der Vlist, verkeers- deskundige van de gemeente: „We streven ernaar het project rond 1 januari 1981 klaar te heb ben. Dat is een duidelijk her kenbare datum, voor iedereen en valt bovendien gemakkelijk voor de RET. Vanaf die tijd zul len de autobussen niet meer over de Singel gaan, maar via de oprit, over de Horvathweg, naar de 's-Gravelandseweg.' De reconstructie van FLein '40-'45 is een gevolg van het ge meentelijk openbaar vervoers plan. Daarin is gesteld dat de Sngel van alle buslijnen moest worden ontlast Bovendien zal over enige tijd de trambaan worden aangelegd. Om die rede nen is een aparte busbaan aan gelegd die overigens alleen bruikbaar is voor de bussen naar de kruising toe - waardoor het openbaar vervoer geen hin der meer ondervindt van op stoppingen. Zodra de werkzaamheden dat toelaten, zal de nu voor het ver keer afgesloten -oprit naar de Horvathweg vanaf het Station- plein weer worden opengesteld. Zodra de busbaan in gebruik is zal een begin worden gemaakt met de aanleg van een nieuwe riolering voor de Singel. Dat is een onderdeel van het rioolpro ject dat is opgezet na de water overlast waar de bewoners van Oost twee jaar terug mee te ma ken kregen. De andere straten in dat gebied zijn inmiddels al voorzien van een nieuw riole ringsstelsel. tui lil Re

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2