Makelaar wil grote kraakpartij voorkomen Bern! 'Het was 'n grap' SLAAPBANKEN Amerika let scherp op of Drink v\ë Caravan Acteur loopt weg Voetbal kijkers kunnen kiezen Tuchtrecht voor Mulder Lennons moordenaar was Beatles-fanaat Stormloop IJSBAAN VANAF MORGEN SPELRONDE 6 m 6t!m14dec» Minder koud BING0-GIJFERS OP PAGINA 5 INFORMATIE OVER BEZORGING: bij de officiële verkooppunten DAGBLAD-BINGO-KAARTEN ^ÉSêtMmM Woensdag 10 december 1980 34e jaargang no. 10267 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het kabinet gaat de Tweede Kamer van avond onder druk zetten met nieuwe en nog dreigende fi nanciële tegenvallers die in de miljarden lopen. Het finan cieringstekort, geld dat het rijk moet lenen, schiet door naar een ongekend peil van ƒ24 miljard, zo heeft minister Van der Stee (Financiën) de Kamer gisteren al laten weten. 0 Zie verder pagina 13. Mi (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Een plan van Rotterdamse krakers om 85 peperdure koopflats te bezetten aan de kop van de Coolsingel is getorpedeerd door een tegenactie van makelaar Simon Stijkel. Hoewel de zeer luxe apparte menten nog niet eens opgeleverd zijn heeft Stijken al studenten bereid gevonden de flats voor een symbo lisch bedragje voorlopig te bewonen. Een moeder deelt haar sjaal met haar zoontje om hem te beschermen tegen de bij tende vries kou. Beide slachtoffers van de Ita liaanse aardbeving wonen nog steeds in een tent in het rampgebied bij de San Gregorio Magno. Contract Zes kopers Ton Monkenhal dagelijks geopend voor informatie 010-132217 SUPER] v-ü*. V Hans van Tongeren in „Spetters." Bel 010- 14 7100 Chapman: navolger en moordenaar van Lennon. Elke twee weken 4O.000.- priizen -■f 0 Eike twee weken 'n spelronde HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 23.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74 00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 Rnanciei ins- tekort naar f24 m Tjai Dit recordbedrag ligt nog ƒ3 miljard hoger dan vorige week werd gevreesd toen de miljar den-tegenvaller in de belasting inkomsten bekend werd. Bij el kaar stijgt het financieringste kort nu met ruwweg 6 miljard, van ,nog geen 6- percent naar 8 percent De razendsnel stijgende werkloosheid (elke maand 20.000 tot 30.000 erbij) versterkt de ka- binetsproblemen nog extra. Achter de schermen van de mi nisteries van Financiën en So ciale Zaken liggen nieuwe, diep ingrijpende bezuinigingsvoor stellen zo goed als klaar. Daar mee zou het kabinet nog voor de verkiezingen komen. Politiek gevreesd onderdeel zou zijn: de sociale uitkeringen op grotere afstand brengen van de loonontwikkeling. Uitke ringstrekkers zouden er daar door meer op achteruitgaan dan mensen met een baan. Intussen is duidelijk gewor den dat minister Albeda (Sociale Zaken) van een kamermeerder heid geen steun krijgt voor z'n plan om straks zonodig in apar te, „te dure" CAO's te kunnen ingrijpen. PvdA en VVD willen de minister die bevoegdheid niet geven, het CDA wél. Het CDA eiste vanmorgen dat het kabinet alsnog de inkomens van specialisten aanpakt De partij wil de vakantietoeslag af toppen voor mensen die meer dan ongeveer ƒ67.000 (2 keer modaal) verdienen. Het CDA wil ook dat wordt bekeken of er voor de „echte" minima, gezin nen die van één minimum-inko men moeten leven, nog wat kan worden gedaan om hun koop krachtverlies te beperken. De meerderheid van de Twee de Kamer verwijt het kabinet te weinig informatie te geven over de fmaneieie en economische si tuatie en eist meer duidelijk heid. Studenten mogen gratis in dure flats Het riante wooncomplex „De nieuwe veste' denten moeten kraak voorkomen. tn hartje Rotterdam; stu- De woningen in het complex ..De Nieuwe Veste" aan hel Churchillplem zijn door de hoge koopprijzen (230 000 tot 470 000 gulden) vrijwel onverkoopbaar Omdat het woonblok op een prominente plaats in hartje stad staat hebben Rotterdamse kra kers er hun oog op laten vallen De studenten die makelaar Si mon Stijkel voorlopig in d<-* flats wil huisvesten moeten een <onl- ract tekenen waarin zij verkla ren op te stappen als er een ko per gevonden is Stijkel. Dan moeten ze het pand ook onmid dellijk ontruimen Het enige wat ze tijder.s de bewoning zul len moeten betalen is gas en licht. Ook vragen we een kleine bij drage voor servicekosten Je zou het toegestaan kraken kunnen noemen We hebben hieiover kontakten met een studentenor ganisatie." De makelaar zegt dat er voor de woningen wel veel belang stelling getoond is door mensen die zeiden te willen huren Stij kel hoopt dat wanneer de fiats ook op de lange duur onver koopbaar blijken te zijn met ge gadigden „een soort huurkoop- contracten" afgesloten kunnen worden Hij voert hierover overleg met eigenaar Centraal Beheer in Apeldoorn en de ge meente Rotterdam. Simon Stijkel gelooft dat wanneer hel luxe complex in Amsterdam gestaan zou hebben de woningen bij wijze van spre ken nog tijdens de bouw ge kraakt zouden zijn. „Sn Rotter dam hebben de krakers een be ter kontakt met het gemeente bestuur Maar dat neemt niet weg dat wij ook hier terdege re kening houden met actie-, Voor de 85 koopflats hebben zich totnogtoe slechts zes kopers gemeld Om „Prins Hendrik toestanden" te voorkomen wil Stijkel hen studenten als buur lui geven. HILVERSUM - Prins Bcrnhard ontkent dat hij op 10 september 1944 be vel heeft gegeven om 200 gevangen genomen SS'ers dood te schieten. „Het was een grap, geen or der", zo heeft Bemhard in een televisie-interview laten weten. Het vraagge sprek met de prins wordt morgenavond uitgezon den door AVRO's Teievi- zler. Bern hard reageert hiermee op een passage in het nieuwste boek van dr. Lou de Jong, over Neder land in de Tweede We reldoorlog (zie ook HVV van gisteren. 9 december). De Jong beschrijft daarin hoe Bemhard in 1944, als bevelhebber der Neder landse strijdkrachten, bij de Irene-brigade op be zoek ging. Toen hij hoorde dat één van de krijgsgevangen genomen SS'ers was doodgeschoten, zou Bem hard volgens de toenmali ge brigade-commandant hebben gevraagd „of wij alle 200 SS'ers niet voor onze rekening konden ne men". Prins Bemhard nu: „die opmerking was niet serieus bedoeld, maar he laas is het wel serieus vermeld in het dagboek van één van de toen aan wezige officieren". slaapbankstellen, enorme sortering. Ook alle BEKA banken uit voorraad te leveren. Vr. folder. Fabriekstoonzalen Industriegebouw. Goudsesingel 66. R'dam, tel. 010-13.80.18 WASHINGTON/BRUSSEL - Amerika heeft vandaag vier vliegende radar- en commando posten (AWACS) tiaar West- Duitsland gestuurd om direct op een Russische inval in Polen te kunnen reageren. De AWACS- toestellen zijn gestationeerd op de Amerikaanse luchtmachtba sis bij Ramstein. Zij komen van de basis Tinker in Oklahoma. De AWACS-vhegtuigen kun nen'vanuit de lucht een even tuele Russische inval in Polen signaleren. Amerika stuurde eerder dit jaar dezelfde toestel len naar Saoedi-Arabie om een mogelijke uitbreiding van de oorlog tussen Irak en Iran naar' Saoedi-Arabie tijdig te onder kennen. Het besluit om de AWACS- toestellen naar West-Duitsland over te brengen kwam enkele uren nadat NAVO-admiraal Robert Falls op een persconfe rentie in Brussel had gezegd dat de Russen in staat waren om binnen een tijdsbestek van en kele uren Polen binnen te vallen en dat het Westen „erover hoort als het al gebeurd is". Falls zei verder: „De be kwaamheid van de Sowjets voor een interventie in Polen is van dien aard dat zij dit zonder veel ophef kunnen doen Volgens de admiraal zullen bij een eventue le invasie m Polen de Sowjet- troepen die in Rusland en Polen gelegerd zijn, een hoofdrol spe len. Roemenie heeft vanmorgen in het partijblad Scmteia gewaar schuwd tegen inmenging van buiten m Polen. Roemenie heeft zich als enige Oostblokland de afgelopen maanden onthouden van openlijke kritiek op de on afhankelijke vakbeweging in Polen. zie verder pagina 7. AMSTERDAM Geopend van 10-17 en 19-22 uur. zaterdag en zondag 10-t7 uur toegang I 750 kinderen tot 14 jaar f 4,~ Voordelige Trein Toegang biljetten txj NS-stalions Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Minimum temperaturen van 5 graden op 8e Wadden tot om het vriespunt in het binnenland. Overdag van 4 graden in het'zuidoosten tot 10 graden in het noordwesten. tl <fcc. zon op onder 08.37 16 28 maam op onder 11,27 20.28 AMSTERDAM - „Zo'n jongen stelt natuurlijk zijn carrière op een ontzettende manier in de waagschaal Een acteur die tijdens een voorstelling ineens weg loopt, die kan het verder wei- vergeten." Zo reageerde vanochtend een woordvoerder van de Theaterwerkgroep Noord- Nederland op het plotseling weglopen van acteur Hans van Tongeren uit de voor stelling „De Drempel". Onder het slaken van de uitroep dat hij „deze onzin met meer zag zitten", maak te Van Tongeren, die ook een hoofdrol in de film „Spetters" speelde, zich maandagavond m het Am sterdamse theater De Balie uit de voeten. Sindsdien is hij spoorloos. „Wij hebben," aldus de woordvoerder, „geen idee waar hij uithangt. Maar iemand die zoiets doet, hoeft niet meer terug te komen." Om De Drempel", ge schreven door Klaas Rusti- cus en Hessel van der Wal, na enkele onvermijdelijk afgelastingen in januan verder te kunnen spelen heeft het gezelschap al con tact met een vervangende acteur gezocht (géén onder nummer) Vrnsg naar de aid. absnnee-servire maandag t/m vrijdag *on 17.45 lot 00 uuur laltrdag lal li.00 uur Zie ook adretsen op de strippagina (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Tegelijk met de rechtstreekse reportage van de UEFA-cupwedstnjd AZ'67 - Radmcki, vanavond van 20.00 tot 21.45 uur op Nederland 1, zendt het tweede Belgische net de ontmoeting tussen St. Etien- ne en Hamburger SV uit De Fransen wonnen de eerste wed strijd, twee weken geleden m Hamburg, uiterst verrassend met 0-5. Vanaf 21.45 uur geeft BRT 2 dan nog een samenvatting van de wedstrijd Dynamo Dresden - Standard Luik, waarvan eerder op de dg (vanaf 16.55 uur) even eens op het tweede net recht streekse beelden waren te zien. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Scheidsrech ter Egbert Muider wordt ervan beschuldigd de voetballerij in diskrediet te hebben gebracht •en moet zich daarvoor binnen kort voor de Tuchtcommissie van de KNVB verantwoorden. De arbiter uit Slochteren zou onlangs op een lezing in het Friese Garijp de voormalige Ajax-penntngmeester Brand- steder hebben beticht van ge knoei met videobanden van een incident met Ajax-mlddenvel- ,der Dick Schoenaker, vorig sei zoen Bovendien beschuldigde ruj spelers van de Noordelijke amateurclubs SC Erica en Twe- do van het gebruik van doping De Tuchtcommissie heeft het vooronderzoek inmiddels afge sloten. Tot 18 december is Mul der in de gelegenheid verweer te voeren tegen de voor hem belas tende getuigenverklaringen Van onze correspondent TOM RONSE NEW YORK - Mark Chap man, de 25-jarige moordenaar van John Lennon, was een ver woede fan van zijn slachtoffer Hij bezat alle platen van Len non. speelde nummers na op zijn gitaar, hij kleedde zich in de stijl van de ex-Beatle en ge bruikte zelfs zijn handtekenirg Hij geeft tegenstrijdige verkla ringen over zijn motief Volgens zijn advocaat echter is er geen sprake van een motief De advo caat wil dat Chapman dertig da gen opgenomen wordt m een psychiatrische inrichting. Volgens de New Yorkse krant Daily News legde een amateur fotograaf het moment vast waarop Lennon een handteke ning aan zijn toekomstige moor denaar gaf Dat gebeurde nog geen halve dag voor de moord Onder zware bewaking is Chapman gisteren naar de rechtbank gebracht. De politie krijgt talloze telefoontjes van Amerikanen die Chapman met de dood bedreigen. Bsj het voor onderzoek zei Chapmans advo caat. dat zijn client al jaren met zware psychische problemen worstelde en dat hij twee zelf moordpogingen ondernam. Ai tijdens zijn schooljaren stond Chapman bekend als "gek van Lennon". Hij sloot zich aan bij de Jesus-Beaties, een groep van religieuze fanatici. Hij trouwde en ging naar Hawaï, waar hij tot een week voor de moord .woonde. Hij kocht daar ook een pistool, wat daar voor iemand met een blanco strafre gister geen enkel probleem op levert Er hangt hem nu een ge vangenisstraf van 25 jaar boven het hoofd, Yoko Ono, de vrouw van de vermoorde ex-Beatle, maakte gisteren bekend dat er geen be grafenisplechtigheid gehouden zal worden Later in de week organiseren wij een stille wake om voor ?i|n ziel te bidden", verklaarde Yoko Zij vroeg geen bloemen te kopen en het geld in plaats daarvan in het John Len non Liefdadigheidsfonds te storten De verkoop van Lennon- en Beatleselpees is overal ter we reld enorm In Amerikaanse platenwinkels spelen zich chao- usthe taferelen af In Rotter dam gaat het iets rustiger toe De platenhandel spreekt wel van een forse verkoop-toename. HAVANNA - Cubaanse vei ligheidstroepen hebben gister avond met een bestorming een einde gemaakt aan een bezet ting van de pauselijke nuntia tuur in Havanna. Veertien ge wapende Cubanen, onder wie vrouwen en kinderen, hielden in het gebouw vier nonnen gegij zeld. De portier van de nuntia tuur zou gedood zijn. De veer tien wilden met de gijzeling po litiek asiel afdwingen. $'1 4»| Goedkeuring Mmrttene v.m MUtte onder nummer 10 120' 006/ 059 &d 26 jun 1980

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1