SLUYTER MEEBERG EN MEEBERG I Speciaal kleutertheater BON VOOR 2 WEKEN GRATIS ü£T VRIJE VOLK SCHIEDAM EPCTiA mmêëm Autoruit stuk. helpt Udirekt! 010-377588 Hoofdredacteur Herman Wigbold, Kantoor: Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 Donderdag 11 december 198C ftëm mm wm&m Inbouw Zonnedaken SCHIEDAM Rob v. Meeberg: „De oude sociaal democratische en communistische opvattingen moe ten voorden ver vangen door een humanitair socia lisme." gsss Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM - Cabaret noemt Rob van de Meeberg het niet eens meer. Daarvoor krijgt dat woord de laat ste jaren teveel betekenis van vrijblijvend amusement. Wat hij en zijn broer Wim samen met Beatrijs Sluyter óp de planken brengen - première morgenavond in de Teerstoof is Muzikaal Kritisch Theater, En het gaat óver inleveren. Rob van de Meeberg: „Dat inleveren zie je door de hele sa menleving heen. Het is niet alleen financieel, maar ook cul tureel. Wij hebben nu een culturele nivellering, die in snel tempo verloopt. Je vindt dat bijvoorbeeld sterk in de noten balkenbrij, de muziek, de achtergrondmuziek in de winkel centra, die mensen in de 'stemming moet brengen om meer te kopen. Di;eun De voorstelling: Beatrijs Sluyter en Rob van de Meeberg. mm Democratisch Jonge gebruikte auto's Autobedrijven ERTAN ARAM Autoglasservice Marges Ca!andstr.87 Schiedam SUPER HOU'? F 'i Fineer wandplaten 33,50 p/plaat v.d. Wetering samen met de donderdagbijiaqe Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 7,60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee. Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Aankruisen wat van toepassing is. Adres. Postcode. Woonplaats. XTK Voife Beatrijs Sluyter heeft samen I met Wim v. d. Meeberg een spe- ciaal kleutertheater. Beatrijs: j „Je kunt dat natuurlijk hele- i maal niet vei gelijken met het I werk voor de volwassenen, j Daarvoor Is de belevingswereld, van kinderen te klein. We wil- len ze in eerste instantie een fijn uur bieden. Maar we zijn niet vrijblijvend. We proberen ze tussen de bedrijven door wél wat te leren: oversteken bij voorbeeld en dat je geen rotzooi moet maken in het bos. Om op de goeie golflengte te blijven haal ik herinneringen aan mijn eigen jeugd op en we zijn een paar dagen op kleuter scholen wezen kijken. Op die manier zijn we toch een beetje kritisch bezig, maar we willen de kinderen niet met allerlei problemen opzadelen. Laat ze maar zo iang mogelijk kind zijn." Theater voor nieuw soort links Muziek gaat in'in de praktijk vaak communicatie tegen. De discojongeren hebben een hele techniek ontwikkeld. Die praten onder de muziek door. Hoe ze hetvoor elkaar krijgen njag Joost weten, maar ze kunnen met elkaar praten. Ik kan in een disco nóóit iemand verstaan. Rob van de Meeberg komt zelf voort uit een traditie, die Jaap van der Merwe halverwege de jaren zestig vestigde. De koude oorlog was net weggeebd en je kon zowaar een boterhammetje verdienen met links cabaret. Dat dateert dus uit dezelfde tijd als de Tros en alle vervlakking, waar die massabeweging voor staat. Rob van de Meeberg: „Je hebt goed en slecht amusement. Alles wat je doet is een illusie, waarmee je hoopt de werkelijk heid wat dichterbij te brengen. Slecht amusement zijn 'volkse' motieven, die van het volk wor den gestolen om er in volkse ge daante weer op te worden losge laten. Ik denk heel sterk in ma nipulatiepatronen." De inhoud bepaalt voor een groot deel de vorm. Ik heb het afgelopen jaar met de Theater groep Noord-Nederland op mid delbare scholen een voorstelling gebracht over vijf honden in een park, die een zesde zwerfhond verstoten omdat hij.hun regels niet kent Dat is een heel goede vorm om discriminatie herken baar te maken. En dan bedoel ik dat ten aanzien van alle minder heden: gastarbeiders, homofie len, Surinamers, mensen met een afwijkend gedragspatroon. Je kunt met een en dezelfde vorm eigenlijk geen andere in houden bieden. Een linkse Tele graaf is onmogelijk." Een linkse André van Duijn zou heel moeilijk zijn. Je hebt dat ook in Portugal gezien, waar ze hebben geprobeerd op de tra- ditionele fado-liedjes, die nogal reactionair van aard zijn, arbei dersteksten te zetten. Dat is-een grote mislukking geworden. Als je hier een actielied wil maken en je neemt voor het gemak de muziek van een camavalsschla- ger dan heeft dat geen impact Dan blijft alleen de dreun han gen. Je kunt uit muziek een be paalde mentaliteit vernemen..." Het grote gevaar is ook, dat de emancipatiebeweging zo vaak teruggegrepen heeft op de Duit se traditie. Dat is hartstikke slecht Ik denk, dat rechts in Chili de zanger Victor Jara des tijds zo ontzettend gevaarlijk vond, omdat hij liedjes zong over menselijke verhoudingen. Daaruit bleek heel duidelijk zijn mentaliteit en aan welke kant hij stond. Dat is veel beter, dan welke marsmuziek, dan Y/4// o'i r-X",'"'-• Zoals ik de vorige week ai vertelde, was het met de ge neeskundige hulp in de mid deleeuwse samenleving maar matig gesteld. Bij hoge uit sondering kon je eens een dokter tegenkomen die aan buitenlandse geneeskundige hogescholen zoals die van Sa- jerno, Montpeliier, Parijs of Boiogna gestudeerd had, ®aar dan had je ulfeonderiijk veel geluk. Afgezien van het feit dat de heren doktoren en 'chirur gijns" niet gehinderd werden door een grote kennis van za ken, hadden zij ook nog een soort monopoliepositie, die voor de patiënten zeer ongun stig was. In eerste instantie kon men rekenen wat men' wilde, als men de zieken thuis bezocht. De patiënten in de gasthuizen waren er nog be roerder aan toe, omdat de dokter altijd haast had. Bo vendien was het personeel in zo'n gasthuis over het alge meen niet medisch geschoold. Om deze reden slikten zij vaak alles wat de dokter of chirurgijn zei en slopen zij stil en eerbiedig achter hem aan ais hij de ronde deed. V ziet dat het niet meeviel om ziek te zijn, En dan heb ik het nog niet eens gehad over de menigte van gifmengers, leurders, masseurs, goochelaars, zalf-, handelaars, piskijkers en va-' gebonden, die zelfs nog aan het einde van de 16e eeuw vele mensenlevens in hun hand hielden. Er kwam echter wel enige verbetering in deze toe standen toen er chirurgijns- gilden kwamen. De oudste gilden dateren ai uit de 15e eeuw. Deze stelden regels vast, waar de artsen niet van af mochten wijken. Die regels zijn de medische praktijken in ons land zeker ten goede ge komen. Ook Schiedam kende een chirurgijnsgilde; het is mij echter niet precies bekend wanneer het opgericht is. Dit gilde zetelde eens in een van de kamers op de eerste ver dieping van ons oude stad huisje op de Grote Markt. In 1756 stond men de gildelieden toe om de "Kamér boven de Vlees Halte" te gebruiken voor de berging van haar gil- dekas, instrumenten en al hetgeen aan het gilde toebe hoorde. Na 1795 hield dit gilde op te bestaan. HENRIETTE VAN ALDERWERELT welke brallerige tekst ook. Het is net of er voor je neus een boom wordt geplant. Er zit geen opening m om dingen zelf in te vullen. Ik weet het, ik heb me er vaak zelf genoeg aan bezondigd, maar dat heb ik dan tenminste geléérd. Meebergs nieuwe programma heet 'Langsslinksewegen.' Waar moeten die in het licht van het voorgaande heen leiden? „Het is ontzettend belangrijk, dat wij in Nederland tot een nieuw initiatief komen van al ternatief links," stelt Rob van de Meeberg. „De oude sociaal-de mocratische en communistische opvattingen moeten worden vervangen door een humanitair socialisme, dat oog heeft voor de gevaren van een ongebreidelde industrialisatie en de verpesting van het miiieu. Het is ook heel erg belangrijk, dat we de Derde Wereld er niet toe brengen; het westerse model na te volgen. Ze moeten daar uitgaan van hun eigen infrastructuur, van de landbouw. Dat nieuwe socialisme moet van mij vooral democratisch zijn. Wat je zich nu ziet ontwik kelen in de geïndustrialiseerde samenleving heeft tot eindre sultaat een almachtige staat. Soms denk ik nog wel eens, dat in de zogenaamde socialistische landen die tendens makkelijker te doorbreken is dan hier. Polen wordt in dat geval dé grote test case. Wat in ons programma verder aan de orde komt zijn de kerh- bewapeningsperikelen. Door de uitspraak van de Nederlands Hervormde Synode is het al dan niet afstoten van Navo-ver- plichtingen extra actueel ge worden. Het zal ook een hele discussie worden op het komen de PvdA-congres. Kijken of Den Uyl lijsttrekker blijft, ja of nee.,.. Dwars door de partijpolitieke verhoudingen in Nederland heen zie je wanhopige pogingen, om te komen tot een soort vre despolitiek. Kleine landen doen er volgens mij het beste aan een voorbeeld te geven de kernwa pens uit te bannen." Rob van de Meeberg weet uit eigen beroepservaring, dat de wereld niet vanaf het toneel in met Bovag-garantiebewi|S vindt' üïn dëTshowrooms van Bottoweg 27, achter *tation Schiedam Telefoon 621 161 152222 Gedempte Biersloot 40 Vlaardingen Tel. 352951 H een provinciaal vestzaktheater tje kan worden veranderd. Toch blijft hij hopen. „Het is onmoge lijk om op de planken een bewe ging op gang te brengen. Je bent er hooguit een deeltje van Je bent een druppel m een regen bui. Maar die regenbui slaat tenminste neer over het vervuil de, wanhopige land." Langsslinksewegen is een pro gramma van Rob van de Mee-tl berg, zijn broer Wim van de Mee--!' berg en Beatrix Sluyter. De teks-j' ten zijn deels van de gebroeders,' deels van mevrouw Koek Pijpers uit Haarlem, die voor haar ple zier al langer teksten schrijft en die nu door beroepsmensen ziet uitgevoerd. De muziek werd gro tendeels gecomponeerd door.- HenkAlkema. Oig Macht Weekend Ook vrachtauto's in EIKEN en TEAK af m. 122 x 244 Nieuwe Maasstraat 2 Schiedam - 010 - 264180 A*nbtodlng»n geldig Urn 20/11/90 t Zolang d* voorraad sfrtfct. Naam Stuur de bon volledig ingevuld m een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. "K

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 3