omsta. v C5 49? PvdA-werkgroep verdeeld over plan Lindenhof Ophaaldiensten van vuilnis gewijzigd Muzikaal vertier voor popminnend Schiedam Waanzin flats Pluim! Inpakken (3) Géén olie op de straat I DEAUTO MOET ZOVEEL MOGELIJK VANDE STRAAT 'mm s tfe WE 5Licht is symbool voor goede toekomst9 siëMi schiedam V-^R ig^lSST MANTELS ASSiSTENT- JlllMiKISISirEBB GEDIPLOMEERD VERPLEEGKUNDIGE ZEEMAN., ZEEMAN, 1 1 VRIJDAG 12 DECEMBER 1980/HET VRIJE VOLK/PA GIN A 21 iiiSiflf ^PL»St»»^»2Pi§« 5 .- J- "V| .- 1 V 1 4- f "V v.5 h - - *- (- .sssss (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De bouwplannen voor de binnenstad fase 1, die het gebied beslaan tussen 'De Lindenhof' en de Korte Achterweg zijn goed ontvangen. Het deelplan voorziet in de bouw van 93 woningen in 6 verschillende uitvoeringen. Wethouder Chris Zijdeveld (R. O) sprak na de positieve reactie van de commissie, over het be reiken van een mijlpaal voor de binnenstad. curly dames nwten4ü/52! alléén bij Hans Nu nog een braakliggend stuk land maar in de toekomst het Kastanjeplein met een duidelijke recreatiefunctie in het binnenstadsplan. """I Irritatie Verlichting Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Van onze medewerker HAN VAN DEE HORST SCHIEDAM „Laat dif stuk licht symbool zijn van een toekomst die waard is in perspectiei gesteld te worden." Zo zei burgemeester Te Loo na dat bij onder het oog van het koopavondpubliek de verlichting ontstoken had van de kerstboom op de Koemarkt. BEJAARDENCENTRUM THURLEDE SCHIEDAM PLAATSVERVANGEND HOOFD VAN DE AFDELING voor al uw sleutels Lips- en autosleutels, klaar terwijl u wacht Andere modellen "s morgens brengen, 's middags weer afhalen Voor al uw sleutels gaat u naar DE SLEUTELSPECIALIST Broersvest 50-52-54, Schiedam Tel. 267594 SCHIEDAM - Een mu zikale manifestatie in het Passage Theater zal Schiedamse muzieklief hebbers op zaterdag 20 december negen uur lang vertier bezorgen. Die dag vindt de tweede Open Jongeren Dag plaats, waaraan deze keer The Houseband The Mo, de Engelse formatie Mallard alsmede Robbie Laven Marion Arts hun mede werking verlenen. De hele dag worden films ver toond, terwijl ook brood jes en drank verkrijgbaar zullen zijn. Jaap Hoek ontwierp ter gelegenheid van de samenwer king tussen het OJC-Noord en De Trechter dit vignet PHI Redact Falen De peperdure flats „De nieuwe veste" op de kop van de Coolsingel. Niet te verkopen, terwijl er 3Q.0QQ wo ningzoekenden zijn. De waanzin ten top. ouwplan L in ner stad is ïh £[oed ontvaiMen N ■'S?W> Nicolaj Dielemans (PvdA) en u -...- Siem Rosman (CDA) waren riet bijster te spreken over de ver werking van door hen voorge stelde wijzigingen in het bebou- wingspian. Ook de snelheid waarmee de plannen van de te kentafel kwamen liet voor Die- lemans vee! te wensen over. MET KLÉINE SCHOONHEUS FOUTJES' 1 SCHSQ4M KDCMARKT 1 VLAAfONjB-J CVv' BHXMAWSWGB- 67 MAASaUS KONNGSHCËK Nieuwe Mathenesserstraat 38 3113 AH Schiedam «raagt voor het hoofdkantoor in Schiedam een met PD, wiens werkzaamheden o.a. liggen zp het gebied van de op han den zgnde automatisering der finan ciële administratie. Voor de juiste man (wij denken aar» iemand van ca. 21 jaar met enige ervaring! zijn er goede toekomst mogelijkheden. Uw soil, zien wij gaarne i-a.v. de direktie tegemoet. Wethouder Zijdeveld toonde zich nogal geïrriteerd over dit verwijt „Die steeds terugkeren de opmerking over het langza me werken begint onaangenaam te worden. Eind januari 1980 waren we zover dat we de ar chitect opdracht konden geven voor het bebouwingsplan. He laas werd hij toen ziek voor een periode van drie maanden, ik heb dat een aantal malen gezegd en vraag daar begrip voor." Het plan voor fase 1 kent een grote verscheidenheid aan wo ningen. Zo komen er 24 bejaar denwoningen die zullen grenzen aan het grasveld met de twee kastanjes aan de Korte Achter weg. In de toekomst zal dit het Kastanjeplein worden. De ar chitect heeft hier bewust naar toe gewerkt om de ouderen te betrekken bij de gebeurtenissen die zich op het plein zullen af spelen. Het blok met de 2- en 3-kamer bejaardenwoningen krijgt 4 bouwlagen en wordt daarom voorzien van een lift. De overige bebouwing is lager en zal voor namelijk in 3 woonlagen wor den uitgevoerd. Het plan is bloksgewijze opgezet, de voor kant van de huizen komt aan de straatzijde te liggen. In het mid den van de blokken ontsta? t een koker. Siem Rosman vreeat dat vooral bij het hoge blok met be jaardenwoningen een donker gat zal ontstaan. Verder zijn in het plan 6 rol stoelwoningen opgenomen, 18 Van Dam-eenheden en 46 wo ningen met 2,3,4 of 5 kamers. Bij de opzet van het bebou wingsplan is de architect er van uit gegaan dat de auto zoveel mogelijk van de straat moet. Onder de eerste woonlaag is daarom parkeergelegenheid ge realiseerd, die de wagens zoveel mogelijk aan het zicht onttrek ken. De ruimte is toegankelijk via kleine poortjes die tussen de huizen liggen. Het totale plan voor de bin nenstad ligt ingeklemd tussen de Broersvest en de Hoogstraat. Uit het oogpunt van kostenbe sparing is de keus gevallen op een rechtlijnige opzet van wo ningen en straten die parallel loopt aan de Broersvest. Waar de Hoogstraat toe komen de wo ningen schuin ten opzichte van de rest van het plan te staan. Hier viel niet aan te ontkomen omdat deze belangrijke winkel straat een gebogen lijn volgt. De dichtheid van de bebou wing is door deze maatregelen groter geworden. Dit heeft ge leid tot besparing van kosten, die naar verwachting binnen de beschikbare budgetten zullen blijven. De gemiddelde huur van de woningen in pianfase 1 worden daarom op circa 444,- gulden per maand geraamd. Na de goedkeuring door de raac van het totale bebouwingsplan zal opdracht worden gegeven tot nadere uitwerking van fase 1, waarmee een bedrag van 370.000.- gulden is gemoeid. Hij hield een toespraakje in de Arns tel bron, waar de gever van de kerstboom, het Zweedse staalbedrijf Sandvik een hart versterking schonk. „We moeten ons niet mee la ten zuigen in de recessie", rea geerde Sandvik-directeur Nel len. Zijn bedrijf zag aile som berheid niet zitten, zo voegde hij eraan toe. Sandvik heeft net een bouwvergunning aangevraagd om het Schiedamse filiaal uit te breiden. Daar is een investering van vijf miljoen mee gemoeid. Voor de zevenduizend vierkante meter die het bedrijf nog heeft, zijn ook al plannen. Voorlopige winst aan arbeids plaatsen voor Schiedam: vijf tien. Vooreen "fHU RLEDE is op onze ziekenafdeling een (eventueel parttime) baan vrij van Wij vragen: naast deskundigheid en verantwoordelijkheidsgevoel begrip voor de oudere patiënten liefst ervaring in een leidinggevende funktie leeftijd bij voorkeur boven 30 jaar gtmde koliegiale houding in een klein team bereidheid tot het verrichten van roosterdiensten (geen i avond- et» nachtdiensten; wel op toerbeurt weekeind- diensten) Wij bieden: salariëring in de rang van Verpleegkundige-A volgens de CAO voorde bejaardentehuizen toeslagen voor onregelmatige diensten opname in het PGGM-pensioenfonds vakantietoeslag van 8% Geïnteresseerden wordt verzocht binnen 14 dagen schriftelijk te solliciteren bij de direkteur van het Bejaardencentrum Thurlede. Nieuwe Damlaan 759,3119 AT Schiedam. Tijdens de kantooruren kan telefonisch nadere informatie over deze funktie worden verstrekt onder telefoonnummer 010 - 707044. (Van een onzer verslaggeefsters,' SCHIEDAM - Wonin gen en cultuur of sociaal- cultureel centrum? De PvdA-werkgroep die het hoofd heeft gebogen over de toekomst van de Lin denhof, heeft geen bril jante oplossing voor han den. De meningen van de werkgroepleden zijn zelfs verdeeld over de bestem ming van het voormalig weeshuis. In hun advies aan de raadsfractie en de leden sommen zij slechte een aantal overwegingen op. De gekombineerde bestem ming voorziet m 18 a 19 Van Dameenheden, woningen voor één- en tweepersoons huishou dens. De beide verdiepingen zullen voor deze huisvesting worden ingericht Op de begane grond is een restauratie, een koffiehuis met terras en een bi bliotheek-info centrum gepland. De werkgroep heeft de kosten van zo'n project bekeken en komt tot de conclusie dat bij volledige doorberekening de huur van de woningen onredeli jk hoog zouden worden. Een deel van de leden heeft daarom geopperd om de echte restaura tiekosten uit algemene middelen te betalen. Hun argumenten zijn dat de Lindenhof als monument van belang is voor heel Schie dam en de toekomstige gebrui kers niet vragen om een accom modatie in een monument. Als de restauratiekosten niet op de bestemming drukken, zal de huurprijs van de wooneenheden op ongeveer 288 gulden per maand. Afwegingen ten aanzien van een sociaal, cultureel en educar- tieve bestemming voor de Lin denhof in zijn geheel, is volgens de werkgroep meer een kwestie Van prioriteiten stellen. Het so ciaal-cultureel centrum zal ech ter volledig uit de algemene middelen moeten worden be taald terwijl m het combinatie- plan het woongedeelte zichzelf bekostigd vanwege de subsidies van het Rijk. Werkgroeplid Henk de Veld vraagt zich ook af of een extra kostenbron van een sociaal-cultureel centrum naast een museum en theaters niet een te zwaar beroep doet op de gemeentelijke financiën. „Denk maar niet dat de vermindering van de Rijksbijdrage voor ge meenten volgend jaar niet door zal gaan," schrijft deze voor stander van het combinatieplan. Henk de Veld vindt ook een groot voordeel dat Schiedam door woningen in de Lindenhof op te nemen iets doet voor de grotegroep huisvestingzoeken den. „Niet alleen wordt het aan tal woningen vergroot, maar zij zijn ook bestemd voor kleine huishoudens die vaak afhanke lijk zijn van peperdure huurka mers en meestal behoorlijk uit gebuit worden." Bovendien is hij van mening dat het voor de wethouder Zijdeveld tijd wordt zijn imago op te vijzelen door het verkrijgen van toestemming voor de verbouwing. „Een Ima go dat door de bijzonder trage ontwikkeling van bouwplannen voor de binnenstad een gevoeli gs knauw heeft gekregen." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Tijdens de kerstdagen en Oud- en Nieuw jaarviering zullen de Openbare Nutsbedrijven op donderdag 25 december, vrijdag 26 december en donderdag 1 januari gesloten zijn. Dit houdt in dat op deze da gen geen huis- en bedrijfsvuii wordt opgehaald. De ophaaldiensten zullen als volgt worden verschoven: van donderdag 25 december naar maandag 29 december, van vrij dag 28 december naar dinsdag 30 december en van donderdag 1 januari naar maandag 5 januari. Op vrijdag 2 januari wordt het vuil op normale wijze opge haald. Tussen 25 december en 2 januari 1981 wordt geen grof huisvuil opgehaald. Het VAM - overlaadstation zal op zaterdag 27 december en op zaterdag 3 januari geopend zijn. De markt op vrijdag 26 de cember is in overleg met de kooplieden verplaatst naar woensdag 24 cecember. Er wordt een kleine markt gehouden van 9.00 tot 14.00 uur. Voor verdere informatie kunt u bij de afde ling Voorlichting van de ONS, van Heekstraat 15 tel. 62.22.22. Van een onzer verslaggevers De Open Jongeren Dag wordt georganiseerd door het OJC- Schiedam Noord, in samenwer king met het werklozenproject De Trechter. De activiteiten be ginnen 's middags om 14.00 uur en lopen door tot 23.00 uur 's avonds. Er zullen muziekfilms worden vertoond in Passage Bio, van ondermeer Janis Joplin en Fleetwood Mac. Tevens zul len er beelden te zien zijn over de dienstplicht en hoe het is om werkloos te zijn. De grote trekpleisters op 20 december zijn de nieuwe Delftse formatie The Mo, die onlangs met een gelijknamige elpee op de markt is verschenen. Met de daarvan getrokken single Nancy staan zij momenteel in de be langstelling. Zeker niet minder bekend is de Amsterdamse funkgroep The Houseband. Dit gezelschap heeft inmiddels twee albums op zijn naam staan - Numero Uno en Hot Enuff, red. -De gelijknamige single van de laatste elpee heeft niet veel ge daan, maar de groep weet overal in Nederland volle zalen te trek ken, waarbij het uitgesponnen nummer Funk It Up één van de hoogtepunten is. Vanaf het moment dat de zaal open gaat verzorgen discjoc key's van Radio Siro een disco show, die slechts zal worden on derbroken voor optredens van de folkgroepen Mallard en Rob bie Laven Marion Arts, in de foyer van Passage Bio. De toegangsprijs bedraagt 6 gulden. Kaarten zijn in de voor verkoop verkrijgbaar aan de kassa van het theater, bij de Free Record Shop en aan de ba lie van de Blauwe Brug. De tijden van de Open Jongeren Dag: 14.00 - Discoshow van Ra dio Siro 15.00 - The Mo (New Wave) 16.30 - Robbie Laven Marion Arts (Folk) 18.00 - Discoshow van Ra- Jio Siro 19.30 - Mallard (Folk) 21.00 - The Houseband (Funk) 23.00 - Einde programma m Ma sA dl Heeft u dat HW-be- richt van de week op óe voorpagina gelezen dat "studenten gratis in dure flats mogen wonen." Ik weet niet wat u daarvan vindt, maar ik vind het de waanzin ten top. Niet dat die studenten een tijdelijk gratis onderkomen krijgen. Daarvan kan je nog zeggen, dat is mooi voor die jongens meegeno men. Alhoewel er tallozen an deren zijn, in deze tijd van woningnood, die veel urgenter een dak boven hun hoofd no dig hebben. Waanzin vind ik het dat we derom een investeerder uit zuiver winstbejag - de kans heeft gekregen in het hartje van Rotterdam woningen neer te zetten die 250.000,- tot ƒ470.000,- per stuk moet ople veren. Een prijs die praktisch niemand kan betalen. En dat is gebleken, want voor 85 koopflats zijn totnogtoe slechts zes kopers. Hoe is het mogelijk? Het is toch eenvoudig in deze tijd niet te verkopen dat er nog woningen worden gebouwd waar de gemeenschap niets aan heeft En dit terwijl er 30.000 woningzoekenden in Rotterdam zijn. En dan vraag je je verder af hoe het in hemelsnaam moge lijk is dat een gemeentebe stuur en een gemeenteraad zich met de bouw van deze pe perdure flats akkoord verkla ren. Of minstens het stilzwij gend goed te keuren. Ja, natuurlijk, er zullen wel weer allerlei ingewikkelde formules en wetten zijn, waarachter men zich kan ver schuilen om de zaak goed te praten. Maar dan zeg ik van mijn kant dat er van die wetten en formules geen zier deugt Wetten moeten worden aan gepast aan de (nood)situatie van nu. Geen investeerder mag de kans krijgen om op dc schaarse grond die we nog hebben, huizen te bouwen die je aan de straatstenen hiet lwvijt kan, Trouwens, als speculant of makelaar zou ik me doodscha men om me te willen verrij ken ten koste van duizenden mensen die in de kou blijven staan, terwijl je zelf een riant villadak boven je hoofd hebt Dat is a-sociaal, super-egois- ösch, ja, dat is haast misdadig. B» hoevel niemand het recht heeft eigen-rechtertje te gaan spelen, werken de heren ma kelaars en speculantep dit op deze maaier sterk in de hand. Dan krijg je "Grote Keijzer of Prins Hendrik-toestanden". En voor het "kraken" in het algemeen kan je op die ma nier alleen maar meer sympa thie krijgen. Een ding is duidelijk: onze volksvertegenwoordigers - wie dat ook mogen zijn - fa len duidelijk in hun beleid, zolang het nog steeds mogelijk is dat onbetaalbare woningen, worden gebouwd. Woningen waar de "honden" geen brood van lusten, terwijl mensen van de woningnood- honger haast omkomen. En dan is er geen wet of specu lanten-formule die dat kan goedpraten. Of liever gezegd krompraten. Op de kop van de Coolsingel was het wel mogelijk om een kantoor-gigant (de Coolse Poort) neer te zetten. Dan was het ook mogelijk geweest om in plaats van niet-betaalbare peperdure flats een gigant neer te zetten waar minstens 30u mensen konden wonen te- - gen betaalbare huren of koop prijzen. Op die manier hadden investeerders nog een aardige boterham kunnen verdienen; en waren 300 mensen (of ge-" zinnen) van hun woningnood- verlost geweest. Daarom: „Woningzoekenden aller steden, verenigt u!" j» „Ik wil hiermee even Tk een pluim op de hoed stekert van de drie man nen die twee maal per week ons Noordereiland schoonhou den," schrijft mij C. Kuyper uit de Burg. Hoffmanstraat in Rotterdam. „Deze mannen, ik weet he laas niet hoe ze heten, vegen zelfs de hondepoep op die overal op het trottoir ligt. wat dit betreft blijf je hardleerse mensen houden die hun bon; den op de stoep hun behoefte laten doen. Vooral op het plein van het Noordereiland zijn ze een poos bezig om die schoon te houden. Het werk dat zij doen respec teer ik ten zeerste," aldus C Kuyper. i „Ik wilde nog even Isf reageren op het ver plichte inpakken van artikelen in winkels, ook al maak je daar bezwaar tegen in verband met papierverspil ling. Bij de boekhandel Voor hoeve en Dietrich doen ze dat bijvoorbeeld en als reden wordt opgegeven dat anders iedereen met een boek, zonder te betalen, de deur uit kan lo pen. Ik vind die argumentatie flauwe kul. Als ik iets pik loop ik daar niet mee open en bloot de winket mee uit. Een eenvoudige oplossing is lijkt mij om het kassabonnetje op het artikel te plakken. Zo kan makkelijk worden gezien of iemand iets zonder te betalen wil meenemen of niet Ergeren doe ik me echter niet meer aan die verplichte inpakkerij, want dat pakpa pier stop ik bij het oud-papier voor de kerk of het Leger des, Heils. Zo hebben zij er nog wat aan," aldus mevrouw M- Wikkelman uit Hoogvliet (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Automobilisten die zelf olie verversen, laten de afgewerkte olie nog vaak op straat weglopen. Het directe ge volg hiervan is dat oppervlakte en grondwater sterk verontrei nigd raken. Eén druppel olie kan de kwaliteit van vele kubie ke meters water aantasten, en voorgoed ongeschikt maken als drinkwater. De Openbare Nutsbedrijven dringen eropaan nooit afge werkte olie in de natuur of op straat achter te laten. De smeer middelen kunnen worden opge vangen in blikken of jerrycans. De ONS-bedrijven dragen daar na zorg voor verantwoorde af- roer van de afgewerkte olie. De ulikken kunnen worden ingele verd bij de Hoofdafdeling Ver voer-, Reinigings-, Ontsmet*: tings- en Marktbedrijf, Rin- gersstraat 9, tussen 9 00 en 16.00 uur. g 1 i A J" I

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2