Handjeplak Acht RSV diiakfoeteai voor Taiwan? Ontvoerd meisje (19) ontvlucht JEZEKsNIET GESCHOKT Uruguay zegt 'nee' tegen grondwet KOOP AVOND SENSATIE. iKalm aan bij ontmiinmg' 1 f«|8 a Agenten zien UFO Koerierster 'zwanger9 van heroine Schapenras uitgemoord RENTETARIEVEN SPAARDEPOSITO'S. Vorst voorbij Diamantroof van zes ton Voetbalstaking Bij mijnramp 49 doden INFORMATIE OVER BEZORGING: Koop nu uw Dagbiad-irigo-kaarten H l" Maandag 1 december 1980 34e jaargang no. 102S9 Het kabinet-Van Agt ten voeten uit. Het pakt van aiie werknemers twee procent van de prijs compensatie en een halt percent van de vakantietoeslag at. Er zit mot in de franje van het vloerkleed om de vreemde beeldspraak van de minister-president te gebrui ken en daarom gaan we die franje eraf knippen. Op hetzelfde moment speelt de regering handjeplak met de specialisten die tot de hoogste inkomenstrekkers be horen. Aanvankelijk wilde de regering volgend jaar de in komens met dertigduizend gulden per jaar laten dalen het geen in een paar jaar zou oplopen tot tachtigduizend gul den. Maar de specialisten hoefden maar even te dreigen of bi een ruk werd het bedrag van dertigduizend gulden te ruggebracht tot achtduizend gulden. Zo verziekt het kabinet het sociale klimaat. Hoe kan men van werknemers matiging verlangen ais men tegelijkertijd voor de eisen van de hoge inkomenstrekkers door de knie- en gaat? Na ons de zondvloed, is nog steeds de leus van het kabinet-Van Agt (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - Het kabinet is bereid een export vergunning aan Rijn-Schelde-Verolme te geven voor de levering van twee duikboten aan Taiwan. O Zie verder pagina 5 Looptijd Vaste Rente, 6 jaar10 5 jaar10 4 jaar9'4% 3 jaar9 2 jaar8%% ljaar8'4% Nadere informatie: 020-5912137 postgiro rijkspostspaarbank - 3W (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM - Terwijl de inkomens van mensen in loondienst met een loonmaatregel stevig worden aangepakt is de regering aanzienlijk voorzichtiger met de mensen in de vrije beroepen. De medische specialis ten hoeven voorlopig minder in te leveren dan de be doeling van de regering was. m In het door aardbevingen zwaar getroffen Italiaanse dorp Castel Grande kijkt de 9-jarige hucia Pepe met haar tante vanuit de tent naar buiten om te zien of het nu eens wil ophouden met die koude regen- en sneeuwbuien, die de overlevenden in het rampgebied extra plagen. Het Italiaanse consulaat in Rotterdam werd gisteren overstelpt met hulpgoederen, vanaf kledingstukken tot en met complete caravans. Kleding is er nu genoeg, maar aan tenten en warme dekens is nog steeds grote behoefte, aldus het consulaat. O Zie verder pagina 5 Een flink deel van de oude garde uit de hoogtijdagen van het Nederlands voetbal wierp zich gisteren op het jeugdige Ajax. Geflankeerd door Danny Cruyff (met zoon Jordi op schoot) en super-Ajacied Sjaak Swart (zou die óóit 'door Feyenoord zijn gevraagd?) zat Wim Jansen nog op de tribune in De Meer. Hij maakt zijn Ajax-debuut op zondag in.de Kuip. Joh an Cray ff zit hier nog met open mond naar de 1-3-stand tegen Twente te kijken. Na rust hield hij het niet lang uit: hij nam naast Leo Beenhakker plaats in de dug-out Waarna Ajax zichzélf via mysterieuze krachten naar 5-3 tilde. Omdat het dit weckend in •Praag erg k»«d was en de competitie stillag in verband met WK-kwalificaliewed- strijd Tsjcchosiowakije-Tur- kije van komende woensdag, is Jezek dit weekend binnen gebleven, maar hij heeft al weer voetbal gezien. Vorige week, toen het in Praag nog lente was, zag hij o.a. de wed strijden Sparta Praag-SIovan MONTEVIDEO Uruguay heeft gisteren in een re ferendum de grondwet verworpen, die de militaire lei ders van het land hadden voorgesteld. De nieuwe grondwet zou de strijdkrachten een aandeel geven in toekomstige gekozen regeringen, terwijl de macht van het parlement zou worden verminderd. O Zie ook sport 3. Synthetisch dekbed Alléén vanavond: l-pers.-78r- 2-pers.J20f- Bel 010- 14 7 4 00 Het worden weer spannende weken voor SpefrogHÜ* i Elke twee weken *aan prijzen «UW- HOOFDREDACTEUR HERMAN W1GBOLD Witte de Withstraat 23.3012 DL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrickad vcrtcnlies) tel. 010 - 1435.33 In een nog vertrouwelijke nota spreekt RSV de verwach ting uit dat het in de toekomst wellicht in totaal om acht on derzeeboten kan gaan. De twee. waarover steeds is gespro ken. moeten bij de werf Wilton Fijenoord in Schiedam wor den gebouwd. Taiwan zou zelf in eigen land nog zes soortgelijke duikboten willen bouwen met behulp van RSV. die de tekeningen en de kennis kan leveren. Volgens een woordvoerder van RSV is het nog zeer voorba rig om over in totaal acht duik boten te spreken. De onderhan delingen met Taiwan gingen steeds over de levering van twee onderzeeers door Nederland, zegt hij. Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken, die steeds grote bezwaren had tegen de le vering van oorlogstuig aan Tai wan, omdat dit de goede ver standhouding met China schaadt, heeft zich neergelegd bij de kabinetsbeslissing. China heeft vanmorgen direct al blijk laten geven van zijn on genoegen over het kabinetsbe sluit Een Chinese delegatie, die in ons land havenprojekten be studeert is door Peking - een dageerder dan de bedoeling was - teruggeroepen. Het is nog onzeker of de Tweede Kamer akkoord zal gaan met de exportvergunning. De oppositie wil op korte ter mijn een spoeddebat over deze zaak. •Wj, Vannacht tijdelijk regen. Temperaturen vannacht van 4 graden aan de kust tot om het weispunt in het zuidoosten. Morgen enkele buien en tepe- teturen rond 5 graden. 2 dec. zon onder 16.2» maan op onder 0Z35 14 47 ROTTERDAM - Poli tiemannen in twee sur veillancewagens hebben zondagmorgen onafhan kelijk van elkaar in de buurt van de Spinozaweg in Rotterdam-Zuid een Ufo gezien. Omstreeks tien voor half elf zagen ze een „raketachtig voor werp met een condens- streep erachter". Drie tot vier minuten stond het stil en maakte geen ge luid. daarna schoot het schuin omhoog met zeer grote snelheid Het kwam met meer terug. Bij navraag op Zestien- hoven bleek dat er geen radarbeelden van waren en dat het uitgesloten is dat omstreeks die tijd een vliegtuig op die plaats in de lucht was. Specialisten; geen 80 maar 8 mille minder In ccn geheim overleg met de Landelijke Specialisten Vereniging is ccn akkoord bereikt over een inkomensmati- ging van gemiddeld achtduizend gulden. De regering wilde eerst gelijk vrijwel de hele Tweede Kamer, de specialisten in twee jaar tachtigduizend gulden laten inleveren. De Tweede Kamer is volstrekt verrast door de afspraak. CDA- woord voerder Ad Lansink noemde vanochtend de uitkomst van het overleg van minister Van Aardenne (Economische Zaken) en staatssecretaris Ve der-Smit (Volksgezondheid) met de LSV "teleurstellend". De PvdA'er Kees Kolthoff is "ver baasd". Volgens hem komt de regering nu in financiële moei lijkheden, omdat in de begroting rekening gehouden is met een inkomensmatiging van tachtig duizend gulden. Kolthoff wijst er opnieuw op dat er naast de directe inko mensmatiging door verlaging van het zogeheten norminko men van de specialisten ook an dere maatregelen genomen zul len moeten worden in de sfeer van het aantal verrichtingen en een dienstverband voor specia listen. Een commissie van drie onaf hankelijke deskundigen gaat nu opnieuw kijken naar het norm inkomen. De bewindslieden zul len het advies van deze deskun digen zeer zwaar laten meewe gen, zouden zij hebben toege zegd. Het is niet uitgesloten dat SiWx .yVi dat inkomen hoger uit zal ko men dan het kabinet in eerste instantie wilde, waardoor de specialisten minder zouden hoe ven inleveren. Dat nieuwe norminkomen zou per 1 april volgend jaar moet zijn vastge steld, zo is de bedoeling. Koithoff (PvdA), die destijds al bezwaar maakte tegen het plotseling erg snelle tempo waarin de regering de inkomens van de specialisten wilde aan pakken omdat dat naar zijn me ning niet haalbaar was, vraagt zich nu af hoe het gaat met het noodwetje dat de regering daar toe voorbereidt. Dat wordt door de afspraak met de LSV nu doorkruist WALDSHUT - De 19-jarige fabrikantsdochter Eva Stoll uit het Westduitse Bemau, die don derdag werd ontvoerd, heeft zich gisteren weten te bevrijden. Haar ontvoerders hadden Eva Stoll naar een hol in het bos ge bracht waar het meisje kans zag haar boeien te verbreken. Het gevraagde losgeld van '600.000 gulden is niet betaald. De ontvoering van Eva Stoll kwam een maand na de kidnap ping van de 11-jarige Cornelia Becker uit Weingarten bij Karlsruhe. Voor haar is een losgeld geeist van ruim twee miljoen gulden. Haar ouders zijn in principe be reid dit bedrag te betalen. (Van een onzer verslaggevers) BANGKOK - Op de luchtha ven van Bangkok is zaterdag een 21-jarige vrouw uit Hong kong aangehouden die met 5,3 kilo heroine op weg was naar Amsterdam. De Hongkongse die m haar woonplaats werkt als gastvrouwe in een nachtclub, stond net op het punt aan boord te gaan van een vliegtuig toen ze werd gearresteerd. Van de voorraad heroine had ze 23 kilo in twee kousen voor haar buik hangen. De dikke kousen moesten het idee geven dat ze zwanger was. De rest van de heroine had ze verstopt in een tasje, samen met gezoute vis. Volgens de politie had de vrouw de verdovende middelen m Amsterdam moeten afdragen aan een handelaar. Als beloning zou ze 20.000 gulden opstrijken. Vermoed wordt dat ze in contact stond met twee Thailanders die onlangs met 6 kilo heroine op Schiphol werden gepakt GRONINGEN Twee honden hebben zaterdag dertig schapen doodgebeten m een weiland in de stad Groningen. De schapen behoorden tot een nieuwge- kweekt ras, dat net was inge schreven in het stamboek. Door de massale slachting is het ras vrijwel geheel uitgeroeid. De twee honden zijn afgemaakt In een Amsterdamse diamant handel is een 37-jarige boekhou der gistermiddag tijdens het sorteren van diamanten over vallen door een man in motor pak met een pistool. De boek houder werd gedwongen op de grond plaats te nemen, waarna de motorrijder een goed heen komen zocht met een partij dia manten ter waarde van zes ton. ROTTERDAM - Vaclav Jezek is niet geschokt door de overgang van Wim Jansen naar Ajax. Tk vind het een normale zaak', vertelde hij gisteravond vanuit Praag. Wim h «en echte prof en dan til je niet zo zwaar aan senti menten. Jezek keert vrijwel zeker komende vrijdag In Rotter dam terug en zal zondag bij de wedstrijd Feyenoord-Ajax op de bank zitten. Jezek ondergaat woensdag in een Praags ziekenhuis een laatste onderzoek. Als dat goed uitvalt stapt hij donder dagmorgen met zijn vrouw in de auto om naar Rotterdam te rijden. Jezek: Tk wil het mijn vrouw niet aandoen om het stuk in een ruk af te leggen. Vermoedelijk overnachten we in West-Duitsland*. Toen negentig percent van de stemmen geteld was, lag het aantal nee-stemmers op 54,5 percent en het aantal ja-stem mers op 39,5 percent. Vooral in de hoofdstad Montevideo stem den veel mensen tegen de nieu we grondwet De minister van Binnenlandse Zaken van Uru guay, generaal Manuel Nunez, heeft inmiddels de nederlaag van zijn bewind toegegeven. De militaire leiders hadden voor het referendum al gezegd dat zij, wat de uitslag ook zou zijn, in de komende regering vertegenwoordigd zullen blij ven. Niettemin vond oppositie leider Jorge Battle van de Colo- rado-Partij: „er is maar één winnaar en dat is het volk van Uruguay en zijn geloof in de de mocratie." Voor het eerst in de voetbal geschiedenis dit weekeind in nederland gestaakt tegen een besluit van de KNVB. Uit pro test tegen de KNVB-beslissing om aan de mini-WK in Uruguay deel te nemen, weigerde de Til- burgse club Merlijn te spelen. Bratistava en Dukla Praag- Bohemians. 'Ik voel me iedere dag be ter', zei hij gisteravond. Tk heb alleen nog wat last van m'n rechteroog. Ook daarom het beter dat we 's avonds, niet doorrijden'. Ten aanzien van zijn loei 5 komst huldigt hij nog altijd het standpunt dat het beter is om aan het einde van dit sei zoen bij Feyenoord te ver trekken, 'tenzij Feyenoord me van het tegendeel kan over tuigen'. Jezek zegt aanbiedin gen te hebben ontvangen van Belgische. Westduitse en Tsjechische clubs. BOEKAREST - Een onder grondse gasexplosie heeft dit weekeinde in een steenkolen mijn in Roemenie het leven ge kost aan «9 mijnwerkers. Het aantal gewonden bedraagt 26. De mijnontploffing, één van de hevigste in de Roemeense ge schiedenis. vond plaats in de Li- vezeni-mijn, in het noorden van het land. (g«én wider nummer) Vroeg noor do old. oborniee-ierrke mooadog t/m «rijdog ran IMS let If 00 inter teler dog tol 14.00 #W Zit ook odretico op d* toppagina (VAn een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Burgemees ter Polak van Amsterdam heeft vanmorgen de krakers van De Grote Wetering opgeroepen geen weerstand te bieden bij de ontruiming van het pand. In de hoofdstad wordt algemeen ver wacht dat de deurwaarder zich morgen - voorzien van de nodi ge poiltieversterkingen - aan de deur van het gebouw aan de Weteringschanszal vervoegen. "Een nederlaag lijden is geen schande, een bij voorbaat verlo ren veldslag voeren is dat wel," aldus Polak in zijn oproep. "Het is geweld zonder zin". Hij stelt tevens, dat alle juridische en po litieke middelen om ontruiming tegen te houden, zijn uitgeput. "Er wordt binnenkort dus ontruimd. Daar helpt geen moe- dertjelief aan. Ik kan en mag geen enkele poging tot geweld dadige verhindering van de ont ruiming tolereren. Dat zou ons naar de anarchie voeren. Ik weet zeker dat ik hierin de grote meerderheid van de Amster dammers achter mij heb,;"' al dus Polak in zijn "open brief". Burgemeester Polak zegt het niet meer te kunnen verant woorden tegenover zijn stadge noten, om met het geld van de gemeenschap dure panden te blijven kopen. Vordering of aankoop door de gemeente van De Grote Wetering was een van de hoofdeisen van de ki akers. Kom kijken! Ook naar de andere pnjs- surpnses' f] Goedkeuring Ministerie van Justitie onder nummer L 0.720.006.059 dd. 26 juni 1980-

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1