Saniengesïrooimcï t?öor geïechisgehouii) Warschau SLAAPKAMERS 'WE SPELEN NIET TEGEN CRUIJFF Regering Iran zet deur op kier voor YS Van der Lubbe vrijgesproken Super-les 'butleren' 1 I I Goksociëteit' niet vervolgd Koop nu uw Dagblad Bingo-kaarten en 'Onwillige minnaar vermoord' Vrije pers Tim Hardin overleden Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee... I B I I 8 I Win die kwart ton schoon Speironde nummer 7 J, ABONNEE-SERVICE OP 31 DECEMBER oJ Hm Jftff Vrr vr* SP f- W 2 i S 18 3 Bewolkt I I I INFORMATIE OVER BEZORGING: Dinsdag 30 december 1980 34e jaargang no. 10282 'v'V (Van onze soc.-econ. re dactie) DEN HAAG Normale en superbenzine worden per 1 januari 4,2 cent per Uter duurder. De liter- prijs voor super wordt daardoor maximaal ƒ1,56 en voor normaal ƒ1,526. Bij zelftankpompen ligt de prijs over het alge-, meen vier cent lager. 0 Zie ook pagina 5 Jofian Cruijff (Van een onzer verslaggevers) ROTERDAM - De il legale verkoop van vuur werk is groter dan ooit te voren. Alleen al de Rot terdamse politie heeft dit jaar duizenden kilo's vuurwerk meer dan vorig jaar in beslag genomen. dm®®* Rotjes Zie ook pagina 3. Tweeëntwintighonderd kilo vuurwerk, terdamse politie aan de Zaagmolendrift ,een levensgevaarlijke bom", vond de Rot- Elke twee weken 'n speironde m i! i Bei 010-14 7400 Zie verder pag. 5 I i Stuur Het Vrije Volk naar; Adres: Postcode: Soort abonnement: o kwartaal O jaar 1 Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als betoning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Adres: Kleun o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p, de gewenste kleur aankruisen^ Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder Lpostzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. I* '"'-spit HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Wlthstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.09 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 14.55.33 Benzine 4 cent duurder Poolse boeren willen vrij e bond afdwingen WARSCHAU Duizenden boeren uit alle delen van Polen wachten'vandaag voor het ge bouw van het gerechtshof in Warschau op de uitspraak over hun verzoek tot oprichting van een eigen bond. De boeren kwamen gisteren in grote drommen in Warschau aan. Twee maanden geleden wees een rechtbank de statuten van een onafhankelijke boeren bond af omdat de wet niet zou toestaan dat zelfstandige boeren zich in een vakbond verenigeji omdat zij geen werknemers zijn. De Poolse boeren houden vol dat zij in feite in dienst staan van de Poolse economie en de bescherming van een bond no dig hebben. Als het gerechtshof negatief beslist over het verzoek van de boeren, dan dreigt er een agrarische staking en vreest men in Polen het ergste voor de voedselsituatie. Ondanks toege zegde voedselhulp van Rusland, Amerika en de EG-landen, is de Poolse regering van plan vol gend jaar een voedselrantsoene ring in te voeren. Vakbondsleider Lech Walesa voerde gisteren in Warschau be sprekingen met Poolse leiders, onder wie de minister van Bui tenlandse Zaken Jozef Czyrek die zojuist van' besprekingen in Moskou terugkeerde. De Poolse vice-premier Jagielski reisde gisteren onverwacht naar Mos kou voor besprekingen met Iwan Arkhipow, de eerste vice- premier van de Sowjet-Unie, over economische hulp aan Po len. Jagielski zet zijn besprekin gen vandaag in het Kremlin voort. De nieuwgekozen Ameri kaanse president Ronald Rea gan wil dat het Westen de Sow- jet-Unie en de Warschaupakt- landen in een "economische quarantaine" plaatst zodra Po len mocht worden binnengeval len. Volgens Reagan moet het Westen van het idee af dat de Sowjets economisch sterk zou den zijn. De situatie in Warschau is uiterst gespannen omdat de boe ren al langer klaagden dat toe gezegde hervormingen door plaatselijke partijfunctionaris sen werden verhinderd. Volgens een woordvoerder van de boe- mum} vcxïi ren uit het gebied Ustrzyki ir zuidoost-Polen is er in de plaat sen die ver van Warschau liggen nog niets veranderd. In dit gebied hebben de zelf standige boeren sommige ge meentelijke gebouwen bezet in afwachting van de uitspraak van het gerechtshof. Een plaat selijke boerenleider was tijdens de kerstdagen opgepakt en do cumenten van de op te richten bond waren in beslag genomen. De oorzaken van de prijsver hoging zijn de hogere accijns (1 sent), de vrije marktprijzen, de duurdere ingevoerde ruwe olië, met name uit Saoedi-Arabie en de gestegen dollarkoers, aldus het ministerie van Economische Zaken. Dieselolie wordt 0,6 cent per liter duurder, petroleum 0,9 cent en huisbrandolie 0,6 cent De maximumprijs van LPG stijgt met 3,3 cent per liter. Lichtzwa- velige stookolie wordt 59,75 per ton duurder, de andere met 53,75. Twee onderzoekers van het TNO-instituut verwachten dat na medio 1981 de benzineprijs zal oplopen tot twee gulden. wandmeubelen, bankstellen, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. Nergens zo'n keus. Fabriekétoonzalen. Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, Tel. 010-12.64.61 ROTTERDAM Feyenoord heeft een aanbieding om op zon dag 18 januari in Dordrecht een wedstrijd te spelen tegen DS'79, met Johan Cruyff als gastspeler, afgeslagen Volgens directeur Peter Stephan past de wedstrijd niet in het voorbereidingsprogram ma op de tweede competitiehelft en bovendien acht Feijenoord het - gelet op de verstoorde re latie met Ajax - onverstandig cm tegen Cruijff te gaan spelen. Feyenoord vertrekt op 2 ja nuari naar Tenerife. Petur Pe- tursson, die op dit ogenblik in IJsland verblijft, reist de ploeg twee of drie dagen iater achter na. Hij' is thans zover hersteld van zijn operatie dat hij weer met de ploeg mag meetrainen. DS"79 speelt op 14 januari in Londen tegen Chelsea Gisteren werd bij een winke lier aan de Zaagmolendnft de gigantische, hoeveelheid van 2200 kilo vuurwerk gevonden. In de galanteneenzaak trof de po litie precies de toegestane hoe veelheid van 100 kilo aan, maar in een voor de winkel gepar keerd busje lag nog eens 300 ki lo. Verder onderzoek leidde naar een sousterrain, waar een partij van maar liefst 1800 kilo explo sief materiaal werd aangetrof fen. De politie omschreef de op slag als „een levensgevaarlijke bom". Later op de dag trof de Rot terdamse politie 600 kilo vuur werk aan in een garage aan de Brielselaan, De Schiedamse politie zag op straat twee mannen dozen met vuurwerk in een auto Iaden. De mannen hadden geen vergun ning en werden tezamen met de lading van 360 kilo naar het po litiebureau gebracht. In Utrecht trof de politie een partij vuurwerk van 3800 kilo aan in een loods op een indus trieterrein. In Rotterdam is dit jaar tot nog toe 6500 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. Vorig jaar nam de politie bij handelaren ruim 2500 kilo in be slag. (Vaneen onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De sociëteit Cantecleer aan de Rottei iamse Eendrachtsweg wordt n' X ver volgd voor illegaal gokken. De rechtbank heeft de zaak niet ontvankelijk verklaard omdat ;te lang gewacht is met het aan brengen van de strafvervolging. In de sociëteit werd van april 78 tot maart '79 gelegenheid tot verschillende gokactiviteiten gegeven. De vereniging teide tirta 550 leden, die behalve spe ten ook op eigen kosten "de bank" mochten beheren. 'De officier van justitie had 20.000 gulden geeist tegen de so ciëteit Het spoor naar de illegale vuurwerkhandelaren vindt de politie vaak door jongens uit te horen die op straat vuurwerk afsteken. Diverse malen moest de politie m Rotterdam optre den tegen kleine jongens die van bovenaf rotjes in verkeersvia- ducten gooiden. In Joure (Friesland) troffen twee kleuters een door vuur werk afschuwelijk verminkte meeuw aan. Het dier was door opgeschoten jongens gevoerd met een tussen brood verstopt rotje. Vogelwachter J. de Jong uit Joure, gewaarschuwd door de twee kleuters, moest het dier afmaken. TEHERAN/WASHINGTON - De Iraanse minister Behzad Naba- vi, die belast is met de kwestie van de Amerikaanse gijzelaars, heeft vanmorgen gezegd dat Iran mogelijk Amerikaanse tegenvoorstellen zal aanvaarden, nu de VS afwijzend hebben gereageerd cp de eis van Teheran dat Washington een waarborgsom van 48 miljard gul' den op een Algerijnse bank stort De belangrijkste voorwaarde is volgens de minister dat de nieuwe Amerikaanse garanties aanvaardbaar zijn voor Algerije dat als be middelaar optreedt bij de onderhandelingen. Hij voegde eraan toe dat „Iran nooit de beloften van supermogendheden zal vertrouwen.** De VS weigerden gisteren toe te geven aan de Iraanse eis, „omdat wij de noodzaak van het verstrekken van aanvuliende garanties boven het erwoord van president Carter niet in zien," aldus het ministerie van buitenlandse zaken. Volgens woordvoerder John Trattner is „het erewoord van de president van de VS het hoogste wat dit land kan bieden." Hij voegde er aan toe dat „Iran moet begrij pen tot hoever wij kunnen gaan en waar onze grenzen liggen." De Iraanse minister Nabavi zei over Reagans opmerking dat degenen die de Amerikanen gij zelen „barbaren" zijn: „Wij ne men Reagans opmerking met ernstig. Hij denkt dat hij nog steeds optreedt in een Western." De voorzitter van het Iraanse parlement zei over Reagan, dat er niemand „zo onbeschaafd is als hij." De aanstaande president van de VS verwacht zeif dat zijn uit latingen geen gevolgen zullen hebben voor toekomstige onder handelingen over de vrijlating van de gijzelaars. J Veel bewolking met morgen teler op de dag mogelijk regen. Temperaturen rond 8 graden. Zuidwesten wind. in het bin nenland matig, aan de kust en JP het Usselmeer toenemend tot hard. Sïóec. zon op onder 06 47 1635 maan op onder 0230 13-33 GoeairwngUwVent .an.KriMieOfldefaxi'mef 10 720/006/059 dd 26 fn 1980 l? PEKING Een jonge Chinees is volgens een Kantonees dagblad in 1970 vermoord omdat hij weigerde te trouwen met de dochter van Lin Biao. toen kroonprins van par tijvoorzitter Mao. Lin, die in die tijd mi nister van Defensie was, zou Vu Boke als schoon zoon willen hebben nadat hij diens talent aan het politieke en militaire in stituut van Peking had opgemerkt. De minister zou twee jaar lang druk hebben uitgeoefend op de jongeman en hem er her haaldelijk op hebben ge wezen dat een huwelijk met zijn dochter een "kwestie van loyaliteit" was. Vu weigerde echter om "politieke redenen". In augustus 1970 werd meegedeeld dat Yu, die inmiddels was verwij derd van de universiteit, zelfmoord had gepleegd en dat zijn lijk niet kon worden geïdentificeerd. Zijn vader, Yu Guying, bestrijdt deze lezing en schrijft in een brief aan het dagblad dat zijn zoon is vermoord. (Van een onzer verslaggevers) BERLIJN Ruim 25 jaar na dat hij het eerste verzoek om een nieuw proces had gedaan, heeft Jan van der Lubbe (75) alsnog genoegdoening gekregen: een Westberlijnse rechtbank sprak vandaag zijn broer Mari- nus van der Lubbe postuum vnj van brandstichting in de Duitse Rijksdag op 27 februari 1933. Marinus van der Lubbe werd in december 1933 in Berlijn ter dood veroordeeld en een maand later geexecuteerd. De Westberlijnse rechtbank noemt het nazi-vonnis een ver- (gtM andir nummtr) Vraag naar d» s)d. abonnto-tani» «nOgl/m vrfdog ws 17.45 tot I» 00 out» lütwdag lot 16.00 uur Zi» ook adrmtn op do itrippogino draaiing van het recht De rech ters hebben in 1933 hun ambts plicht geschonden. De handel wijze van de rechtbank werd door de nationaal-sociahsten bepaald. Het was de justitie zelfs uitdrukkelijk verboden om mogelijke schuld van de nazi's aan de Rijksdagbrand te onder zoeken, aldus de motivering van het revisie-vonnis. In 1967 had een Westberlijnse rechtbank het doodvonnis al op gezet in acht jaar tuchthuis; een veroordeling wegens "levensge vaarlijke brandstichting" achtte zij nog gerechtvaardigd. In het vandaag gepubliceerde vonnis waarin Van der Lubbe wordt vrijgesproken, is voor het eerst de rol van de nazi's bij de brandstichting in aanmerking genomen. In Suriname bestaat nog steeds persvrijheid en de kran ten zijn elke dag vrij om te schrijven wat ze willen, aldus minister van Buitenlandse Za ken, Politie, Justitie, en Leger van Suriname, André Haakmat HOLLYWOOD - Folksmger en liedjesschrijver Tim Hardin is maandagavond dood in zijn woning in Hollywood aange troffen. De politie kreeg een anoniem telefoontje, maar meent niet dat er sprake is van een misdrijf. Tim Hardin werd vooral be kend als de schrijver van "If I were a carpenter", een song die door verschillende groepen tot hit werd gemaakt Hij stamde af van de legendarische Wilde Westen-bandiet John Wesley Hardm. De muzikant is 39 jaar oud geworden. LONDEN De twee stu denten van de gisteren ge opende butleracademie in Londen kunnen rekenen op een uitstekende opleiding, aangezien zij les zullen krij gen van evenveel docenten. De oprichter van de school, Ivor Spencer, meent dat er voor Britse butlers een gou den toekomst is weggelegd, omdat er in Japan en de VS grote vraag naar is. „Butlers vormen een statussymbool, zoals de Rolls-Royce een symbool van status is," aldus Spencer. De belangrijkste les is vol gens de docenten "discretie." „Alles zien, maar niets zeg gen". Maar er zal ook aan dacht worden besteed aan stijl, bekwaamheid en disci pline, die de "stiff upper Up" nimmer doet triUen. Het Vrije Volk verschijnt opj woensdag 31 december enige! uren eerder bij onze abonnees] dan normaal het geval is. Onze afdeling abonnee-service] is dan ook op deze dag tot uiter-j lijk 17.00 uur bereikbaar. Het Vrije Volk.] Alstublieft Voor a Van Het Vrije Voik. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit, die is uitstékend! Plaats: Haam: Haam: Postcode: .Plaats:

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1