Honderden Turken herdachten eeuwfeest Passagetheater Prins Geraldo opent boerenbat Groenoorders naar de dierentuin [uiseigenaren Woudhoek rerenigen zich nu al 'Schiedamse ateliers' zeer druk bezocht Yier keer hoog belaste foto's zien Bingo in Groenoord 1 TEXTIEL BU HANS m,ï CJ V 'op kamp' naar Leusden Gebroken arm na aanrijding Vakantie met de bond j schiedam Spreekbeurt over humanisme 'M* - K* MAANDAG 9 FEBRUARI 1981/HET VRIJE VOLK/PAGINA door onze medewerker HAN VAN DER HORST In een goed gevuld Passagetheater heeft de Turkse gemeenschap van Schiedam zondagmiddag de hon derdste geboortedag gevierd van haar vader des va- derlands.Kemal pasja Atatürk. Atatürk, wiens naam betekent "vader van de Turken" is de schepper van de moderne Turkse republiek. Mentaliteit Scholieren voeren volksdansen uit. Kemal Atatürk heeft altijd het belang van de jeugd onderstreept en daarom spelen kinderen bij Turkse nationale manifestaties :.nog steeds een dragende rol. SCHIEDAM - Twee bussen met uitgelaten kinderen vertrok zaterdag vanuit Groenoordnaar dierentuin Blijdorp. Een, onverwacht groot aantal Groenoorders had zich voor deze excursie georga niseerd - door de Werk groep Jeugdwerk opgege ven. De jeugdigen hebben zich vergaapt aan de am fibieën die Blijdorp in een speciaal ingerichte 'hal heeft ondergebracht. Behalve de levende die ren, was er ook heel veel informatie over de landen van herkomst. Blijdorp heeft inmiddels al een grote toevloed "van men sen te verwerken gehad die speciaal'in deze ten toonstelling' geïnteres seerd waren. - "Turkije is het enige Islamitische land, waar goas- dienst en staat gescheiden zijn," zegt onderwijzer Durgut Ersoy geheel links). Daarom zou een Ayatollah Khomeiny in Turkije geen kans hebben. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Al weer voor de zesde maal heeft het Stedelijk Museum een grote tentoonstelling van het werk van plaatselijke kunstenaars in huis. De linker vleugel en de aula zijn ingericht met foto's, objecten en schilderijen van Paul Beekman, Ton van Gelder, Goof Smit en Tony van Wassem. „Schiedamse Ateliers (6)" laat zien hoe vier kunstenaars uit dezelfde stad met een heel verschillend onderzoek bezig zijn. Het was bijzonder druk in het Stedelijk Museum i kii Dins *P if.,- W*»Y»« lyw - V4 t *«- I 'Atatürk heeft ons leven weer een doel gegeven9 Het publiek, onder wie burge meester Te Loo en PvdA-raads- lid Jannie Boonstra, werd ver gast op een patriottisch pro gramma, waarin leven en wer ken van de grote Turkse leider centraal stonden. Eerst werd door scholieren het Turkse volkslied gezongen, dat allen staande aanhoorden. Daarna volgden er toespraken en voor drachtskunst. In een ronde ta felgesprek discussieerden vijf Turkse onderwijzers over de be tekenis van Kemal Atatürk, ook voor onze tijd, en een documen taire film schetste zijn beteke nis. Maar het meeste succes had een uit kinderen samengestelde volksdansgroep. Met de feestelijke middag in het Passagetheater had de Turkse Vereniging in Schiedam een primeur. De beide onder wijzer Mehmet Macit en Abdur rahman Tekmen, die alles met de vereniging hadden georgani seerd, waren de eersten m heel Nêderland die iets op touw zet ten in het kader van Atatiirks eeuwfeest. De UNESCO, de cul turele afdeling van de Verenig de Naties heeft 1981 uitgeroepen tot speciaal Atatürk - jaar en er zullen overal ter wereld grote vienngen worden georganiseerd om de Turkse leider te geden ken. „Hij heef na de eerste wereldoorlog eerste tegen het imperialis- gevochten én gewonnen", vt duidelijkt on derwijzer Durgut Ersoy. „Hij is een voorloper van de bevrij- dingsstrijd m de Derde Wereld. Daarom wordt Atatürk nu over al herdacht" Inderdaad is Mustafa Kemal Atatürk (1881 - 1939) een figuur geweest van monumentale bete kenis. Wat hij voor Turkije heeft betekend, kan alleen maar vergeleken worden met de da den van Willem de Zwijger, Thorbecke en koningin Wilhel- mina bij elkaar. Hij heeft een volkomen corrupt, achtergeble ven en in de eerste wereldoorlog door Engeland verslagen Tur kije van de koloniale onder drukking gered. Nadat hij zijn niet geringe veldheerstalenten had gebruikt om de buitenlandse invallers over de grens te jagen, wijdde hij de rest van zijn leven aan de interne versteviging van het Turkse volk. Met zijn Republi keinse Volkspartij heeft hij ge probeerd van Turkije een wel varende industriestaat te ma ken. Het is aan hem te danken, dat de meeste Turken nu naar school gaan en dat er altham, een begin is gemaakt rr,.i. i" emancipatie van de viouw. „Als er geen Atatürk was geweest, had ik hier nu niet als leraar ge staan," zei Selpuk Eren, voorzit ter van de Turkse Vereniging zondagmiddag tot zijn gehoor in het Passagetheater. „Atatürk heeft ons leven weer een doel gegeven." En de Turkse consul in Rotterdam Kemallettin De- mirel kreeg daverend applaus, toen hij uitriep: „De Engelsen noemden zich onoverwinnelijk, maar Atatürk heeft ze versla gen." Meester Durgut Ersoy, consta teerde in de pauze tevreden: „Turkije is het enige Islamiti sche land, waar godsdienst en staat gescheiden zijn. Dat heeft Atatürk al een halve eeuw gele den gedaan. Daarom hoeft ook niemand bang te zijn, dat er bij ons zoiets gebeurt ais in Iran." Maar hij voegt er aan toe: „Voor de bevolking staan gods dienst en staat niet los van el kaar. Dat is een kwestie van mentaliteit" Na de dood van Atatürk zijn er m Turkije par tijen aan de macht gekomen, die het met dat moderniseringspro ces niet zo nauw namen. Ook Ataturks afkeer van buiten landse kapitalisten deelden zij niet De Republikeinse Volks partij, die zich onder Ataturks politieke erfgenaam. Bulent Ecevit, heeft ontwikkeld tot een soort Turkse PvdA, slaagt er niet in een meerderheid van de kiezers achter zich te krijgen. Het viel óók op, dat er in de Pas sage maar weinig vrouwen za ten. „Maar dat komt omdat er op zondagmiddag naaicursus is in De Kreek." zei Durgut Ersoy. „En in de moskee zijn vandaag godsdienstige activiteiten voor de vrouwen. Dat is ook een re den, waarom er niet zoveel ge komen zijn." Hodja Mohammed Karadavut van de moskee op de Maria- straat ontbrak. Hij is een tegen stander van Ataturks hervor mingen en wil terug naar een Turkije, dat onder de voogdij staat van de godsdienstige lei ders. SCHIEDAM - Prins Geraldo de Derde zal zaterdag 14 februa-,_, ri het startsein geven voor het grootse boerenbal van De Riet zeilers. Alle zotten en zottinnen in boerenkiel en met een goedj humeur zijn van harte welkom. Heeft u geen boerenkiel, dant kunt u aan de zaal een echte onvervalste Rietzeilerskie! kopen. Behalve Prins Carnaval en zijn hofhouding zullen ook déS raad van Elf, de dansmariekes, de boerenkapel 'De Rietstam-i pers', het dans- en showorkest en gastvereniging 'De Biggen-* vangers' uit Heemstede aanwezig zijn. Het feest begint om 20.UT uur en eindigt rond de klok van tweeën. Om elf over elf zal de* Prins het zwarte schaap van de stad Schiedam bekend maken.. Leden kunnen gratis naar binnen om dit boerenbal bij te wo-® nen, niet-Ieden betalen een tientje. r:y Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Toekomstige bewoners van de huizen in de .Woudhoek deelplan 1-b worden pnu al benaderd om lid te worden van een Vereniging van Huis eigenaren. Marcel Houtkamp, kandidaat voor een koopwo- Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Kinderen die deze zomer een kamp met span nende spooktochten, zwempar tijen en speurtochten m de bos sen mee willen maken, kunnen naar Leusden. De C. J. V. Schie dam heeft ook dit jaar weer een terrein afgehuurd waarop onge veer 125 liefhebbers kunnen kamperen. Het kinderkamp is bedoeld voor kinderen van 7, 8 en 9 jaar. Voor 10-, 11- en 12-jarigen is er een middenkamp en voor de oudere deelnemers tot 16 jaar wordt een tienerkamp georgani seerd. Het CJV vertrekt op za terdag 1 augustus met alle deel nemers per bus uit Schiedam. Een week later zullen ze weer terugkeren. De prijs voor deze kampweek bedraagt 137.50 in clusief de reis. Het inschrijfgeld is vastgesteld op 25 gulden. Het CJV heeft al twee inschrijf-' avonden gehouden, maar wie nog geen kans heeft gehad om zich op te geven kan een formu lier ophalen bij Jan van der Most, Newtonplein 83 tel. 620112; Ria Boshart Royaardsplem 109 tel. 704274; Pleun Lagendijk Tasmanlaan 420 Vlaardingen tel. 346175 of Margaret Rijntal- der Ostadelaan 26b tel, 262020, Huiseigenaren Woudhoek ver enigen 4*4*" V tij- ning, heeft een schriftelijke en quête gehouden over de behoef te aan zo'n vereniging in de Woudhoek. De hem bekende toekomstige eigenaren reageer den zeer positief. Een club toekomstige bewo ners is na deze enquête rond de tafe! gaan zitten om te praten over de oprichting. Tijdens deze bijeenkomst zijn verschillende werkgroepjes ingesteld die ieder een bepaalde taak hebben. Een aantal bewoners zal nagaan hoe zo'n vereniging van huiseigena ren verder opgezet zal moeten worden. Het uitgangspunt voor de oprichting is in ieder geval dat de huiseigenaren zoveel spe cifieke belangen hebben dat het gunstig is om zich te verenigen m een organisatie die die belan gen zal behartigen. Voor zaken van algemeen belang kan sa mengewerkt worden met andere verenigingen. Een tweede werkgroep houdt zich bezig met materiele zaken als Onroerend Goed-belasting, subsidieregeling en erfpacht. Bouwzaken zoals overname van het huis bij oplevering, gemeen schappelijke aanschaf van ma terialen en onderhoud van cen trale verwarming is weer een taak voor anderen. De vierde werkgroep is ingesteld voor de wijkaankleding: Parkeerplaat sen, groenvoorziening en speel- werktuigen. Om ervoor te zor gen dat de activiteiten gecoördi neerd blijven, zullen vertegen woordigers van de groepen re gelmatig samen vergaderen. Toekomstige bewoners van de Woudhoek deelpl ,i 1-b, die zich willen aansluiten bij het initia tief van Marcel Houtkamp, kun nen contact opnemen met Frans Groeneweg, Bachplem 23. 3122 KA Schiedam tel. 70 12 15. Bij de opening zaterdagmid dag was de belangstelling zo groot dat een deel van het pu bliek de aula niet in kon. Voor het eerst sinds zeven maanden leidde directeur Paalman na een langdurig ziekbed weer een ten toonstelling in. Zeer enthousiast beschreef hij het werk van het viertal: de ongebreidelde fanta- V - sie van Paul Beekman, de ge- voelsbeelden van Goof Smit, de foto's en documenten van de schilderkunst van Ton van Gel der en het doodverven van Tony van Wassem. Over de laatstge noemde, wiens werk door veel bezoekers moeilijk gevonden werd, zei hij: „De schilderijen en etsen van Tony van Wassem zullen velen stof tot negatieve opmerkingen geven. Neemt u de moeite om de kleine teksten bij het werk door te lezen, dan kun nen de ogen worden geopend voor deze vorm van beeldende kunst Hij heeft het drama van Joseph Beuys geschilderd. Men sen die Bueys' bijeenkomsten in Rotterdam hebben bijgewoond, voelen precies aan wat hij be doelt' Van Wassem's werk ken merkt rich door het over elkaar heen brengen van lagen: lagen verf, verf over papier. Hij gaat zelfs zover dat hij een schilderij helemaal zwart, grijs of bruin maakt omdat de inhoud te in dringend voor hem is, te ge welddadig of te intiem zoals bij het familieportret waarbij je door de verflaag slechts twee gebogen figuren riet schemeren. Als bewijs dat onder de deklaag een voorstelling zit, maakt hij foto's van de verschillende' sta dia en laat hij soms het mate riaal zien. Maar ook gebruikt hij op olieverf autolak die na ver loop van tijd zal barsten en iets zal laten zien van wat er onder rit. Ook verf maar op een heel an dere manier gebruikt Ton van Gelder voor zijn onderzoek. Hij schrijft met rijn penseel op lin nen soms met dikke lijnen, soms dun zodat de kijker het gevoel heeft dat hij nodig weer rijn penseel moet indopen. Die penseelstreken vormen samen constructivistische com posities want hij werkt volgens een nauwkeurig plan. Ook vind hij kleuren erg belangrijk. „Ik gebruik altijd kleuren die ik mooi vind. Mijn werk is daarom altijd afhankelijk van mijn ge voelens. 's Zomers pas ik lichte re kleuren toe dan 's winters", zegt Ton van Gelder over zijn kleurgebruik. - Dat deze keuze ook dagelijks kan verschillen tonen de schilderijen 'maandag' en 'vrijdag'. Verder laat Ton van Gelder een deel van zijn fo to's zien. Hij wil de fotografie met rijn werk laten samen- vloeien-op den duur. Indrukken rijn het uitgang spunt van Goof Smit die soms heel realistisch dan weer abs tract schildert. Over rijn werk zegt hij: „Ik schilder wat ik zie of anders wat ik beleef en mooi vind. Ik sta open voor de schoonheid van de natuur. Al deze indrukken van binnen en buiten vertaal ik zo speels mo gelijk in mijn werk." Een buitenbeentje op de ten toonstelling 'Schiedamse ate liers' is Paul Beekman. Hij maakt gebruiksvoorwerpen zoals meubels. Niemand durfde er zaterdag op te gaan zitten want het is per slot van reke ning kunst. Directeur Paalman noemde hem een kunstenaar met een ongebreidelde fantasie die erg bezig is in rijn eigen om geving. In de linker benedenzaal van het museum staan onder andere een bank geïnspireerd op de Rotterdamse haven lichtelijk Rotterdams-ironisch volgens Paalman een hemel bed met kastjes in zoete kleuren, een groepje rose flamingo's en een locomotief gemaakt van trottoirband met stukjes hout eronder. Wie het werk van deze vier kunstenaars wil gaan bekijken, kan dagelijks terecht tot 16 maart in het Stedelijk Museum, - VLAARDINGEN - „Fotogra-' fen hoeven niet in de Beeldende Kunstenaars Regeling. Want ze kunnen hun geld ook op een an dere manier verdienen." Dat is de houding die gemeente en rijk innamen tegenover fotografen. Tijdens de opening van vier fo to-tentoonstellingen in Galerie Kunst Plus protesteerde organi sator van de "Foto-toestand" Jos Noordhuize fel tegen dit standpunt Noordhuizen afgelopen zater dag: „De houding van het pu bliek en officiële Instanties moet veranderen. Het is te gek dat op kunstwerken vier procent be lasting (BTW) geheven wordt, terwijl fotografen achttien pro cent moeten afstaan." Cultuur wethouder Ane van Maarleveld kreeg in het deze keer niet stampvolle galerietje van Noordhuizen de hint er op ge meentelijk niveau eens wat aan te doen. Aan de Kunst Plus wanden hing werk van de niet aanwezi ge Amerikaanse fotografe Bec ky Coheru Haar baardige, harige echtgenoot fotografeerde ze in vele slaapstanden en dobberend in water.- Niet alle aanwezigen konden het door Noordhuizen als "intieme, gezellige foto's, met een feministische inslag, gefotografeerd zoals een vrouw een man riet, maar dan met een camera ertussen" omschreven werk waarderen. „Met fotografie kan je een boel kanten op," omschreef Jos Noordhuizen het werk van de drie overige heren-exposanten. Werk van de Vlaardinger Auke Bergma, dat een harde visie te zien geeft, van de werkelijk heid, hangt in Kunsthuis Rood Vlaardingen. Foto's van de Maassluizer Eric van Straaten zijn te zien in Wis- meyer Fashion en platen van de voor de eerste keer met foto's exposerende Schiedammer Ton van Gelder in Boekhuis Den Draak. Van Gelder opende eer der zaterdagmiddag een schil derwerk-tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Schiedam. In de toekomst wil hij zijn voor heen grafische schilderwerk combineren met fotografie. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De sociëteit van wijkvereniging Groenoord houdt woensdag 11, 18 en 25 fe bruari een gezellige bmgo- avond in boerderij Landvreugd, Het afroepen van de nummers begint om 20.00 uur. Ook voor de< carnevalisten onder ons heeft de- wijkvereniging iets in petto. lm boerderij Landvreugd wordt op 28 februari volop gedanst en ge zongen. Toegangskaarten voor dit feest rijn verkrijgbaar na 18.00 uur bij H. Gusman, Ver-, hallenplein 80 tel. 710312, R. Imi merzeel, Schaferplein 88 tel.! 706776 en boerderij Landvreugd^ Sweelincksingel 7, tel. 702363. -- (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Omdat rij geen" voorrang kreeg van een auto mobilist belandde de 40-jarige mevrouw H. V. uit Rotterdam in het GZ. Zij reed op haar brom mertje over de PKO-laan in de richting van het Lorentzpleih. Ter hoogte van de Franklin- straat reed de 50-jarige automo bilist N.V. uit Schiedam die rechtsaf wilde slaan, de brom fietster omver. Zij brak daarbij haar rechterbovenarm. Na béj handeling in het GZ kon ze naar l huis, SCHIEDAM - Voor WAO'ers in Schiedam oi seert de W.A.O.-werkgroep de Federatie Nederlandse Vt beweging een vooriichtingsmid-1 dag. De Stichting Vakantie-Vet^? blijven van de FNV komt ver- j tellen over vakantie-mogelijk- heden voor vakbondsleden.- EerLl diaserie met geluid staat borg J voor een goede voorlichting. De WAO'ers komen bijeen in het dienstencentrum De 4 Molens,'-!. Nieuwe Damlaan 766. Aanvang: 14.00 uur. De toegang is gratis. j (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - „Mens, mede mens, maatschappij" is het on derwerp van drs. A. L. den Broeder, die dinsdag 10 februari een inleiding zal houden. Den Broeder stelt dat het humanis me ais levensovertuiging en le venshouding op drieërlei wijze voor mensen van betekenis kan rijn: in hun persoonlijke, indi viduele bestaan, in hun relaties, met anderen en in ruimere so ciale kaders van de samenle ving. Het lid van het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond en het bestuur van de Stichting Humanistisch Instituut voor Ontwikkelingssamenwerking spreekt op verzoek van de werkgroep Schiedam. Niet al leen leden van het verbond zijn- van harte welkom in het diens tencentrum De 4 Molens, maar ook andere belangstellenden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. SCMÊOHM KOEMARKT 1 VLAARONGEN CWV BECKMAM^SWGEt 671 MAASSLUIS KONINGSHOEK J HOOI Witte Opgei jj s z RO' re to vinna Op de tuig. I knstvi werd tritgez een au Op met n torsch den w Waal, halve i ten set Op kracht voor, 1 richt t ten. E een t kustv; grond, uit EK midde render kokkii tein N rijn s« hem i met ei halen, kans z men er 11 febr.

Het Vrije volk | 1981 | | pagina 2