Weerschokken in Italië collectie heren-en kinder bonthuis eheri boel na kni BEWINDSMAN LIEGT IN RAPPORT OEFENTERREIN9 'RO' verder met Shakespeare SLAAPBANKEN Geen Nederlandse commercie via kabel Heróïne- aanpak sterker 3P^Sjzers iüf vu? VANAF MORGEN Totale opheffingsuitverkoop SPELRONDE5 Hagel en sneeuw i i Élfili I lips S8Ü mmi mmrn INFORMATIE OVER BEZORGING: BINGO-CiJFERS DP PAGINA 5 Werknemers Avebe houden verkeer tegen tjf Meeneempriis NU bij de officiële verkooppunten DAGBLAD-BINGO-KAARTEN Woensdag 26 november 1980 34e jaargang no. 10255 (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Volker Stevin heeft vier zondebok ken aangewezen voor het enorme verlies dat het bag- gerconcern dit jaar zal lijden. Vier van de zes leden van de Raad van Bestuur worden door de Raad van Commissarissen verantwoordelijk gesteld voor het zwaar onderschatten van projecten, o.a. in Oman. Zij moeten weg, hoewel voor hen nog wel een andere "nut tige functie in de onderneming" zal worden gezocht, als zij dat willen. Overdonderd. Verliezen Tegenvaller zie ook pag. 4 FOCUS Üff M Wilde taferelen speelden zich giste ren af in het cen trum van Arnhem, toen de politie pro beerde een demons tratie van een groep anti-militaristen te ontbinden. Na de schermutselingen werden drie betogers gearresteerd. De de monstranten, die geen toestemming hadden voor de op tocht, wilden pro testeren tegen de manier waarop de Krijgsraad 's mor gens een rechtszaak tegen twee politieke dienstweigeraars had behandeld. De bezwaren richtten zich vooral tegen de weigering van de president om de weigeraars als „col lectief" terecht te laten staan. Bel 010-14 7400 van Stadhuisplein 45 - Rotterdam Wij verkopen leeg voor ongelofelijk lage prijzen, b.v,: kostuumsv.a, 75.- overhatnden v.a. 10.- pantalonsv.a. 15.- jaansv.a. 10.- leerv.a. 100." pulls.v.a. 5.- met toestemming K. v, K. van 26.11 t/m 31.12.80 Maak ook gebruik van de koopavonden staapbankstellen, enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabriekstoonzalen Industriegebouw. Goudsesingel 66. R'dam, tel. 010-13.80.18 (Van onze sociaal- econ. redactie DEN HAAG/UT RECHT - De treinen in Nederland rijden niet op tijd. Zo'n veertig procent van alle treinen komt te laat aan en meer dan de helft vertrekt te laat. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond. De Nederlandse Spoorwegen erken nen dat hun dienst verlening niet meer is zoals zij zou moe ten zijn. De Consumentenbond deed zijn ontdekkingen tijdens een onderzoek naar een andere vorm van spoorweg-dienstver lening, namelijk de trein- restauraties. De bond heeft de aankomst- en vertrektijden van bijna. 1350 treinen geturfd. Bij na één op de drie treinen komt één tot vijf minuten te laat aan en bijna acht procent met een vertra ging van meer dan vijf minuten. Toeloop I OT-C&#* krat 24 flesjes Divi 0,3 liter, met Omroepen G Zie ook pagina 9 Elke twee weken 40.000,- prijzen Elke twee weken 'n spelronde HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgevenvan TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 1153.33 Topmensen bii Volker-Slevin de laan uil De Raad van Commissarissen constateert dat de onderlinge communicatie in de concemlei- djjig zeer te wensen overlaat, dat er verschil van mening is over het te voeren beleid, en'dat de ruzies in lagere regionen van het bedrijf niet onopgemerkt zijn gebleven. „In de onderne ming is een gebrek aan vertrou wen ten opzichte van de Raad van Bestuur gegroeid". De gehele Raad van Bestuur is verzocht op te stappen, en dat is gebeurd. Daarna mochten twee van de bestuursleden weer te rugkeren. ir. Roelofsz en drs. De Smit Deze nieuwe Raad van Bestuur wordt aangevuld met mr. ir. Kokje als voorzitter, die ROME - De Italiaanse rege ring heeft bekend gemaakt dat er in het gebied tussen Napels en Salemo dat zwaar getroffen werd door een reeks aardschok ken, inmiddels 2400 doden ge borgen zijn. Niet-officiële schat tingen noemen een mogelijk do dental dat ver boven de 5000 ligt Het rampgebied werd gisteren opgeschrikt door enkele nieuwe schokken zodat opnieuw de meeste bewoners de nacht in de natte vrieskou buiten door brachten. Volgens het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn er 200.000 daklozen. Door de nieuwe schokken stor ten bouwvallig geworden hui- «n in, zodat ook dit aantal steeds hoger wordt gl» vóórhaar LM enKcin Nfeuwefldijfc84 020-241453 1«vanSwin<Jen$tc7-9 020-654079 Amsterdam 3W8 m. Veel bewolking en enkele ha gel- en sneeuwbuien. Vannacht co klaringen en lichte vorst; van p.-;s 1 graad aan zee tot min 4 graden in het binnenland. Overr dag rond plus 3 graden. zon op onder 08.18 16.33 maan op onder 22.12 12.46 nu al een directeursfunctie in het concern had. De vier bestuurders die weg moeten: drs. Van den Driest (voorzitter), ir. Van Exter, ir. Meijer en Van Ouwerkerk. De Bouwbonden voelen zich overdonderd door het besluit. De vakbond was beloofd dat het concern contact op zou nemen zodra er iets bijzonders was. Kennelijk was deze directiewis seling niet bijzonder genoeg, al dus Bouwbondbestuurder Jaap van der Linden. Hem was tevo ren niets meegedeeld. Al in september werd bekend dat Volker Stevin (vorig jaar nog een winst van 80 miljoen gulden) dit jaar een stevig ver lies zou gaan lijden. Genoemd werd toen een bedrag van 28 miljoen, maar dat zal nu nog veel groter uitpakken. Voor naamste oorzaken zijn pijplei dingprojecten in Oman en brug genbouw in Engeland en Ameri ka. die veel duurder blijken uit te vallen dan het bedrag waar voor ze zijn aangenomen. Vooral het leidingwerk in Oman is een enorme tegenval ler. Begin van dit jaar vertrok bij Volker Stevir) de directeur' van de divisie leidingwerken. ir. A. Nijdam. Gemeld werd toen dat de Raad van Bestuur met Nijdam een verschil van inzicht had over het te voeren beleid. Meer dan helft treinen rijdt 'buiten boekje9 Van onze verslaggevers GEERT-JAN LAAN en RIEN ROBIJNS DEN HAAG - „DeLauwer- smeer voldoet niet aan de eisen die het ministerie van Defensie aan een militair oefenterrein stelt. Daarmee zijn alle argu menten voor de inpoldering in dertijd van de Lauwerszee. op losse schroeven komen te staan. Dat is de conclusie van de werkgroep Lauwersmeer, in een rapport dat vanavond wordt ge presenteerd. „Staatssecretaris dr. W. F. Van Eekelen van Defensie ver doezelt de feiten die zijn eigen adviseurs hebben aangedragen., De bewindsman heeft gelogen in zijn rapportage aan de Twee de Kamer", zo stelt de werk groep. Op 30 oktober schreef de staatssecretaris aan de Kamer, dat vrijwel alle belemmeringen om een militair oefenterrein aan te leggen in de Mamewaard (een gedeelte van deLauwer- smeer) „uit de weg zijn ge ruimd". Dr. Van Eekelen deed het voorkomen dat een onderzoek naar de bodemstructuur van het oefenterrein had uitgewezen, dat 1220 hectare van het terrein geschikt was voor het berijden door voertuigen. Maar de Rijks dienst voor de IJsselmeerpoi- ders, die het onderzoek ver richtte kwam in werkelijkheid slechts tot een oppervlakte van 820 berijdbare hectaren: te wei nig om aan de minimumeisen van Defensie {1000 hectare) te voldoen. Zie morgen de HVV-rubiek „Dossier op Donderdag" voor meer achtergronden. Van onze verslaggever PIET KOSTER ROTTERDAM - De alom geprezen voorstelling van William Shakespeare's "Midzomernachtsdroom" door het RO Theater krijgt een vervolg. Regisseur Franz Marij- nen beeft nu alvast de hele maand september 1981 gere serveerd om het stuk nog minstens zestien maal op te voeren; misschien vaker wanneer het RO Theater besluit een aantal middag voorstellingen toe te voe gen. Niet alleen de juichende recensies zijn de aanleiding tot dit pian, maar ook de verhoudingsgewijs enor me publieke belangstelling. Op de draaiende tribune midden op het Scbouw- burg toneel konden per voorstelling maximaal tweehonderd toeschouwers een plaats vinden. Dit bete kende dat veel aanvragen voor toegangskaarten - vanuit de verste uithoeken van Nederland - moesten worden afgewezen. "Ik heb zelf," aldus Franz Marijnen, "een paar maal bij de kassa gestaan om mensen, uit te leggen waar om ze er echt niet meer bij konden. We werden soms gek van de telefoontjes om kaartjes van mensen die meenden recht op een soort voorkeursbehandeling te hebben. We hadden plotse ling allemaal heel veel vrienden." snétt nvmmw Vtseg neor d* otd. eboitn»-«trvk. mandag t/m «rgdog «m 17.45 frf 11.00 yver lolndog 1st 1 t.OQ vut Zie colt odrMien op de sdippegme (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - De regering wil het recht hebben om in het bui tenland gemaakte commerciële televisie-uitzendingen, die spe ciaal voor Nederland worden gemaakt, te weren van de ka belnetten. Dal staat in de van daag verschenen „kabelnota" van het kabmet Buitenlandse programma's die in principe bestemd zijn voor het pubtiek in het land van herkomst, kunnen vrij doorge geven worden via de kabel. Minister Gardeniers van CRM, die de nota heeft onderte kend. zegt dat van de overheid niet verwacht mag worden dat zij meewerkt aan het aantasten van het Nederlandse omroep bestel, „waarvoor democratisch is gekozen." Zo'n aantasting is volgens de minister te verwachten als van uit het buitenland commerciële televisie doordringt in Neder land. terwijl dat hier op grond van de Omroepwet is verboden. De regering zal niets doen aan buitenlandse programma's die rechtstreeks „uit de lucht Se plukken zijn." Hiermee wordt gedoeld op toekomstige uitzen dingen vanuit satellieten, die met behulp van een speciale schotelvormige antenne recht streeks ontvangen kunnen wor den. Met de vertrektijden is nog meer mis, aldus de bond. Ruim 45 procent vertrekt één tot vijf minuten te laat en bijna één op de tien treinen vertrekt vijf mi nuten of meer të laat Een woordvoerder van de NS in Utrecht zegt dat de spoorwe gen deze feiten "vaak zeif onge vraagd naar voren hebben ge bracht". Hij noemt als oorzaken voor de vertragingen de onverwachte toeloop van reizigers, momenteel plus zeven procent per jaar, hoewel enkele jaren geleden nog werd gere kend met een verlies van min één procent jaarlijks; het feit dat het rollend mate rieel de laatste tien jaar te wei nig is uitgebreid ("we rijden met een minimum"); het nog steeds bestaan van knelpunten, met name beweeg bare bruggen; een tekort aan personeel. x i-f r-'.f ROTTERDAM - Caré's waar heroine verhandeld of gebruikt wordt, kun nen voortaan definitief gesloten worden. Door een verandering in de al gemene politieverorde ning krijgt Rotterdam de I mogelijkheid ook de eige el naren en beheerders van I heroinecafé's aan te pak ken. Totnogtoe waren alleen de dealers en gebruikers strafbaar. In de praktijk j leidde dit vaak tot nau- I welijks succesvolle poli- I tie-invallen. omdat de ca- (és waar heroïne werd j aangetroffen de volgende dag al weer op dezelfde voet doordraaiden. Een ander nieuw arti- I kei in de algemene poli- ticverordening beoogt de ij straathandel. In heroine beter te bestrijden. I Volgens de Consumentenbond zouden vertragingen van vijf minuten of meer altijd moeten worden omgeroepen op de sta tions. Dit gebeurt maar zelden. In zijn onderzoek merkte de bond dat twee treinen, wei in de dienstregeling vermeld, hele maal niet vertrokken. Wat de treinrestauraties be treft constateerde de bond dat er vaak geen kelner is, terwij! hij er wel moet zijn. Als hij er wel is, schenkt hij tamelijk slappe koffie, aldus een kennelijk op de trein afgeknapte Consumenten bond. VEENDAM - Boze werkne mers van het bedreigde aardap- pelmeelconcem Avebe hebben vanmiddag de autosnelweg in de provinciale weg bij Assen ge- blokkeerd met auto's. De blok- kade betekent een uitbreiding van de acties voor het behoud? van het concern. Gisteren werd het Avebe- hoofdkantoor in Veendam bezet De acties richten zich tegen de plannen van de regering met Avebe. Het kabinet wil het con cern 250 miljoen gulden steun geven, maar dan moeten zes van de tien Avebe-fabrieken dicht Gtwi'neunng Mmyene vin Ju-Jit* ondet nuovn*i 10. 720/006/059 ad 26 |um I960: j M

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1