OVER HALF JAAR VOOR VOETLICHT School tandarts kost 1,5. milj oen Animo voor schooltandarts taant Wat mar Beleidsnota s -<? POLITIEK pakje! TEXTIEL HANS TEXTIEL BU HANS Amnesty schrijft voor verdwenen Serrano SPENCER ASSISTENT ADMINISTRATEUR extra HET VRIJE VOLK, DONDERDAG 11 DECEMBER 1980 PAG. 3 ftl De Schiedamse Guys Dolls in hun repetitieruimte. V.l.n.r. Ger de Ruyter, John Ro berts, Tonny Anjema, Opa Wiegman, achter het orgel Frans Carree en op de voor grond Hélène Vervloed en Peter Zonnevijle. Elegant Hg* PvdA -raadslid G. Brons, die namens geruit dames maten 36/44 alleen bil Hans tuis ars In deze Schie-pop aflevering het portret van een Schiedamse gezelligheidsband, die eind zes tiger jaren werd opgericht on der de naam Iron Earth. Talloze Schiedamse muzikanten hebben door de jaren heen deel uitge maakt van deze formatie, die begon als een groep die voorna melijk rock- en bluesmuziek speelde. 0e leden van Iron Earth - de band krijgt overi gens snel een andere naam willen het liever niet over het roemruchte verleden hebben. Ze praten bij voorkeur over hun eigen achtergrond, de huidige stand van zaken en hun ideeën voor de toekomst. De Schiedam se Guys Dolls bestaan mo menteel uit Frans Carree op keyboards, Ger de Ruyter op basgitaar, Peter Zonnevijle op slagwerk, John Robert neemt de leadvocalen voor zijn rekening, bijgestaan door Hétëne Ver vloed en Tonny Anjema, terwijl de Godfather van Iron Earth, Frans Wiegman de gitaar in zijn handen houdt Na een gezellige bak koffie in het rusthuis van opa Wiegman wordt het gesprek voortgezet in de scheefgezakte oefenruimte van de band. Een beetje uit hun normale doen vanwege de aan wezigheid van een nieuwsgieri ge verslaggever, komt het ge sprek aanvankelijk moeizaam op gang. Maar na even te heb ben gespeeld - de muziek moet noodgedwongen worden onder broken omdat in een naburige studio de laatste hand wordt ge legd aan een plaatopname - is de onwennigheid er een beetje af. De zes leden van Iron Earth deden daarna in vogelvlucht hun verhaal aan René Sauveur. Alleen opa Wiegman niet, want hij vindt zichzelf genoegzaam bekend onder de Schiedamse in crowd. 'Laten de anderen het woord maar doen', zegt hij, ,want als ze mijn kop in de krant zien weet iedereen al meer dan genoeg.' Sezell ghe d troef bij Iron Earth In het kader van de actie „Vakbonden vrij" die de afde ling Schiedam van Amnesty In ternational momenteel voert, publiceert Het Vrije Volk iedere week een portret van éen gevqngen genomen vakbonds-' leider. Veel van deze mensen zijn zonder enige vorm van pro ces opgesloten, gemarteld of verbannen. Een groot aantal mensen is gewoon verdwenen en in de meeste gevallen vermoord. Deze week ürriret Extra-katern het portret van Benvenuto Antonio Serano uit Guatemala. - Hij was algemeen secretaris van de Guatemalteekse bond van Bankemployé's en hij leidde de arbeiders in een geschil voor een gerechtshof van arbeids recht toen hij op 24 mei 1979 door mannen in burger, gewapend met machinepistolen werd ont voerd Sinds dit voorval is niets meer van hem vernomen. De bank werd door mensen van de veiligheidsdienst bezet toen de employé's uit protest in staking gingen. Momenteel zijn er rap porten over het lot van Serano die met elkaar in tegenspraak zijn. De Bond van Bankem ployé's voert een campagne voor zijn vrijlating. De Guatemal teekse minister van Arbeid heeft Amnesty verzekerd een actief opsporingsbeleid te voe ren ten aanzien van de verblijf plaats van de vakbondsleider. SCHIEDAM „Als je een maal serieus meedraait in het wereldje van de professionele muziek, dan blijkt het toch goed tegen te vallen. In het begin hoop je het te gaan maken, maar zodra je eenmaal zover bent dat je in het buitenland voor je brood moet spelen en je er iede re avond tegenaan moet, dan be tekent dat enorm hard werken. Je krijgt in dit vak niets voor niets." Aan het woord is Frans Car ree, die zo'n anderhalf jaar gele den bij Iron Earth werd inge lijfd. Voor die tijd speelde hij in Centre, de begeleidingsgroep van Joe Bom. Met deze formatie nam hij ook enkele singles op. In de jaren dat hij daarmee be zig was kwam zijn dagelijks werk op de vierde plaats, maar dat is nu anders. „In de Centre'tijd waren we echt professioneel bezig," legt hij uit „Dat is heel anders dan nu bij Iron Earth. Het was kei hard werken en de verdiensten waren nou niet bepaald je dat. Het meeste geld werd geïnves teerd in kleding, vervoer en ap paratuur. Ik heb er geen spijt van hoor, dat moet je niet den ken. Ik heb er veel van geleerd, waardoor ik nu blij ben dat ik voor m'n hobby speel. Weet je, als je met een groep bezig bent en het succes begint zich aan te dienen, dan krijg je van die Dagobert Duck-dollar- tekentjes in je ogen. Je denkt dat het helemaal te gek is wat je aan het doen bent. Maar op een zeker moment begon ik te besef fen dat succes maar een tijdelij ke zaak is. Wat moet je als je eenmaal veertig bent, als je dat al haalt in dit vak. Nee, ik wilde geen ééndagsvlieg zijn. Ik ben er daarom mee gestopt en heb m'n baan laten voorgaan boven de muziek. Daarom heb ik het met Iron Earth, dat wil ook zeggen met deze mensen, prima naar m'n zin." view gewoon de repetitieruimte binnen voor een gezeilige bab bel en een drankje. Twee andere oudgedienden in het vak zijn Peter Zonnevijle en John Robert De laatste heeft een tijd lang als zanger meege draaid met de Rotterdamse for matie Thé Machine, waarmee hij half .Europa swingend is doorgetrokken. Peter speelde in That's Soul Connection, een an dere soulformatie, die muziek van Chicago en Blood, Sweat Tears speelde. Ook hij bezocht diverse Europese landen. De blonde, elegante verschij ning van John, moet samen met Hélène en Tonny als trekpleis ter van de groep fungeren, on dersteund door een swingend slagwerk van Peter. „Leg vooral de nadruk op swingend, zegt de drummer, want dat is voor mij heel belangrijk." John vertelt hoe hij tegen de muziek van Iron Earth aankijkt. „Het is voor mij alleen belangrijk dat het lekkere muziek is. Het maakt me niets uit wat dat is. Zodra we een goed nummer vin den, proberen we het tijdens de repetities uit Lukt het, dan ne men we het op in ons repertoi re." De muziek van Iron Earth is daarom niet makkelijk te om schrijven. De leden zoeken songs uit van elpees, die zij ver volgens aanpassen aan hun smaak. Het moet allemaal lek ker in het gehoor liggen. Een soort Middle of the Road-genre, zonder aan de muziek iets af te doen. Ook is men bezig zelf nummers te componeren. Bas sist Ger de Ruyter, die ooit in de Schiedamse formatie Cheffing Blues gitaar speelde en nu ruim acht jaar Iron Earth: „Het moet goede muziek zijn. Daardoor is het niveau behoorlijk hoog. De nummers zijn dikwijls moeilijk om te spelen, door hun ingewik kelde composities." Ger staat overigens op het punt de groep te verlaten, omdat ook hij zijn dagelijks werk laat prevaleren boven het maken van muziek. Zijn plaats zal ge leidelijk aan worden overgeno men door de Brintha's bassist, Theo Suyker, alhoewel hij zeker niet van plan is te stoppen met gitaarspelen. „Ik maak al 15 jaar muziek en zal dat nog wel 15 jaar blijven doen. Zoiets laat je volgens mij nooit meer los." De manier waarop Gers plaats, wordt ingenomen door Theo is" kenmerkend voor de sfeer bin-, nen de groep. Afspraken wor den op een rustige, ongedwon gen manier gemaakt, zonder.on-» derlinge problemen of kinnesm - ne. Diverse oud-lron Earthleden hebben daarom nog steeds goe de banden met hun voormalige groepsleden. Een aantal van hen druppelt ook tijdens het inter- Zoals gezegd zal de close-har monie zang een belangrijke plaats gaan innemen bij de büh- ne-act van de Schiedamse Guys Dolls. Tonny en Hélène heb ben daarin naast de blonde John een belangrijke bijdrage. Hélè ne had vóór Iron Earth geen muzikale ervaring afgezien van douche-serenades maar Tonny heeft meegewerkt aan twee Nederlandstalige musicals met het Caroussell-gezelschap. Drie jaar geleden kwam zij bij Iron Earth en heeft het sinds die tijd goed naar haar zin. Frans Carree: „We zijn nu aan het werk om het repertoire op te bouwen. De groep heeft nu ruim twee- jaar niet meer opgetreden en het wordt, tijd dat we weer ^eens iets van ons laten horen. 'Over een half jaar denken we zover te zijn. Onder een andere naam weliswaar, maar dat ma ken we tegen die tijd wel be kend. belangstelling voor de schooltandarts ptaant In het Nieuwe Waterweg-gebied net -zo goed als in de rest van Nederland. Er ^zijn twee duidelijke oorzaken voor: Het -aantal tandartsen is gegroeid, hoewel er in jhteze regio nog steeds te weinig zijn. En, jraede door de dalende belangstelling voor jle schooltandarts, stijgen de kosten. «Particulier verzekerden betalen nu 125 gul pten per jaar voor de verzorging van een Tand door de schooltandarts. De 'Stichting rier bevordering van de Jeugdlandverzor- jpng in het gebied Nieuwe Waterweg' om- jat de gemeenten Schiedam, Vlaardingen, «Maassluis, Maasland, Schipluiden en Ro- «aenburg, Volgens de begroting 1980/1981 Taan er in deze gemeenten 9300 kinderen wee maal per jaar naar de schooltandarts. J>e kosten van de schooltandverzorging ffia aanzienlijk. De inkomsten voor het lo dend schooljaar worden begroot op ruim 45 miljoen gulden. De deelnemende ge- ',®®cntea betalen per deelnemend kind 42 gulden. Dit betekent dat Vlaardingen voor ®I0 kinderen 152.854 gulden moet neertel- - gn, Schiedam (2820 deelnemers) 118.420 S^den en Maassluis 62.989 gulden voor 1500 deelnemende kinderen. Deze kosten drei- I® nog hoger te worden nu de animo voor «e schooltandarts afneemt Of dit de regionale stichting zorgen baart «Hat men niet zomaar aan de weet De ad- - miaistrateur van de Stichting Jeugdtand- ^eworging vertelt door de telefoon 'geen f RW te hebben voor babbeltjes met de pers.' ook niet bereid cijfers of jaarversla- S inzage te geven. Toch, blijkt later, *£inde vergaderingen van het algemeen -.«stuur openhaar. Al wordt nooit bekend Jgwuaakt wanneer en waar er wordt verga- fder4 fde gemeente Maassluis in het bestuur van «Stichting Jeugdtandverzorging zit, Is ff® bereid wat te vertellen over de school- landarts. Hij doet dat uitdrukkelijk ais Igpersoon en niet als vertegenwoordiger van ?de Stichting. 'Kosten rij zen de pan uit' Van onze correspondent LELIA KUIPER VLAARDINGEN/MAAS- SLUIS „Dit kan zo niet door gaan. De kosten rijzen de pan uit En dat geldt niet alleen voor deze regio, maar voor het hele land. Want wij houden ons aan landelijke richtlijnen", vertelt de heer Brons. Hij laat meteen een lijst zien met daarop de kos ten (voor particulier verzeker den) voor de schooltandartsen in andere gemeenten. Inderdaad blijkt de Nieuwe Waterweg bij lange na met de duurste te zijn. De heer Brons wil de forse stijging van de particuliere bij drage (van 70 gulden in 1979 tot 125 gulden in 1980) even toelich ten, maar niet echt verdedigen: „De mensen vergeten nog wel eens dat particuliere ziektekos tenverzekeringen de tandheel kundige hulp voor kinderen meestal wel vergoeden. Ook zijn in het bedrag twee fluor-appli- caties opgenomen.". Toch kan hij niet ontkennen dat deze kostenstijging heel wat deelnemers heeft gekost De Stichting Jeugdtandverzorging heeft cijfers, maar die kan de heer Brons niet vertellen. Het is overduidelijk dat de eigen tandarts voor de meeste particulier verzekerden nu goedkoper is geworden. Als ze tenminste een eigen tandarts hebben. De heer Brons heeft daarover wei een paar cijfers beschikbaar: In Maassluis heb ben 5572 inwoners geen "huis- tandarts", in Vlaardingen zitten 14.309 mensen zonder tandarts en Schiedam telt 10.453 mensen zonder tandarts. Er is een kiexne verbetering op til: in Schiedam en Vlaardingen zuilen zich bin nenkort twee nieuwe tandartsen vestigen en in Maassluis één. Voor de ziekenfonds-verze kerden kosJ de schooltandarts mets. Het ziekenfonds betaalt 75%) van de koswr. "r ue ge meente de resterende 25%. Van al dit geld - bij elkaar ruim 1,5 miljoen - wordt de schooltand- artsverzorging betaald. Er zijn bij de stichting acht tandartsen in dienst, waarvan er één spe ciaal is aangesteld om de voor lichting op de scholen te verbe teren. De heer Brons ziet nog een mogelijkheid om de kosten van de schooltandarts voor particu lieren te nuniseren: „Er zijn plannen voor een hele nieuwe opzet De jeugdtandverzorging zou dan opgenomen worden in de A.W.B.Z. (Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten), De kos ten worden dan gedekt uit de al gemene middelen en het ver schil tussen 'fonds' en 'particu lier' is dan verdwenen. Over het reilen en zeilen van de Stichting Jeugdtandverzor ging Nieuwe Waterweg is de heer Brons tameiijk terughou dend: „Het is een vrij nieuwe stichting. We bestaan pas twee jaar, daarvoor waren er drie aparte diensten. Deze vorm is in de loop der tijden gegroeid. De bestuursvergaderingen zijn openbaar. Iedereen mag daar komen luisteren, want het is een eerlijke zaak. Ik heb niets te verbergen. En we gaan met ge meenschapsgeld om". SCHIEDAM KOEMARKT 1 VtAARDNGEN DWBECKMAMJS1N3E1.67 I MAASSUJS KONINGSHOEK Nieuwe Mathenesserstraat 38 3113 AH Schiedam vraagt voor het hoofdkantoor in Schiedam een met PD, wiens werkzaamheden o.a. liggen op het gebied van de op han den zijnde automatisering der finan ciële administratie. Voor de juiste man (wij denken aan iemand van ca. 21 jaar met enige ervaring) zijn er goede toekomst mogelijkheden, Uw soil, zien wij gaarne ta.v. de direktie tegemoet. AMBULANCE, tel. 269290 ARCHIEF, Korte Haven 33, tel. 266727; openingstijden op maandag t/m vrijdag van 8.30 - 12.15 uur en van 13.15 - 17.00 uur; iedere eerste en derde woensdag van de maand van 19.30 - 22.30 uur. BRANDWEER, 735544 BUREAU VOOR RECHTSHULP, gebouw De Teerstoof, Nieuw- •straat 12, tel. 264356. Spreek uur op maandag, dinsdag en donderdag van 14.00-16.00 uur. ©GEMEENTEWERKEN, Emmastraat 1 of postbus 61. Het indienen van klachten of het verkrijgen van informatie is schriftelijk mogelijk, maar ook telefonisch. Afdeling Rio lering en Bestrating, tel. 377300 of 260500, tst. 231. Voor spoedeisende zaken na 16.30 uur, tel. 268578 - Afdeling Plantsoenen van 8.30 - 10.00 uur en van 13.30 - 14.00 uur, tel. 154605. Voor spoedeisende zaken na 14.00 uur, tel. 707567. - Algemene Begraafplaats, tel. 711222. van 8.00 - 16.30 uur, - Af-deiing Onderhoud Gebouwen, tel. 260864 of 260500, tst. 279. GEZINSVERZORGING, Lange haven 145, tel. 732800. KRUISVERENIGING, Mesdaglaan 6b, tel. 266264. MAATSCHAPPELIJK WERK, Broersveld 142, tel. 731033 of 731485. Op werkdagen ge opend van 9.00 - 17.30 uur. OPENBARE BIBLIOTHEEK Centrale bibliotheek. Lange Haven 131, tel. 267877. Filialen: Willem Andriesseniaan 75, tel. 708320; Lorentzlaan tel. 10, tel. 153674; Dr. Wibautpiem 219, tel. 708001. JEUGDBIBLIOTHEEK Korte Haven 29, tel. 266566 en Rosaschool, Archimedesstraat. POLITIE, tel. 264666 RECHTSWINKEL, Broersveld 140, tel. 730308. Spreekuur, iedere woensdag van 14.00 - 16.00 uur, tevens telefoondienst. Op donderdag van 18.00 - 21.00 uur. In Wijk centrum De Bever, Van Beve renstraat 40, tel. 266442. Spreekuur, iedere tweede en vierde woensdag van de maand van 19.00 - 21.00 uur. S.S.S.N.. Willem Andriesseniaan 77, tel. 702207 en 701049. ©SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP/V. V.V. Overschiesestraat 1, tel. 266000. SOCIAAL RAADSMAN, Spreekuur in het Kruisge- bouw, Bachpiein, tel. 7061Ti van 9.0G - 11.00 uur. In de Rechtswinkel, Broersveld 140, tel. 730308 op dinsdag van 18.30 - 19.30 uur en op vrijdag van 9.00 - 12.00 uur. OPENBARE NUTSBEDRIJVEN Van Heekstraat 15, tel. 622222, voor storingen in de gas-, water- en electriciteilsleve- ring. Afdeling Voorlichting, Hr. Dingenouts, tel. 622222 tst. 155. Op werkdagen van 9.00 - 16.00 uur. GEMEENTE VOORLICHTING, Emmastraat 1, tel. 260500. hr. Buschkens, tst. 340, Hr. van' Bochove tst. 250. TELEFONISCHE HULPDIENST, Tel. 731161. Dag en nacht be-, reikbaar, voor geestelijke en sociale hulpverlening. DE TRECHTER, Voor informatie, Broersvesf,, 107, tel. 265255. Ontmoetmgs-, centrum, dagelijks geopend® van 10.00 - 17.00 uur. Over--* schiesestraat 44, tei. 263569. WARME MAALTIJDEN, Dienstencentrum De 4 Molens,-' Nieuwe Damlaan 776, tel. 705500. SPREEKUUR VOOR TURKEN, Wijkcentrum De Bever, Van Beverenstraat 40. Iedere maan dag van 13.30 - 15.30 uur. ©BEJAARDENSPREEKUUR Franklmstraat 1, tel. 737195,* STEDELIJK MUSEUM, Hoogstraat 112, tel. 269066. Openingstijden op maandag, t/m zaterdag van 10.00 - 17.00 uur. Op zondag van 12.30 17.00 uur. ÖNDERWIJSWINKEL, Hoogstraat 176, op donderdag spreekuur van 19.00 - 21.001; uur en op zaterdag van 13.00 16.00 uur. Iedere eerste donder--* dag \an de maand in wijkeen-- trum De Biauwe Brug, vatT 18.30 - 23.00 uur. KINDERTELEFOON, Rotterdam, 224455. Hulpdienst* voor jongeren. f" RUTGERSHUIS, In Vlaardingen, Dr. Abraham Kuyperstraat 4, tei. 347450. Spreekuur op maandag t/m donderdag van 19.00 - 1.00 uur. 1 Woensdag van 9.00 - 11.00 uur en donderdag van 13.30 15.30 uur. in -i De begrotingsbehandelin gen zijn al weer een paar we ken achter de rug. Gewoonlijk betekent dat voor de gemeen teraadsleden een periode van een maand of twee waarin ze het wat rustiger aan kunnen doen. In Schiedam zijn we daar met ingang van dit jaar van afgestapt. Na de begro tingsweek is het werk niet. klaar, maar komt er een ver volg in de raadscommissies: daar worden dan de beleids nota's besproken. Omdat een beetje degelijk aan te pakken is besloten om in december iedereen zijn zegje te laten doen en een ieder ruim de kans te geven erachter te ko men, hoe anderen over het be leid denken en in januari ver der te praten en besluiten te nemen. In principe komt het gehele beleid van de gemeente aan de orde. Een beperkt aantal za ken wil ik hier aanstippen. Om te beginnen met het po litiebeleid: hierover zullen nog wel wat harde noten ge kraakt worden. De PvdA- beeft tijdens de begrotings week het ontbreken van enig beleid aan de kaak gesteld. Het college van B en W komt te vaak met r*".e voorstellen zonder dat daar een verbete ring van de relatie politie - burgers van Schiedam tegen over staat Verder komt natuurlijk de sociale dienst ter sprake. In de beleidsnota staat hierover: Momenteel wordt er gewerkt aan een bijstelling van de doelstellingennota. Hier wordt een nota mee bedoeld waarin staat wat we ais ge meente willen met de uitke- ringenfabriek waar de GSD wel eens opiijkt Hoewel de directeur regelmatig in de commissie verslag doet van de wijze van handelen in bepaal de gevallen, komt hij door al lerlei interne oorzaken niet toe aan het aandragen van een totaal overzicht Tijdens de begrotingsweek is een PvdA- motie aangenomen die zegt dat het college (dus wethou der Taverne) aan deze zaak de hoogste prioriteit dient te ge ven. Een volgend punt dat aan dacht verdient is hetgeen In de beleidsnota geschreven wordt over een vestigingsbe leid voor huisartsen. Het col lege van B en W schrijft dat we als gemeente alleen Iets kunnen doen aan het tekort aan huis- en tandartsen door het aanbieden van bijvoor beeld een woning. Van PvdA en vakbondszijde wordt hier noga) hevig tegen geprotes teerd. Op dit moment is het zo dat je zonder toestemming van de andere Schiedamse huisartsen slechts een eigen praktijk kan beginnen tegen zeer grote risico's: je moet maar afwachten of er patiën ten komen, de andere artsen kunen je chanteren, omdat je afhankelijk van ze bent (weekenddiensten!). Daar staat wei tegenover dat je bij het beginnen van een nieuwe praktijk geen overnamesom aan de vorige huisarts hoeft te betalen en dat scheelt een be»-. drag van tussen een half en een heel miljoen gulden. Om dat geld terug te verdienen heb je erg vee! patiënten no dig «ut daardoor kan je niet te veel aandacht aan ze beste den. Vanuit de PvdA en de FNV wordt geprobeerd deze vicieuze cirkel te doorbreken. Ondanks de hevige tegenwer king van de gevestigde artsen ziet het ernaar uit dat zij zich zullen moeten gaan neerleg gen bij een maatschappelijk gewenste situatie. Hetzelfde geldt voor de tandartsen. Ten slotte is het onaanvaardbaar dat je als ziekenfondspatiënt naar Vlaardingen moet om je gebit na te laten kijken. Het laatste punt. In de be leidsnota wordt gepleit voor het bevorderen van doorstro mingsprocessen. Hiermee wordt bedoeld het proces waarbij de bewoners van oude wijken die dat kunnen betalen verhuizen naar duur dere buitenwijken, zodat goedkope woningen vrij ko men voor de burgers met la gere inkomens. Nadelen van deze doorstromingsprocessen zijn onder andere het feit dat mensen met lagere inkomens gedwongen zijn te wonen in de slechtste (dus goedkoopste) woningen, het feit dat daar door „armen" en „rijken" in aparte wijken komen te wo nen en de „arme" wijken nog sneller verpauperen dan ze nu al doen. In de beleidsnota staat dat door de doorstro mingsprocessen het streven om te bouwen voor de bevol king, die in de buurt geboren en getogen is en terug wil, mede kan worden gereali seerd. Dit is klinkklare nonsens: via het gocklinkende motto van „bouwen voor de buurt" wordt de aandacht afgeleid van het feit dat de mensen met lagere inkomens nooit naar de dure nieuwbouw kunnen verhuizen en ais het toch gebeurt (bijvoorbeeld doordat hun vorige woning onbewoonbaar veklaard of gesloopt werd) ze zo spoedig mogelijk naar hun oude buurt terug zullen willen om niet in grote financiële moeilijkhe den te geraken. Met name voor de PvdA moet dit onaan vaardbaar zijn: niet bouwen voor de doorstroming maar bouwen voor de urgent wo ningzoekenden behoort het parool te zijn! HANS VAN KLEEF

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 5